Een spoelinstallatie op uw spuitmachine: per 1 oktober verplicht! de aandacht Graan of koren Slakkenbestrijding verdient Mengelingen Purivel en wintertarwezaai Avir niet 'geschikt voor broodbereiding' Nieuwe volautomatische pipettensterilisator Wees attent ten aanzien van rhizomanie in '89! Zoals u ongetwijfeld bekend is, is per 1 oktober 1989 de spoelverplich- ting voor een groot aantal verpak kingen van bestrijdingsmiddelen van kracht geworden. Hoewel er al veel over gezegd en geschreven is, bij de ze nogmaals op een rijtje wat deze regelgeving voor u gaat inhouden. De spoelverplichting en alles wat er mee samenhangt is gebaseerd op een overeenkomst tussen het Landbouw schap, de bestrijdingsmiddelenhan- del en het Ministerie van Landbouw. De kontrole van een en ander is in handen van het AID. Uitgangspunt is dat de lege verpakkingen op een gekontroleerde manier gereinigd en weggewerkt worden. Op deze ma nier wil men voorkomen dat midde- lenresten ongekontroleerd in het mi lieu terechtkomen en dat (dwingend) overgegaan wordt op een statiegeld regeling voor de verpakkingen. De regeling verdeelt de verpakkingen in drie kategorieën (en dit zal ook op het etiket te lezen zijn): 1. Verpakkingen die zondermeer met het normale bedrijfsafval mee gegeven worden. Dit betreft in het algemeen verpakkingen die na ledi ging volledig schoon zijn en niet ge reinigd hoeven te worden. Voorbeel den zijn strooikorrels zonder gevaars aanduiding en middelen met een andreaskruis op het etiket. 2. Verpakkingen die na lediging bij de gemeente ingeleverd moeten wor den (bij het depot voor klein che misch afval). Dit geldt met name voor verpakkingen van giftige strooikorrels en granulaten die uit gestrooid worden. Hier komt uiter aard geen water aan te pas. Zelfs na goed leegschudden blijft teveel van de giftige rest achter in de verpak kingen. Ook verpakkingen van mid delen die zich niet mengen met water en verpakkingen met een doods hoofdaanduiding vallen hieronder. 3. Verpakkingen die direkt na ledi ging gereinigd moeten worden. Dit reinigen moet plaatsvinden met een spoelinstallatie op de spuitmachine Net als Dosanex bevat het loofdo- dingsmiddel voor aardappelen Puri vel metoxuron als werkzame stof. Enkele wintertarwerassen zijn ge voelig voor metoxuron. Dit zijn on der andere de veel gezaaide rassen Arminda en Obelisk. De gevoelig heid van deze rassen treedt op door dat zij, wanneer metoxuron door de wortels wordt opgenomen, niet vol doende in staat zijn deze stof af te breken. De niet gevoelige rassen kunnen dit wel. Naarmate een lagere dosering Puri vel is gebruikt, zal het risiko van de gevoeligheid afnemen. Wanneer niet meer dan 1 kg Purivel per ha is ge bruikt kan volstaan worden met het ploegen op zaaivoor. Hierna kan veilig ook een voor metoxuron ge voelig ras worden gezaaid. Is 2-3 kg Purivel per ha gebruikt voor het doodspuiten dan blijft er te veel me toxuron in de bouwvoor aktief. Een kerende grondbewerking is dan niet voldoende veilig, omdat de wortels na enige tijd toch in de laag met me toxuron komen. Hierbij dient in overweging te worden genomen dat metoxuron 2 tot 3 maanden in de grond aktief kan blijven. De afbraak van deze stof moet door het bodem leven gebeuren. In het najaar ge beurt dit langzamer door daling van de temperatuur. Een en ander houdt in dat, wanneer dit najaar aardappe len zijn doodgespoten met 2 tot 3 kg Pyrivel per ha en daarna wintertar we gezaaid wordt, er gekozen moet worden voor een ras dat niet gevoe lig is voor metoxuron. De voor metoxuron niet-gevoelige tarwerassen zijn: Granada, Kraka, Okapi, Saiga, Tombola, Urban. ing. P.J.C.M. Boskamp specialist Gewasbescherming CAT-Goes of met een spoelinstallatie opgesteld bij een centrale vulplaats. Dit laatste is toegestaan wanneer u altijd ge bruik maakt van dezelfde plek om te vullen. Na reiniging moet het fust