Nationale Vleesveetentoonstelling nog steeds etalage van het zuiden Marchigiana in de aanval Stamboeken streven naar hoogte en lengte aldus De Boer. Uitgaande van dit standpunt moet je als jury één lijn trekken, is zijn mening. 'De ekstre- me typen waren er wel, maar die hebben we niet gehonoreerd'. Het Blonde d'Aquitaine stamboek hield dan wel niet haar nationale keuring in Den Bosch (deze zal wor- dedn gehouden op 4 december in Zwolle), men was wel aanwezig met een showgroep, onder leiding van de kampioenstier Toutou (v. Pistache), die onder kontrakt staat bij KI- Zuid. Mondiaal zijn de Blonde stamboeken trouwens druk bezig om op één lijn te komen aangaande de keurings- en registratieformulieren, aldus de voorzitter van het Neder landse stamboek, Nanne Vereek. Een dag na de keuring in Zwolle, zal over deze materie een internationaal overleg plaatsvinden, zo is tijdens het konkours in het Franse Tabers afgesproken. Vleesveemarkt In de Heusden-Altenahal van de Brabanthallen had een vijftiental importeurs hun waar uitgestald op de vlees veem ar kt. De handel in hoogwaardig fokvee was echter lauw, de vraag van mesters naar stiertjes van een maand of acht was redelijk. In totaal waren zo'n dui zend dieren, hoofdzakelijk pas gespeende kalveren, bijeen gebracht. De Gezondheidsdienst voor dieren in Noord-Brabant ziet het allemaal met argus-ogen aan. Zij laat geen mogelijkheid na, tot in de katalogus toe, te waarschuwen voor de veteri naire risiko's die zijn verbonden aan een ongebreidelde import van vee. Betrek alleen dieren via erkende im porteurs, met een korrekt EG- certifikaat, luidt het advies. 'Aan zekerheid hangt een prijskaart je. Het probleem is dat er veel schar relaars zijn, die beesten veel goedko-' per aanbieden en boeren zijn daar gevoelig voor. Ik betaal in Frankrijk vaak meer dan de prijs waarvoor de ze lieden ze hier in Nederland te koop aanbieden. Echter, wat ik im porteer is, na bloedonderzoek, alle maal leverbaar met witte verklarin gen'. Aan het woord is Bolck van Dijk uit Knegsel. Elk jaar haalt hij een paar honderd volbloed Limou- sinstiertjes naar Nederland en wat hij niet kan slijten als dekstier, mest hijzelf af. Naar eigen zeggen, probeert Van Dijk nu op advies van de Gezond heidsdienst en de Rijks Vee- en Vleeskeuringsdienst wat meer be kendheid aan deze werkwijze te ge ven. Bij hem geen dieren op de stand. De belangstellende bezoeker moet het doen met een video. 'Ik heb zelf melkvee en neem geen enkel risiko', luidt de verklaring. 'In Frankrijk koop ik nooit op markten, maar direkt via de boer. Er wordt niks aangevoerd op verzamelplaat sen en binnen 24 uur staat het bij ons thuis in de stal. Het is hier in de hal echter net een markt. Ik zou zelf hier dan ook nooit een dekstier kopen'. Kampioen Limousin: Niet opgenomen stierkalf, Dinand (v. Vicomte), eig. Mts. L. van 't Sant; niet opgenomen vaars- kalf, Dame (v. Bidas), eig. Plantloon Li mousin de Dobbelaere; niet opgenomen pink, Dolly (v. Ultimatum), eig. A. Mol; in Nederland gefokte koe, Targa (v. Paul), eig. J. Moonen; in Nederland ge fokte stier, Darius (v. Triumph), eig. E. Hogenes; jeugd kampioen, Cendrillon (v. Vaurien), eig. M. de Visser; reserve jeugd, Bida (v. Sostre), eig. M. de Visser; kampioen koe, Targa (v. Paul), eig. J. Moonen; reserve kampioen koe, Abeille (v. Narcisse), eig. Plantoon Limousin de Dobbelaere; kampioen stier, Vampire (v. Sanglier) eig. E. Hogenes; reserve kampi oen stier Bartisol (v. Soprbier), eig. G. van de Aa; aanmoedigingsprijs, L. Keursten. Kampioenen Charolais: alg. kamp.vr. dieren, Glassel Una (v. Balthayock Oli vier), eig. G.R. Winkels; reserve kampi oen, Diana (v. Glassel Amadeus), eig. R. van Putten; kampioen vr. kalveren, Esperance du Trou (v. Toni C), eig. C.F. van Steenhoven; kamp. stieren, Varangi an PM (v. Glassel Robin), eig. comb. Van Putten, Struik, Winkels; res. kamp. stieren, Chianti (v. Vampire), eig. Am