Minister Braks opent in Someren tweede pluimveepraktijk van Nederland faippi/slh nieuw/ Zeeuws succes Veel bekijks bij paardenband Mais wordt verhakseld tot veevoer Voorzitter Mengvoederindustrie: "Inkrimpen veestapel met 40% onzinnig" Landbouwminister ir. G. Braks opende afgelopen zaterdag voor niet minder dan driehonderd genodigden de Pluimveepraktijk Zuid- Nederland in Someren van de dierenartsen drs. G. Bergs en drs. B. Slaats. Tot de klantenkring van de pluimveepraktijk behoren onge veer 150 slachtkuikenhouders, 50 vermeerderaars, 35 opfokkers, 25 leghennenhouders, 9 kalkoenenhouders en 8 broederijen. De Pluim veepraktijk van Bergs en Slaats is de tweede op pluimvee gespeciali seerde dierenpraktijk in Nederland. De andere is in Slagharen. De pluimveepraktijk Zuid-Nederland te Someren. Zowel Braks als NOP-voorzitter Boonen benadrukten dat het initia tief van de Somerense dierenartsen navolging verdient. De gespeciali seerde grote pluimveebedrijven, waardoor de sektor wordt geken merkt, verdient een veterinaire bege leiding van hoog nivo. 'Wil de sek tor ^ijn toonaangevende positie op de wereldmarkt handhaven, dan moet (ie kwaliteit in stand- en ziek ten uitblijven. Dat vereist een voort durende alertheid, net als op het ver mijden van residuen van medicijnen of pesticiden in eieren en vlees. Ook daar let de konsument steeds meer op', waarschuwt de demissionaire minister. Etagesysteem spreekt minister aan Braks nam de opening van de dieren artsenpraktijk te baat om een lans In oktober krijgen veel plattelanders weer een vrij uitzicht: het hoge ge was snijmais wordt geoogst. Door de goede zomer begint de oogst op veel plaatsen enkele weken eerder dan vorig jaar. De snijmais is begin mei gezaaid. Vooral in de zomermaanden kan de groei bij groeizaam weer enkele cen timeters per dag bedragen. In juli verschijnt de kolf aan de stengel. De vaak gele of oranje korrels op de kolf zitten verpakt in vliezige schut bladeren. Bij de oogst worden de stengel, de kolf met korrels en de bladeren verhakseld tot stukjes van een halve tot een centimeter. Dit ge beurt met een maishakselaar van een loonbedrijf. Een loonbedrijf bezit allerlei machines waarmee tegen ver goeding bij de boeren wordt ge werkt. De mais wordt bij de boerde rij op een grote hoop onder plastic bewaard tot de winter. Autobanden of grond houden het plastic op de plaats. Bij deze manier van "va cuüm"'verpakken worden lucht en regenwater geweerd en bederft de mais niet. In de wintermaanden wordt de snijmais gevoerd aan het vee, vooral aan melkkoeien en vleesstieren. Snijmais is wat het areaal betreft het grootste akkerbouwgewas van Ne derland. Dit jaar neemt het ongeveer te breken voor het etagesysteem in de eierbranche, als vervanger van het dieronvriendelijke legbatterijen systeem. 'De pluimveesektor zal zelf kritisch moeten meedenken over een diervriendelijke produktie van eie ren en pluimveevlees. Behalve de dierenbescherming wil nu ook de konsument de vervanging van leg batterijen. Zelf spreekt het etage- systeem mij aan. Ik nodig u allen uit om eens op Spelderholt te gaan kijken!' De minister kende overigens ook goed de nadelen van het etage systeem: de kostprijs van een ei be draagt in dit systeem zeker 0,8 cent. Een verschil met de prijs in een leg batterij, dat vrijwel niet weg te wer ken is. De minister beloofde zijn gehoor dan ook om het etagesysteem inge- een kwart (202.700 hektare) van de totale oppervlakte akkerbouwge wassen in beslag. Ter vergelijking: het areaal suikerbieten beslaat circa vijftien procent en de wintertarwe circa dertien procent van de totale oppervlakte. De snijmais is vooral te vinden in de