met het niet-chemische bedrijfsafval afgevoerd worden. Spoelapparatuur De spoelinstallatie moet voldoen aan een aantal minimum-eisen, op gesteld door het IMAG. Een spoel installatie die niet voldoet aan de IMAG-normen, moet een type goed keuring ondergaan. De belangrijkste eisen zijn: - bij een ronde spoelbak moet de minimale diameter 40 cm bedragen. - bij een vierkante spoelbak moeten de zijden minimaal 40 cm bedragen. - het spoelwater moet schoon zijn (dus geen water met middel) en de werkdruk aan de spuitkop moet lig gen tussen 3 en 5 bar. Wanneer gespoeld wordt met leidingwater met een vaste installatie bij de centrale vulplaats, dient de druk ook mini maal 3 bar te bedragen. De leiding waterdruk moet dan verhoogd wor den met een extra pompje! Bedenk wel dat tussen de waterleiding en de spoelinstallatie een vlotterbak o.i.d. aanwezig moet zijn. Dit is noodza kelijk om te voorkomen dat bij sto ringen het spoelwater het waterlei dingnet ingeperst wordt. Voor hand- en rugspuitapparatuur met een inhoud van minder dan 21 liter, gelden afwijkende regels. De verpakking dient dan enkele malen te worden omgespoeld met schoon leidingwater. Dit moet hierna direkt in de spuittank gegoten worden. Samengevat komt het erop neer dat het na 1 oktober 1989 verboden is In het artikel 'Rassenkeuze win tertarwe oogst 1990' (zie ZLM- blad vorige week) wordt het ras Avir in tabel 1 genoemd onder de kop 'geschikt voor broodberei ding'. Avir is in de Rassenlijst 1989 vermeld, maar alleen voor zand- en dalgrond. Inmiddels is uit mededelingen van het RIVRO gebleken, dat de beproeving van Avir voor klei grond niet wordt voortgezet. De lage valgetallen van Avir geven hiertoe aanleiding. Op grond hiervan komt het ras niet meer 'als geschikt voor de broodberei ding' in aanmerking. CAT-Goes Nu van vele percelen bieten die de afgelopen tijd gerooid zijn, de ana lyses terugkomen wordt het duide lijk dat de opbrengsten bijzonder verschillen. Dit zowel in wortelop brengst als in suikergehalte. Er ko men suikergehaltes voor van meer dan 17% bij een wortelopbrengst van meer dan 60 ton. Daar tegen over staan dan de opbrengsten van minder dan 40 ton en een suikerge halte van rond de 13%. Een enorm verschil. 'Wat kan ik hier nu nog aan doen?', zult u wellicht denken. Voor dit teeltseizoen inderdaad niet veel meer maar wel voor de toekomst. Heeft u ook zo'n tegenvallende analyse of kijkt u al een tijdje tegen een wat sterk vergeeld perceel aan? Dan kan er behalve verdroging of bietecyste- aaltjes ook Rhizomanie in het spel zijn. Het is voor de toekomst zeer belangrijk om te weten of werkelijk Rhizomanie de boosdoener is. Na tuurlijk ten eerste ten opzichte van de nodige bedrijfshygiëne. Ten tweede voor de bietenteelt op dit perceel in de toekomst. Wilt u im mers in de toekomst op dit perceel weer met bieten terugkomen dan zal er gekozen moeten worden voor een om ongereinigd leeg fust op het be drijf te hebben. Dit staat op het eti ket van het betreffende fust. Het is dan ook verplicht om hiervoor spoel apparatuur te hebben die voldoet aan de IMAG-normen (op de spuit of vast opgesteld). Voor de investe ringen moet u denken aan een be drag van minimaal 1.000,— (exkl. BTW). Voor nadere informatie kunt u kontakt opnemen met het Land bouwschap of bij de Landbouw voorlichting. J. Stallen Specialist Bedrijfsuitrusting CAT-Barend recht Afgelopen jaren werden we steeds meer gekonfronteerd met slakken- schade in gewassen zoals wintergra nen, karwij, graszaad en enkele voorjaarsgewassen. De schade in wintertarwe was soms zo groot dat doorzaai of overzaai noodzakelijk was. Wat staat ons komende winter te wachten? De schade aan de gewassen open baarde zich afgelopen najaar al snel. Bij de granen die vroeg gezaaid en boven gekomen waren werden de planten beschadigd. De blaadjes wa ren geheel of gedeeltelijk opgevre ten, wat