Houd druk op politiek Demonstraties met Zeeuwse trekpaarden op Flevohof Mogelijke fusie Regio Zuid Nederlands Varkensstamboek en Varkens KI Noord-Brabant Mag zonder meer eigen vervoer van goederen worden verricht Bestuur KNLC Start dit najaar met luisbestrijding Boekje over arealen gladiolen, dahlia's en lelies Studiedagen vleesvarkens houderij Cehave PR-rapport over beheerbeperkingen Afgelopen dinsdag hield de Flevohof demonstraties met drie Zeeuwse trekpaarden. Medewerking werd hieraan verleend door enkele leden van ruitersportvereniging 'De Flevoruiters'. Onder andere was er een demonstratie ringsteken. Ook het publiek kon een poging wagen de ring te steken. In touwtrekwedstrijden tussen één paard en zes perso nen resp. twee paarden en twaalf personen kon het publiek kennisma ken met de kracht van de trekpaarden. Op de foto: een Zeeuws trekpaard 'sleet' enkele bezoekers over de piste. Een van de belangrijkste onderwer pen op de bestuursagenda van het KNLC was de situatie in de akker bouw. Uit het overleg van de vaste kamercommissie voor landbouw met Minister Braks is niets geko men. Het KNLC bestuur heeft zich beraden op verdere stappen. Het bestuur was zeer teleurgesteld over het overleg dat er geweest is tus sen de vaste kamercommissie van landbouw en minister Braks over de problematiek in de akkerbouw. Het is nu wel gebleken dat de politiek niet veel moeite wil doen om de si tuatie voor de Nederlandse akker bouw te verbeteren. Vooral in de tweede ronde van het overleg weiger den de kamerleden zich het vuur uit de sloffen te lopen. En op de minis ter hoeft deze sector ook niet te rekenen. Nieuwe minister Het KNLC-bestuur onderschreef de stap van het Landbouwschap om pas weer met de minister te gaan praten als hij concrete maatregelen heeft genomen. Het heeft daarbij geen zin te praten met een minister over een onderwerp waarover ook de Tweede Kamer niet meer met hem van gedachte wil wisselen. Het is zeer belangrijk, vond het bestuur dat de georganiseerde landbouw in deze als één blok naar buiten treedt. Binnen twee a drie weken is het waarschijnlijk duidelijk wie de nieu we minister van Landbouw en Visse rij wordt. Hij weet dan de voorwaar den die het landbouwbedrijfsleven stelt voor hervatting van het overleg. Daarnaast mag de druk op de poli tiek niet verslappen. "We moeten de Nederlandse politiek achter ons krij gen", werd in de vergadering ge zegd. Het is belangrijk dat de politici nog beter geïnformeerd worden over de problemen in de akkerbouw en vooral dat de politici de marges we ten voor bepaalde regelingen. Sectorvisie Tijdens het overleg bleek dat het jammer was dat het Landbouwschap de sectorvisie akkerbouw nog niet heeft aanvaard. De akkerbouw zou veel sterker hebben gestaan, wan neer de sectorvisie akkerbouw door het bestuur van het Landbouwschap bij de politiek was neergelegd. Iets waar het KNLC altijd voor gepleit heeft. In deze sectorvisie staat namelijk de beleidslijn die voor de akkerbouw van belang is en wordt in stappen aangegeven hoe deze bedrijfstak het beste geholpen kan worden. Het KNLC-bestuur had verder wei nig vertrouwen in het afschaffen van de stabilisatoren. Tot 1992 gaat de graansprijsdaling, die daardoor ver oorzaakt wordt gewoon door. De prijzen voor de fabrieksaardappelen gaan tot dat jaar ook nog verder naar beneden. Met enige bezorgd heid werd verder kennis genomen van een mogelijke suikerprijsdaling. Verder pleitte het KNLC-bestuur van een zwaardere druk van COPA (de Europese belangenbehartigings- organisatie) op Brussel en meer sa menwerking met buitenlandse zuster organisaties. Gelegenheidsarbeid De KA VB (Koninklijke Algemene Gezien de omvangrijke luizen vluch ten deze zomer en de nog steeds vol op aanwezige luizen is het zeker zin vol om dit najaar te starten met de luisbestrijding. Kontroleer alle wintertarwepercelen die voor ca. eind oktober/half no vember worden uitgezaaid op de aanwezigheid van luizen. Voer een bestrijding uit zodra de graanplan- ten in het 2-3 bladstadium zijn. Een herhalingsbespuiting na ca. 10-14 dagen kan zinvol zijn. Vrijdag 20 oktober 1989 Vereniging voor Bloembollencul tuur) vraagt in een brief aan het KNLC om