Ledenraad vergadert op 27 oktober PERSONALIA Ministerraad akkoord met plan van aanpak Lickebaert Jaarverslag 1988 Ontwikkelings- en Saneringsfonds voor de Landbouw verschenen Landbouwschap tot Tweede Kamer: Braks moet meer doen voor akkerbouw Op 27 oktober a.s. zal de ledenraad van de ZLM vergaderen in 'De Prins van Oranje' te Goes. Aanvang: 10.15 uur. Na de opening zal gespro ken worden over de herstrukturering van de belangenbehartiging en dienstverlening binnen het KNLC. Het hoofdbestuur heeft hierover een globale reaktie opgesteld. In het KNLC-rapport 'Kollektieve belan genbehartiging' wordt o.m. gesteld dat, wil de belangenbehartiging ook in de toekomst binnen het KNLC optimaal kunnen funktioneren, er een samenwerking tussen de KNLC- organisaties in de aanliggende pro vincies noodzakelijk is: de zgn. blokvorming. Wat deze blokvorming betreft is de ZLM van mening dat dit alleen kan werken wanneer de in de blokken sa menwerkende organisaties (op ter mijn) overgaan tot algehele fusie. Zoniet dan ontstaat er een ekstra bestuurslaag die eerder nadelig dan voordelig is voor het funktioneren van de KNLC-organisatie. De ZLM is wat de vorming van de blokken betreft verder van mening dat deze moet worden ingedeeld vanuit een blanko situatie, d.w.z. zonder reke ning te houden met de huidige werk gebieden van de provinciale maat schappijen. De ZLM hecht voorts zeer veel waarde aan een goede kommunika- tie tussen basis en top binnen het KNLC. Het is derhalve van belang dat de provinciale maatschappijen in allerlei organen van het KNLC ver tegenwoordigd zijn. De ZLM zou graag zien dat de provinciale sekre- tarissen meer bij het bestuurlijk Drs. J.H.M. Kienhuis nieuwe voorzitter Akkerbouwproduktschappen Op voordracht van de Minister van Sociale Zaken en Werkgelegenheid is bij Koninklijk Besluit per 1 no vember 1989, drs. J.H.M. Kienhuis benoemd tot voorzitter van de Ak kerbouwproduktschappen te 's- Gravenhage. Hij volgt daarmee dr. M.P.M. Vos op, die onlangs tot voorzitter van het Kollege van Bestuur van de Landbouwuniversi teit Wageningen is benoemd. De heer Kienhuis (49 jaar) is vanaf 1976 tot heden algemeen direk- teur/sekretaris van de Unie van Wa terschappen te 's-Gravenhage ge weest. Voor die tijd was hij in ver schillende funkties werkzaam bij het Ministerie van Landbouw en Visserij. De Akkerbouwproduktschappen (bestaande uit het Hoofdprodukt- schap voor Akkerbouwprodukten en de daarmee verbonden Produkt- schappen voor Aardappelen, voor Granen, Zaden en Peulvruchten, voor Landbouwzaaizaden en voor Veevoeder) werken aan de publiek rechtelijke belangenbehartiging van het Nederlandse agrarische be drijfsleven op het terrein van teelt, handel en verwerkende industrie. Mutaties Agrarische Vertegenwoordiging Buitenland Binnenkort zullen enige mutaties plaatsvinden in de Agrarische Verte genwoordiging Buitenland van het ministerie van Landbouw. De huidige emigratie- en waarne mend landbouwattaché te Canberra, dhr. S. Schrooder, zal per 1 novem ber a.s. worden benoemd tot remigratie- en landbouwattaché te Lissabon. Hij volgt hiermee ir. N.A. van Opstal op, die benoemd is tot landbouwraad te Beijing. De land- bouwpost Lissabon zal vooralsnog blijven ressorteren onder de land bouwraad te Parijs. Tot landbouw- en emigratieattaché te Canberra zal worden benoemd ir. A.J.G.M. Evers, thans landbouwat taché te Abidjan. De huidige landbouwraad te Cara cas, ir. A.C.J. Bovée, zal omstreeks mei/juni 1990 in aanmerking komen voor een funktie op het departement 4 overleg betrokken zouden worden. Bijvoorbeeld door hen ook als toe hoorder bij de bestuursvergadering aanwezig