V oorlichtingsmiddagen financiering Franse journalisten op bezoek bij ZLM Braks doet boeren Lickebaert geen nieuwe toezeggingen Zeeuw M. van Tilbeurgh derde op nationale ploegkampioenschappen KNBTB-commissie Bio technologie en Ethiek Handelsvoorraden kaas kleiner Meer dan 100.000 ton ijsbergsla uit Spanje W.E.P. van IJsseldijk overleden NCB wil bemiddelingsbureau voor afzet agrarische produkten Wereldproduktie hazelnoten stijgt verder Attentie Een financieringsmiddag. Een bezoek van u en uw gezinsleden waard. Wat kunnen we betalen. Hoe financieren we. De kringen van de ZLM gaan in samenwerking met de Sociaal Ekono- mische Voorlichtingsdienst 5 voorlichtingsmiddagen organiseren waarbij de bedrijfsvergroting met grond centraal wordt gesteld, speci fiek voor akkerbouwbedrijven. In de praktijk is een tendens waarneembaar dat een aantal bedrijven het zoeken in bedrijfsvergroting met grond; andere intensivering van het bedrijf. Bij bedrijfsvergroting met grond moet de stelregel zijn: - is aankoop van grond voor mij ekonomisch verantwoord? - hoe kan de grond het beste en het goedkoopst worden gefinancierd? Dit zal vanuit drie gezichtspunten worden benaderd: a. door een vertegenwoordiger van een bank b. door een vertegenwoordiger van de AMEV c. door een vertegenwoordiger van Fagoed De verschillende mogelijkheden zullen vanuit de saldo's die behaald worden van de laatste jaren worden benaderd. Wij denken dat deze middag voor iedere agrariër en zijn gezinsleden een goede informatie biedt. Zodat een bezoek hieraan alleszins verant woord is en de moeite waard. Wij verzoeken u nu reeds in uw agenda de data te noteren, evenals de plaats en de aanvangstijd (13.30 uur). Kringen Datum West- en Oost Zeeuws- Vlaanderen Noord-Beveland en Wal cheren Altena Biesbosch- Langstraat Schouwen-Duiveland en Zuid-Beveland West-Brabant, Tholen en St. Philipsland 23 november 24 november 28 november 8 december 13 december Plaats restaurant 'De Braak- man'/Hoek 'De Zandplaat'/Se- rooskerke rest. 'De Koppelpaar- den'/Dussen Hotel Goes/Goes hotel Van Tilburg/Steen bergen Wij hopen op een goede belangstelling. We vertrouwen erop dat deze middag uw blik wat de mogelijkheden bij bedrijfsvergroting betreft mag vergroten. Daarom nu noteren om in 3 uur uw kennis te ver meerderen. J. Markusse Een twintigtal journalisten van vooraanstaande Franse landbouw bladen heeft woensdag in het kader van een bedrijfsbezoek aan Vander- Have in Kapelle kennis gemaakt met de ZLM-organisatie. Zij werden op het Landbouwhuis ontvangen door algemeen-sekretaris mr. J. Oggel die een uiteenzetting gaf over de struk- tuur van de Nederlandse belangen behartiging in de landbouw in het al gemeen en over de opbouw en werk wijze van de ZLM in het bijzonder. De heer Oggel bracht daarbij uiter aard ook de akkerbouwproblema- tiek naar voren. De journalisten wil den o.m. weten hoe in landbouw- kringen wordt gedacht over de in voer via Rotterdam van graanver- vangende produkten. Aansluitend werd een bezoek ge bracht aan het akkerbouwbedrijf van de heer G. Mol in Kattendijke. Hier ging de balangstelling uit naar de saldi van de diverse gewassen, de mogelijkheden voor bedrijfsontwik keling, de grondprijs, het oppakken van alternatieve gewassen en de op volgingssituatie. Ook waren er veel vragen over de rol van de boerin op het bedrijf. KNBTB-voorzitter drs. J.W.E.M. Mares heeft woensdagmiddag 25 ok tober jl. in Den Haag de commissie 'Biotechnologie en Ethiek' geïnstal leerd. De commissie heeft als op dracht om ethische kaders te formu leren in verband met onderzoek en toepassingen van biotechnologie. Voorzitter van de commissie is direc teur dr.ir. J.H.J. Spiertz van het Centrum voor Agrobiologisch On derzoek in Wageningen (CABO). Het is de bedoeling dat de voorstel len van de uit zes personen bestaan de commissie al over vijf maanden op tafel liggen. inh^ Nationale