Reizen in 1990! Aardappelhandel in januari op de buis Driemaal zilver bij start van jubileumaktie Ford New Holland Agrarische Studiereizen Belg Daniël Hertteer wereldkampioen ploegen Plan voor proeffabriek verwerking vlas in Friesland Rabobank krijgt 1.600 bedieningspunten op Spaanse markt Vestiging van Fresh Products B.V. i.o. in Ondernemerscentrum St. Maartensdijk Pluimveeslachterij Denemarken streeft naar fusies Uitwisseling trekkercomponenten Milieuvriendelijke oplossing tegen schadelijke insekten Het is nu, midden oktober, bijna niet voor te stellen, dat de winter er weer aan komt; dat in sommige lan den de bergen bedekt zullen worden met een dikke laag sneeuw. Ook is het vreemd te bedenken, dat tegelij kertijd in andere landen de zon warm schijnt, de mensen in zomer kleding rondlopen. Op het Sekreta- riaat van Agrarische Studiereizen is enig voorstellingsvermogen wel vereist. Tijdens de op 29 en 30 september in het Noorse Bore bij Stavanger ge houden wereldkampioenschappen ploegen is de Belg Daniël Hertleer als eerste geëindigd. Beste Nederlan der was D. Schoonen die een alles zins verdienstelijke 6e plaats ver overde. Beiden ploegden met een Kver- neland ploeg. Het aantal deelnemers was dit jaar groter dan ooit. Niet minder dan 54 ploegers uit 27 landen streden om de hoogste eer. Naast deelnemers uit vrijwel alle Europese landen waren er voor het eerst afvaardigingen uit de USA, Canada, Nieuw-Zeeland en diverse Afrikaanse landen. De kampioenschappen werden be gunstigd door fraai weer, wat zeker ook een positieve invloed op het aantal bezoekers had. Niet minder dan 35.000 personen passeerden de toegangshekken. De wereldkampioen ploegen Daniël Hertleer met zijn Kverneland/ Case- IH kombinatie. Wat te denken om het ene moment de Winterreis naar Graubiinden van 8 t/m 16 februari 1990 uit te werken. En even later de laatste hand te leg gen aan de reis naar het tropische Brazilië van 18 januari tot 4 februari 1990! Ideeën en plannen genoeg om de brochure voor volgend jaar weer vol te krijgen met reizen. Thans moet het programma voor 1990 wor den bedacht, uitgezocht en georgani seerd worden. Om een zo aantrekkelijk mogelijk programma voor komend jaar te kunnen aanbieden zouden wij heel graag uw ideeën, uw wensen voor de reizen in het jaar 1990 vernemen. U kunt bellen of schrijven naar het Se- kretariaat van Agrarische Studierei zen, Kleine Oord 179, 6811 HZ Arn hem tel.: 085-512087. Mevrouw L. Deumer, de dames A. Evers en M. Enneman of de heer W. Dijkema staan u tussen 08.30 uur en 17.30 uur graag te woord. Vanaf 1 novem ber zal ik u niet meer aan de telefoon kunnen spreken. Na vier jaren over reizen schrijven, praten en organise ren ga ik zelf maar eens op reis, naar Zuid-Amerika. Misschien kom ik u tegen bij de Iguassu watervallen op donderdag 25 januari 1990 in Brazilië! Ik wens alle trouwe deelnemers aan de Agrarische Studiereizen vele boei ende en leerzame exkursies toe. De akkerbouwcoöperatie ZPC te Leeuwarden, waarin ook de Friese Maatschappij van Landbouw deel neemt, heeft in samenwerking met o.m. het coöperatief accountants- en adviesbureau CCLB het voornemen een proeffabriek voor vlas te bou wen. De bedoeling is grondstoffen en halffabrikaten te gaan produce ren. Er wordt onder meer aan ge dacht produkten te gaan maken die plaatstaal kunnen vervangen, zoals deurplaten. Om te beginnen zal er een haalbaarheidsonderzoek naar de proeffabriek worden uitgevoerd. Er is dit jaar in Friesland ruim 80 ha vlas verbouwd. Volgend jaar zou dit volgens de ZPC kunnen ver dubbelen. Sneeuwpracht in het kanton Graubünden. De Ford traktorfabrieken te Basil don, Engeland en Antwerpen bestaan 25 jaar. De Nederlandse Ford New Holland dealerorganisatie viert dit met een grote jubileum aktie. Zo zullen er in ons land een 50-tal Ford 7810 traktoren in speciale zil veren jubileumuitvoering geleverd worden. Voorts zal aan iedere koper die in de aktieperiode, van 15 oktober t/m 31 december 1989, een nieuwe Ford Ge neratie III traktor koopt en afneemt een zilverglansbonus en een tinnen replika van de nieuw aangeschafte traktor gegeven wordenAls hoogte punt van de zilverglansaktie zal er van 29 november t/m 2 december a.s. bij alle Ford New Holland trak tor dealers een show gehouden wor den onder het motto 'Ford Genera tie III met een vleugje zilverglans'. Overdracht van de eerste 7810 jubileumtraktor in Nederland door de heer H. Jansen (r), manager Ford New Holland Sales Operations, aan loonwerker B. W. de Graaf/ te Babylonienbroek De Nederlandse aardappelhandel zal in januari aanstaande als het aan de RVU ligt, uitgebreid aan bod komen op de Nederlandse televisie. In de reeks 'Werken aan werk' van de RVU zal de Ne derlandse handel dan namelijk worden behandeld. Omdat men in dit verband om de agrarische handel niet heen kon was de RVU eind september bij C. Meijer B.V. om opnames te ma ken die speciaal zijn gericht op de (groot)handel in aardappelen. Inkopen, verkopen, de beurs. 