Valkenisse pleit in nota voor maximaal 15 kampeereenheden Heeft u wel eens uitgerekend wat de EG nu niet hoeft uit te geven... Er is weer flink wat grond vervoerd Ruim 1 miljoen beschikbaar voor omschakeling naar biologische teelten Ruimere mogelijkheden kamperen bij de boer Grote schuld Sovjet- Unie bij Oostblok landen Ongetwijfeld zullen ook op WEST ZUID-BEVELAND velen zich ver baasd hebben bij het lezen van het artikel (13/10) over Purivel. Ten eer ste over het tijdstip. Een ieder had zich al opgemaakt om te zaaien, zaaizaad in huis en sommigen in pa niek weer omgeruild voor een eigen lijk niet gewild ras. Ten tweede over de in feite ondoordachte voorlich ting wat blijkt uit het 2e artikel (20/10) toen het kwaad al was ge schied. Het zou helemaal geen kwaad kun nen dat een voorlichter zich wat meer in de praktijk op de hoogte liet stellen! Tenslotte wordt door meer dere telers dat middel al jaren ge bruikt! Bedenk wel dat deze bijdrage 5 a 6 dagen voor het verschijnen van dit blad ingeleverd wordt. Helemaal bij is het dus nooit. Het is de afgelopen week niet iedereen gelukt de nog resterende aardappels de grond uit te krijgen. Afhankelijk van de grond soort koste het nogal wat moeite al leen wanneer de zon er flink bij was ging het stukken beter. Er is weer flink wat grond vervoerd. Zo bezig zijnde vraag je je wel eens af of er nu geen ontgrondingsvergunning nodig is! Eén vracht grond plus de duurste aardappels (kriel) uit 2 vrachten zo van het land. De rollen van de stort bak iets wijder open zetten is beter dan de rollen van de aardappelrooier wijder zetten. Door de relatief hoge temperaturen is het ondoenlijk de aardappels in de cel op bewaartemperatuur te krij gen. Op tijd gassen is aan te bevelen vooral nu blijkt dat aardappels uit voorlopige opslag bij aflevering al schotvorming vertonen. Het is op vallend dat de aardappels die in no vember verkocht worden nu al afge nomen worden! Zou de zogenaamde 3% meeropbrengst toch natte vin gerwerk geweest blijken te zijn. De prijsvorming is afhankelijk van de individuele opbrengst, vriendelijk te noemen. Het ligt maar aan welke kant men zit. Vrijdag 27 oktober is er ledenraads vergadering. Hoewel er tegen deze datum als veel te vroeg zijnde gepro testeerd is wordt voor 1990 voor gesteld 26 oktober. Wil diegene die deze datum prikt er misschien reke ning mee houden dat het dan bijna de drukste tijd van het jaar is? Dat ledenraadsleden (misschien toeval lig?) nog meerdere bestuursfunkties vervullen? Dat om een ledenraads vergadering tot zijn recht te laten komen er minstens een afdelings bestuursvergadering aan vooraf moet gaan? Krijg die maar eens bij elkaar. De drukste tijd van het jaar. Eind november zijn er ook nog da gen en een ieder heeft dan de kans gehad de muizenissen van het eigen bedrijf kwijt te raken! Wij wachten af. Minister Braks heeft een bedrag van 1.220.000,beschikbaar gesteld voor een projektplan ter ondersteu ning van de omschakeling naar bio logisch geteelde produkten. Voor een aantal bedrijven kan de omscha keling naar de biologisch dynami sche (BD) of Ekologische (EKO) landbouwmethode een oplossing bieden. Van het totaal beschikbare bedrag krijgen zowel de Biologisch Dynami sche Vereniging als de Nederlandse Vereniging van Ekologische Land bouw gedurende vier jaar ieder jaar lijks 100.000,om ekstra man kracht aan de trekken voor de uit voering van het projekt. Het overige geld wordt besteed aan de vergoe ding van de kosten voor de de- monstratiebedrijven (f 75.000,— per jaar) en aan de bedrijfsekonomi- sche boekhouding die het Landbouw Ekonomisch Instituut (LEI) zal ver richten voor het projekt 30.000,— per jaar). Demonstratiebedrijven Het is de bedoeling dat zo'n 10-15 BD/EKO bedrijven verspreid in het hele land, worden geselekteerd om te fungeren als demonstratiebedrijven. Aan die bedrijven wordt een aantal eisen gesteld zoals: de bereidheid om minimaal vier jaar deze funktie te vervullen; het bedrijf moet bereid zijn om (studie-)groepen te ontvan gen en rond te leiden. Ook moet het bedrijf in staat zijn eenvoudige de- monstratieproeven te verrichten; het bedrijf moet deelnemen aan het be- drijfsekonomische boekhoudnet van het LEI; het bedrijf moet voldoen aan BD/EKO richtlijnen. 