werkdag in het landschap op 28 oktober Zaterdag 28 oktober wordt door vrijwilligers in het hele land gewerkt aan het behoud van kleine land schapselementen. In Zeeland vindt op drie lokaties onderhoud plaats, van 9.00 tot 17.00 uur. Voor koffie, soep en gereedschap wordt gezorgd door de Stichting Landschapsver zorging Zeeland. In het rekreatiegebied Hollandse Hoeve te Goes worden hoogstam- fruitbomen gesnoeid; op Walcheren wordt gewerkt aan onderhoud van knotbomen bij de boerderij Huis ter Mee aan de Rijnsburgseweg bij Oostkapelle en aan de Oranjedijk te Arnemuiden. In West Zeeuws-Vlaander en start 't Duumpje met het plaatsen van een afrastering rond de Groese Duintjes. In Oost Zeeuws-Vlaanderen wordt door vrijwilligers van de Steltkluut geknot aan de Noorddijk te Hoek. Per 30 september bedroegen de han delsvoorraden aan kaas 75.907 ton traditionele Nederlandse kaas en 1418 ton geïmporterde kaas. Op de overeenkomstige datum van vorig jaar waren dat resp. 80.108 ton en 1898 ton. De noteringen voor de jonge kaas bleven op 20 oktober gelijk aan voorgaande week, dat wil zeggen 7,15 voor de F(riese) kaas en 7,63 voor de NH kaas, waarbij geen prijsverschil bestaat tussen de volvette en de 40 plus kaas. Vrijdag 27 oktober 1989 Bij de vorige week gehouden natio nale kampioenschappen ploegen is M. van Tilbeurgh uit Oud- Vossemeer bij rondgaand ploegen op de derde plaats geëindigd. Hij mist daarmee net de afvaardiging naar de wereldkampioenschappen. "Dat is nu voor de vijfde keer dat ik er net naast grijp", reageerde van Tilbeurgh spijtig. Steeds een tweede of derde plek en dat is net niet ge noeg". Overigens hebben de kampi oenschappen volgens hem wel de juiste winnaars opgeleverd. Het werk van kampioen A. Aalderink uit Biddinghuizen was perfekt. Overi gens wel verklaarbaar want bij voor wedstrijden heeft hij veel beter in het ploegritme kunnen komen, zo meent de Zeeuwse ploegkampioen. Voor ons zijn die mogelijkheden er nu eenmaal niet. Volgens van Tilbeurgh waren de wedstrijden die vorige De Spaanse eksport van ijsbergsla blijft maar groeien. In het afgelopen seizoen (1988/89) was het met 109.000 ton weer 27% meer dan de 86.000 ton van 1987/88. Het sei zoen daarvoor ging het nog om 73.000 ton. Engeland is de belangrijkste afne mer van Spaanse ijsbergsla. Daar wisten de Spanjaarden 51.300 ton 44%) af te zetten. De andere af nemers waren West-Duitsland met 24.000 ton 20%), Nederland met 15.400 ton 12%) en Zweden met 10.200 ton 9%). Ondanks de sterke toename van de eksport waren de Spaanse ekspor- teurs niet tevreden over de resulta ten. Het hele seizoen (eind oktober tot maart) waren de prijzen op de af zetmarkten vanwege de lokale aan voer lager dan voorheen. week vrijdag en zaterdag in het Drentse Veenhuizen plaats vonden goed georganiseerd. Wel viel de be langstelling tegen. De uitslagen: Rondgaand: Kampi oen A. Aalderink 634 p.. Tweede R. Schoonen uit Noord-Brabant 618 p.. Zevende K. Deurloo uit Tholen 552 p.. Wentelploegen: tweeschaar: Kampioen T. Meewisse uit Maas- bracht (L) 775 p., tweede J. Limssen uit Horn (L) 750 p., derde P. Ooms Oud Vossemeer (hij deed voor de eerste keer mee met de nationale ploegkampioenschappen) 722 p.. De heer C. de Jonge uit Heinkenszand eindigde met 651 p. op de 10e plaats. Op vrijdag 20 oktober is in Rilland de heer Willem E.P. van IJsseldijk overleden. De heer Van IJsseldijk heeft in met name agrarisch Zeeland veel bekendheid gekregen door zijn publikaties over oude boerderijen. De meeste artikelen van zijn hand verschenen in het ZLM-blad. Het bekendst daarvan is zijn artikelen reeks "Oude Boerderijen in Zee land" die eind zestig, begin zeventi ger jaren werd gepubliceerd. Daarin zette hij op een heldere en toeganke lijke wijze de geschiedenis en de bouwwijze van talrijke karakteristie ke boerderijen in Zeeland uiteen. Ook schonk hij veel aandacht aan de