J.C Geluk: Heffing op kunstmest blijft onbespreekbaar Hoofdbestuur ZLM: Tijdsduur Landinrichtingsprojecten moet korter! Verweer tegen beschuldiging Salmonella te zwak Overheid legt teveel nadruk op natuur- en milieubelangen en te weinig op landbouw Economische fusie WCLV en CZAV een feit Voorlopige oogstraming aardappelen afschaffen ZLM bepleit soepeler regime superheffing Hoofdbestuur ZLM: produktschappen moeten herstructurering zelf aanpakken "Door het hoofdproduktschap wordt per 1 oktober van al het gele verde en verkochte graan de medeverantwoordelijkheidsheffing op geëist, daarna wordt er per week afgerekend. De eerste koper dreigt een boeteclausule wanneer hij hier niet aan voldoet. Een op zich wat rare uitvoering van de Brusselse regel om dit zo aan te scherpen. Voor al omdat nog niet vaststaat of we de 160 miljoen wel overschrijden. U kunt overal lezen dat het gegoochel met de miljoenen tonnen weer volop aan de gang is. Een zeer onbevredigende gang van zaken voor de akkerbouw om een speelbal van politiek gemanouvreer te zijn," al dus de voorzitter van de akkerbouwcommissie, de heer J.C Geluk, in zijn gebruikelijke overzicht van de stand van zaken in de akkerbouw in de vergadering van het hoofdbestuur van maandag 2 oktober jl. in Goes. Geluk blijft fel gekant tegen een hef fing op kunstmest en gewasbescher mingsmiddelen. Hij betreurt het dat het Landbouwschap deze heffing niet resoluut genoeg heeft afgewe zen. "Voor deze eis hebben we gede monstreerd en gebarricadeerd, dus onbespreekbaar!". Het Landbouw schap zou volgens hem met een ver deeld standpunt naar buiten moeten komen wanneer de voedingsbonden in deze niet bijdraaien! Volgens Ge luk is de heffing een gewone ordinai re prijsverlaging met verstrekkende gevolgen. Geluk constateerde vervol gens dat er nog steeds geen uitsluitsel is of de braakpremie wel of niet wordt opgetrokken naar 1.850, De minister heeft dit toegezegd mits Brussel dit goedkeurt. Deze beslissing blijft steeds langer uit en er zijn geruchten dat Brussel dit niet toestaat. De minister kan zich dan beroepen op het ontbreken van de goedkeuring van de Europese Commissie. Hij wil wel maar kan niet. Volgens Geluk verschuilt de mi nister zich wel erg vaak achter Brus sel en is dit het zoveelste zoethoudertje. Beeldmerk aardappelen Volgens de heer Geluk is het een goe de zet van ZPC geweest om met een nieuw kwaliteitsbeeldmerk voor tafel aardappelen te komen. De consu ment kan zo een stuk zekerheid krijgen over de kwaliteit van het te kopen produkt. Waar hij zich zorgen over maakt is dat door deze aktie van ZPC een aantal ondernemingen vindt dat zij niet achter kunnen blij ven en ook met een eigen merk ko men en elkaar dan weer gaan onderbieden! Het hoofdbestuur van de ZLM is van mening dat de voorlopige oogstraming voor aardappelen in de toekomst beter achterwege kan blijven. De discussie over de oogstraming ontstond naar aan leiding van de commotie die de recente oogstraming van het CBS onlangs in de aardappelsector heeft opgeroepen. Volgens boe ren en handel is deze raming te hoog. Een flinke daling van de aardappelprijs in de markt was het gevolg. Het hoofdbestuur vroeg zich af wat het nut van de voorlopige raming is en conclu deerde dat er in feite meer na- dan voordelen zijn. De definitieve raming dient wel gehandhaafd te blijven. Het hoofdbestuur van de ZLM is van mening dat de landbouw en met na me de pluimveehouderijsector zich adequater teweer had moeten stellen tegen de ongenuanceerde beschuldi ging van het ministerie van VROM dat Nederlandse eieren besmet zou den zijn met de Salmonella-bacterie. De beweringen zijn niet hard te ma ken maar ze hebben wel een negatie ve invloed gehad op de prijsvorming. "Een dergelijke beschuldiging kan des te meer betreurd worden omdat de sector juist bezig is zich uit het dal van de prijsdepressie te werken. Bo vendien worden thans plannen uitge voerd om de sector helemaal gezond te maken. Volgens de voorzitter van de veehouderijcommissie van de ZLM, de heer W. van Veldhuizen, heeft het bedrijfsleven zelf goede hoop dat de sector op korte termijn volkomen vrij zal zijn van besmette lijke ziekten als de Salmonella bacterie. Overigens