Buro Berenschot: BD- landbouw is reëel alternatief Beheerplannen Walcheren en Zuid-Beveland vastgesteld Coveco wijzigt prijsbeleid Kwaliteitsmeetnet grote rivieren in gebruik 'Antroposofisch' pe riodiek Jonas besteedt aandacht aan BD-landbouw BMF wil onderzoek naar ruilverkaveling Goirle Ekologische richtlijn in diskussie Valkenisse wil 'slotakkoorden van Helsinki' gebruiken om de vervuiling Westerschelde terug te dringen Stimulering praktijkgerichte oplossingen van de mest- en ammoniakproblematiek de variant in het NMP met ongeveer de helft vermindert. Bij toepassing van BD-landbouw neemt de uitstoot met 85% af. De traditionele landbouw skoort verder negatief op de volgende pun ten: verdroging, verstoring (door stank), verdwijning (van soorten landschap), vervlakking en verande ring van het klimaat. Het NMP brengt alleen een zekere verbetering op de punten: verdwijning en veran dering van het klimaat. De BD- landbouw daarentegen heeft op alle punten een positief effekt. Ekonomisch gunstig Ook op ekonomisch gebied vallen de resultaten van de BD-landbouw mee. Volgens Berenschot produceert de Nederlandse landbouw jaarlijks ter waarde van 32,6 miljard en zorg zij voor een toegevoegde waar de van 14,3 miljard. Hierbij is echter geen rekening gehouden met de kosten .voor het milieu en met de gemeenschapsgelden die de EG o.a. moet betalen om de overschotten weg te werken. Bij de uitvoering van het NMP daalt ten gevolge van een vermindering van de veestapel de produktiewaarde van de Nederlandse landbouw tot 25 miljard bij een toegevoegde waarde van 13 miljard. Bovendien moet dan nog rekening gehouden worden met 1,5 miljard kosten in zake milieumaatregelen en 3,3 miljard milieuschade. Meer dan de helft van deze kosten liggen op het terrein van de veeteelt. Deze kosten doen de toegevoegde waarde van de intensieve veeteelt ge heel teniet. Dit zal automatisch lei den tot een herstrukturering van de landbouw, vooral van de veeteelt, waardoor een substantieel lager pro- duktienivo zal ontstaan. Omschakeling op BD-landbouw zou leiden tot een totale produktiewaar de van 20 miljard, maar met een hoge relatieve toegevoegde waarde van 11,8 miljard. Bovendien is overschakeling op BD-landbouw gunstig voor de werkgelegenheid. Bovendien is milieuschade in BD- landbouw geheel afwezig. Ook zul len de landbouwoverschotten die de EG nu moet betalen tot het verleden behoren. Rooien van winterwortelen op het bd-bedrijf Loverendale te Oostkapelle. Op grond van becijferingen komt Buro Berenschot tot de konklusie dat in geval van uitvoering van het NMP het bedrijfsekonomisch resul taat van de landbouw een negatief saldo laat zien van 4,9 miljard. Bij omschakeling op BD-landbouw is het negatieve saldo 5,8 miljard. Maar naarmate ook in de landbouw het beginsel van 'de vervuiler be taalt' meer wordt toegepast (bij voorbeeld door invoering van een stikstofheffing) wordt overschake ling op BD-landbouw voor de boe ren een reëel alternatief. Volgens het onderzoeksrapport leidt de traditionele landbouw tot een ern stige aantasting van milieu als ge volg van ammoniak, stikstof, fos for, kalium, koper en cadmium. De ze stoffen die afkomstig zijn uit dier lijke mest en kunstmest zorgen voor een aantasting van het milieu: in de grond en in de lucht. Daarnaast ge bruikt de landbouw op grote schaal chemische bestrijdingsmiddelen. In de studie becijfert Berenschot dat de uitstoot van zes milieugevaarlijke stoffen in de traditionele landbouw bij uitvoering van de meest