Inhoud land- en tuinbouwblad SS1 ffSSS Voorwoord Jaardiscussie KNLC Pagina Pagina Pagina Pagina Pagina Pagina Pagina Pagina Pagina Oproep - zuidelijke landbouw maatschappij m ondernem, *e Vrijdag 20 oktober 1981 77e jaargang no. 3993 Landbouw en milieu zijn een aantal jaren zaken geweest waarvan werd aangenomen dat die niet goed met elkaar verenigbaar waren. Gelukkig neemt de gedachte dat het wel ver enigbare zaken zijn, hand over hand toe. Ik wijs dan op het mi lieu-actieprogramma van het Landbouwschap en de sectorale milieuprogramma's van diverse standsorganisaties. Deze aanpak spreekt mij bijzonder aan. Het past geheel in onzeJiloso- fie dat het meeste heil voor het milieu te verwachten is als het be drijfsleven, dus ook het agrarisch bedrijfsleven zijn eigen verant woordelijkheid neemt. Daar komt nog bij dat agrariërs niet alleen bijdragen aan de mi lieuvervuiling, maar er ook zelf hei slachtoffer van zijn. Zure regen en te veel ozon op leeflaagniveau schaadt de groei van gewassen. Bo demverontreiniging heeft effecten op de kwaliteit van gewassen en vlees. En ook schoon water, in veel gevallen grondwater is ook al in het belang van de agrariërs zelf. Niets is dan logischer dan dat de agrariërs ook zelf meedenken en bijdragen aan de oplossing van de milieuproblemen. Maar net als in andere bedrijfstak ken ontbreekt het vaak aan speci fieke kennis bij individuele onder nemers om creatief mee te denken aan oplossingen. Er wordt de komende jaren nogal wat verwacht van de landbouwsec tor om de doelstellingen voor het jaar 2000 uit het Nationaal Mi lieubeleidsplan te realiseren. Ik noem ze nog eens: er zal voor het hele landbouw areaal een evenwichtbemesting met fosfor en stikstof zijn bereikt. Voor stikstof zal dat overigens niet mogelijk zijn door het mobiele ka rakter van deze stof. Daarom gaat het hier om evenwichtbemesting afgezien van voor het milieu accep tabele verliezen. de ammoniak-emissie zal met 70% moeten worden gereduceerd ten opzichte van 1980. Volgens de huidige technische en economische inzichten is een emissiereductie van 50% in ieder geval haalbaar. H er zal een maximaal gebruik worden gemaakt van mens- en mi lieuvriendelijke gewasbescher mingsmethoden en er worden geen middelen meer toegelaten die on aanvaardbaar schadelijk zijn voor het milieu. zware metalen en andere voor het milieu ongewenste stoffen in veevoer worden tot voor het dier fysiologisch minimaal noodzake lijke proporties teruggedrongen. de energie-efficiency per een heid produkt in de glastuinbouw ten opzichte van 1980 met 50% te verhogen. Waar het op lange termijn om gaat is het bereiken van een duur zame landbouw. Deze term omvat het zoeken naar optimale ontwik keling en onderlinge afstemming van alle aspecten in de landbouw, zoals arbeidsomstandigheden, in komen, kwaliteit van de produk- ten, het welzijn van dieren en een verantwoord omgaan met energie, grondstoffen, natuur en landschap, gericht op een economisch renda bele en milieuvriendelijke produk- tiewijze. Kortom, de landbouwsector zal samen met ons nog heel wat 2 SEV/verklarende woordenlijst. 3 bedrijfsreportages akkerbouw 4 bedrijfsreportages melkveehouderij 5 bedrijfsreportage intensieve veehouderij 6 en 7 beantwoording vragen door deskundigen 8 bedrijfsreportages tuinbouw 9 jongeren/vrouwen 10 en 1 1 discussievragen 12 bedrijfsreportages fruitteelt/boomteelt/akkerbouw Meer dan ooit in de geschie denis staat het milieu - water, lucht en bodem -, maar ook de leefomge ving in zijn totaliteit in de belang stelling. In principe acht ik dit juist. Im mers de levensmogelijkheden, zelfs het bestaan van mens en dier nu, maar zeker ook in de toekomst zijn daarbij aan de orde. Het natuurlijke evenwicht met zijn natuurlijke correctieproces is door broken. Dit houdt in dat via een georganiseerd correctieproces dit evenwicht moet worden hersteld. En de mens - met reden begaafd - heeft daarbij een grote verantwoor delijkheid. Het principe van de milieuverant woordelijkheid staat wat mij be treft niet ter discussie. Het moet naar mijn mening ook bij boeren en tuinders niet ter discussie staan. We bevinden ons als agrarische sector immers midden in de 'mi lieuketen'. Enerzijds leveren we enige negatieve bijdragen aan het milieu, anderzijds worden we als sector ook geconfronteerd met de negatieve bijdragen van anderen. We hebben er dus alle belang bij om ons indringend met dit onder werp bezig te houden, uit algemene verantwoordelijkheid maar even eens uit eigen belang. Als we ons er dan in positieve zin mee bezighouden en het milieu principe niet ter discussie staat, mogen en moeten we als sector anderzijds ook iets van de samen leving verwachten. Namelijk dat die de milieuproblematiek voor en van de agrarische sector objectief en evenwichtig benaderd. Immers dan pas ontstaat er de goe de sfeer voor een vruchtbare discus sie en dan pas is er een gezonde voedingsbodem om tot aanpassing te komen. Met andere woorden de geestelijke leefomgeving van boeren en tuin ders moet niet door verbaal en emotioneel geweld vervuild wor den. Dit als uitgangspunt nemend, roep ik u allen op in deze evenwichtig heid aan onze jaardiscussie thema 'Milieu en Bedrijf deel te nemen en de voor u liggende bijlage bij het ZLM-blad mee te nemen. Marius Varekamp voorzitter KNLC werk moeten verrichten alvorens dat allemaal bereikt is. Daarom is het allereerst van belang dat de gehele landbouw zich ook bewust is van de problemen. Ik ben daarom ook blij dat land bouwbladen het item milieu op pakken. Dat is goed voor het be wustwordingsproces. En milieube wustzijn is de eerste stap op weg naar oplossing van milieuproble men. Een special over milieu, zoals de Landbode die nu brengt, heeft wat dat betreft nog een meerwaarde. De minister van Volkshuisvesting Ruimtelijke Ordening en Milieubeheer, Drs. E. H. T. M. Nijpels k - - jsé*.* i. s, H y lödolio gfibj M1LIEUSPECIAL 1989 PAGINA 1 01

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1989 | | pagina 11