grote kale plekken gaf met daarin enkele gerafelde planten. Bij het graan dat pas gezaaid was werd de kiem van de korrel gevreten of de gehele korrel leeg gevreten. Opval lend was dat de sporen en de wend akkers veel minder aangetast wa ren, evenals de lichtere gronden. Hoe fijner de grond lag, des te min der schade was er. De veroorzaker van dit alles was de grauwe veldslak. Ideale leefomstan digheden voor de veldslak zijn een grove, ruige ligging van de grond en een vochtig klimaat. Meestal voelen ze zich het beste thuis in wegbermen, kanten en sloten. Na twee nattere zomers (1987 en 1988) is de grauwe veldslak echter ook de percelen inge trokken. Gewassen zoals erwten, veldbonen, aardappelen en vlas, lij ken favoriet te zijn. Veronkruiding of een groenbemester na de teelt blijkt debet aan de uitbreiding van de grauwe veldslak te zijn: het leef klimaat blijft ideaal met begroeiing en losse grond tot laat in het najaar. De grootste vijand voor de slak is droogte. Voor de grauwe veldslak is zomer 1989 dus slecht geweest. Ech ter niet voor de eitjes. De slak legt namelijk haar eitjes in trosjes bijeen in holten in de grond. Deze 1 a 2 mm glazig uitziende eitjes kunnen lang in tolerant ras suikerbieten. Nu al is er* een beperkte hoeveelheid zaaizaad van tolerante rassen uitgezaaid. De ze rassen gaven op een besmet per ceel 3% meer suiker dan een vatbaar ras. Daarom is het goed precies te weten wat er aan de hand is bij u op uw perceel zodat u daar bij de vol gende bietenteelt eventueel rekening mee kunt houden. Bekijk daarom zo'n perceel nog eens. Neem de schop mee en kijk eens goed naar de wortels. (Als u een biet uittrekt, breken de wortels meestal af). Graaf een biet voorzich tig uit en snij het onderste deel van de (pen)wortel dwars door. Is er sprake van Rhizomanie dan zult u hitrin bruin verkleurde vaten ont dekken. Dit gegeven kunt u dan no teren in uw bouwboek zodat u er over vier jaren rekening mee kunt houden. Over vier jaar zal er van de tolerante rassen waarschijnlijk nog wel meer zaad beschikbaar zijn zo dat u ook dan nog akseptabele bie ten kunt telen op met Rhizomanie besmette percelen. Ook bij de bietenteelt geldt: onder nemen is vooruitzien! Ing. C.A.F. van Oers CAT-Goes de grond achterblijven. Ze bevriezen of verdrogen niet. Ze kunnen dus ge durende het (nattere) najaar weer uitkomen en opnieuw schade aan richten. Wanneer is schade te verwachten? Op lichte gronden kunnen slakken zich slecht handhaven. De mogelijk heid tot beschutting tussen kluiten of eiafzet in holten in de grond is veel kleiner. De plaatsen waar men slakkenschade kan verwachten zijn percelen met zwaardere grond (meer dan 30% slib). Als op deze percelen in 1987 of 1988 gewassen als karwij, erwten, veldbonen, koolzaad, win tergranen, vlas, aardappelen of gras zaad gestaan hebben, is de kans op slakken groter. Wanneer er toen echter geen schade gekonstateerd is, moet men nu niet bang zijn. Zomer 1989 is namelijk een slechte zomer voor de slakkenpopulatie geweest. In het droge zuidwesten van ons land is de veldslak nauwelijks aan ei- afzet toegekomen. Hoe te bestrijden Als er de laatste jaren schade ge konstateerd is door slakkenvraat, moeten dit najaar maatregelen ge troffen worden bij de inzaai van wintergranen. Zo moet er voor ge zorgd worden dat de grond fijn en vast komt te liggen. Fijne grond ver kleint het aantal schuilplaatsen waar de slak beschutting vindt tegen uit droging; vaste grond verkleint de mogelijkheid van gemakkelijk de grond inkruipen en eieren afzetten. Een fijnere, vaste grond is te berei ken door het land klaar te leggen met een zaaibedkombinatie. Deze drukt de grond aan, zodat de granen oppervlakkig gezaaid worden in een De RVS pipettensterilisator van Schippers Bladel BV is vernieuwd, waardoor een groter gebruiksgemak is ontstaan en waardoor de gebrui ker geld kan