"Als bd-landbouw lukt wil je niet meer terug" Boomteelt wil milieubewust produceren Fruitteelt bestrijdt plagen met roofmijt en oorworm MILIEU-SPECIAL Jannie Kruit, boerin in Lelystad: TUINBOUW-AKKERBOUW De betekenis van biologisch dynamische landbouw neemt toe. Nabij Lelystad is onlangs een 350 ha groot bd-landbouwgebied officieel geopend. Pioniers in Flevoland zijn Jannie en Lex Kruit. Zij stapten zeven jaar geleden geleidelijk over. Bd-landbouw is gestoeld op antroposofische beginselen die zijn ontwikkeld door Rudolf Steiner, waarbij wordt uitgegaan van de harmonie tussen planten, mensen, dieren en kosmos. Een gesprek met een boerin die met haar man de overstap maakte van gangbare naar bd-landbouw. De boomkwekerijsector in ons land telt ongeveer 4500 bedrijven. De produktiewaarde van de sector die 10.000 arbeidsjaren oplevert, bedraagt zo'n 600 miljoen gulden waarvan nu een kwart voor rekening van de pot- en containerteelt komt. Interesse Compost De fruitteelt maakt veelvuldig gebruik van natuurlijke bestrijders van plagen. Geleide en geïntegreerde bestrijding zijn termen die al ingeburgerd raken in deze sector. Op het bedrijf van de familie Merkens wordt deze methode toegepast en daarbij gaat de familie zeer zorgvuldig om met meststoffen. Jannie Kruit: "We streven ernaar rekening te houden met samenhangen in de natuur". De familie Kruit vestigde zich 18 jaar geleden aan de Zeebiesweg in Lelystad. Zij kregen een bedrijf van 57 ha op zware kleigrond (50% afslib- baar) toegewezen. Begonnen met boeren op de gangbare wijze werd een 1 op 3 bouwplan met aardap pelen, graan en bieten aangehou den. Nu zijn er tien gewassen op het bedrijf en is het bouwplan ver anderd naar 1 op 6. Dat betekent 1/6 deel consumptie- en pootaard- appelen van het ras Santé, 1/6 deel luzerne, 1/6 deel suikerbieten, ruim 1/6 deel tarwe en verder ha ver, capucijners, doperwten, uien. rode bieten en blauwmaanzaad. In het hakseizoen zijn er geregeld 5 a Zo'n 15 jaar geleden begon de familie Merkens met geïnte greerde bestrijding van ziek ten en plagen op hun fruit- teeltbedrijf in Tricht. Vader C. Merkens kreeg toen vertrouwen in deze milieuvriendelijke methode doordat hij met eigen ogen de re sultaten aanschouwde. Ze zijn op deze manier van bestrij den overgegaan mede doordat C. Merkens zelf aan den lijve had ondervonden wat zware spuitmid- delen aan kunnen richten. "Wij spuiten geen doodskopmid- MILIEUSPECIAL 1989 PAGINA 12 Ik geloof dat je iets extra's aan je 6 mensen om te helpen op het bedrijf. Zij wonen in een afzonder lijk deel van het huis dat er later is bijgebouwd. De betrokkenheid van Jannie Kruit bij het bedrijf werd in de loop der jaren steeds groter: "Ik ben langzamerhand gesprekspart ner geworden, onder andere over investeringen, het bouwplan en de arbeidsbezetting. Omdat machi nes mij niet zo aanspreken neem ik daarom andere dingen voor mijn rekening zoals het verzame len en klaarmaken van de prepara ten, de zorg voor de mensen die bij ons werken. Daarin is ook het con tact wederzijds van groot belang. delen", zegt zoon Hein, die duide lijk achter de milieuvriendelijke bedrijfsvoering staat. Vader en zoon hebben vier jaar geleden een maatschap opgericht. Hun bedrijf omvat 10 ha appels, 3.5 ha peren en 1.5 ha pruimen. Al het fruit wordt op het bedrijf ge koeld en gesorteerd, daarvoor is een koelcapaciteit aanwezig voor 500 ton fruit. Het bedrijf heeft de laatste jaren een flinke ontwikke ling doorgemaakt en de familie Merkens hoopt in de toekomst deze trend te kunnen blijven vol gen. produkt toevoegt wanneer de mensen die het verzorgen het met hun hart doen". "Ik geloof niet in toeval, wel dat de dingen mij toevallen. Zo kwam er van alles op ons pad waardoor wij ongenoegen kregen met de ma nier waarop wij met de natuur, met de planten, de grond en met de omgeving bezig