10 Terwijl op het ene perceel nog aard appelen gerooid werden, kwamen in de afgelopen week op een ander per ceel met als voorvrucht aardappelen, de tarwe reeds boven. De weersom standigheden waren er ditmaal op THOLEN EN ST. PHILIPSLAND niet de oorzaak van dat er zo laat nog gerooid moest worden. Het late tijdstip van doodspuiten van een aantal percelen op de wat zwaardere grond en de wat langere benodigde wachttijd tot het rooien zorgde hiervoor. Na een wachttijd van 3 weken trad soms nog wat vervelling op. Het late doodspuiten had wel een flinke toe name in grootte en kilogrammen tot gevolg, wat met deze prijzen toch aantrekkelijk is. Door de vrij hoge temperatuur is de vroeggezaaide tar we snel bovengekomen, maar daar door ook erg vatbaar voor ziekten. Ook de nog in vrij grote getale aan wezige luizen zorgen voor een extra kans op het overbrengen van ziekten van tarweopslag naar de jonge tar we. Geheel zonder risiko is deze vroege zaai niet, maar men ontloopt wel het risiko van struktuurbederf. Wat het beste is zal in 1990 weer blij ken tijdens de oogst. Dit geldt ook voor de keuze van wel of niet winter tarwe zaaien tegen een onaanvaard bare prijs, of kiezen voor een alter natief gewas met zo mogelijk een nog lager saldo. Het voorstellen van de EEG produk- tie op 160,5 mij ton heeft velen een flinke kater bezorgd. Heeft u wel eens berekend wat de EG daarmee in zijn zak houdt? In elk geval een be drag dat veel hoger ligt dan alle Ne derlandse akkerbouwers tesamen met handjeklap kunnen verdienen. Toch een flinke prestatie voor een paar handen vol ambtenaren en mi nisters, nietwaar?! Hopelijk gaan we met de garantie prijs van de suiker toch ook niet die zelfde kant op. Reeds nu doet een hogere produktieverwachting de we reldmarktprijs al iets dalen, zodat de verwachtingen over een hogere C- prijs maar niet al te hoog gespannen moeten worden. Ook nationaal lijkt de landbouw niet meer mee te doen. Tijdens de kabinetsformatie valt nauwelijks het woord landbouw en als het nog valt dan in negatieve zin i.v.m. het milieu. De landbouwvoormannen willen nog geen akties, de voorkeur gaat uit naar wachten tot er een kabinet is. Een kabinet dat zich dan weer be roept op een regeerakkoord, waarin de landbouw geen plaats heeft ge kregen en er dus ook geen ruimte is voor maatregelen. Ook niet om de negatieve kanten van het plan Oort weg te nemen en de WIR te kompen- seren. Met al dit uitstellen is wel de cirkel rond en kunnen de landbouw voormannen weer rondjes gaan draaien. De bedrijven die als demonstratie- projekt gaan fungeren zullen voor de verplichtingen die zij daarvoor moeten aangaan, ekstra kosten moe ten maken. Hiervoor wordt een ver goeding van 5.000,per jaar per bedrijf beschikbaar gesteld. Ter versterking van de traditionele afzetstruktuur zal worden gezocht naar nieuwe afzetmogelijkheden voor biologisch geteelde produkten via veilingen en supermarkten. Volgens het plan zullen de BD en EKO verenigingen twee begeleiders beschikbaar stellen om het projekt uit te voeren en om nieuwe afzetmo gelijkheden te realiseren. Zij zullen op een aantal gebieden nauw samen werken met het team biologische landbouw van de Dienst Landbouw Voorlichting (DLV) in Lelystad. Volgens Tass staat de Sovjet-Unie voor 33,6 miljard roebel (ongeveer 53,8 miljard dollar) in het krijt bij de Oostbloklanden. Van dat bedrag heeft 28,1 miljard roebel (45 mil jard dollar) betrekking op convertie- bele valuta. De schuld in transfer-roebels be draagt voor de verschillende staten 3,6 miljard roebel (5,8 miljard dol lar), waarvan 500 miljoen roebel aan Bulgarije, 400 miljoen roebel aan Hongarije en 400 roebel aan de DDR. Een