te laten zijn. Overigens vindt de ZLM het niet nodig dat de sekretarissen automatisch plaatsver vangend bestuurslid zijn, maar dat de invulling overgelaten dient te worden aan de provinciale maat schappijen. De ZLM onderschrijft het uitgangs punt van een vergaande vorm van samenwerking op het gebied van voorlichting en dienstverlening in blok verband. Dit kan echter alleen funktioneren als de in de blokken sa menwerkende provinciale maat schappijen (op termijn) tot volledige fusie overgaan. Aansluitend zullen de financiële Vorige week vrijdag is de minister raad akkoord gegaan met het Plan van Aanpak 'Landbouwkundige maatregelen' betreffende de dioxine- problematiek in het Lickebaertge- bied. Het plan heeft zowel tot doel maatregelen te treffen voor de perio de na 1 november a.s. als ook onder zoek te verrichten met betrekking tot mogelijke strukturele maatregelen in het Lickebaertgebied. Op grond van de huidige inzichten in de aard en omvang van de dioxinebesmetting lijkt het mogelijk via landbouwkun dige maatregelen tot een oplossing te komen. Het Plan van Aanpak omvat o.m. 1 J.H.M. Kienhuis van landbouw. Tot zijn opvolger zal worden benoemd drs. J.J. Hooft, thans direkteur LNO in de provincie Groningen. In verband met de slui ting van Mexico als zelfstandige landbouwpost, is dit land toege voegd aan het ambtsgebied van de landbouwraad te Caracas. Ir. G.J.M. Terberg, thans landbouw attaché te Washongton, zal in janu ari a.s. terugkeren naar Nederland om een funktie in het bedrijfsleven te aanvaarden. Hij zal in Washing ton worden opgevolgd door drs. M.W.M. Olde Monnikhof, momen teel beleidsmedewerker bij de Direk- tie Verwerking en Afzet van Agrari sche Produkten van het ministerie van Landbouw. Ir. J.F. Rummenie, voorheen be leidsmedewerker bij de Direktie In ternationale Agrarische Aangelegen heden en Marktordeningsvraagstuk ken van het ministerie van Land bouw, is per juli jl. benoemd tot adjunkt-landbouwattaché te Wenen. Hij volgt hiermee Ing. A. Wegen op, die een funktie bij bovengenoemde direktie heeft aanvaard. Mr. L. Bool, thans beleidsmedewer ker bij de Direktie Juridische en Be drijfsorganisatorische Zaken, zal per 1 november a.s. als adjunkt- landbouwattaché worden toege voegd aan het landbouwbureau van de Permanente Vertegenwoordiging bij de Europese Gemeenschappen. jaarstukken 1987 passeren en wordt de ledenraad om toestemming ver zocht om de rekening 1989 te behan delen na 30 juni 1990. De ledenraad zal het jaarverslag over 1988 vast moeten stellen. In het jaarverslag wordt een overzicht ge geven van de organisatie en opbouw van de ZLM, van het verloop van enige belangrijke gebeurtenissen in 1988 en van het groeiseizoen 1988. Verder wordt gewezen op enige wa penfeiten in het internationaal en nationaal beleid en wordt per sektor een kort overzicht gegeven van de standpunten die de kommissies inne men ten aanzien van een aantal be langrijke beleidszaken. Een korte toelichting wordt gegeven op het verloop van de werkzaamheden bij de volgende maatregelen. De huidige maatregelen, waaronder de kompen- satie van de direkte schade, zullen na 1 november ongewijzigd worden voortgezet tot 1 juli 1990. De kosten hiervan bedragen circa 2,4 mil joen. Er wordt naar gestreefd de ka nalisatie van de melkproduktie van zogenaamde Buitenblokkers gedu rende de winter 1989/1990 op te hef fen. Het opgeslagen en tot 1 juli 1990 nog te produceren melkvet zal worden vernietigd. In oktober 1989 start het onderzoek naar de effekti- viteit en doelmatigheid van land bouwkundige maatregelen en naar de relatie tussen de verwachte emis sie en de daaruit resulterende