provincies Noord-Brabant, Gelder land en Overijssel. Daar heeft dit ge was op de zandgronden de teelt van rogge en haver verdrongen, onder andere door de hogere geldelijke op brengst. voerd te krijgen in de EG. Hij zei de steun te verwachten van Denemar ken, Groot-Brittannië en West- Duitsland. Pas dan zou je weer kun nen spreken van eerlijke konkurren- tie in de eierbranche. Preventieve taak Boonen schatte de preventieve taak van de gespecialiseerde dierenarts hoog in. Belangrijke pluimveeziek ten zijn immers nog altijd niet defi nitief overwonnen en steken van tijd tot tijd de kop weer op, waardoor de sektor grote schade lijdt. De salmonella-bakterie is er het recente voorbeeld van. het kennisnivo van de gespecialiseer de dierenartspraktijken zou volgens Boonen kunnen uitstijgen boven dat van de regionale gezondheids diensten. Hij riep op tot een goede samenwerking, waarbij de diensten zich zoveel mogelijk zouden moeten richten op een goede tweedelijns gezondheidszorg. Bescheiden rol Dierenarts Slaats noemde twee oor zaken van de in zijn ogen bescheiden rol, die de dierenartsenij altijd in de pluim veesektor heeft betekend: de geringe animo voor deze diertak en De voorzitter van de één jaar oude Federatie van de Nederlandse Meng voederindustrie (de FNM), de heer G.J. Gerrits, heeft zich op de eerste openbare vergadering van de federa tie sterk gekant tegen de stelling dat de veestapel met 40% ten opzichte van 1985 zal moeten worden inge krompen om te kunnen voldoen aan de milieunormen van de wetgeving. "Dit volume-beleid is niet noodza kelijk, zelfs onzinnig. Het kan toch niet zo zijn dat alles wat jarenlang goed was nu ineens 100% slecht is en maatschappelijk onaanvaardbaar zou zijn?" Volgens de heer Gerrits kan de overheid bij het komend pro ces van aanpassing van de Neder landse veehouderij niet volstaan met uitsluitend verbieden wat niet meer is toegestaan. Dit beleid moet aange vuld worden met stimuleringsrege lingen in de vorm van subsidiëring van o.m. nieuwe meer milieuvrien delijke technieken. De voorzitter deed een dringend be roep op de veehouders om zelf mee te werken bij de komende verande ringen en op de overheid om de sek tor de tijd te gunnen zich aan te pas sen, door aangepaste voeders te pro duceren, andere bedrijfssystemen te introduceren en door allerlei vormen van mestverwerking. De voorzitter stelde ten slotte dat een vrije grondstoffenkeuze voor Nederland noodzakelijk blijft om een goed koop voer te kunnen produceren. het gebrek aan kennis, omdat er door de schaalvergroting in deze sektor relatief weinig pluimveebe drijven zijn. Om die reden bestrijkt zijn praktijk een werkgebied, dat tot zo'n 75 kilometer rond Someren ligt. Slaats en Bergs werken al vijf jaar samen vanuit hun praktijken in So meren en Meijel in Limburg. Zij werken voornamelijk via bedrijfsbe- geleiding. Als een bedrijf problemen heeft, gaat een van hen de diagnose stellen. Indien nodig voeren zij een onderzoek uit. 'Hierdoor kunnen we sneller werken dan de regionale ge zondheidsdiensten, die voor eenvou dige zaken vaak een volledig onder zoek moeten uitvoeren', aldus Bergs. Harry de Bot De oogst van snijmais. Op alle landelijke evenementen gaven de Zeeuwse vertegenwoor digers goed partij, zonder direkt een topplaats te bereiken, op één uitzondering na; en wel bij de landelijke samengestelde men- kampioenschappen van de Fede ratie, die 30 september in het Drentse Borger verreden werden. Hier wist Peter de Kam uit Dom burg met Sianka beslag te leggen op het reservekampioenschap in de klasse zwaar-paarden. Een hunebed weerhield hen van de nationale titel. Toch een schitte rend succes voor