Brazilië, de keus gemaakt! BTW-grenzen EG verdwijnen alleen voor partikulieren Koeriers diensten gaan samen Agrarische Studiereizen Euro-beige krijgt meerderheidsbelang in trekkerfabriek Landini Valmet gaat produktie uitbreiden naar Portugal Machinefabriek Aiopal BV van Hank naar Tholen Lely Centerliner super klasse kunstmeststrooiers Milieubesef bedrijven groeit: toch nog veel onwetendheid Voorlichtingskrant 'Kennis in bedrijf' Vestiging Frederiksz groep B.V. in St. Maartensdijk Nieuwe serie Schlüter- Euro-trac-trekkers Uitgave over melk, koe en biotechnologie Milieuvriendelijke plakband 'Genatape' Tijdens de 18-daagse Agrarische Studiereis is het jammer genoeg on doenlijk het gehele mooie land Bra zilië te bezichtigen. De totale opper vlakte meet 8.511.965 km2, dat is ge lijk aan alle Europese landen samen! De kustlengte alleen al is 6.500 km! Er moet een keus gemaakt worden. De eerste keus is niet zo moeilijk. Brazilië herbergt namelijk een van de zeven wereldwonderen, de Iguas- su Watervallen. Op 275 plaatsen stort het water zich in een diepte van 80 m naar beneden. Vanuit Brazilië heeft men het mooiste zicht op het geheel. Vanuit Argentinië heeft men een beter zicht op de 4 km brede ri vier en de afzonderlijke watervallen. De natuur rondom de watervallen is werkelijk schitterend. Dichte bos sen, palmen, talloze soorten bloe men waaronder orchideeën, tropi sche vogels zoals de toucan, en hon derden soorten vlinders. De ingreep van de mens in de natuur, - de bouw van de Dam bij Itaipu - doet geen echte afbreuk aan de omgeving. Het 12 indrukwekkende bouwwerk wordt de grootste stuwdam ter wereld. Geen enkele bezoeker van Brazilië zal de kans voorbij laten gaan de vier en een half uur durende treinreis van Curitiba naar Paranagua te on dernemen. De trein slingert zich langzaam door de jungle over de heuvels, langs steile rotswanden en watervallen. Op dezelfde dag wor den nog meer 'wonderen der natuur' bezicht. In het Nationale Park Vila Velha zijn door erosie de zandstenen rotsen in de meeste grillige vormen veranderd. Een goede tweede keus. De derde keus is misschien wel de stad Rio de Janeiro; door haar inwo ners 'Cidade Maravilhosa'wonder baarlijk mooie stad, genoemd. De stad is schitterend gelegen aan een baai met hoge, donkere bergen op de achtergrond. De slingerende kustlijn is een 5 km lang paradijs, met be roemde stranden als Copacabana, Ipanema, Flamengo en Botafogo. Een algemene keus voor een reis naar Brazilië is het aangename kli maat. Aan de oostkust van Brazilië heersen temperaturen van 24 tot 27°C. De allereerste keus voor de boer zijn de staten Parana en Sao Paulo. Al in het begin van de eeuw vestigden zich de eerste agrariërs in het stadje Ca- rambei. Tot aan de Tweede Wereld oorlog zijn er nog enkele landbouw kolonies bijgekomen. In het begin van de jaren vijftig zijn de bekende Holambra-kolonies opgericht. Een driedaags verblijf in Holambra kan aan de 18-daagse Agrarische Studie reis naar Brazilië, 18 januari - 4 fe bruari niet ontbreken. Voor uw aanmelding, nadere infor matie over deze reis en volgende rei zen, kunt u bellen naar het Sekreta- riaat van Agrarische Studiereizen, Kleine Oord 179, 6811 HZ Arnhem, 085-512087 tussen 08.00 en 17.30 uur. Lely Centerliner kunstmeststrooier. Euro-beige en Massey-Ferguson ver wachten op korte termijn een kon- trakt te ondertekenen waarmee Euro-beige een meerderheidsbelang in de Landini trekkerfabriek te Italië krijgt. Landini heeft een