Ij Steeds meer prei geëksporteerd Kursus geïntegreerde bloembollenteelt gj22=g2 W KEIM Veilingfusie West-Brabant lijkt er te komen Automatiseringsdag: nieuws over computers voor boomkwekers NTV in 1990 groter dan ooit Veel lawaai, veel stof en weinig inspraak Jaarverslag 1988 S!TÜ beschikbaar Automatiseringsprojekt bloemenveilingen 'Cosmos' ontwikkelt zich voorspoedig K De bloemen- en plantenkwekers in WEST-BRABANT kunnen nu ein delijk weer eens afleveren voor wat hogere prijzen. Een droge, warme zomer is, zoals afgelopen tijd is ge bleken, geen goede basis voor een vlotte afzet. Verschillende kwekers hadden gedacht dat de chrysanten sterk in prijs zouden oplopen daar in het Westland door luchtvervuiling een groot aantal planten niet ge schikt meer is voor de verkoop. Men is er achtergekomen dat chry santen wel heel erg gevoelig zijn voor bepaalde stoffen die bij tijd en wijle in de lucht circuleren. Veel kwekers in Zuid-Holland zijn erg ge dupeerd door dit voorval. De schade kan verhaald worden bij de veroor zaker maar deze is nog niet gevon den en hoe langer dit duurt des te moeilijker zal het worden. In de praktijk komt dit neer op een op brengstderving van 40%. Jaarlijks kan in een kas 2Zi ronde afgeleverd worden. Verschillende in- dustriën kunnen in aanmerking ko men voor deze tijdelijke luchtvervui ling maar het op tafel brengen van spijkerharde bewijzen is in deze tijd bijna onbegonnen werk. De schade beloopt in de miljoenen. Voor enke le pas geheel vernieuwde bedrijven heeft het financieel verstrekkende gevolgen. Dat dit voorval op de prijsvorming niet al te veel invloed had ligt aan de areaaluitbreiding van chrysanten met 8%. Over het alge meen genomen is er bij de bloemen en plantenkwekerijen ten opzichte van vorig jaar nog een achterstand van 10,15,— per m2. Een produkt dat bij de konsument steeds beter aanslaat is de suiker- mais. Ondanks een veilingaanvoer die 20% hoger is dan vorig jaar handhaafde de prijs zich goed. Zelfs tijdens de grote aanvoeren in augus tus en september lag de prijs per kolf nog boven de 25 cent. Door sprei ding in het zaaischema te brengen is het mogelijk om vanaf eind juli tot eind oktober verse suikermais te veilen. Zoals het er nu bijstaat fuseert de veiling van Bergen op Zoom met de RBT-veiling te Breda. Aangenomen mag worden dat de leden van beide veilingen de fusievoorstellen aan vaarden. Voor de RBT betekent de ze fusie een sterke vergroting van het werkgebied. De besturen van beide veilingen vinden het van groot be lang dat gezamenlijk vanuit een vei lingorganisatie de zaken van de le den behartigd worden. Het grootste gedeelte van de kopers te Bergen op Zoom koopt ook op de Bredase vei ling. Een voorstel om de veiling te Bergen op Zoom te sluiten werd snel van tafel geworpen. Op de veiling- kosten kan dan wel bespaard wor den maar de transportkosten voor telers en kopers zou toenemen. Los daarvan is het voor de regio belang rijk dat Bergen op Zoom zijn cen- trumfunktie behoudt. De werkgele genheid van het personeel te Bergen op Zoom blijft gegarandeerd. Gebaseerd op de resultaten van 1988 ontstaat er een veiling met een omzet van 290 miljoen. Breda alleen is goed voor 250 miljoen. Een voordeel dat bij de fusie van beide West- Brabantse steden meespeelde was dat er geen kapitale investeringen nodig zijn. CNV onderzocht veilingen Kursus 'ekologische landbouw' Veilingpersoneel ondervindt dage lijks hinder van lawaai en opstui vend stof. Medewerkers van groente-, fruit- en bloemenveilingen stellen het op prijs méér inspraak te krijgen in de gang van zaken op hun werk. Dat zijn de twee belangrijkste konklusies van een CNV-onderzoek naar de werksituatie bij de veilingen. 'Veilingwerk, een kwaliteitspro- dukt', is de titel van het rapport waarin CNV-beleidsmedewerkster, drs. V.C. van Vuuren haar bevindin gen optekende. Het rapport is vrij dagmiddag 13 oktober overhandigd aan een viertal veilingautoriteiten. Zij waren met name vol lof over het gedegen karakter van het on derzoek. Aan de hand van haar aanbevelin gen wil de Dienstenbond CNV pro beren de arbeidsomstandigheden en arbeidsverhoudingen van de ruim zesduizend werknemers in de sektor te verbeteren. Van Vuuren konstateerde tijdens haar naspeuringen dat de produkten die de veilingen passeren vrijwel zonder uitzondering van hoge kwali teit zijn. Maar volgens de sociologe kan aan het werk zelf beslist een en ander worden bijgeschaafd. Zij ontdekte dat met name medewer kers met een uitvoerende taak, bij voorbeeld het verdelen van de geveil de