agrarisch bedrijf met een mini-camping kan worden beschouwd als een natuurlijk-element in het buitengebied. Tot maximaal 15 eenheden zien de rekreanten het kamperen bij de boer nog als een andere voorziening als een regulie re camping. De gemeente Valkenisse wil een verruiming van de mogelijkheden van het kamperen bij de boer. In een recent uitgekomen nota wordt gepleit voor het opnemen van een wettelijke regeling in de in voorbe reiding zijnde Wet op de Openluchtrekreatie met maksimaal 15 kam peereenheden bij de boer gedurende de periode 15 maart tot 1 no vember. De nota die in nauw overleg met de Vereniging Kamperen bij de Boer (de Vekabo) is opgesteld, is inmiddels toegezonden aan de frakties van de Tweede Kamer, de leden van de Vaste Kamerkom missie van landbouw en aan de Zeeuwse rekreatiegemeenten met het verzoek om hun adhesie aan de nota te betuigen. De gemeenteraad van Valkenisse heeft in mei van dit jaar al een besluit genomen tot verruiming van de mogelijkheden van kamperen bij de boer maar dat besluit is door de Kroon geschorst. Dit o.m. was aan leiding om in een nota de wenselijk heid van een uniforme regeling nog eens onder de aandacht te brengen. Belangrijkste argument voor een dergelijke regeling is dat kamperen bij de boer een specifieke vorm van kleinschalig kamperen is die duide lijk voorziet in een behoefte. Uit ver schillende onderzoeken is dit reeds gebleken. De samenstellers van de nota brengen o.m. naar voren dat kamperen bij de boer met 15 eenhe den niet belastend is voor het milieu, het landschap, de ruimtelijke orde ning, landbouw en/of rekreatie. Bo vendien brengt de regeling door z'n uniforme karakter duidelijkheid met zich mee voor alle bij het kamperen bij de boer betrokken partijen. De huidige wettelijke regeling die ge baseerd is op de kampeerwet werkt in de praktijk niet, zo wordt in de nota opgemerkt. Met name de piek- opvang is een probleem. Het mo ment van inwerkingtreding van deze opvang is niet bekend waardoor er chaotische en onduidelijke situaties ontstaan. Door het opnemen van de door de gemeente en Vekabo voor gestane regeling in de Wet op de Openluchtrekreatie komt aan deze onduidelijkheid een einde. Ten aanzien van de planologische bestemming wordt in de nota opge merkt dat kamperen bij de boer een kleinschalige vorm van verblijfsre- kreatie op een agrarisch bedrijf is dat een daadwerkelijke agrarische' produktiefunktie heeft. De agrari sche bedrijfsvoering is het hoofdge- bruik en dat dient door een agrari sche bestemming tot uitdrukking te worden gebracht. Een afzonderlijke sub- of mede bestemming wordt niet wenselijk geacht omdat dit een sluipend ge vaar van een rekreatieve ontwikke ling naar een reguliere kamping met ziel} meebrengt. Kamperen tot mak simaal 15 eenheden kan een dergelij ke ontwikkeling tegengaan. Er wordt verder op gewezen dat door de aanwezigheid van minikampings de ontvolking van het platteland wordt tegengegaan terwijl de leef baarheid van de dorpskernen er door wordt bevorderd. Bovendien is door een kombinatie van mini- kamping en een agrarisch bedrijf de voortzetting van veel van deze be drijven mogelijk. Tevens wordt daarmee afgeremd dat leegstaande agrarische bedrijven worden gebruikt voor niet in het bui tengebied passende aktiviteiten. Een agrarisch bedrijf met een mini- kamping kan in dit opzicht worden beschouwd als een natuurlijk ele ment in het buitengebied. Voorts wordt er op gewezen dat kamperen bij de boer tot 15 eenheden een bij drage levert in de diversifikatie van verblij fsrekreatieve voorzieningen Uit onderzoek is gebleken dat bij de ze vorm het aantal eenheden maksi maal 15 moet bedragen willen de re kreanten kamperen bij de boer nog zien als een andere voorziening dan een reguliere kamping. Tenslotte wordt vastgesteld dat van mini kampings een belangrijke PR- funktie voor de landbouw uitgaat. Vrijdag 27 oktober 1989

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1989 | | pagina 10