besparen. De sterilisa tor heeft in tegenstelling tot de tot nu toe gangbare modellen geen me chanische, maar digitale besturing met indikatielampen. De gebruiker weet hierdoor voortaan precies hoe ver het sterilisatieproces is ge vorderd. Daarnaast beschikt deze sterilisator over een uitgekiende automatische droogkookbe veiliging vaste grond. De opkomst is dan snel en de gevaarlijkste periode, kiemen en bovenkomen, het kortste. Bestrijding kan echter noodzakelijk zijn. Dit kan in de vorm van slak- kenkorrels. Slakkenkorrels bevatten een lokmiddel en een bestrij dingsmiddel metaldehyde of methio- carb. De werking van de slakkenkor rels met metaldehyde berust voor een groot deel op het onttrekken van vocht van het dier door kontaktwer- king (als deze langs een korrel schuurt). Bij droog weer zal de slak dus verdrogen. Bij vochtig weer zal de doding afhangen van de mate van de vergiftiging die de slak heeft op gelopen. De werkwijze van methiocarb, dkt in Mesurolkorrels is verwerkt, is een meer direkter vergiftiging van het dier. Mesurol is ook bij lagere tem peraturen nog werkzaam. De aktie-radius van een korrelvor- mig lokmiddel is vrij beperkt. Een goede en regelmatige verdeling van de korels is dan ook een eerste ver eiste. Mengen van de slakkenkor rels, 5 kg/ha, met het zaaizaad is ,dus een goede methode. Als er ech ter na opkomst nog veel schade van slakken optreedt is ep nog de moge lijkheid om korrels te strooien over het perceel. Deze 7 a 8 kg per ha zijn, met een beetje kunstmest ge mengd, goed met de kunst meststrooier te verdelen. Let wel, bij regen en veel vocht ver pulveren zowel de metaldehyde- korrels als de Mesurolkorrels na een paar dagen. Blijf dan ook na het toe passen van deze middelen attent; er kan immers opnieuw schade op treden. ing. N. Kerckhaert CAT Goes In onze taal zijn er veel woorden met een synoniem. Dit betekent dat een woord dezelfde of onge veer gelijke betekenis heeft als één of meer andere woorden. Twee gangbare benamingen met een ongeveer dezelfde betekenis kennen we ook in velerlei vorm in de landbouw en veeteelt. Sy nonieme woorden zijn onder an deren: teelt en verbouw, teelt en fokkerij, mangels en voederbie ten, pee en biet, kruid en plant, koren en graan. In dit rijtje syno nieme woorden is het eerste woord minder gebruikelijk aan het worden. Enkele ervan zijn in middels al weinig meer gekend. Taal is levend en verandert enigs zins in de loop van de tijd. Twee woorden met dezelfde betekenis zijn meestal ontstaan door ver schillen in oorsprong. De woor den koren en graan hebben beide dezelfde betekenis, namelijk kor rel. Het was de zaadkorrel die voedsel voor de mens gaf. Het woord graan komt van het La tijnse woord granum. Granum is korrel. De naam koren komt al in het Gotisch, de stamtaal van de Germaanse talen, voor. In het taalgebruik zijn in de loop van de tijd in zekere zin verschillen in aanduiding naar voren gekomen. Zo kreeg de naam koren in som mige landen de aanduiding voor de belangrijkste graansoort in het betreffende land. Zo wordt in Duitsland rogge wel met korn aangeduid. In Amerika is het mais dat corn heet. In Zweden en Denemarken wordt gerst met korn benaamd en in Friesland is dit koarn. Boekweit werd vroe ger in Duitsland wel heidekorn genoemd. Hieruit blijkt dat, hoe wel graan en koren van oor sprong hetzelfde betekenen, na melijk korrel, ze in het gebruik in verschillende landen een ander begrip hebben gekregen. Onder granen verstaan we die grassen (gramineeën), waarvan de vruch ten zoveel meel bevatten, dat ze als voedsel voor de mens kunnen worden gebruikt. De belangrijk ste granen op wereldschaal in een niet willekeurige volgorde zijn: tarwe, gerst, rogge, haver, mais, rijst, gierst, kanariezaad en sorghum. J.H. Lantinga 10 Vrijdag 13 oktober 1989

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1989 | | pagina 10