vergaan Gedeputeerde Staten van Zeeland hebben het beheerplan Walcheren en het beheerplan Zuid-Beveland vast gesteld. Per 1 oktober 1989 is het voor ondernemers die grasland pachten of in eigendom hebben bin nen deze gebieden mogelijk een be- heerovereenkomst te sluiten. Op Walcheren gaat het om de gebieden Kievitshoek, Zandvoortseweg, Oude Veerseweg, Oosternieuwlandpolder, Vroongronden bij Vrouwenpolder en Kustgebied bij Domburg. Op Zuid-Beveland gaat het om Ganzen- gebied, Kreekgebieden (Slake, Schoortjes en Zwaakse Weel), Ver spreide Graslanden en Kapelie- Wemeldinge. Een beheerovereenkomst is een kon- trakt dat de ondernemer sluit met het Bureau Beheer Landbouwgron den. Daarin wordt vastgelegd dat hij een bepaalde vergoeding krijgt als hij zijn bedrijfsvoering mede richt op het beheer van natuur en landschap. In een beheerovereenkomst wordt ondermeer beschreven waaraan de ondernemer zich moet houden. Dat zijn een aantal algemene voorwaar den, die b.v. betrekking hebben op Minister Smit-Kroes van Verkeer en Waterstaat zal op donderdag 26 ok tober een geautomatiseerd water kwaliteitsmeetnet voor de grote ri vieren in gebruik stellen. Dit meet net, dat de naam AQUALARM heeft gekregen, verstrekt 24 uur per dag informatie over de waterkwali teit van de rivieren. Zeven perma nente meetstations langs de Rijn, Lek, Waal, IJssel en Maas vormen de ruggegraat van het systeem, dat is gebouwd door het Engelse bedrijf Scicon. De metingen zijn vooral ge richt op de aanwezigheid van organische- en anorganische mikro- verontreinigingen in het water, maar ook op zware metalen, zuurstof, temperatuur, zuurgraad ^chloride en troebelheid. De meetgegevens worden via vaste telefoonlijnen direkt doorgezonden naar de centrale komputer bij de Dienst Binnenwateren/Riza van Rijkswaterstaat in Lelystad. Via de ze komputer zijn de gegevens be schikbaar voor de gebruikers van Aqualarm, de diensten van Rijkswa terstaat in de provincies en de drink- watermaatsch appi jen de duur van de overeenkomst, de wijze van verlenging en de opzegmo gelijkheden. Daarnaast staat in iede re overeenkomst wat er van de on dernemer in het bijzonder wordt ge vraagd. Dit zijn de beheerbepalin- gen. Een voorbeeld is de bepaling "niet maaien en niet weiden in de periode van 1 april tot 15 juni". Met deze bepaling wordt bereikt dat wei devogels in alle rust hun eieren uit kunnen broeden. Een ander voor beeld is de bepaling "geen dierlijke mest gebruiken in de periode van 1 oktober tot 1 maart". Deze bepaling wordt in de beheerovereenkomst op genomen als op het grasland een ve getatie nagestreefd wordt die uit meer soorten bestaat dan alleen En gels raaigras. Ook voor het onderhoud van de landschapselementen als knotbo- men, meidoornheggen en drinkpoe- len kan een overeenkomst worden gesloten. Vergoeding Tegenover het verrichten van een be paald beheer op basis van een beheer overeenkomst staat een vergoeding van het Bureau Beheer Landbouw gronden die per kwartaal wordt uit betaald. De hoogte van deze beheer- vergoeding wordt in de beheerover eenkomst vastgelegd en wordt be paald door het gekozen beheer. Hoe meer het gekozen beheer afwijkt van de normale bedrijfsvoering, hoe ho ger de vergoeding wordt. De vergoe ding kan oplopen tot 1.200,per hektare per jaar. Uitgangspunt is dat het sluiten van een beheerovereen komst niet leidt tot een vermindering van het inkomen van de on dernemer. Vrijwillige zaak Het sluiten van een overeenkomst blijft te allen tijde een geheel vrijwil