bachtsheerlijkheid 'Cromstrijen'; kamp. jonge stieren, Enormus (v. Varangian Het laatste weekeinde van september werd in de Brabanthallen in Den Bosch voor de derde maal de Nationale Vleesveetentoonstelling gehouden. Weliswaar een landelijk gebeuren, maar over het alge meen toch nog een happening waar zuidelijk Nederland zich het meest presenteert, zeker tijdens de jongveekeuringen op zondag. Niet verwonderlijk, want het zuiden kent al veel langer een vleesveetradi tie, maar ook bij de nationale keuringen van het Limousin-, Charolais-, Belgisch Witblauwe- en Verbeterd Roodbonte Vlees- rasstamboek kwamen de meeste deelnemers uit midden- en zuid- Nederland. Voor de noordelijke fokkers lijkt Den Bosch vaak te ver weg. Wellicht dat om deze reden het Blonde d'Aquitaine Stamboek, met een grote aanhang in Noord-Nederland, dit jaar wederom Zwol le heeft gekozen als lokatie voor haar nationale keuring. Tegen de achtergrond van het toene mende aantal vleesdieren in onze weiden, sinds de komst van de su perheffing, moet toch gesteld wor den dat de publieke belangstelling tijdens de nationale vleesveedagen groter had kunnen zijn. Aan de kwa liteit kon het niet liggen, want bij al le vier de rassen die haar nationale keuringen hielden, was een professio neler wordende fokkerij duidelijk herkenbaar. Opvallend was dat de twee oudste vleesveestamboeken van Nederland, het Limousin- en Charolaisstam- boek, beiden Franse keurmeesters hadden laten overkomen. Kennelijk heeft men er nog steeds behoefte aan om de Nederlandse fokkerij af te stemmen op wat in het land van oor sprong als wenselijk wordt geacht. Bernard Laligne, inspekteur bij het Franse Limousinstamboek, toonde zich na afloop van de keuring tevre den over de vooruitgang in de Ne derlandse Limousinfokkerij. Hij ziet vooral een vooruitgang bij de vrou welijke dieren, maar ook de top van de gekeurde stieren kan zich, vol gens hem, meten met wat in Frank rijk voor het voetlicht treed. 'Omdat er hier nogal wat beginners bij zijn, is alleen de variatie in het ondereind veel groter', aldus Laligne. De nako- melingengroepen bevielen hem zeer. 'Mooie uniforme groepen'. Konditie Dat de in Den Bosch getoonde die ren niet konden tippen aan de kondi tie waarin de Limousins verkeerden die een maand geleden op de Franse nationale keuring in Brive in de ring verschenen, vindt Laligne niet erg. Integendeel: 'Wij zijn in Frankrijk bezig om van jaar tot jaar de kondi tie tijdens de keuringen minder te waarderen. Dat valt niet mee, want de fokkers zijn daarmee vanouds opgegroeid'. Dat het Franse stam boek hier anders tegen aan is gaan kijken is niet zo verwonderlijk, want veel van de in Brive getoonde dieren verkeerden in zo'n overdadige kon ditie, dat vruchtbaarheidsproblemen aannemelijk zijn. 'Kleine zware dieren zijn de onder gang van het ras, net als bij de Ne derlandse zwartbonte', vult het an dere jurylid, Wiebe de Boer, het Franse betoog aan. 'Lang en hoog is de standaard. We streven naar een ruime ontwikke ling, met voldoende bespiering over het hele lichaam'. Bij vele rubrieken vormden de ruggen van de ge plaatste dieren dan ook een trap die eindigde bij de IA. Goed ontwikkel de dieren, met een betere bespiering, moesten nogal eens hun plaats af staan aan een rijziger soortgenoot. Sommige fokkers beaamden het streven naar een ruim ontwikkeld dier te ondersteunen, 'maar er moet wel vlees op blijven zitten. Daar houden we ze immers voor'. In Frankrijk streeft men eigenlijk twee fokdoelen na: het type 'eleva- ge' (fokrichting) en het type 'viande' (mestrichting). 'Wij kunnen ons in Nederland niet permitteren ook deze twee ekstreme typen aan te hangen. Daarvoor is onze populatie te klein', Voor het eerst op de vleesveeten toonstelling in Den Bosch waren vertegenwoordigers van het ras Marchigiana. Op een grote stand probeerde importeur Spoor Catt le BV uit Eethem dit Italiaanse ras onder de aandacht te bren gen. Blikvangers waren de stieren Ileco en Ilco. Als alle tests posi tief uitvallen, is het de bedoeling dat deze twee stieren worden op genomen in het vleesveeprogram ma van KI-Noordwest en Spoor hoopt over ongeveer drie maan den de eerste rietjes te kunnen aanbieden. 