besmetting van grond, gewas en pro dukten. Maatregelen De beoogde landbouwkundige maatregelen bestaan uit grondbe werking door ploegen (25 a 30 cm) en frezen, daar waar ploegen wegens de bodemgesteldheid niet mogelijk is. Daarnaast zou eventueel het vee en het opgeslagen ruwvoer vervan gen kunnen worden, indien uit on derzoek blijkt dat dit noodzakelijk of kosten-effektief is. Om de haal baarheid hiervan aan te tonen zijn inmiddels twee onderzoekprojekten gestart. Voor de effektiviteit van landbouwkundige maatregelen is van doorslaggevend belang, dat geen of slechts geringe herbesmetting van het ruwvoer optreedt. Op grond van de Rekonstruktiewet Midden-Delfland zijn dertien ver zoeken van agrarische ondernemers voor aankoop van hun bedrijven in middels door de Rekonstruktiekom- missie ontvankelijk verklaard. De uitgaven van het Ontwikkelings- en Saneringsfonds voor de Land bouw bedroegen in 1988 123,2 miljoen. In totaal is 98,5 miljoen uitgegeven aan bijdragen in het ka der van ontwikkeling en opkoop en 24,7 miljoen in het kader van sa nering. De uitgaven van de Stichting bedroegen in 1987 164,2 miljoen. Dit blijkt uit de jaarrekening en de financiële verantwoording uit het jaarverslag over 1988 van de Stich ting Ontwikkelings- en Sanerings fonds voor de Landbouw. In het bedrijfsontwikkelingsbeleid werd een grote nadruk gelegd op in novatieve ontwikkelingen uit een oogpunt van kwaliteit van produk ten en de produktie, op verbetering en bescherming van het milieu en op verlaging van de kostprijs. De Stich ting heeft steun gegeven aan de toe passing van nieuwe informatie tech nieken in het kader van het Informa- tiecastimuleringsplan voor de marktsektor, gericht op de verbete ring van het management op de be drijven. Tevens werd in 1988 beslo ten tot verruiming van de mogelijk heden voor het verlenen van investe ringssteun in het kader van de struk- tuurverbetering. Voorts werd de vestigingspremie voor jonge starten de agrariërs verdubbeld en gebracht de SEV, het KNLC en bij de dien sten en instellingen Accountantsunie ZLM, Verzekeringen ZLM en Gro- patax. Ook wordt enige aandacht geschonken aan de kommissie Top kadervorming Zuidwesten, het on derwijs, de takorganisaties Akker bouw Zeeland en Noord-Brabant en aan de samenwerking met PJZ, Plattelandsvrouwen, 3 ZLO en Landbouwschap. Het jaaroverzicht wordt afgesloten met enige hoofdlij nen uit de beleidsvisie van de ZLM voor de komende jaren. Daarin staat o.m. te lezen dat de ZLM in de toe komst meer aksent zal leggen op voorwaardenscheppend beleid en minder op markt- en prijsbeleid. De ZLM zal zoeken naar samenwer kingsvormen met haar diensten en instellingen en/of andere landbou worganisaties om zaken op het ge bied van milieu, public relations, be- drijfsekonomie, recht e.d. meer effi- De Tweede Kamer moet minister Braks van landbouw ervan overtui gen dat hij meer moet doen voor de noodlijdende akkerbouw. De Kamer heeft hiervoor verantwoordelijkheid op zich genomen door eerder dit jaar in een motie te eisen dat de graan prijs voor de boer niet zou dalen. In middels is de prijs met 7 a 8 procent gezakt. Het Landbouwschap heeft dit vorige week woensdag gevraagd in een ge sprek met de Vaste Kommissie voor Landbouw van de Kamer. Het ge sprek vond plaats met het oog op het mondeling overleg tussen minister Braks en de kommissie op 12 okto ber over de problemen in de akker- op maksimaal 37.500,—. In 1988 heeft de Stichting voor een totaal bedrag van 16,5 miljoen gulden 2.558 aanvragen van agrari sche ondernemers voor de regelingen op het gebied van mestopslag goed gekeurd. Tevens werd in dit jaar in