produkten, niet tevreden zijn over de hen toebedeelde opdracht. Volgens Van Vuuren doen veilingdi- rekties er beter aan om grote afdelin gen op te splitsen in kleinere werk eenheden. Elke werkeenheid krijgt dan de totale verantwoordelijkheid voor een bepaald produkt. Vrijdag 20 oktober 1989 De Volkshogeschool Bergen organi seert dit najaar voor het eerst een kursus geïntegreerde bloembollen teelt. Deze driedaagse kursus is spe ciaal bedoeld voor bloembollentelers die in hun bedrijfsvoering meer re kening willen houden met de zorg voor het milieu. De kursus wordt opgezet in samenwerking met het Centrum Landbouw en Milieu, dat al eerder meewerkte aan kursussen over milieuvriendelijke gewasbe scherming voor akkerbouwers. De Stichting Informatieverwerking Tuinbouw (SITU) heeft het jaar verslag over 1988 gepubliceerd. In dit jaarverslag wordt ingegaan op de ontwikkelingen van de informatise ring en automatisering in de gehele tuinbouwsektor; de visie van de SI TU op de automatiseringsontwikke lingen; het gevoerde SITU-beleid; de uitgevoerde aktiviteiten en projekten met hun resultaten. Belangstellenden kunnen een gratis eksemplaar van dit jaarverslag bij de SITU aanvragen: Postbus 561, 2675 ZV Honselersdijk, telefoon 01740-32278. Tijdens de kursus zal samen met de deelnemers vooral worden ingegaan op de praktische mogelijkheden om zuiniger en beter om te gaan met chemische gewasbeschermingsmid delen. Centraal staat de vraag door welke bedrijfsmaatregelen het ge bruik van deze middelen omlaag kan, zonder dat dit ten koste gaat van de inkomenssituatie. Daarbij kan bijvoorbeeld worden gedacht aan vrucht wisseling, raskeuze en be- drijfshygiënische maatregelen, maar ook aan niet-chemische bestrij- dingsmethoden als inundatie (tijde lijk onder water zetten van bollen land) of mechanische onkruid- bestrijding. De huidige bedrijfsvoe ring van de deelnemers wordt in de kursus als uitgangspunt genomen. Ook zal met de deelnemers worden nagegaan of de veiligheid bij het werken met bestrijdingsmiddelen zich leent voor verbetering. De kur sus wordt gehouden op donderdag 30 november en donderdag 14 de cember op de Volkshogeschool in Bergen (Noord-Holland). In overleg met de deelnemers wordt in het voorjaar een ekskursie georgani seerd. Bij voldoende belangstelling van de deelnemers is er de mogelijk heid om na de kursus in studiegroe pen verder te werken aan geïnte greerde bloembollenteelt. De kosten voor de kursus bedragen 130,00 per deelnemers, inklusief kursusmateriaal, lunch en koffie. Geïnteresseerden kunnen zich opge ven bij de Volkshogeschool Bergen, telefoon (02208)94541 (Wim van Oort). Cosmos, het automatiseringsprojekt van Westland Berkel Bloemenveilin gen Holland dat zal leiden tot een nieuw gezicht van het veilproces, ontwikkelt zich voorspoedig. Nieuwe recente Cosmos- ontwikkelingen konsentreren zich rond de volgende drie punten: proef met het Telecom-systeem op Bloe menveiling Westland met medewer king van vijf potplantenkwekers en de PTT; vervanging van de huidige PDP-komputers bij de klok door de veel krachtiger VAX-komputers; via beeldscherm kopen op twee klokken tegelijk. De Nederlandse Vereniging van Ekologische Landbouw verzorgt de ze winter op tien plaatsen cursussen ecologische landbouw. Het betreft cursussen ecologische melkveehou derij, ecologische akkerbouw en ecologische groenteteelt. De cursus sen zijn gericht op boeren en tuin ders die willen omschakelen op de ekologische landbouw. Informatie over de cursussen kunt u krijgen bij NVEL in Zwolle tel.: (038) 21 98 55. De eksport van prei blijft met spron gen toenemen, aldus het PGF. Dit zorgt ervoor dat de prijzen niet te sterk zijn teruggevallen, ondanks een toegenomen produktie de afge lopen twee seizoenen (milde win ters!). Bij de goede buitenlandse vraag speelt de kleinverpakking een steeds belangrijker rol. Naar schatting is het areaal prei dit jaar met 7% ingekrompen naar 2.808 ha. Vooral de inkrimping van het kontrakt-areaal, dat volgens ra mingen maar liefst 90 ha kleiner is geworden (tot 171 ha), is hier debet aan. Het overgrote deel, bijna 90%, van alle prei wordt in het zuiden van het land geteeld. In Noord-Brabant lag in 1988 1.740 ha en in Limburg 933 ha (augustus/september-steekproef CBS). De konsumptie van prei in Neder land per hoofd van de bevolking schommelt al jaren tussen de 3 en 3,5 kg. Hiermee komt prei op de vijfde plaats, na bloemkool, toma ten, komkommers en witlof, op het lijstje van de meest gekonsumeerde groenten. Kleinverpakte prei In geval van