lige ztfak. Wanneer een ondernemer niet mee wil doen verandert er voor zijn bedrijf niets. De beheerovereen komst duurt minimaal 5 jaar. Het eerste jaar is een proefjaar. De on dernemer kan in dat jaar de beheero vereenkomst uitproberen. Is het ge kozen beheer niet inpasbaar in de bedrijfsvoering, dan kan een ander beheer worden gekozen. Een andere mogelijkheid is beëindiging van de beheerovereenkomst Voor meer informatie en voor het sluiten van beheerovereenkomsten, kunt u zich wenden tot: Direktie Be heer Landbouwgronden, Westsingel 58, Postadres: Postbus 6, 4460 AA Goes. Telefoon: 01100-37911. Het tweewekelijks blad Jonas - een periodiek met een duidelijke binding met de antroposofie - heeft onlangs een 'landbouwspe- cial' uitgebracht, waarin aan dacht wordt besteed aan de biologisch-dynamische land bouw. Onder meer staat in het blad de weerslag van een onder zoek naar de ekonomische en mi- lieueffekten van een omschake ling op nationaal nivo op de BD- landbouw, uitgevoerd door Buro Berenschot. Het buro konklu- deert dat BD-landbouw zowel op ekonomisch als op milieutechni sche gronden aan te bevelen is, mits er rekening wordt gehouden met milieukosten. In de uitgave staat onder meer ook een inter view met Europarlementariër Eisso Woltjer. De Brabantse Milieu Federatie heeft, ook namens de stichting Na tuur en Milieu, het college van GS gevraagd om op eigen initiatief een onderzoek in te stellen naar alterna tieven voor de ruilverkaveling Goir le. Dat onderzoek zou dezelfde op zet moeten hebben als een milieuef fecten rapportage. De BMF heeft grote bezwaren tegen het huidige ruilverkavelingsplan, omdat hierin de Poppelse Leij behoorlijk wordt aangetast. Bovendien valt het reser- vaatsgebied veel kleiner uit dan eer der was bepaald. De gemeente Valkenisse heeft de mi nister van Buitenlandse Zaken per brief verzocht zijn Belgische kollega te bewegen wat aan de vervuiling van de Schelde te doen. Het is de ge meente een doorn in het oog dat de verontreiniging van de Schelde van uit België steeds maar toeneemt, on danks tegengestelde verwachtingen en toezeggingen. De Walcherse ge meente acht de van 16 oktober tot 3 november in Sofia te houden Confe rentie over Veiligheid en Samenwer- Coveco heeft besloten haar prijsbe leid voor de laatste 12 weken van 1989 te wijzigen. Rekening houden de met de bestaande bonusregeling zal Cavee-Coveco een prijsbeleid voeren, waarin de wekelijkse roep- prijs een direktere afspiegeling van het marktgebeuren zal zijn, en waar bij dus in principe niet meer reke- Op 1 oktober jl. is de Stimulerings regeling Praktijkgerichte Oplossin gen Milieu-problematiek van het Produktschap voor veevoeder van kracht geworden. Het produktschap stelt op jaarbasis 10 miljoen voor deze regeling beschikbaar en heeft de minister van Landbouw verzocht tenminste een gelijk bedrag daarbij te leggen. Helaas is de bewindsman door de demissionaire status van het kabinet niet in staat reeds toezeggingen voor 1990 te doen. Voor hetnog lopende jaar 1989 heeft de minister 2 mil joen gulden beschikbaar gesteld. Hierdoor heeft het Produktschap tot eind 1989 ruim 4 miljoen voor de stimuleringsregeling beschik baar. Het mestonderzoek is thans goed op gang en begint ook de prak tische rsultaten op te leveren. Het ammoniakonderzoek is in een opstartfase. Hoewel er nog het nodi ge onderzoek verricht moet worden, is het wenselijk de toepassing van (potentiële) mogelijkheden op be drijfsniveau krachtig te stimuleren. Verlaging van