Nederlanders in Brazilië Heropende varkensproefbedrijf Sterksel houdt succesvolle open dagen Fusie ZPC en Agrico Geschotsverordening waterschap Schouwen- Duiveland Volkshogeschool Zeeland richt zich op mensen met 'aktieve inbreng' Produktschappen stellen kommissie in voor scholingsaangelegenheden Bundeling coöperatieve krachten in de Nederlandse aardappelsektor 'Samen werken Samen wonen' De heropening van het Var kensproefbedrijf te Sterksel is een groot succes geworden. De studie dag en open dagen voor zowel var kenshouders als voor burgers zijn al le zeer druk bezocht. In totaal heb ben minstens 15.000 mensen het be drijf bezocht. Na de heropening door minister Braks op 14 september jl. is op vrij dag 15 september op Varkensproef bedrijf "Zuid- en West-Nederland" te Sterksel een door 250 personen bezochte studiedag gehouden voor bedrijfsleven, onderzoek, voorlich ting, onderwijs en beleid. Maar liefst zo'n 13.000 varkenshouders bezoch ten vervolgens de open dagen in de week van 18 t/m 22 september. Ook ca. 40 leveranciers presenteerden zich op deze open dagen. Op zondag 24 september stond het proefbedrijf open voor burgers. Hiervan maak ten rond de 2.000 mensen gebruik. Minister Braks benadrukte dat de proefbedrijven niet alleen bijdragen aan de ontwikkeling van de sektor door het verrichten van praktijkon derzoek, maar ook door als demonstratie- en voorlichtsobjekt te fungeren. Ook pvv-voorzitter Taze- laar benadrukte in zijn toespraak de ze voorbeeldfunktie. Dat praktijkonderzoek vindt, naast Sterksel, plaats bij het varkensproef bedrijf "Noord- en Oost- Nederland" te Raalte en bij het proefstation van de varkenshouderij te Rosmalen. Dit laatste werd ruim 2 jaar geleden officieel geopend. Nog voor die opening van de geheel nieu we akkommodatie in Rosmalen werd het blijvende belang van Sterk sel en Raalte bevestigd. Ondanks de krappe financiële mid delen werd namelijk begin 1987 besloten het proefbedrijf in Sterksel volledig te renoveren en reorga niseren. In de loop van dit jaar is in Raalte met een grote verbouwing be gonnen. Eén programma Inrichting en onderzoeksprogramma van de 3 proefbedrijven staan echter niet op zichzelf. Met de komst van het proefstation voor de varkenshouderij werd de koördinatie van het praktijkonder zoek verstevigd. Via het bestuur van het proefstation wordt jaarlijks een programma opgesteld. Braks en Tazelaar benadrukten bei den één programma voor het prak tijkonderzoek een goede zaak te vin den. Het is immers in het belang van de Nederlandse varkenshouderij, dat de beschikbare ruimte en finan ciële middelen zo efficiënt mogelijk worden benut. Levensnummers De heer Tazelaar wees bij de herope ning op de belangrijkste rol die ook in Sterksel de komende 2a 3 maan den vervuld moet worden bij proe ven met injekteerbare, elektronische levensnummers. Oriënterend onder zoek bij de 3 varkensproefbedrijven te Rosmalen, Raalte en Sterksel, en bij het proefbedrijf "De Bantham" van IVO en IMAG te Maartensdijk bepalen namelijk met welke merken en hoe eind dit jaar op grotere schaal veldtesten zullen aanvangen bij praktijkbedrijven. "De konsequenties van een nieuw merk zullen ongetwijfeld veel verder gaan. Het is slechts een indikatie van de mogelijkheden van het elektro nisch merk. Vele landen kijken ove rigens op dit moment naar de ontwik keling en de toepassing ervan in Ne derland. En juist daarvoor zal het praktijkonderzoek al zijn inventivi teit moeten aanwenden. Benutting in managementsystemen, bij gebruik van voerstations, als ook voor IKB- doeleinden als we kijken naar de be trokkenheid van de rest van de var- kensvleesproducerende kolom". De besprekingen tussen de besturen en direkties van Coöperatieve Te lersvereniging voor de Afzet van Landbouwprodukten "De Z.P.C." b.a. en Coöperatieve Noordelijke Handelsvereniging voor Akker bouwgewassen "Agrico" b.a. heb ben geleid tot het gezamenlijk voor nemen, over te gaan tot volledige in tegratie van alle door beide coöpera ties gevoerde