vorstschade is de klein- Kleinverpakte prei, de laatste jaren in opmars. Boomkwekers die dubben over de aanschaf van een computer kunnen op 20 december hun licht opsteken op de Automatiseringsdag voor de boomkwekerij. In het Internationaal Agrarisch Centrum in Wageningen wordt op die dag een beurs gehou den waar de leveranciers de belang rijkste computerprogramma's voor boomkwekers laten zien. Zo zijn er programma's voor de voorraad- en orderadministratie en de boekhouding die het werk van de kweker vergemakkelijken. Op de dag is ook het programma te bewon deren dat vraag en aanbod in de boomkwekerij in kaart brengt: het Vraag en Aanbod Registratie systeem (VAR-B). Op de automatiseringsdag wordt verder een mini-symposium gehou den. Computerexperts vertellen waarom de kweker een computer in huis moet halen of waarom juist niet. Ze vertellen hoe een computer programma gekozen moet worden en geven hun visie op de toekomst van de automatisering. Wat is het nut van automatisering voor de boomkweker? "Je kunt als kweker sneller handelen", zegt Cees van Gelderen, zowel voorzitter van de afdeling Boomteelt van het Land bouwschap als van de Nederlandse Bond van Boomkwekers. "En snel heid wordt steeds meer bepalend in onze sektor. Als verkoper van bo men moet je de eerste zijn om op de vraag te reageren. Niet meer de goedkoopste maar de eerste. Ook geeft je computer meer inzicht in je bedrijf. Kostenbeheersing zal steeds belangrijker worden". Tijd en geld "Door de automatiseringsdag", ver volgt Van Gelderen, "kun je ge grond beslissen of je wel of niet een computer in huis moet halen. Auto matiseren kost veel tijd en geld, dus de kweker moet er zeker van zijn dat de bedrijfsvoering erop vooruit gaat. Je moet het niet doen uit angst om achter te blijven. Ik kan me voorstellen dat de computer op een klein bedrijf niet rendabel is. Of op een gespecialiseerd bedrijf met een of twee klanten. Dan is er een be perkte administratie". verpakking op schaal een mogelijk heid om toch een goed uitziend pro dukt aan te bieden, omdat bij deze vorm van aanvoeren het blad mag worden ingekort. In de winter 1986/1987 heeft men van deze mo gelijkheid dan ook veelvuldig ge bruik gemaakt. Er werd destijds 1.815 ton kleinverpakte prei tegen gemiddeld 142 cent per kilo aange boden. Opmerkelijk zijn de ontwik kelingen die daarop volgden. In 1987/1988 kwam er 1.796 ton prei kleinverpakt op de markt, terwijl dit in het afgelopen seizoen bijna ver dubbeld werd (3.245 ton). De mid- denprijs kwam uit op 139 cent per kilo. Voor prei in kleinverpakking bestaat, net als voor geboste prei en los in een krat, een garantieregeling. Voor prei in kleinverpakking bete kent dit, in vergelijking met losse prei van dezelfde kwaliteit, dat er een meerprijs gegarandeerd wordt van 20 cent per kilo. Niet alleen deze garantieregeling maar juist de vraag vanuit landen als Engeland, Italië en de Skandinavische landen zorgden voor de opmars van deze kleinver pakking. Omgekeerd geredeneerd gaf deze verpakkingsvorm ook weer ekstra eksport naar deze landen. Daarnaast was het een uitkomst voor de prei die in het najaar 1988 aangetast was door de gevreesde bladvlekkenziekten. Het enige na deel dat bij deze verpakkingsvorm speelt is dat prei met de 'gewenste' lange schacht moeilijk in een klein verpakking past. De Nederlandse Tuinbouw Vakbeurs (NTV) wordt in 1990 gehouden van dinsdag 30 januari tot en met zater dag 2 februari. De NTV staat in binnen- en buitenland bekend als de toonaangevende beurs op het gebied van de tuinbouw. Ruim 450 stand houders tonen de nieuwste ontwik kelingen op hun vakgebied, dat zich uitstrekt van teeltmateriaal tot com puters en kassen. De NTV wordt ge houden in het complex van groenteveiling De Kring in Bleiswijk. De NTV is in 1990 groter dan ooit. De oppervlakte van de tentoonstel ling is met 46.000 vierkante meter tien procent groter dan in 1989. Het aantal deelnemende bedrijven neemt ten opzichte van de voorgaande edi tie eveneens met tien procent toe. En nog moeten er geïnteresseerden wor den teleurgesteld. Zowel de Nederlandse glastuinbouw als de toeleverende bedrijven geven internationaal de toon aan. Dat ver klaart waarom in 1989 zo'n tien pro cent van de 65.000 bezoekers afkomstig was uit het buitenland. Een percentage dat jaarlijks toe neemt. De NTV kan daarom met recht het Mekka van de internationa le tuinbouw worden genoemd. Een positie die - zo blijkt - elk jaar op nieuw wordt versterkt. 15

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1989 | | pagina 27