waren. Naar aanleiding van boeken en ckursus- sen, waaronder van mevrouw Uyldert over kosmologie en astro logie zijn we gaan denken over verandering van onze manier van boeren. Zoiets kost tijd en boven dien. je moet ook realistisch blij ven, dus niet je verstand uitscha kelen maar een gezonde samen werking tussen verstand en gevoel nastreven. Als je spuitvrij gaat te len neem je risico's en je moet je produkten ook afzetten. We moe ten immers ook gewoon geld ver dienen. Nu experimenteerden we al wel met spuitvrij bieten telen. Door veel te wieden bleek het toch mogelijk een goed gewas te telen. Dat gaf zelfvertrouwen waardoor we zeven jaar geleden geleidelijk de overstap konden maken. In de beginfase, als spuit- en kunstmest- vrij bedrijf hadden we een Biodyn- licentie. Nu na zoveel jaren een Demeter licentie, waarmee we volledig erkend zijn als bd-bedrijf. Hoewel bd-landbouw aanvanke lijk problemen gaf is niet overwo gen weer naar gangbare landbouw over te stappen. Jannie Kruit: "Als je overstapt naar bd-landbouw is het zo fijn dat het lukt, dan kun je niet meer terug omdat je weet en voelt dat het goed is. In de biolo- gisch-dynamische landbouw stre ven we ernaar rekening te houden met de samenhangen in de natuur. Ik geloof dat ook juist de proble men in de gangbare landbouw ge komen zijn omdat we de dingen zijn gaan scheiden. Je merkt dat alles met elkaar te maken heeft. Dat is niet alleen in de natuur zo maar in alle natuurrijken. Je merkt het wanneer je als mens ergens bijvoorbeeld pijn hebt, dan heeft je hele lichaam er last van. In de gewassen die we telen gebrui ken we onder andere kiezel, zee wier en brandnetelextracten om een evenwichtiger groei te verster ken. Wanneer iemand voelt dat hij ecologisch wil gaan boeren is dat prachtig. Onze keuze voor biolo gisch dynamisch is vooral om de filosofie die voor ons een extra kracht is om in beweging te blijven en via onze manier van boeren een leerweg te gaan". Gerbrand van 't Klooster De voedingsstoffen voor de bo men komen voor het grootste deel uit rundveedrijfmest, champig nonmest en droge kippemest. De organische stof is goed voor de zware klei waar de familie Mer kens het fruit op teelt. Alleen de jonge bomen krijgen een aantal maal handmatig meststoffen toe gediend, dit in een hele lage dose ring en de kunstmest wordt ingere- gend met de vaste beregeningsin- stallatie. Het gebruik van organi sche mest is vrij uniek voor de fruitteelt. Ziekten en plagen worden via de geïntegreerde methode bestreden. Belangrijk is dat de natuurlijke vijanden van de insecten die pla gen veroorzaken, behouden blij ven. Deze natuurlijke vijanden doen het werk. Mevrouw Merkens zegt: "Vroeger waren we afkerig van een oorworm en nu sparen we ze." Hein weerlegt de stelling dat deze methode waarschijnlijk een finan cieel voordeel oplevert: "Het ge bruiken van zwaar vergif is vaak het goedkoopst. Om op de geïnte greerde manier te kunnen werken Deze produktiewijze neemt aan belangrijkheid steeds meer toe. Het areaal boom teelt beslaat 'slechts' 7000 ha. Wegens de geringe omvang op wereldschaal zijn geen speciale meststoffen of gewasbescher mingsmiddelen voor de sector ontwikkeld. De overheid heeft ten behoeve van de milieu-inspanning van de sector te hoog gegrepen doelstel lingen geformuleerd, zo vinden de HMVL-boomkwekers. In een kort tijdsbestek van zo'n 10 jaar moet door het gebruik van milieuvrien delijke gewasbeschermingsmetho den de totale hoeveelheid aange wende effectieve stof met tenmin ste 50% zijn teruggebracht. Voor het meststoffengebruik streeft men naar een evenwichtssituatie. In de huidige pot- en container teelt spoelt echter nog zo'n 50 a 60% uit. De recirculatie van giet- water wordt naar alle waarschijn lijkheid voor deze teeltwijze wet telijk voorgeschreven. Hierbij wordt het lekwater opgevangen door middel