Vinger aan de pols Baecke teelt tarwe op ouderwetse manier Spoelplaats bij De Haan MILIEU-SPECIAL AKKERBOUW Met grote regelmaat worden de Veenkoloniale gebieden geplaagd door stofwolken. Met name in het voorjaar worden burger èn boer op een onaangename wijze geconfronteerd met bet verwaaien van gronddeeltjes uit de bouwvoor. Groenbemester Goede ervaring Akkerbouwer Gerard Baecke (42) uit het Zeeuws- Vlaamse Aardenburg heeft dit jaar 1 ha tarwe geteeld op de ouderwetse manier. Geen bestrijdingsmiddelen tegen ziekten en plagen en met een natuurlijke organische mest. De enige consessie die hij deed was een lichte bespuiting in het voorjaar tegen onkruid. Alternatieve akker In de provincie Groningen heeft de gewestelijke raad voor Groningen van het landbouwschap twaalf spoelplaatsen voor machines ingericht: zeven bij loonbedrijven en vijf bij akkerbouwers. Zelf aangelegd Verontreinigde grond Een en ander is mede toe te schrijven aan de structuur van deze zogenaamde lich te gronden. Onder meer de late en zeer intensieve werkzaam heden in het najaar, die verband houden met de verbouw van rooi- vruchten, en het gebrek aan orga nische stof zijn er de oorzaak van dat de grond z'n stabiliteit verliest en makkelijk een prooi wordt voor de wind. Echter niet alleen het verwaaien van de bouwvoor maar ook de schade die ontstaat aan bijvoor beeld de jonge bietenplanten in het voorjaar, hebben ertoe geleid dat er naarstig is gezocht naar me thoden om erosie in de Veenkolo niën zoveel als mogelijk te beper ken. Mogelijkheden om deze overlast aan te pakken zijn gevonden in het toepassen van bijvoorbeeld groen- bemesters of drijfmest. Met de uit zaai van bladrammenas, gele mos terdzaad, rogge of grasmengsels in het najaar wordt de erosie bestre den. Ook akkerbouwer S. Hofman te Zuidwending is een groot voor stander van het aanwenden van bodembedekkende groengewas- sen. Op het 60 hectare grote be drijf past hij al sinds vele jaren rogge toe. Naast het dekkend ver mogen en de stabiliserende wer king in de grond wordt uit dat gewas ook de stikstof die vrijkomt optimaal benut. Echter niet alleen via de groenbemesting maar ook door het gebruik van drijfmest tracht Hofman de erosie een halt toe te roepen. Daarbij profiteert hij indirect ook van het bemes tingselement. Een andere methode die hij toe past op zijn bedrijf is het onder- ploegen van achtergebleven ge wasrestanten als stro, waarover hij vervolgens een laag drijfmest aan brengt. Vooralsnog is er, zo blijkt in de praktijk, onvoldoende drijfmest Donkere wolken boven bet Veenkoloniaal landschap? beschikbaar om op het juiste mo ment aan de behoefte in het veen koloniale tekort-gebied te vol doen. Via de mestbank wordt van elders uit het land de aanvoer vanuit overschotgebieden bijgeregeld. Echter er is nog steeds sprake van een tekortsituatie. Om in die si tuatie verandering te brengen is inmiddels in de Veenkoloniën een aantal opslagfaciliteiten gereali seerd. Dat dit echter geen sinecure is blijkt uit het feit dat een aantal gemeenten stringente regels han- teertvoor plaatsing van opslagca paciteit. Het resultaat daarvan is dat sommige gemeenten, op grond van die regelgeving plaatsing ijs koud verbieden danwel zodanige eisen formuleren dat plaatsing an dermaal welhaast onmogelijk wordt gemaakt. Het is triest te moeten constateren dat de voorgestane deregulering van de landelijke overheid in het kader van de mestproblematiek op deze wijze wordt getorpedeerd door het 'eigen' beleid van een lagere overheid. Niet alleen in de sfeer van erosie- bestrijding en de bemesting maar ook in het kader van de vruchtwis seling en het gebruik van gewasbe schermingsmiddelen houdt Hof man de vinger aan de pols. Met een veehouder in de buurt ruilt hij reeds een