marktaan deel van 14op de Italiaanse trek- kermarkt. Door reeds gedane investeringen in Landini van meer dan 30 miljard Li re, is Landini de laatste jaren sterk gegroeid. Om de verder benodigde grote investeringen te bekostigen is Euro-beige aangetrokken als groot ste aandeelhouder in Landini. Euro- beige is een financiële en industriële groep, welke zijn basis heeft in Luxemburg. In de overeenkomst is opgenomen dat Landini ook in de toekomst Massey-Ferguson trekkers, komende uit haar fabriek, zal blijven leveren welke voor speciale cultures worden ingezet (zoals smalspoortrekkers). Tevens zal Landini van het wereld wijde netwerk van Massey-Ferguson gebruik maken bij de afzet van Lan dini trekkers. Valmet, één van Finland's grootste industriële ondernemingen, en de Portugese onderneming I.P.E. (In- vestimentos e participacoes do Estado, S.A.) hebben een gezamen lijke onderneming opgericht: Val met Tractor S.A. Valmet is voor 74,9% eigenaar van deze onder neming. Door Portugal's lidmaatschap van de EEG, de eenwording van de Eu ropese markt in 1992 en het daarmee verband houdende proces van mo dernisering van de Portugese in dustrie, heeft Valmet besloten met trekkeraktiviteiten in Portugal te be ginnen. Een diepgaand haalbaarheids- en marktonderzoek betreffende de pro duktie van trekkers en komponenten wordt op dit moment in Portugal uitgevoerd. Als de resultaten hiervan zijn zoals voorspeld, kan de defini tieve beslissing omtrent fabrikage in de nabije toekomst verwacht worden. De gemeente Tholen heeft onlangs met de direktie van Aiopal B.V. overeenstemming bereikt over de vestiging van een machinefa- briek/konstruktiewerkplaats in het Ondernemerscentrum op het in dustrieterrein te Sint Maartensdijk. Aiopal verricht hoofdzakelijk on derhoudswerkzaamheden aan in dustriële installaties in de petro chemische industrie. De machinefa briek gaat daarbij als toeleverancier dienen. Het bedrijf wordt verplaatst vanuit Hank naar het industrieterrein Sint Maartensdijk. De direktie heeft voor die lokatie gekozen op grond van de centrale ligging in het werkgebied, namelijk tussen de assen Rotterdam, Antwerpen, Moerdijk, Bergen op Zoom, Vlissingen en Terneuzen. Bij de Centerliner super-klasse wordt uitgegaan van één basismo del: de CB 1600 S met een bakin houd van ca. 800 liter. Met behulp van opzetranden kan de bakinhoud worden vergroot tot ca. 1200 liter voor het type CB 2400 S en tot ca. 1500 liter voor het type CB 3000 S. Door deze 'opbouw' is het mogelijk de bakinhoud tegen een geringe meerprijs, eventueel op een later tijdstip, te vergroten. Met de Centerliner super-klasse is een breedstrooier aan het verkoop programma toegevoegd. De basisbe mesting kan met deze breedstrooier direkt worden uitgevoerd op de werkbreedte van de spuitmachine, d.w.z. op 18, 21, 24 of 27 m. Voor dat doel is een grote bakinhoud een eerste vereiste. De CB 1600 S is voorzien van een 3-puntsophanging. Er bestaat bij bedrijven een groeiend milieubesef, zo luidt een van de kon- klusies uit de tussentijdse rapportage van het projekt meerjarig intensive ringsprogramma (MIP) handhaving wetgeving chemische afvalstoffen van de provincie Zeeland. Maar aan de andere kant stellen bedrijven zich onwetend op als het gaat om de Wet Chemische afvalstoffen. Van de 444 bedrijven die vorig jaar in het kader van het projekt zijn be zocht geeft nog geen derde het vrij komende chemische afval of de af gewerkte olie volledig volgens de voorschriften af. Met het projekt - een samenwerking van provincie en 16 Zeeuwse gemeenten - wordt o.a. beoogd bij de betrokken bedrijven een milieuverantwoorde bedrijfsvoe ring te verwezenlijken. Bedrijven waar niet alles volgens de regels verliep kunnen binnenkort weer bezoek verwachten. In de derde fase van het MIP-projekt, voorjaar 1990, zal zonodig tegen eventuele re cidivisten worden opgetreden. 