boerderijenstichting zeeland Boerderijenstichting wil door woningsplitsing oude boerderijen redden Jagen zonder hond is geen jagen De bijgebouwen op een Zeeuwse Boerderij Helft Nederlanders heeft culinaire interesse Prijsvraag: Waar staan deze 2 boerderijen en wie zijn de bewo ners? Oplossingen voor 3 novem ber inzenden naar de redaktie van het ZLM-blad, Postbus 2116, 4460 MC te Goes. In het ZLM-blad van vrijdag 15 september 1989 zijn 2 foto's van "bakketen" afgedrukt. De mid delste foto van de witte bakkeet met aangebouwde garage is ge nomen op de boerderij, waarvan foto no. 1 is afgedrukt. De on derste foto van de bakkeet met varkens- en kippenhok is geno men op de boerderij van foto no. 2. Beide boerderijen staan op Zuid-Beveland. Andere bijgebouwen Naast de meer algemeen voorko mende bijgebouwen, die in de vorige artikeltjes zijn vermeld (wagenhuis, varkens- en kippen hok, enz.) komen nog een aantal specifieke bijgebouwen voor in Zeeland: 1glazen poterbewaarplaatsen van hout met staaldraadglas (po terkot). 2. hangars en/of kapschuren. a. hangars gebouwd van ijzeren spanten met golfplaten daken. b. kapschuren van hout met pannendak. 3. hooibergen. 4. uienrennen (niet permanente bouwsels van panlatten, houten palen, kippengaas en stro). 5. schaapskooien op boerderijen of alleenstaand. 6. aardappelbewaarplaatsen met wanden van pakstro en kleibe- dekking met daken van riet of stro, z.g. "aardappelhutten". Foto's gevraagd van oude houten kapschuren, aardappelhutten, schaapskooien, enz. Opgave gevraagd van adressen waar nog van deze oude bijge bouwen zijn te vinden. In het volgende artikel zal nader op deze specifieke bijgebouwen worden ingegaan, hopelijk met foto's. "Binnen afzienbare tijd zullen zeker 5000 van de 30.000 Brabantse agrariërs stoppen met hun bedrijf. Dat blijkt uit prognoses van de Noordbrabantse Christelijke Boerenbond. Dat betekent dat er tallo ze boerderijen vrijkomen. Wij pleiten ervoor dat die boeren gewoon op hun bedrijf kunnen blijven wonen, desnoods door wo ningsplitsing". Met deze woorden geeft de voorzitter van de Boerderijenstichting Noord-Brabant, burgemeester J. Daandels van Liempde, aan met welke inzet zijn stichting de komende tijd de strijd aanbindt met de provincie. Die woningsplitsing is immers een heet hangijzer in Den Bosch. 12 Zo langzamerhand, nu de dagen korter worden, ontstaat bij ons weer het grote "kriebelgevoel". Hoe gaat het worden na 15 oktober? Mijn verwachting is hoog gespannen. We zien veel fazan ten die mooi op kleur zijn, maar er zijn er ook uit late broedsels en hier dus oppassen. Deze laatste worden zeer slim op het einde van het jaar en in januari. Door de vrij mooie nazomer kan ik van de eenden niet goed hoogte krij gen. Ik zag er vanmorgen rond een uur of tien nogal wat een rondje draaien boven een perceel waarop een groenbemester was ingezaaid. Kennelijk honger overdag voor uiteindelijk een nachtdier. Er zijn weidgenoten die mooie trekjes hebben gehad en van één hoorde ik dat het "ouderwets" was, zoveel een den. Nou ja, daar is het wild voor om ons voor verrassingen te stellen. Wees er op voorbereid dat de kri tiek langs de kant van de weg van het najaar weer zal oplaaien. Blijf gewoon rustig en geef ant woord. We zijn met een eerlijke en goede zaak bezig. Denk daar bij aan de al opgerichte Wild Be heer Eenheden (WBE's), het overleggen van afschotcijfers en het opstellen van een afschotplan alles in overleg met Faunabeheer, het beplanten van overhoekjes, en - wat ik laatst zag - het planten rond een hoogspanningsmast van de PZEM. Er is ondanks dat nog veel te doen, denk maar aan voorlichting geven op scholen. Laat eens wat horen als dit bij u kan gebeuren. Wie de jeugd heeft, heeft de toekomst, niet waar? Ik heb goede hoop dat de "grootgrondbezitters" hun af keer tegen de jacht gaan bijstel len. Helaas voor hen door schade en schande. Wat is er mooier: al leen maar meeuwen, kraaien en eksters, aangevuld met vossen, of dat alle wild voorkomt? Dat laatste is natuurlijk natuurlijk. De hond Het land wordt nu steeds kaler en overzichtelijker, en als niet- landbouwers maar wel jager hoop ik dat er nog wat bieten blijven staan voor nè 15 oktober. Ik betrap mezelf er op dat ik ook verleden jaar hetzelfde dacht, laat toch eens wat staan en toen schoten we ook fazanten en ha zen. Echter in de bieten krijg je zo gemakkelijk de fazanten er niet uit, als je geen hond hebt. Uif ervaring weten we dat er heel wat de "benen" nemen voordat erop geschoten wordt. Toch wordt er nog gejaagd zonder hond. Ik kan dit niet begrijpen. Diverse hondenmensen willen u graag terwille zijn om met hun viervoeter te helpen en voor hen is het ook plezierig om voor een ander eens wat te doen. Vraag gerust eens een hondeman of - vrouw, zij komen graag, want ja gen zonder hond is geen jagen. Wat te denken van het - wat ho pelijk niet voorkomt - aange schoten