het kader van de Gefaseerde Opkoop regeling circa 33.000 ton heffing- vrije hoeveelheid melk opgekocht. Voor bijdragen in het kader van het besluit Struktuurverbetering land bouwbedrijven zijn in 1988 744 aan vragen ingediend. In 1987 waren dit er 559. Dit betekent een toename van het aantal aanvragen met 33%. In 1988 zijn 560 aanvragen door het bestuur behandeld, hiervan is 60% toegewezen en is 40% afgewezen c.q. ingetrokken. In het kader van de Bijdrageregeling kleine innovatieprojekten zijn in 1988 33 projekten goedgekeurd. Van deze projekten hadden er 23 betrek king op de tuinbouw, 7 op de vee houderij en 3 op de akkerbouw. Twee nieuwe stimuleringsregelingen Het bestuur van het O.- en S.-fonds heeft twee nieuwe stimuleringsrege lingen voor innovatieve ontwikkelin gen goedgekeurd in 1988. Voor 1989 is 15 miljoen beschikbaar gesteld ciënt te kunnen aanpakken. Wat be treft de individuele dienstverlening is toepassing van het profijtbeginsel onder voorwaarden akseptabel. Gezien het teruglopend aantal be drijven en het daarmee gepaard gaande smaller wordende draagvlak van de land- en tuinbouw is het zeer belangrijk, dat op alle nivo's maat schappelijke kontakten worden on derhouden en versterkt. Steeds weer moet uitgedragen worden welke be tekenis de land- en tuinbouw heeft voor de Nederlandse ekonomie en de leefbaarheid van het platteland. Ook wordt de begroting 1990 aange boden. Het hoofdbestuur stelt voor de kontributie te handhaven op het peil 1989. Na de rondvraag zal de vergadering worden gesloten. Er wordt naar gestreefd de vergadering om 12.15 uur te beëindigen. Na af loop van de vergadering is er gele genheid voor het gebruiken van een warme lunch. bouw. Het schap heeft eerder in een .gesprek met minister Braks ge- konstateerd dat er in de afgelopen jaren amper iets is gebeurd voor de akkerbouw. De minister doet weinig met plannen en ideeën van het Land bouwschap en komt zelf niet met al ternatieven. 9 Het dagelijks bestuur van het Land bouwschap heeft vorige week woensdag besloten pas weer het maandelijkse gesprek met minister Braks te hervatten als dit op korte temrijn tot konkrete resultaten voor de akkerbouw kan leiden. Eerder had het schap laten weten zich te zul len beraden op het nut van dit gesprek. voor het ondersteunen van de agrari sche sektor bij het invoeren van ver nieuwingen, die positieve resultaten opleveren voor zowel het eigen be drijf als voor de gehele Nederlandse land- en tuinbouw. Van deze 15 miljoen is 5 miljoen bestemd voor de akkerbouw. Voor de stimulering van de intro- duktie op praktijkschaal van perspektiefvolle vernieuwingen in de akkerbouw werd voor een periode van 5 jaar jaarlijks 2 miljoen be schikbaar gesteld. In het kader van deze stimuleringsregeling vernieu wingen in de akkerbouwsektor werd een bijdrage verleend van circa 385.000,voor het proefprojekt Hazelnootteelt Zuidwest Nederland. Verder is ter vervanging van de be staande werknemersregelingen van het O.- en S.-fonds door het bestuur de Vergoedingsregeling voor uittre ding van werknemers in de land bouw vastgesteld. In het kader van deze regeling kan als gevolg van be paalde omstandigheden aan werkne mers die ontslagen zijn een beëindi gingsvergoeding worden verleend. De regeling voorziet tevens in de mo gelijkheid om aan werknemers, jon ger dan 50 jaar, een tegemoetko ming te geven in kosten voor om scholing. Vrijdag 20 oktober 1989 Op de vergadering van de ledenraad zal o.m. worden gesproken over de her strukturering van de belangenbehartiging en dienstverlening binnen het KNLC.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1989 | | pagina 4