bij het ASF te pleiten voor een herziening van het besluit van het bestuur van de organisatie over gelegenheidsarbeid. Dit besluit houdt in het kort in dat bedrijven zonder het betalen van premie ge bruik kunnen maken van gelegen heidsarbeid in een periode van zeven weken in de zomervakantie en een week in de herfstvakantie. Voor hard fruit en de aspergeteelt gelden andere periodes. De KAVB wijst op de onevenwich tigheid van deze regeling. Voor han delsbedrijven en voor de lelie- en gladiolenteelt zijn de genoemde pe rioden veel minder bruikbaar. Het KNLC-bestuur erkent deze on gelijkheid. Ook het klein fruit een de droogbloemenbedrijven kampen er mee. Het bestuur is echter van me ning dat eerst maar eens geprobeerd moet worden voor de overeengeko men regeling een wettelijke basis te krijgen. Als de regeling eenmaal daar is kan altijd nog geprobeerd worden voor meer teelten een afwijkende periode te bewerkstelligen. Als er nu aan de regeling gesleuteld gaat worden bestaat de kans dat de hele gelegen heidsarbeid op de helling gaat. Privo Er is wat onduidelijkheid over de rol van de regionale standsorganisaties bij het samenstellen van de begelei dingscommissies van de Dienst Landbouw Voorlichting. Het is belangrijk dat de begeleidings- Herstel Belgische witlofproduktie De Belgisch witlofproduktie zal dit seizoen rond de 100.000 ton bedra gen. Dit is vrijwel evenveel als in 1987/88 toen 98.000 ton geprodu ceerd werd en ca. MVo meer dan in 1988/89. Vorig seizoen bleef de pro- duktie achter door een slechte kwali teit wortelen en klimaatomstan digheden. Mag een ondernemer met een eigen bestel- of vrachtauto goederen bij zijn klanten bezorgen of naar zijn bedrijf aanvoeren? Anders gezegd: mag hij zonder meer eigen goederen vervoer verrichten? Het antwoord dat de EVO, ondernemersorganisa tie voor logistiek en transport op de ze vaakgestelde vraag geeft, luidt: nee, eigen vervoer is niet zonder meer toegestaan. De Wet Autovervoer Goederen legt voor het verrichten van eigen ver voer aan bedrijven enkele verplich tingen op. Zij dienen, als bedrijf over een zogenaamde 'inschrijving' voor eigen vervoer te beschikken en dan kan per in te zetten voertuig een inschrijvingsbewijs worden verkre gen. Op deze verplichting bestaan enkele uitzonderingen, zoals een bestelauto met een laadvermogen van maksimaal 500 kg en een éénas- sige aanhangwagen achter een perso nenauto. Huurauto of vervangend voertuig Een andere vraag is of een huurauto voor eigen vervoer van goederen ook onder de inschrijvingsplicht valt. Het antwoord is bevestigend. Bij de aanvraag om inschrijving moet dan een huurovereenkomst worden over gelegd; daaruit moet blijken dat het voertuig voor minimaal zes maan den is gehuurd. Bij bruikleen gelden dezelfde verplichtigen als bij huur. Een derde vraag komt nogal eens op de EVO af als een voertuig tijdelijk - bijvoorbeeld bij langdurige repara tie - wordt vervangen. Hoe moet dan worden gehandeld met het inschrij vingsbewijs? Antwoord: Dit bewijs kan voor korte tijd op het vervan- commissies na overleg met de regio nale maatschappijen en de takorga- nisaties worden samengesteld. Het bestuur beveelt de regionale maatschappijen aan een actieve rol te spelen. Zij moeten gesprekspart ners zijn voor de teamleiders over de samenstelling van de begeleidings commissies. Pacht De minister van Landbouw heeft de voorstellen tot wijziging van de pacht aan de vaste kamercommissie voor landbouw aangeboden. Dit voorstel wijkt af van het voorstel van het landbouwschap. De diffe rentiatie in pachtprijzen is losgela ten, maar de toeslag voor verkavelde zeekleigrond blijft bestaan. Het KNLC bestuur ziet wat dat betreft geen verschil met een goed verkavel de zandgrond. Het is nu zaak de politici onder druk te zetten om alsnog het voorstel van het Landbouwschap goedgekeurd te krijgen. Ingeborg Schuitemaker Regio-bestuur Zuid van het Neder lands Varkensstamboek (N.V.S.), het hoofdbestuur van het N.V.S. en het bestuur van de coöperatieve Var kens K.I.-vereniging Noord-Brabant hebben serieuze plannen om tot een vergaande samenwerking in Zuid- Nederland te komen. De ledenraad van het N.V.S. en de Commissie van Advies van de K.I.