'Leren dat doe je maar in je eigen tijd'. Een dergelijke instelling zullen ondernemers zich zeker in de jaren negentig niet meer kunnen permitte ren. Het midden- en kleinbedrijf (MKB) moet het scholen van werk nemers als gezonde investering zien die bijdraagt aan het sukses van de onderneming. De voorlichtingskrant 'Kennis in Bedrijf', een uitgave van de beide Zeeuwse Kamers van Koop handel, geeft ondernemers een schat aan informatie over tal van onder werpen, die met onderwijs samen hangen. De voorlichtingskrant 'Kennis in Be drijf' is kosteloos op te vragen bij de beide Kamers van Koophandel in Zeeland (Kamer van Koophandel te Middelburg, tel. 01180-35536, Mar- greet Griep/Kamer van Koophandel Terneuzen, tel. 01150-20555, Jac queline Begheijn). Op korte termijn zal de Frederiksz groep B.V. te Rotterdam een be- drijfsaktiviteit starten op het in dustrieterrein te Sint Maartensdijk. Het bedrijf heeft drie poten, te we ten een handelsmaatschappij, een consultancy-aktiviteit en een konstruktiepoot. Op Tholen zal het bedrijf zich gaan richten op konstruktiewerkzaamheden. Op dit moment konstrueert het bedrijf vooral pijpleidingen en staal- konstrukties voor de woning- en uti liteitsbouw. Vrijdag 20 oktober 1989 De Firma Schlüter heeft een nieuwe Trac-trekker ontwikkeld. De be proefde Trac-kenmerken werden ge- perfektioneerd en aangepast aan de huidige stand van de techniek. De nieuwe Schlüter-Euro-Trac heeft daardoor meer trekkracht en is be langrijk veelzijdiger. Enkele be proefde en nieuwe Euro-trac- voordelen: Even grote wielen voor en achter tot 38" in doorsnede; hydraulisch ver stelbaar of naar wens automatisch traploos regelbare gewichtsverdeling van 60% voor en 40% achter tot 40% voor en 60% achter, door mid del van een gewicht; de trekkers heb ben 4 op- of aanbouwmogelijkhe- den; maksimale totale belasting tot 5 ton. De eerste modellen zullen eind dit jaar op de markt verschijnen, aldus de alleen-importeur voor Nederland Hoegen Dijkhof Handelmaatschap pij B.V. te Doetinchem, die ook de onderdelen-leveranties garandeert van alle lopende typen in Nederland. Voor meer informatie: tel. 08340-22611. De melkonderzoeker. Onlangs is verschenen het cahier 'Melk, koe en biotechnologie'. In het cahier staan beschouwingen over nieuwe voortplantingstechnieken bij runderen, genetische manipulatie van de koe, verwerking van melk tot zuivelprodukten en melk en ge zondheid. Het Cahier is verkrijgbaar door 10,over te maken op postgiro nr. 154373 t.n.v. stichting Bio- Wetenschappen en Maatschappij te Leiden, o.v.v. Melk. Subsidievoorstel Zeeuwse Landschap voor aankoop in Yerseke Moer GS van Zeeland willen de Stichting Het Zeeuwse Landschap subsidie verlenen in de kosten van verwerving van ca. 10 ha weiland in het relatie notareservaat van de Yerseke Moer. Er is een bedrag van 213.655 mee gemoeid. GS willen het Zeeuws Landschap tevens toestemming ver lenen de betreffende gronden in erf pacht uit te geven aan de verkoper. Er komt in 1993 geen Europees systeem om BTW en accijnzen tus sen de lidstaten te verrekenen. Be drijven