mineralenaanvoer via de veevoeding, mestdistributie én centrale mestverwerking heffen na melijk niet de noodzaak op om op bedrijfsniveau de noodzakelijke maatregelen te treffen om verliezen aan mineralen en stikstof zoveel als mogelijk te reduceren en te beheer sen. Het doel is (a) het bedrijfsleven (agrariërs, loonwerkers, machine bouwers, stallenbouwers, e.d.) te sti muleren om oplossingsopties te ont wikkelen én (b) de toepassing in de praktijk te bevorderen. Bij de invul ling van het programma zijn de vol gende aspecten op bedrijfsniveau aan de orde: voedersystemen; huis vesting (incl. ventilatie); mestopslag en mestbe- en verwerking; mestaan- wending op land. Voor de beoordeling van de projec ten en advisering bij de uitvoering van de stimuleringsregeling is een adviescommissie ingesteld. De uit- king in Europa (CVSE) een goede gelegenheid de zaak aan te kaarten. De CVSE wordt ook wel 'Helsinki- overleg' genoemd. Volgens Valkenisse heeft de CVSE niet alleen betrekking op mensen- rechtelijke en veiligheidsaspekten maar ook op grensoverschrijdende waterverontreiniging. Bovendien gaat het niet alleen om Oost-West verhoudingen, maar ook om bij voorbeeld West-West ning gehouden zal worden met een prijskorrektie achteraf. Op deze wij ze denkt de Koöperatie beter op de huidige heftige konkurrentie op de inkoopmarkt in te kunnen spelen. Een en ander betekent dat Cavee Coveco, met ingang van week 41 per kg 9 cent in de roepprijs korrigeert. voering en coördinatie van de rege ling is opgedragen aan Grontmij N.V. te De Bilt. Eventuele projecten dienen ook bij Grontmij ingediend te worden. Het adres van Grontmij N.V. is: Postbus 203, 3730 AE DE BILT telefoon: 030-207911. Door de minister van Landbouw is een herziening aangekondigd van de Richtlijn Ammoniak en Veehoude rij, de z.g. Ekologische Richtlijn Hinderwet. Tegen deze herziening is, in de openbare bestuursvergade ring van het Produktschap voor Vee en Vlees op 11 oktober fel verzet aangetekend door het bestuurslid Ter Beest, een verzet dat de instem ming had van het bestuur van het schap. Ter Beest was van mening dat de Richtlijn elke ontwikkeling van de veehouderij onmogelijk zal maken. Het ammoniakprobleem is een voor de veehouderij nieuw probleem. Aanbevolen is mest onder te werken, wat zou kunnen leiden tot een ver mindering van de uitstoot met 50% doch het betekent in feite een ver plaatsen van het probleem. Het fei telijke probleem is dat er nog geen definitieve oplossing is gevonden en dan is het voor een veehouder wel wat veel verlangd investeringen te doen in een objekt dat waarschijn lijk niet doelmatig is. De situatie van het moment is al zo dat in tal van voor verzuring gevoelige gebieden de bedrijfsontwikkeling mede door de richtlijn op slot zijn gezet. Voorzitter Tazelaar ontraadde een al te hard aangaan tegen de Richtlijn, om zuiver politieke redenen, name lijk om te voorkomen dat het 'pu bliek' de boeren weigerachtigheid zou verwijten om de verzuringspro- blematiek aan te vatten. verhoudingen, dus ook die tussen Nederland en België, aldus de brief aan de minister. De betrokken staten zijn overigens niet juridisch gebon den de slotakkoorden van Helsinki uit te voeren, maar dat neemt niet weg dat de staten (waaronder België) plechtig hebben verklaard de ak koorden te goeder trouw te zullen uitvoeren, zo staat in de brief die op initiatief van burgemeester Plomp is opgesteld. 6 Vrijdag 20 oktober 1989

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1989 | | pagina 6