'Bij de voorbereidingen voor de programma's over de handel in aardappelen ging de RVU niet over een nacht ijs. Eind septem ber jl. was de edukatieve omroep niet minder dan drie dagen in touw om alle aspekten van de aardappelhandel vast te leggen. Opnames werden gemaakt in Swifterbant, Emmeloord, Am sterdam (waar de aardappelbeurs zich bevindt) en natuurlijk Krui- ningen waar 'Meijer Kruiningen' zoals bekend de hoofdvestiging heeft. Het programma dat onder regie staat van Frank Zicher en waarin vooral de heer Bram Lamse van CMK een belangrijke rol speelt zal zoals gezegd medio januari aanstaande worden uitgezonden. Wanneer precies is nog niet be kend, maar zeker is dat de uit zending van Meijer op een zon dag zal vallen. De RVU-serie 'Werken aan werk' omvat zes programmareeksen die ieder zijn gewijd aan een belangrijke sektor van de Nederlandse ekonomie. Een van die handelsprogramma's gaat over de aardappelgroothan del. Aan aardappelproduktie - een belangrijke aktiviteit van CMK - zal in het programma geen aandacht worden besteed. Opnames van de RVU op de hoofdvestiging van Meijer te Kruiningen, ten behoeve van het programma 'Werken aan werk'. De Rabobank krijgt - naast haar on langs gestarte vertegenwoordiging in Madrid - de beschikking over ruim 1.600 ekstra bedieningspunten voor haar in Spanje operende kliënten. Deze doorbraak op de Spaanse markt vloeit voort uit het aangaan van een strategische alliantie tussen Rabobank Nederland en Banco Po pular Espanol SA. Met deze alliantie speelt de Rabobank met name in op de toenemende bancaire behoeften van de zakelijke leden en kliënten van de lokale Rabobanken. Zij rich ten hun aktiviteiten steeds meer op Spanje. Spanje behoort tot de snelst groeien de afzetmarkten van ons land en is in korte tijd opgeklommen tot de ze vende plaats. In 1987 en in 1988 groeide de Nederlandse eksport naar Spanje met 16, respektievelijk 25 procent. In de eerste zeven maanden van 1989 is onze uitvoer naar Spanje zelfs met 48 procent gestegen ten op zichte van dezelfde vorig jaar. De agrarische eksport maakt intus sen een kleine 20 procent uit van de totale waarde van de Nederlandse eksport op Spanje. Behalve voor Ne derlandse eksporteurs is Spanje ook voor Nederlandse investeerders inte ressant. In het Ondernemerscentrum van Sint-Maartensdijk gaat zich een nieuwe onderneming vestigen. Het betreft Fresh Products B.V. i.o. Dit nieuwe bedrijf richt zich speci fiek op het industrieel ambachtelijk vervaardigen van dagverse vruchten sappen en nectar van vrijwel alle be kende en onbekende, voornamelijk eksotische vruchten (zoals sinaasap pel, mandarijn, grapefruit, citroen, ananas, maracugu-mango, cocos- noot, aardbeien, frambozen, rode bessen, enz.). Danpo A/S, de grootste pluim veeslachterij in Denemarken, heeft zich tot alle konkurrerende slachtbe- drijven in Denemarken gericht met een voorstel de gehele aktiviteit in één onderneming onder te brengen. Door deze als het ware monopolie vorming zou een einde gemaakt kun nen worden aan de ruïneuze konkur- rentiestrijd, die er vorig jaar toe ge leid heeft dat vrijwel alle bedrijven in de rode cijfers eindigden. Zo leed Danpo bij een omzet van 855 mil joen Dkr (ongeveer 245 miljoen gul den) een verlies van omstreeks 330.000. Een konkurrerende onderneming de Farre Food A/S wist zelfs bij een omzet van rond 100 miljoen een verlies te realiseren van ruim 650.000. Massey-Ferguson S.A. in Frankrijk en Valmet Tractors in Finland kon digen een verdere uitwisseling van trekkerkomponenten aan. Sinds Massey-Ferguson vanaf 1988 al gebruik maakt van een Valmet motor in haar zwaarste trekkermo del de MF 3680 (180 pk), hebben Massey-Ferguson en Valmet nu besloten om deze samenwerking ver der uit te bouwen. Massey-Ferguson zal aan Valmet transmissies en ach terassen leveren voor Valmet trek kers van 140 en 170 DIN pk. Deze trekkers zullen vooralsnog alleen ge leverd worden in Scandinavië. Volgens beide bedrijven zal door de ze stap een efficiënter gebruik ge maakt worden van de belangrijke produktie-faciliteiten. Voor Valmet betekent dit een hogere produktie van Valmet motoren en voor Massey-Ferguson een betere benut ting van de transmissie en achterassen-produktie. Hoechst Holland N.V., Agro Che mie, levert voor het seizoen 1990 Bi- otrap Feromoonvallen. Deze vallen vangen met behulp van sexlokstoffen de mannelijke vlinders van schadelijke insekten in de fruit teelt, groenteteelt, sierteelt en in de boomkwekerij. Aan de hand van de gevangen aan tallen is te bepalen of een schade- drempel zal worden overschreden en of een bestrijding noodzakelijk zal zijn. Vooral in de geïntegreerde fruitteelt kunnen deze vallen een be langrijk hulpmiddel zijn. De fero- moonval bestaat uit een deltavormi- ge koker, een lokstofdrager en een lijmstrook. Een Duitse beschrijving is bijgevoegd. In het algemeen is één val op ongeveer 4 hektare vol doende. Geïnteresseerden kunnen deze vallen bij hun gewasbeschermingsmidde lenhandelaar bestellen. Bestellijsten en verder informatie zijn ook aldaar beschikbaar. 14 Vrijdag 27 oktober 1989

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1989 | | pagina 14