van een 'waterdichte' ondergrond. Vanwege de specifie ke produktieomstandigheden in bijvoorbeeld het sierteeltcentrum Boskoop en teelttechnische eisen van sommige planten en bomen is de containerteelt in een groot aan tal gevallen niet toepasbaar. Boomkwekers zijn praktisch inge stelde agrariërs die door de leve ring van een kwaliteitsprodukt en een aanzienlijke exportaktiviteit een gunstig rendement met de teelt trachten te bereiken. Hygiëne en ziektepreventie eisen daarom de volle aandacht voor de kwe kers. De werkgroep boomteelt is de mening toegedaan dat bij de besluitvorming over voorstellen om gewasbeschermingsmiddelen te verbieden onvoldoende reke ning wordt gehouden met de slechts zeer beperkte alternatieven om de teelt de vereiste bescher ming te geven. Alvorens ingrijpende maatregelen met betrekking tot de teelttech niek af te kondigen zijn volgens de boomkwekers een groot aantal ac tiepunten aan te geven waarmee een aanzienlijke bijdrage aan de verbetering van het milieu kan worden geleverd. Zo kan de ge scheiden inzameling van potten en afdekplastics en klein chemisch afval sterk worden geïntensiveerd. Een ander aandachtsveld is herge bruik van de gewasbeschermings middelen en de spuittechniek die hierbij wordt gehanteerd. De inge burgerde slogan 'baat het niet schaden doet 't ook niet' behoort moet de fruitteler interesse hebben in wat er leeft." Hein vindt het noodzakelijk dat de teler de nuttige en schadelijke insecten herkent en zorgt dat hij deze kennis bijhoudt. Mevrouw Merkens zegt dat er veel onderzoek nodig is op het gebied van de bestrijding, want nog steeds zijn er plagen waar geen natuurlijke vijand voor gevonden is, of de vijanden kunnen de plaag niet aan. Liever zou de familie Merkens he lemaal geen middelen gebruiken. Maar kwaliteit van het fruit is zeer definitief tot de verleden tijd. Door het geven van cursussen en het opvoeren van de informatie verstrekking naar de bedrijfsgeno- ten kan op dit terrein veel worden bereikt. Op veel kwekerijen werd het agra risch afval gecomposteerd. Van wege de relatief kleine omvang van de afvalhoop 50 m3 afval per bedrijf per jaar) loopt de tem peratuur onvoldoende hoog op om een totale doding van ziekte kiemen te veroorzaken. Nu de chemische ontsmetting is verbo den zien een groot aantal kwekers af van het zelf composteren en belandt het organisch afval op de regionale vuilstortplaatsen. Er bestaat in en rondom Boskoop waar ongeveer 800 bedrijven dicht bij elkaar gevestigd zijn belang stelling en waarschijnlijk ook de mogelijkheid om tegen concurre rende tarieven tot centrale verwer king van dit materiaal te komen. Op een dergelijke locatie wordt in het composteringsproces voldoen de hoge temperatuur bereikt waar door de hygiëne op de bedrijven bij teruglevering niet in gevaar wordt gebracht. De HMVL ondersteunt dan ook het voorstel van de afdeling Bos koop om ten behoeve van de boomteelt in 3 HLO-verband een platform op te zetten dat milieu- gerichte initiatieven neemt en on derzoek naar de diverse mogelijk heden tot aanpassing in de be drijfsvoering uitvoert. De concur rentiepositie van de sector zal als essentiële factor in de afwegingen betrokken dienen te worden. Pieter Vaandrager Voor de teelt van een groot aantal bomen zal men nog op de vollegrond zijn aangewezen. belangrijk. En een aantal ziektes, zoals schurft, veroorzaken een te ruggang van de conditie van fruit bomen. Dat geeft een lagere pro- duktie en een ondermaatse appel. Bestrijding van deze ziekte blijft noodzaak, want de concurrentie positie van Nederlandse fruittelers mag niet in gevaar komen. Volgens de familie Merkens is de fruitteelt op dit moment al heel milieubewust bezig. Dit geldt in ieder geval voor hun bedrijfsvoe ring. Ingrid van den Hengel 01

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1989 | | pagina 22