'Een zachtaardig karakter, een hoog percentage spontane ge boortes, fijn kwaliteitsvlees en een geweldige groeisnelheid met een hoge eindgewichten, zijn de belangrijkste kenmerken van dit ras', aldus Piet Spoor, wiens fa milie al van oudsher kontakten met Italië onderhoudt, in ver band met de eksport van zwart bont vee. Zonder dit ras met na me te noemen, is het duidelijk dat hij de konkurrentie met de veel in ons land gebruikte Pie- montese stieren aan wil gaan. Spoor: 'Met name voor de ge- bruikskruising met het ondereind van de melkveestapel zie ik mo gelijkheden voor de Marchigia na'. Hij'spreekt zelfs van 'het gat in de markt'. Ook zijn er al plannen en kon takten met de Federatie van Ne derlands Vleesveestamboeken, om een stamboek voor de Mar chigiana op te richten. Op de fo to IJsbrand Spoor met de ruim tien maanden oude Ilco. Vrijdag 20 oktober 1989 Kampioen bij de Limousinstieren werd de in Frankrijk gefokte Vampire (v. Sanglier) van E. Hogenes uit de Noord-Beemster. Vorig jaar haalde deze kombinatie ook al de titel binnen PM), eig. R. v. Putten; res.kamp. jonge stieren, Eusebio (v. Boris), eig. L. Saarloos. Kampioenen Belgisch Witblauwe: vaars- kalveren 6-12 mnd, Catol (v. Petulant d'Anixhe), eig. J. van Ooi; pinken 12-32 mnd, Lientje (v. Beaujolais), eig. J. van Ooi; Koeien 32 mnd. en ouder, Sonnetje du Poirier, eig. Gebr. Peerbooms; stier- kalveren 6-12 mnd, Claudius van Bos- zicht (v. Incarne de Hombrouse), eig. H. van Mierlo; stieren 12 mnd. en ouder, Ri ant v/d Schepengraaf (v. Riant), eig. H. van Mierlo. Kampioenen Verbeterd Roodbont: kal veren 0-4 mnd, Gerry 2, A. Westerkamp; 5-7 mnd. Jolanda, J. v. Abeelen; 8-9 mnd, zonder naam, G. v/d Langemaat; 9-11 mnd, Astrid 2, A. Westerkamp; stiertjes 0-4 mnd, Piet, A. Westerkamp; 5-7 mnd, Rinus Hein, T. Lenting; 8-9 mnd, Antoon, Chr. v/d Bruggen; 9-11 mnd, Bert, J. Hendrikx; vaarzen, Marij ke 3, Chr. v/d Bruggen; Rietje 2, J. Hen drikx; Angeline, T. Lenting; eenmaal ge kalfd, zonder naam, G. v/d Langemaat; meermalen gekalfd, zonder naam, J. Quartel; koe kalf, Gerry, A. Wester kamp; stieren A 11-24 mnd, Evert 2, M. Kruithof; B, Roz., T. v/d Donk; stieren A ouder 24 mnd, Hendrik 2, A Hermus; B, Mollie's Kees, M. Kruithof; Stier met afstammelingen, Martin, M. Kruithof; bedrijfsgroepen van M. Kruithof en J. Quartel. Wouter Mooy Celgetalbepaling Melkveehouders die zijn aangesloten bij de melkproductiecontrole krijgen minimaal 4x per jaar de individuele koecelgetallen thuis bezorgd. Dit zit in het door hen betaalde abonne mentspakket. In het Land van Cuijk kan men, in tegenstelling tot de rest van de provincie, kiezen voor het achterwege laten van de celgehalte- bepaling. Melkveehouders die niet bij de melkproductiecontrole zijn aangesloten kunnen toch de indivi duele koecelgetallen krijgen. Wanneer ze dit willen, dan kunnen ze hierover contact opnemen met hun VVB. Hierna worden de monsters genoemen en verder onder zocht. De Gezondheidsdienst bepaalt de celgetallen alleen bij bedrijven die zich hebben aangemeld voor de mastitisbegeleiding. Hierbij wordt 1,50 per monster in rekening ge bracht zodra er 5 of meer monsters worden ingestuurd. 13 Bij het Verbeterd Roodbonte Vleesras werd in de B-richting (goed bespierd), bij de stieren ouder dan twee jaar, Hendrik 2 van A. Westerkamp uit Zwolle met voorsprong kampioen Vier stamboeken hielden tijdens de Nationale Vleesveetentoonstelling hun nationale keuring. Men had dan ook meer belangstellenden op de tribunes mogen verwachten Stichting Gezondheidsdienst voor dieren in Noord-Brabant

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1989 | | pagina 25