merkte het hoofdbestuur op dat niet alleen de primaire sector hier een verantwoor delijkheid heeft maar ook de handel en afzet. De ZLM vreest dat maatschappij en politiek te veel hooi op de vork ne men voor het milieu. "We moeten ons hierbij terdege realiseren dat we binnen de EG ook onze concurren tiepositie in de gaten moeten hou den. Bij alle te nemen maatregelen hoort nu eenmaal een prijskaartje." In de landbouwbegroting wordt veel te weinig rekening gehouden met de uitoefening van het boerenbedrijf. De nadruk ligt op natuur- en milieu belangen en veel minder op de landbouw. Een aantal voorbeelden kan dit il lustreren: Op het landinrichtings budget wordt wederom gekort. De overheidsbijdrage is in 20 jaar tijd van 356 miljoen tot 174 miljoen meer dan gehalveerd. Dit terwijl de noodzaak van landinrichting (Struc tuurnota Landbouw, Natuurbe leidsplan) alleen maar groter wordt. De natuurlijke verbetering van beken krijgt nadrukkelijk de aandacht. De mestwetgeving zal verder worden aangescherpt. Vanaf 1991 zullen de gevolgen van de fosfaatbemesting voor drink- en grondwater nader worden gekwantificeerd en er zijn projecten gestart voor de invloed van milieuverontreinigende stoffen op wilde flora en fauna. Het hoofd bestuur concludeert dat de land bouw voldoende mogelijkheden moet worden geboden om concurre rend te kunnen blijven werken. Een verdere bezuiniging op landinrich ting is onverteerbaar. Een verruiming van het budget is juist noodzakelijk. In dit verband is het van belang dat de 10 miljoen die jaarlijks beschikbaar is gesteld voor de versnelling van landinrich tingsprojecten ook jaarlijks wordt besteed. Het hoofdbestuur van de ZLM is met de commissie grondgebruik van mening, dat het voornemen van de overheid om de tijdsduur van landin richtingsprojecten te bekorten daad werkelijk geëffectueerd moet worden. In dit verband wordt erop aangedrongen, dat de 10 miljoen die voor de versnelling van landin richtingsprojecten jaarlijks beschik baar is, ook jaarlijks wordt aangewend. Voorts is de commissie van mening, dat de Structuurnota Landbouw en het Natuurbeleidsplan ertoe noodzaken om het budget voor landinrichting te vergroten. Het hoofdbestuur is verder van me ning, dat de opvang van ganzen bin nendijks pas bespreekbaar is, als er buitendijks voldoende opvangmoge lijkheden worden gecreëerd. Dit houdt ook in, dat er buitendijks spe cifieke inrichtingsmaatregelen ten behoeve van de ganzenopvang ge troffen moeten worden. Met belang stelling is kennis genomen van het Overijsselse initiatief "Boeren met natuur". Hier worden een aantal ideeën om milieuvriendelijker te wer ken uitgedacht en in de praktijk toe gepast. Men staat positief tegenover dit initiatief. Het hoofdbestuur staat zeer gereserveerd tegenover het voor nemen van de overheid om de be lastingdienst taxaties te laten verrichten van onroerende goederen. In de Wet Waardebepaling Onroe rend Goed wordt dit voorgesteld. Ten slotte meent het hoofdbestuur met de commissie Grondgebruik dat de landbouw vast moet houden aan de afgesproken kwaliteitsnorm voor het water in het Zoommeer ten be hoeve van de zoetwatervoorziening voor de landbouw. Door het verleg gen van het meetpunt in het Zoom meer is het gevaar aanwezig, dat het chloridegehalte optisch oploopt. De heer A. de Winter uit Arnemuiden rooide vorige week zaterdag samen met twee a.sschoonzoons de hoeken van een perceel aardappelen. Hij trekt de ruggen eerst met een cultivator los. "Als je ze laat zitten moet je er bij het rooien overheen rijden, en dat vind ik ook zonde. Als je je uren gaat rekenen kan het natuurlijk niet, je verdient er misschien twee kwartjes per uur mee...", vertelt De Winter. De voorzitter van de Veehouderij commissie van de ZLM, de heer W. van Veldhuizen, heeft in de vergade ring van het hoofdbestuur van de ZLM maandag 2 oktober jl. gewaar schuwd voor de starre aanpak van het quota-stelsel in de EG en met na me in ons eigen land. Door de contingentering dreigt onze exportpositie van zuivelprodukten in de EG-landen, maar vooral in andere werelddelen in gevaar te komen. Hij pleit dan ook voor een soepeler be leid bij de superheffing om onze rol op die exportmarkten