aantal jaren grasland voor aardappelland. In dat sys teem hanteert hij een aardappel teelt van 2:4, in plaats van de ge bruikelijke 1:2. Voorts heeft hij met het lage doseringsysteem in bieten zeer goede ervaringen opge daan. Per definitie, zo schetst Hofman, is er ondanks een keer extra spui ten minder middel gebruikt en zijn de kosten lager gebleven. Het mes snijdt derhalve aan twee kan ten. Milieutechnisch en bedrijfs economisch kunnen effectieve methoden en bruikbare toepassin gen uitstekend op elkaar worden afgestemd. Harrie Prins Onder gunstige omstandighe den wist Baecke van het zeer gezonde gewas een bru to opbrengst te behalen van 6880 kg. Van hetzelfde perceel (en 50% afslibbaar) oogstte hij volgens de gangbare methode 9270 kg. Een kwart minder Obelisk-tarwe met de alternatieve methode dus. Dat kost geld? "Zo op het eerste ge zicht is dat inderdaad zo", beaamt de Zeeuws-Vlaamse akkerbouwer. Ik heb wel minder kosten en de kg- prijs van het alternatief graan is hoger maar hoe het uiteindelijk saldo zal zijn weet ik nog niet. Dat hangt van de markt af, maar de vooruitzichten zijn hoopgevend." De plaatselijke molenaar heeft het graan van de alternatieve akker inmiddels gemalen en de eerste proefbroden van de Aardenburgse bakker T. Henry waren uitstekend van smaak en kleur. Via de regio nale pers worden de inwoners van Zeeuws-Vlaanderen gedetailleerd op de hoogte gehouden van het verloop van de proef. De belang stelling voor brood van Baecke's kwaliteitstarwe is nu al groot, zo blijkt uit de dagelijkse vraag in de winkel van bakker Henry. Men moet nog even geduld hebben. De spoelplaats bij de maatschap H. en H. de Haan in Helium. Op de voorgrond de olieafsebelder. In bet midden de slibopvang met daaromheen de verharde spoelplaats. Links op de foto de werktuigenberging. Over veertien dagen heeft hij brood van Aardenburg's eigen bo dem te koop. Inmiddels hebben ook andere bakkers en grootwin kelbedrijven belangstelling ge toond voor Baecke's tarwe. Zelfs de gemeenteraad van Aardenburg ondersteunt het experiment met een kleine subsidie die overigens is toegekend aan het Zeeuws Agra risch Jongeren Kontakt, dat de proef begeleidt. De ondernemende Aardenburgse boer heeft uitgerekend dat hij zo'n 70 cent per kilo moet ontvingen wil hij op eenzelfde saldo komen als dat van de gangbare teelt. Ove rigens is dat natuurlijk vooral af hankelijk van de kilo-opbrengst. "Of ik er financieel precies uit kom weet ik nog niet. Dat is voor een eerste keer ook niet zo belang rijk. Wel weet ik dat ik meer zicht krijg op de mogelijkheden van deze alternatieve teelt en dat is me wel wat waard." Hij wijst er nog op dat een hogere tarweprijs in de prijs van brood naar verhouding nauwelijks door werkt. "En dan hebben ze wel een kwaliteitsprodukt", zegt hij vol overtuiging. Dat het de kant van de natuurlijke teelt op moet is Baecke's vaste overtuiging." Het milieu wordt op den duur te zwaar belast met de manier waarop we nu de landbouw bedrijven. Ik doe daar ook aan mee. Omdat de prij zen van onze produkten zo laag zijn kunnen we als boeren helaas niet anders. Het gaat om overle ven. Wil je het bedrijf in stand houden dan moet je mee, maar de manier waarop zint me niet." Hij zegt als ondernemer de signa- Eén van die akkerbouwers is de maatschap H. en H. de Haan in Helium bij Sidde- buren. Dit typisch Gro ningse initiatief werd bij de akker bouwers met 5000 gulden subsidie ondersteund. Loonwerkers met openbare spoelplaatsen krijgen 10.000 gulden subsidie. De maatschap bestaat uit (vader) Hendrik (64) en (zoon) Henk (33) de Haan. Samen hebben ze een akkerbouwbedrijf van 92 ha. Het bouwplan bestaat uit ongeveer 36 ha aardappelen, 12 ha suikerbiet en, 12 ha graszaad, 6 ha erwten, 8 ha rozenonderstammen