bewoners die soms generaties lang hun stempel op het platteland heb ben gedrukt. Deze reeks bleek zo succesvol dat ze gebundeld is in het gelijknamige boek "Oude Boerderijen in Zee land" dat in 1975 is verschenen en reeds lang is uitverkocht. De heer Van IJsseldijk die de laatste jaren van zijn leven in Kapelle heeft ge woond, is 80 jaar geworden. De Franse journalisten op bezoek bij akkerbouwer G. Mol uit Kattendijke. Geheel rechts de heer en mevrouw Mol. Algemeen-secretaris mr. J. Oggel (r) geeft de Franse bezoekers uitleg over het funktioneren van de standorganisaties in ons land. Demissionair minister Braks heeft woensdag tijdens een bezoek aan het Lickebaertgebied de door dioxine verontreiniging getroffen veehou ders geen nieuwe toezeggingen gedaan. De bewindsman houdt vast aan het uitgangspunt dat het gebied zijn agrarische bestemming moet hou den, maar dan zal de bron van de vervuiling, de Afvalverwerking Rijnmond, schoon moeten worden. Anders is er volgens Braks voor de melkveehouders geen perspectief. Braks vindt dat binnen drie jaar de AVR en het land schoon moeten zijn. Waar mogelijk zullen de ge troffen maatregelen, zoals het apart afvoeren, verwerken en opslaan van de melk, worden aangepast. Als uit het lopende onderzoek gunstige re sultaten komen zal het gebied waar voor de maatregelen zijn getroffen kunnen worden verkleind, aldus de bewindsman. De gedupeerde melkveehouders heb ben de bewindsman onder meer ge vraagd de dioxine-uitstoot door de AVR onmiddellijk te laten stoppen. Braks meent dat de AVR net als de landbouw een redelijke termijn moet krijgen voor het inspelen op strenge re milieu-eisen. De AVR zal volgens hem wel selectiever te werk moeten gaan bij het verbranden van het afval. Bestaande regeling De bewindsman houdt vast aan de bestaande regeling voor de vergoe ding van directe schade. De melk veehouders krijgen ongeveer 45 cent voor iedere kilogram melk. Een deel van de melk dat bijvoorbeeld tot melkpoeder wordt verwerkt kan zonder problemen op de markt wor den gebracht. Alleen het melkvet, waarin de dioxine zich ophoopt, wordt vernietigd. Dit gebeurt bij de AVR. De minister heeft bij de meeste melkveehouders de angst voor waar devermindering van hun bedrijf niet kunnen wegnpmen. Veel melkvee houders hebben gebruik gemaakt van de mogelijkheid die de Re constructiewet Midden-Delfland biedt om hun bedrijf te koop aan te bieden. Over het bod dat het minis terie tot nu toe op enkele bedrijven heeft gedaan zijn zij ontevreden. De onlangs ingestelde Akkerbouw- kontaktgroep van de NCB heeft het hoofdbestuur van deze standsorga nisatie voorstellen gedaan ter bevor dering van de afzet van akkerbouw- produkten. De Akkerbouwcontact- groep verzoekt het hoofdbestuur een deskundige te benoemen die de af zetmarkt van akkerbouwprodukten gaat onderzoeken en die tevens gaat onderzoeken op welke wijze een, in een later stadium eventueel op te richten, bemiddelingsbureau in deze markt zou kunnen penetreren. Het hoofdbestuur gaat in principe ac- coord met dit voorstel doch stelt daarbij als voorwaarde dat overleg met CHV en Tuindersvakbond over de afzet van akkerbouwprodukten plaatsvindt. In de volgende hoofd bestuursvergadering zal de definitie ve besluitvorming plaatsvinden. De wereldproduktie van hazelnoten zal in het aankomende seizoen ver der stijgen. In 1988/89 steeg de pro- duktie van 's werelds vier grootste producenten al met 40%. Dit pas gestarte seizoen 1989/90 (september- augustus) is de verwachte stijging 9 procent. Turkije is de belangrijkste produ cent én exporteur, op de tweede plaats komt Italië, gevolgd door Spanje en de Verenigde Staten. Voor het seizoen 1989/90 voorzien Tur kije en Spanje een grotere produktie van hazelnoten, terwijl die van Italië en de Verenigde Staten juist af neemt. 11

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1989 | | pagina 11