- vereniging Noord-Brabant hebben hun goedkeuring gegeven aan het verder vorm geven aan een fusie- voorstel. Als half november de alge mene ledenvergadering van de Bra bantse K.I.-vereniging ook akkoord gaat met het oprichten van één zelf- gende voertuig worden overge schreven. Informatie-bemiddeling Met vragen over het eigen vervoer en de inschrijving en voor bemiddeling kunnen ondernemers zich wenden tot de EVO-regiokantoren in Drach ten, Deventer, Aalsmeer, Rotter dam, Goes en Valkenswaard. De EVO-klantenservice (079-414641) verstrekt op aanvraag een algemeen informatieblad (bestelnummer 1111) over de inschrijving eigen vervoer. Recentelijk is het boekje "Statistie ken Gladiolen/Dahlia's/Lelies 1989" van de persen van de drukke rij van veiling en in- en verkoopbu reau van bloembollen etc. Hobaho BV gerold. In dit handige boekwerkje wordt een duidelijk overzicht gegeven van de arealen en de ontwikkeling in area len in gladiolen, dahlia's en lelies. De gids geeft bovendien een totale kleurbeschrijvingslijst van gladiolen en dahlia's, inklusief.de aanduiding of genoemde soorten al dan niet voor de bloemproduktie geschikt zijn. Ook bevat het boekje nuttige teelt- technische tips. Geïnteresseerden kunnen dit boekje gratis aanvragen bij Hobaho BV, Postbus 6, 2160 AA Lisse of telefo nisch bij de heer Ad van Zeist (tel. 02521-34777/34765). standige Stamboek-/K.I.- vereniging, kan begin 1990 een defi nitief fusievoorstel aan de algemene ledenvergaderingen worden voorge legd. Beide organisaties hebben het zelfde doel: dienstverlening aan de leden waarbij de produktie van kwa litatief uitstekend materiaal en een hoog financieel rendement van de le den voorop staat. Andere argumen ten voor de fusie zijn: K.I. is een es sentieel onderdeel bij het uitvoeren van het stamboekfokprogramma; gezien het grote marktaandeel in haar werkgebied en de huidige situa tie in de varkenshouderij, wil K.I. Noord-Brabant zich commercieel sterker manifesteren via het stam- boekprodukt; de continuïteit van de In het kader van bedrijfsbeschrij- vend onderzoek zijn gedurende een aantal jaren op een groot aantal proefplekken met beheerbeperkin- gen waarnemingen verricht aan bo dem, waterhuishouding, vegetatie, bemesting, gebruik en produktie van het grasland. De proefplekken lagen in de veenweidegebieden en op de zandgronden. Het betrof percelen waarvoor een beheerovereenkomst was gesloten en percelen uit reser- vaatgebieden die met beperkingen werden verpacht. Het doel van de waarnemingen was om meer inzicht te krijgen in de samenhang tussen bodem-vegetatie-produktie bij de beperkingen die voor het grasland gebruik en de bemesting van de per celen van kracht waren. De resultaten van het onderzoek zijn beschreven in PR-rapport nr. 115. Het is verkrijgbaar door storting van 25,op postbanknummer 23 07 421 t.n.v. Proefstation PR, K.I.-vereniging wordt bijna volledig bepaald door over voldoende beren van zeer goede kwaliteit te beschik ken; dè continuïteit van de stam boekfokkerij wordt door een ge meenschappelijke marktbenadering versterkt; een efficiëntere en bredere personeelsinzet van beide organi saties. De nieuwe organisatie moet een zelf standige vereniging kunnen zijn met eigen leden (ca. 5.000) waabij zij de beschikking heeft over een eigen ver mogen. De leden van deze nieuwe vereniging zijn tevens lid van het N.V.S. Verder zal er mogelijk een bijstelling van de landelijke en regio nale taken binnen het N.V.S. plaats vinden. Lelystad, met vermelding van: Zend mij rapport nr. 115. Steeds meer champignons in de EG De produktie aan champignons in de landen van de EG bedroeg in 1988 680.000 ton tegen 600.000 ton in 1987. De Franse produktie nam toe van 200.000 ton tot 210.000 ton. Hiervan was 81.000 ton bestemd voor de verse markt. De jaarlijkse studiedagen van Ceha ve voor vleesvarkenshouders vinden dit jaar plaats op de volgende data: bij Cehave, Pater van den Elsenlaan 4 te Veghel op 31 oktober, 7, 14 en 21 november; en op 9 december in zaal 'de Distel', Kade 46a te Roosen daal. De dagen duren telkens van 10.00 tot 15.00 uur. 5

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1989 | | pagina 5