Gestruktureerde afzet moet ekologische tuinbouw aantrekkelijk maken Holland Intergrain Mills biedt kansen voor kleinere bedrijven Voorlichtingsbijeenkomst RBT veiling te Breda: Zestig telers geïnteresseerd in biologisch telen graan Een bomvolle kantine met tuinders heeft vorige week woensdag ge hoor gegeven aan de voorlichtingsbijeenkomst van de RBT veiling te Breda over ekologische tuinbouw. Voorzitter N. Rops van de RBT te Breda stelde in zijn opening dat verschillende leden wat veront waardigd reageerden bij de uitnodiging voor een dergelijke bijeen komst. 'Als veiling kunnen we deze ontwikkeling niet uit de weg gaan. De tuinbouw zal deze bewustwording moeten ondergaan, al zal het wennen zijn aan het tempo. Er is tenslotte belangstelling van de konsument en handel'. Ekologische teelt van tuinbouwpro- dukten is het opkweken van groen ten en fruit zonder kunstmest en chemische gewasbeschermingsmid delen. Uitsluitend het gebruik van organische mest is toegestaan. Wat de NVEL, Nederlandse Vereniging voor Ekologische Landbouw, is en doet, werd uiteengezet door de heren Van de Brink en De Kroon. Zijn oorsprong vindt de ekologische landbouw in de jaren 60 toen een kleine groep op milieuvriendelijke manier tuinbouwgewassen ging te len. De produkten werden recht streeks afgezet naar partikulieren en natuurvoedingswinkels. Er begon zich onder de konsumenten een kern te vormen die regelmatig ekologisch geteelde groenten ging kopen. Naar mate er meer vraag kwam ontstond de behoefte bij de telers om zich te organiseren. Door veel onwetend heid werd het hoog tijd dat onder zoek, voorlichting en onderwijs prioriteit gingen krijgen. De kwali teit van de tuinbouwprodukten moest opgevijzeld worden. Daar naast ging de konsument zich afvra gen of alles wel echt was, zij wilden een harde garantie. Dit leidde in 1985 tot de oprichting Het EKO merk. van de NVEL. Een vaktechnisch en belangenbehartigende organisatie voor alle boeren en tuinders die een ekologisch verantwoorde bedrijfs voering in praktijk gingen brengen. Op dit moment heeft de NVEL 2 vaste beleidsmedewerkers. Grootste struikelblok vormt mo menteel de afzet. Hierdoor stagneert de binnenlandse verkoop, terwijl de eksport uitbreidt. Om dit op te vijze len is de hoofddoelstelling van de NVEL: aansluiten bij datgene wat er al bestaat. Bestaande afzetkanalen zien te benutten en via belangenbe hartiging inspraak krijgen in o.a. Landbouwschap en waterleidingbe drijven. Teelttechnisch is op basis van 50% eigen kosten en 50% over heid de heer C. Water aangetrokken als voorlichter. Garantie Om naar de konsument toe met ga rantie van echtheid te komen is de Stichting Ekomerk Controle, S.E.C. in het leven geroepen. Deze instel ling opereert met het keurmerk EKO. Dit EKO keurmerk op de ver pakking betekent voor de konsu ment de garantie voor een natuurlijk en milieuvriendelijk produkt. Een voedingsmiddel zonder residuen van produktvreemde stoffen die de ge zondheid van mens en dier kunnen schaden. SEC is aangesloten bij de SKAL, Stichting Keur Alternatief voortgebrachte Landbouwproduk- ten. Deze organisatie wordt verte genwoordigd door het Ministerie van Landbouw en konsumenten or ganisaties. De heer Van de Boom uit Neer, Lim burg, ekologisch tuinder, gaf een uiteenzetting over zijn 9 ha groot be drijf. Tot voor kort had de heer Van de Boom 40 teelten die naar 9 ver schillende afnemers gingen. Nu nog 15 omdat teveel gewassen de kwali teit niet ten goede komt. Ook bij de ze vorm van tuinbouw is het zaak zich te specialiseren al is ditwat moeilijker daar een vruchtwisseling van 1 op 6 gebruikelijk is. 