die zaken doen in andere EG-landen zullen BTW moeten af dragen in het land waar hun goede ren worden verbruikt, zoals ook nu het geval is. Tot deze algemene kon- klusie zijn, aldus het ANP, de EG- ministers van Financiën maandag 9 oktober in Luxemburg gekomen. Als de twaalf landen er tijdig in sla gen hun BTW-tarieven dichter bij el kaar te brengen zullen partikulieren wel direkt kunnen profiteren van het wegvallen van de binnengrenzen. Zij mogen onbeperkt verbruiksgoederen gaan aanschaffen in het buitenland, met uitzondering van auto's en bestellingen bij postorderbedrijven. De opvatting van de ministerraad gaat lijnrecht tegen die van de Euro pese Kommissie. Volgens de Kom missie leveren de plannen van de mi nisterraad ekstra lasten op voor het bedrijfsleven, omdat ondernemin gen moeten aangeven waar hun goe deren heen gaan. In kringen van de Kommissie werd een getal van acht tien miljard gulden per jaar genoemd. Volgens staatssekretaris Koning zal in 1993 niet zoveel veranderen voor de Nederlandse ondernemingen. 'Bij de opgave van de omzetbelasting zal hij straks ook moeten aangeven waar zijn spullen heengaan. Kontro- le daarop zal niet meer aan de gren zen plaatsvinden, maar in de bedrij ven zelf. Genap B.V. te 's-Heerenberg heeft onlangs een nieuw type plakband geïntroduceerd, gemaakt van milieu vriendelijk polyethyleen. Plakband wordt in de landbouw al jarenlang gebruikt om monstergaten te dichten dan wel reparaties uit te voeren aan inkuilfolie. De tapes die voor de re paraties en bevestigingen worden ge bruikt zijn meestal gemaakt van PVC, een grondstof die niet gelijk tijdig met polyethyleen (PE) gerecy cled kan worden en aldus problemen geeft bij de industriële verwerking van verzamelde PE-folie. Genatape PE plakband zal worden geleverd in de witte en zwarte kleur, op rollen van 33 meter lengte en in breedten van 5 en 10 cm. Beide ma ten worden gewikkeld om een 3-inch kern. Alle leveringen lopen uitslui tend via de vakhandel. Voor inlich tingen: Genap B.V. 's-Heerenberg, tel. 08346-61644. Zes regionale koeriersdiensten in Zeeland, de Randstad, West- Brabant en Utrecht startten een netwerk waarmee bedrijven in deze gebieden binnen 6 uur een pakketje kunnen laten bezorgen of afhalen. De sneldienst werkt door heel Zeeland, inklusief Zeeuws-Vlaanderen. Pakketten worden van het bedrijf afgehaald en kunnen bezorgd worden bin nen de samenwerkende regio's, maar ook daarbuiten. Het nieuwe net van snelle koe riersdiensten ging van start onder de naam Budget Express. Snel- pak Zeeland is een van de oprich ters. In Zeeland zelf fungeert dit Vlissingse bedrijf als agent van de per 1 oktober opgerichte ke ten. Ook regiodistributie binnen dë provincie is mogelijk met het nieuwe Budget Express, evenals verzendingen naar het buitenland met dagelijkse lijndiensten op België en Luxemburg. Landelijk net per 1 maart 1990 De start van de zes samenwer kende bedrijven moet leiden tot een landelijk net van 12 of 13 re gionale koeriersdiensten. Op die manier kan een Zeeuwse koerier samenwerken met een Groning se, zodat pakketten in principe over niet meer dan twee schakels gaan. Er zijn standaardtarieven die af hankelijk zijn van de gewichts klasse. Met een maksimaal ge wicht van 25 kg en afmetingen tot 50-x50-60 bestrijkt de snel dienst een groot deel van de spoedpakketten. Er zijn lagere tarieven voor wie buiten de 6-uurs service valt.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1989 | | pagina 24