wild en de toekijkende voorbijganger? Denk erom en zorg ervoor dat er dit najaar niks van ons gezegd kan worden. Er zit veel wild en tot mijn grote vreugde nog wat patrijs erbij. Sparen heeft toch zin!! Denk nog eens aan de oude patrijzenjacht. Bloedheet weer in september en dan door het dode aardappel loof. Een vermoeiender bezig heid ken ik niet, maar het geeft voldoening als de hond voorstaat en de patrijs gaat op en komt keurig op het tableau. Zorg altijd voor vers drinkwater! Enkele weken geleden was er in Zeeland het traditionele honden- gebeuren bij "De Piet". Je ziet daar van alles, ook honden. Soms verbluffende staaltjes van africhting. Waar zo'n hond toch toe in staat is. De buit opzoeken en binnen brengen, de hond moet het toch waar maken. Als het stuk dan ter hand is gesteld, weet ik echt niet wie er trotser is, de baas of de hond. Een enkele keer was het te zien, dan zag je de baas, nog trotser dan een hond met zeven staarten, terug lopen naar z'n auto. En dat trotse ge voel dat mag. Het geeft je als ja ger een fijn gevoel dat het ge schoten wild binnen is. Ik kan mij het volgende voorval herinneren, van jaren geleden. Onze jachtvriend kon met zijn honden niet mee wegens andere verplichtingen, dus ging mijn hond mee. Laat nu uitgerekend de gast van die namiddag een fa zantenhaan aanschieten, een lo per die met een noodgang de riet kraag indook. De hond erachte raan. Na 10 minuten, wat een eeuwigheid duurt, kwam hij te rug met in de vang de fazant. Ie dereen blij, beste hond. En de baas? U raadt het al, nog trotser dan Jagen zonder hond is geen jagen. T. Huis in 't Veld Op dit moment staat het provincie bestuur alleen woningsplitsing toe als het gaat om boerderijen met een grote kuituur-historische waarde èn als er van een sociale binding (vader- zoon) sprake is. Daandels: "Wij vinden: als een boerderij het waard is om te behou den, laat woningsplitsing dan zonder voorwaarden toe, mits dat geen be lemmeringen (stankcirkel) voor de aktieve boer oplevert. Als we niets doen.en afwachten, zullen veel boer derijen verpieteren. Of er komen kleine bedrijfjes in. Over tien jaar zal dat al duidelijk zichtbaar zijn". Burgemeester Daandels heeft zijn ei gen Liempdese raad als eerste zover gekregen, dat woningsplitsing in boerderijen die hun agrarische funk- tie verliezen, zonder meer wordt toe gestaan. Hoewel de provincie hier over de wenkbrauwen fronst, is de kleine Oostbrabantse gemeente nu doende om een en ander in het bestemmingsplan buitengebied vast te leggen. Voor ongebreidelde bouw van bur gerwoningen in het landelijk gebied is Daandels niet bang. De regels in het bestemmingsplan geven kon- kreet de mogelijkheden aan en voor komen tegelijkertijd allerlei be drijfsmatige aktiviteiten in de leeg komende stallen. "Uit gesprekken met kollega's heb ik opgemaakt, dat onze ideeën na volging vinden. De Boerderijenstich ting is bereid om iedere Brabantse gemeente hierover te adviseren. Feit is in ieder geval, dat geen gemeente zich kan veroorloven om niets te doen; in iedere plaats verliezen boer derijen hun agrarische funktie, en dan moet je je antwoord klaar heb ben wat mag en wat niet mag". Adviezen aan architekten Het is nu bijna drie jaar geleden dat in het Brabantse Liempde de 'Boer derijenstichting Noord-Brabant' werd opgericht. Na een moeizame start, die in feite werd gedragen door het enthousiasme van een aantal partikulieren, timmert de stichting nu aan de weg met een aantal kon- krete initiatieven. Het doel van de stichting - behoud van de karakte ristieke Brabantse boerderij - vereist volgens burgemeester Daandels dan ook een grote inzet in de komende jaren. Eén van de nieuwe initiatieven van de stichting is het rondsturen van nieuwsbrieven aan gemeenten, ar chitekten, bouwkundigen en aanne mers. Daarin staan onder meer on derhoudsadviezen en notities over dorpsvernieuwing. Verder zijn brochures verschenen over de inrichting van boerenerven, bovenlichten, kleurstellingen en be veiliging. Het jongste idee van de stichting is een toeristische boerenerf route door de Meierij, die langs zo wel goede als onverantwoord ver bouwde boerderijen voert. Overigens honoreren de bouwkundi gen binnen de stichting alle (veelvul dige) verzoeken om advies voor de verbouwing van een oude hoeve. De vorig jaar opgerichte Club van Vrienden van de Brabantse Boerde rij, die regelmatig exkursies organi seert, telt inmiddels 140 leden. Ongeveer de helft van de Nederlan ders (48 procent) staat open voor ideeën en informatie over nieuwe ge rechten. De andere helft bestaat uit mensen die vooral traditioneel ko ken en nauwelijks variëren, en zij die niet koken. Deze indeling maakt Het Nederlands Zuivelbureau op grond van een on derzoek naar de culinaire belangstel ling van de Nederlanders. Vrijdag 13 oktober 1989

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1989 | | pagina 12