'Ik pro beer zo veel mogelijk mijn groenten af te zetten op momenten dat het aanbod uit de volkstuinderij minder is. De praktijk heeft me geleerd dat onder de volkstuinderij onze meeste klanten zitten. Onkruid is de groot ste vijand van de ekologische tuin der. Goede schoffelmachines zijn onmisbaar. Met ziekten en plagen valt het wel mee. Zo heb ik rond het bedrijf hagen geplant om zoveel mo gelijk vogels zoals mezen aan te trek ken die o.a. een rupsenplaag vernie tigen. Als je de stikstofzak laat staan heb je qua ziektedruk de helft al ge wonnen. Meestal zijn dan tijdens de oogst de luizen al verdwenen'. Aangaande het financiële aspekt vertelde de heer Van de Boom dat hij met een beetje tevreden is. Op zijn bedrijf wordt gemiddeld met 3 volwaardige arbeidskrachten gewerkt. Ekonomische kant Voorlichter C. Water belichtte de perspektieven naar de ekonomische kant toe. 'Erg belangrijk bij ekologi sche tuinbouw is een zeer goede bo- demstruktuur waarbij bemesting met organische stoffen moet zorgen voor herstellen en in stand houden van de bodemvruchtbaarheid. Voor instandhouding van de gehaltes aan kali, fosfaat en magnesium gebruikt men Kainiet, thomasslakken meel en kieseniet. Een kombinatie van zaken zoals een ruime vruchtwisseling, sterke en resistente rassen en een op timale bemesting zorgen ervoor dat gezonde gewasssen telen heel goed mogelijk is. De faktor arbeid is de grootste kostenpost. Gemiddeld genomen ligt Holland Intergrain Mills zoekt 'graantelers die biologisch graan kun nen of willen telen'. Het bedrijf speelt in op de toenemende belang stelling voor biologisch geteelde produkten. Een advertentie in 'Boer derij' en 'BoerderijKrant' heeft inmiddels zo'n zestig reakties opgele verd. Direkteur J.P.F. van Rijn van Holland Intergrain Mills ziet hier 'overlevingskansen voor kleinere bedrijven die anders in de Eu ropese saneringsmolen bekneld zouden raken'. Een andere werkwijze biedt hen volgens hem wel kansen. Van Rijn Kaas- en Graanhandel (Maasland) is een bedrijf dat al drie generaties in de agrarische sektor werkzaam is. In 1973 wordt het be drijf met een nieuwe handelsaktivi- teit uitgebreid: produktie van, en handel in reformprodukten. Het be drijf gaat melen, müsli, vlokken en zemelen verwerken, de voortbreng selen worden voornamelijk binnen Europa afgezet. Toen de han delspartners om biologisch geteelde granen en afgeleide produkten gin gen vragen, is er een dochteronder neming opgericht: Holland Inter grain Mills (HIM). Het bedrijf tèlt nu vijftien medewerkers. HIM- granen worden in de Vlaardingse molen Aeolus verwerkt, de produk ten verlaten het bedrijf via het nieu we magazijn- en kantoorkomplex op het Maassluise industrieterrein. Buitenland HIM heeft tot nu toe grondstoffen grotendeels uit duitssprekende lan den betrokken, maar volgens Van Rijn kleven hier verschillende nade len aan. De teelt van biologische produkten is op zo'n afstand moei lijker te overzien en te begeleiden. Ook vanuit kostenbesparing is teelt dicht bij huis aantrekkelijker; bij kortere afstanden scheelt dat ir. de transportkosten. Maar Van Rijn noemt nog een reden: va derlandsliefde: 'Het bloed kruipt waar het niet gaan kan 10 Prijzen De prijzen voor biologisch geteelde granen liggen aanmerkelijk hoger dan de wereldmarktprijzen. Afhan kelijk van de marktprijzen kan HIM