de voorzitter van "Oranjezon", welke vereni ging zich al jarenlang ook toelegt op het mennen. Federatie kampioenschap veelzij digheid Zoals in ons blad van 29 septem ber al aangekondigd is vinden de landelijke kampioenschappen veelzijdigheid van de Federatie voor de M- en Z-kombinaties plaats op 10 en 11 november op de "Schotsman" nabij de Veer- segatdam te Kamperland, een bijzonder aantrekkelijk paar densportevenement. Op vrijdag wordt de dressuur verreden. Op zaterdag vindt de crosscountry plaats, voorafgegaan door een wegparcours als "warming up" met een springproef als af sluiting. De organisatie voor dit kam pioenschap vraagt erg veel voor bereiding. Het ontwerpen en bouwen van de hindernissen voor de cross country is een tijdroven de zaak, maar de organiserende vereniging "De Gouwe Reijers" is al vroeg hiermee gestart in sa menwerking met zusterverenigin gen, opdat Zeeland hiermee goed voor de dag zal komen. We wen sen de organisatoren veel succes. Voorafgaand aan deze landelijke kampioenschappen worden eerst nog de Zeeuwse kampioenschap pen veelzijdigheid verreden en wel op 21 oktober op "De Piet" te Arnemuiden, waar dan uitge maakt zal worden welke Zeeuwse vertegenwoordigers landelijk de strijd zullen mogen aanbinden. Chronisch tekort aan zaterdagen Veel hippische evenementen vin den op zaterdag plaats. Dat is wel logisch, want voor de meeste mensen is dit een vrije dag en dat is voor zowel deelnemers als voor het publiek een groot voordeel. Maar het gevolg is wel dat vaak op dezelfde dag, meerdere evene menten gepland worden. Eri dat is niet zo erg als deze ver uiteen liggen, maar als dit in dezelfde provincie gebeurd is het wel ver velend, want laat nu op 11 no vember ook de belangrijke Inter land Fokdag te Nieuwvliet plaats vinden en dat houdt in dat een aantal liefhebbers die beide ge beurtenissen graag mee zou wil len maken één van beide zal moe ten missen, iets waarvoor we steeds vaker worden gesteld. Bijzondere paardendag Door de Nederlandse Zoötechni- sche Vereniging wordt op 26 ok tober in "Reehorst" te Ede een dag voor de paardenhouderij be legd met een vijftal lezingen over hengstenhouderij, open grenzen, verrichtingsonderzoek, beoorde ling gangen en blessuurpreventie. Het zijn allemaal zaken die in be weging zijn en die voor de nodige diskussie zullen zorgen. Loret Landzicht Deze naam zal de meeste lezers niet veef zeggen. Het is een drie jarige Engelse volbloed merrie. Volbloeds komen hier niet vaak ter sprake en dan gaat het meestal nog over hengsten die bij de warmbloedfokkerij zijn inge schakeld. Maar Loret Landzicht is een merrie en merries delven op de renbaan meestal het on derspit tegen hengsten. Maar Lo ret verraste de volbloedwereld door de Derby, de belangrijkste ren voor driejarigen, te winnen. En drie weken geleden versloeg ze in de St. Leger, een andere topper, niet alleen haar leeftijd genoten, maar ook de oudere garde na een enerverende start. Loret geeft me de gelegenheid om ook aan de rensport eens aandacht te schenken, want ze is in Willemstad op boerderij Landzicht geboren en ze is nog steeds eigendom van haar fokker J.H. Dane, die we met zo'n fok- produkt gaarne willen gelukwen sen. We kijken al uit naar de vol gende Landzicht-produkten. De paardenband trekt op de open dag van de proefboerderij Waiboer- hoeve te Lelystad altijd veel bekijks. Op de lopende band worden de prestaties van de dieren gemeten, zoals uithoudingsvermogen en loopsnelheid. Ook wordt gekeken hoe de hartslag, bloedsomloop e.d. zich bij een bepaalde inspanning ontwikkelt. Vrijdag 13 oktober 1989 15

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1989 | | pagina 15