en 18 ha graan. Alsof ze nog geen werk ge noeg hebben worden daarnaast alle werkzaamheden van de over buurman, met een bedrijf van 70 ha, er bij gedaan. Zij krijgen daar bij wel hulp van zoon en broer Gerard. Henk de Haan: "Door de omvang van het bedrijf is het wat makkelij ker om een dergelijke investering te kunnen verantwoorden. We hebben de spoelplaats zelf aange legd, maar toch kost het nog ruim 10.000 gulden. Alleen de olieaf- scheider kost al 3600 gulden. Daarmee ben je het grootste deel van de subsidie al kwijt!" Om voor de subsidie in aanmer king te komen moet aan bepaalde voorwaarden worden voldaan (af metingen, olieafscheider, slibop vang e.d.). Binnen die voorwaar den heeft de maatschap De Haan de spoelplaats zelf aangelegd. "We hebben lang nagedacht over hoe wijd en breed de roosters zou-' den moeten zijn. We hebben ze namelijk zelf gemaakt. Omdat we geen kraan hebben, hebben we voor de slibopvang gekozen voor een smalle sleuf. Dat is goedkoper aan materiaal. We scheppen de sleuf met de hand leeg in een krui wagen. De slibopvang is in één keer samen met de spoelplaats van beton gestort. Er mogen namelijk geen naden inzitten. De binnen kant van de slibopvang hebben we voorzien van een coating om daar mee te voorkomen dat olie-resten in de grond komen. We hebben de spoelplaats groter gemaakt dan volgens de voorwaarden nodig was. Hij loopt ook sterker af." Het slib uit de slibopvang wordt gezien als verontreinigde grond en moet worden afgevoerd naar de gemeente. De olie uit de olieaf scheider wordt er door de gemeen te uitgehaald. Henk de Haan is duidelijk tevre den met het resultaat. "Het heeft ons wel wat gekost, maar we heb ben het nu ook netjes voor el kaar." Han Reindsen len uit de maatschappij en politiek wel degelijk op te vangen en se rieus te nemen. "De consument wil voedsel dat op een zo natuur lijk mogelijke wijze is geprodu ceerd en handel en grootwinkelbe drijven spelen daar snel op in. De handel is gewoon de baan gewor den. Wij als boeren moeten niet achter blijven en de mogelijkhe den die hier liggen oppakken. Toen de in Aardenburg wonende filosoof Schelte van Jelgershuis vorig jaar dan ook akkerbouwers vroeg om experimenteel natuurlij ke broodtarwe te telen voor onver valst Aardenburgs brood was ik daar meteen, voor in. Als enige akkerbouwer overigens." De reacties in kennissen- en vrien denkring liepen uiteen van 'aar dig' tot 'die is gek'. Veel collega's waren nogal negatief en zeiden er totaal geen nut in te zien. Inmid dels denken sommige er nu anders over. "Maar ik ga toch mijn eigen weg." Nu de eerste proefbroodjes over de toonbank zijn gegaan krijgt Baecke veel positieve reacties. "Voornaamste voor mij is dat de oogst zeer goed geslaagd is en dat de alternatieve tarwe goed bakt. Andere bakkers in de buurt, maar ook van verder weg hebben me al gevraagd volgend jaar ook voor hen 'natuurlijke' tarwe te telen. Ook Albert Heijn gaat die kant op. Wat dat betreft is Baecke optimis tisch en ziet hij de proef zeker als een bescheiden start naar een an der en betere manier van boeren. Wel blijft er natuurlijk het oogstri- sico - het gaat niet altijd zo goed als dit jaar - en ook heb je als boer de afzet niet in eigen hand. Wel is hij er vast van overtuigd dat de nieuwe ouderwets geteelde tarwe toekomst heeft voor een relatief kleine groep boeren. Massaal zal niet gaan. "Voornaamste voor mij en Van Jelgershuis is dat we iets losgemaakt hebben, dat ons pro- dukt aanslaat bij de consument en dat het milieu daarbij minder wordt belast." Bakkers en consu menten zitten te springen om Boer Baecke's Beste Brood. Uit het Zeeuwse Aardenburg natuurlijk... J. Wierenga MILIEUSPECIAL 1989 PAGINA 3

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1989 | | pagina 13