voor biologisch geteelde tarwe 70-90 cent per kg betalen, de roggeprijzen liggen nog iets hoger. Ook met ande re biologisch geteelde produkten, zoals haver, lijnzaad en blauwmaan- zaad, kan men bij HIM terecht. Hoewel het bedrijf ook in peul vruchten handelt, kan Van Rijn geen nieuwe kontrakten hiervoor gebrui ken. Medewerker A.E. Maarsen merkt op dat HIM geen uitslui tingsclausules hanteert, 'voldoen de produkten aan de Stichting Eko merk Controle (SEC), dan nemen wij zeker af'. Reakties Er zijn een kleine zestig reakties bin nengekomen op de advertentie van Holland Intergrain Mills. Geen van de belangstellenden heeft een kon- trakt met het bedrijf afgesloten. Plaatsingsdata waren te ver in het seizoen om akkerbouwers daadwer kelijk tot aktie over te laten gaan. Van Rijn licht toe, dat met opzet in het voorjaar is geadverteerd, akker bouwers hebben dan volop de gele genheid zich te bezinnen op omscha keling naar ekologische landbouw. Omschakelen Omschakeling is één van de vereisten om het wettig gedeponeerde EKO- keurmerk te mogen voeren. Alleen produkten die aan de EKO- landbouwkwaliteitsnorm voldoen, worden door HIM als biologisch ge teelde produkten afgenomen. HIM heeft daarom de Nederlandse Vere niging voor Ekologische Landbouw (NVEL) en de Stichting Ekomerk Controle (SEC) in de arm genomen. De NVEL zorgt voor de teeltbegelei ding en de SEC is voor Holland In tergrain Mills de kontrolerende in stantie. Wie dus biologisch graan voor HIM wil verbouwen, 'moet lid worden van die EKO-klub', aldus Van Rijn. Ook J.C. de Kroon van de NVEL in Zwolle meldt ruim vijftig reakties op de advertenties van HIM. De groot ste belangstelling komt uit Gronin gen, gevolgd door Zuidwest Neder land en de Polders. Hij hoopt op tien tot vijftien omschakelende boe ren per regio, die dan samen een stu- dieklub kunnen vormen. Bij vol doende belangstelling kan de NVEL, regionale info-bijeenkomsten beleg gen, die gevolgd worden door om- schakelingskursussen. Schakelt men daadwerkelijk om, dan organiseert de NVEL teelttechnische kursussen. Tevens kan men dan onderzoek aan het omschakelingsproces koppelen. De samenwerking met Holland In tergrain Mills, dit jaar voor het eerst, plaatst de NVEL medewer ker in een breder kader. 'De enorm toenemende vraag naar ekologisch geteelde granen wordt opgeroepen door omschakelende veehouders die ekologisch krachtvoer nodig hebben en supermarkten vragen naar brood en crackers gemaakt van ekologische produkten'. Supermarkten hebben nooit gedurfd, maar zij hebben nu vertrouwen in een kontinue leveran tie van ekologische produkten. In dit De Vlaardingse molen Aeolus, waar de Holland Intergrain Mills granen worden verwerkt. verband noemt De Kroon ook de ecomelk die sinds juni in de winkels is, de vraag naar ekologische suiker en een grootwinkelbedrijf dat ekolo gische artikelen in de schappen wil. Geen jaartje proberen Ondanks de toenemende vraag naar ekologische produkten, verwacht De Kroon geen boeren die het een jaar willen proberen. Omschakeling van het bedrijf is te ingrijpend, zoiets ge beurt voor meerdere jaren. Zo mag men geen gebruik meer maken van chemisch-synthetische bestrij dingsmiddelen, -kunstmeststoffen of -toevoegingen aan het voer. De nadruk ligt op gewasbescherming door kultuurmaatregelen, vrucht wisseling, rassenkeuze en mechani sche middelen. Voor bemesting ge bruikt men organische meststoffen, groenbemesters en natuurlijke mi neralen. G.G v.d. Berg de opbrengst van