veilig te stel len. Op termijn dient mede daartoe de superheffing te worden afge bouwd. Ons land krijgt in deze visie steun van enkele andere EG- lidstaten, w.o. Denemarken, Frank rijk en Ierland. Vrijdag 6 oktober 1989 Het hoofdbestuur van de ZLM is van mening dat met het oog op 1990 nu al zou moeten worden bezien hoe de structuur van de Publiekrechtelijke Bedrijfs Organisaties (PBO's) in ons land zou moeten worden aangepast. In de landbouwbegroting voor 1990 wordt o.m. gesteld dat bij de PBO- structuur voor 1990 een betere kostenbeheersing en -beperking moet worden nagestreefd. Ook sa menwerkingsverbanden moeten wor den gezocht. Het hoofdbestuur is van mening dat het initiatief voor de herstructurering van de produkt schappen beter vanuit het bedrijfsle ven zelf kan worden aangepakt dan dat een en ander van boven wordt opgelegd.... Met een stemmingsuitslag van 184 voor, 28 tegen en 6 blanco hebben de leden van de WCLV, Wouwse Coöpe ratieve Landbouwvereniging, zich achter het voorstel van het bestuur geplaatst om met de CZAV, Coöpe ratieve Zeeuwse Aan- en Verkoopver eniging te Wemeldinge te fuseren. Voorzitter G Luysterburg gaf een korte uiteenzetting waaruit bleek dat de WCLV, ondanks dat er nog een kleine winst behaald is, voor de toe komst geen bestaanszekerheid meer heeft. "Een omzetverhoging zit er in de huidige vorm niet meer in. Investeren en onderhoud hebben de laatste ja ren al op een klein pitje gestaan." Een hangijzer vormde voor de leden nog de onzekerheid over het al of niet blijven bestaan van de vestiging te Wouw. Directeur Rijlaarsdam van de CZAV garandeerde dat de vesti ging te Wouw zal blijven. De huidige gebouwen worden vervangen door een nieuw magazijn met winkel als mede een nieuwe weegbrug. Als de gemeente Wouw meewerkt met het snel verstrekken van de hinderwet- en andere vereiste vergunningen, dan moet eind 1990 de nieuwe lokatie zijn verwezenlijkt. Aangaande de service en financiële aspecten zei de heer C. Klompe, voorzitter van de CZAV, dat de leden te Wouw op dezelfde manier behan deld zullen worden als de eigén le den. "Ik weet dat het voor velen een moeilijke beslissing is geweest maar het is toch verstandig geweest om de stap te doen." De economische fusie houdt in dat de bedrijfsactiviteiten van de WCLV onder verantwoordelijkheid van bestuur en directie van de CZAV, vanaf 1 januari 1990, worden voort gezet. In het bestuur van de CZAV zal een lid uit het werkgebied Wouw plaats nemen en in de raad van toe zicht zal een lid uit Wouw als advise rend lid worden toegevoegd. Deze bepaling stelden de meeste leden van de WCLV als vereiste om de fusie tot stand te laten komen. Organisato risch blijft de Wouwse Coöperatie nog 2 jaar als overgangsperiode bestaan. De raad van toezicht komt te vervallen. In deze periode blijft de WCLV als vereniging lid zodat ook de leden automatisch deelgenoot van de CZAV zijn. Uit financieel oog punt maakt bet de eerste 2 jaar nog geen verschil. Aan de leden van de WCLV wordt wel gelegenheid gebo den om rechtstreeks toe te treden als lid van de CZAV. Voor een symbo lisch bedrag van 1,worden de ac tiva en passiva overgedragen aan de CZAV die daarmee alle schulden en verplichtingen, waaronder ook die op sociaal gebied, op zich neemt. In clusief de gebouwen bedraagt het vermogen van de WCLV 600.000,—. Jaarlijks zal in een ledenvergadering aandacht worden besteed aan de jaarcijfers van de CZAV en het door bestuur en directie van de CZAV in het kader van de fusie gevoerde be leid. Enkele van de 8 personeelsleden van de WCLV zullen afvloeien door dat met name de administratie naar de CZAV gaat. Qua serviceverlening zal er niets veranderen. Afgelopen maandag is er een eind gekomen aan een tijdperk van bijna 100 jaar zelfstandigheid in een klein werk gebied. Toch is het bijna uniek te noemen dat zo'n kleine vereniging, omzet jaarlijks 7 miljoen, zo lang geheel op eigen kracht gezond heeft gefunctio neerd. En dat in een werkgebied waarin meerdere grote coöperaties en particuliere ondernemingen ope reren. Voor de CZAV een nieuwe uit daging in een gebied waar nog ruimte is. Jan van Tilburg.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1989 | | pagina 5