EKO groenten 10-35% lager dan de gangbaar ge teelde. De prijs ligt 10-20% hoger. Dit is nog te weinig om van een fi nancieel gezond bedrijf te spreken. Daarom moet op korte termijn de afzet beter geregeld worden. Er zijn teveel tussenschakels, waardoor de prijs in de winkel soms verdubbelt, maar waaraan de teler niets heeft'. Aanvoer moet kontinu Afzet via de veiling biedt wel perspektieven maar de ekologische tuinder zal zelf zijn broek moeten ophouden. RBT-direkteur M. Claes: 'Bij de konsument is er wel behoefte aan alternatief geteelde groenten. 1 a 2% van de bevolking koopt regelma tig en 20% af en toe. Voor afzet via de veiling is het van groot belang dat er kontinu aangevoerd wordt en dan niet al teveel gewassen. Nu is het nog zo dat veel telers zelf hun produkt afzetten, zodat er van een goede prijsvorming dikwijls geen sprake is. Bundelen van krachten is een eerste vereiste. Dan worden de grootwin kelbedrijven klant. Die willen zich ten opzichte van elkaar onder scheiden. Als alles via de klok gaat, met b.v. een ophoudprijs die 15-20% boven de geldende prijzen ligt, denken wij als veiling prima op de vraag te kun nen inspelen. Een aparte veiling met b.v. houten fust en een apart ken merk. De distributie moet zo door zichtig mogelijk worden'. Wel kwam er uit het verhaal van de heer Claes naar voor dat de ekstra gemaakte kosten voor rekening be langhebbende zijn. In Europees ver band gezien ligt er een gigantische markt omdat er bijna niets aangebo den wordt. Bij een goede struktuur realiseert zich de beste prijs. Bij de konsument treedt er nogal eens ver warring op doordat er teveel merken van alternatief geteelde produkten op de markt zijn. Zo is er geen rechtstreekse samenwerking tussen de NVEL en de Biologisch- dynamische tuinders. Er zijn wel raakvlakken, maar dé filosofische achtergronden van de bd-tuinders spreekt de NVEL niet aan. Toch zou samenwerking geen ver keerde zaak zijn. Bij uitbreiding van het tuindersaantal dat op een alter natieve manier gaat werken, wordt het voor de groothandel en de fabri kant interessant hierop in te sprin gen. Een optimale zaadselektie en aanpassing van machines is nood zaak. Dan is het haalbaar om meer onderzoek te doen naar 'bestrij dingsmiddelen' gefabriceerd op na tuurlijke basis. Ze zijn er al maar hebben nog geen toelatingsnummer. Zware taak Uitgaande van de uitvoerige diskus- sie kon opgemaakt worden dat de aanwezige traditionele tuinders nu niet direkt kapot worden van datge ne wat vertelt is maar het heeft de meesten toch een gedachte meegege ven. Voorlopig ligt er voor de NVEL nog een zware taak te wachten om een aantal zaken te optimaliseren. Zeker bij het zoeken naar de juiste afzetkanalen, want deze faktor is voor de aspirant ekologisch tuinder van groot belang bij het al of niet slagen van zijn nieuw opgestart be drijf. Bij de meeste tuinders zal er nog een dosis idealisme aan te pas moeten komen om geheel of gedeel telijk over te schakelen. Financieel is het op dit moment nog niet aantrek kelijk. Voor landbouwbedrijven die in de talrijke waterwingebieden liggen die Brabant rijk is en door allerlei maat regelen beperkt gaan worden in hun ontwikkeling, is het een overweging waard. Voor de toekomst zal de konsument uitmaken of ekologische geteelde tuinbouwprodukten op gro te schaal een vaste plaats in de win kel gaan krijgen. Jan van Tilburg Vrijdag 20 oktober 1989

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1989 | | pagina 10