aktiviteiten door mid del van fusie. Deze integratie zal met ingang van oogstjaar 1990 van start dienen te gaan. De definitieve voor stellen daartoe zullen, na uitwer king, ter goedkeuring worden voor gelegd aan de leden. Door fusie kunnen de aardappelbe- langen van de leden van de beide verenigingen, alsmede die van de door deelnemingen en samenwer kingsovereenkomsten betrokken te lers, optimaal worden behartigd. Met name met het oog op de huidige en toekomstige situatie in de akker- bouwsektor zal deze fusie, naast kostenbeheersing op velerlei terrein, vooral door verbetering van kwali teit, presentatie en imago van de produkten, tot verbeterde prijsstel ling moeten leiden, vanuit één door de gezamenlijke telers gedragen krachtig beleid, aldus de beide coö peraties. Het gezamenlijk beleid zal gericht blijven op uitbreiding van strukture- le samenwerking binnen de coöpera tieve sektor op het gebied van ras ontwikkeling, produktie, afzet en industriële verwerking van aardap pelen. De bestaande kontakten hier over met Cebeco-Handelsraad en haar deelnemingen blijven gekonti- nueerd. Met name ook zullen volgens ZPC en Agrico door deze fusie de belan gen van zowel de steeds kritischer wordende afnemers van pootgoed, alsmede die van de individuele kon- sument, van winkelbedrijven, super marktketens en de veredelingsin dustrie beter kunnen worden behar tigd. Aan de huidige en zich wijzi gende wensen ten aanzien van rassen en produkten zal mede richting kun nen worden gegeven. Met het fusievoornemen vertrou wen de coöperaties erop een belang rijke bijdrage te leveren aan het noodzakelijke beleid tot versteviging van de Nederlandse positie in Euro pa van de 90-er jaren op het gebied van poot- en konsumptieaard- appelen. Brazilië trekt al eeuwenlang emi granten vanuit heel de wereld aan. De bevolking van 130.000 zielen bestaat nu voornamelijk uit mensen van Europese afkomst. Overheer send Portugees, maar ook miljoenen mensen van Duitse, Italiaanse en Spaanse afkomst. Een niet zo'n gro- In Brazilië neemt het vee een ruime plaats in. te groep, maar wèl een belangrijke, is de groep Nederlanders die eind ja ren vijftig de Holambra kolonies oprichtte. Deze landbouwkolonies zijn schoolvoorbeelden voor de overheid met betrekking tot de ont wikkeling van de Braziliaanse land bouw en veeteelt. Tijdens de 16-daagse rondreis door de zuidelijke staten van Brazilië van 18 januari t/m 2 februari 1990 wordt aan de landbouw ruime aandacht ge schonken. De eerste vier dagen wor den doorgebracht bij de Nederland se boeren, waar men vele facetten van de landbouw te zien krijgt. Van een hanenslachterij tot een eieren verwerkende koöperatie, een rundvee- of varkenshouderij, citrus- bedrijven enz. enz., al naar gelang uw interesse. Maar behalve voor stu die is er ook voldoende tijd en gele genheid voor ontspanning. De kolo nie beschikt over een eigen hotel, zwembad, bioscoop etc. Ook wor den er later nog bezoeken gebracht aan wat oudere landbouwkolonies van nazaten van Nederlandse emi granten die al in het begin van de eeuw naar Brazilië trokken. Voor uw aanmelding, nadere infor matie over deze en volgende reizen, kunt u bellen naar het Sekretariaat van Agrarische Studiereizen, Kleine Oord 179, 6811 HZ Arnhem, 085-512087 tussen 08.00 en 17.30 uur. Ten gevolge van de door de Provin ciale Staten van Zeeland onlangs vastgestelde wijziging van het Alge meen Zeeuws Waterschapsreglement dient met ingang van 1990 een veror dening voor de heffing van het ge- schot te worden vastgesteld. Deze verordening geeft inzicht in de wijze waarop de aanslag van het ge- schot tot stand komt. In de verorde ning staat onder andere wie geschot- plichtig is, wat het voorwerp van het geschot is, wat de heffingsmaatstaf is en op welk moment de ge- schotsplicht ingaat. Verminderd geschot Het uitgangspunt bij de heffing van het geschot is dat van de ongebouw de en de gebouwde eigendommen het volle geschot wordt geheven. Voor de ongebouwde eigendommen 4 geldt alleen nog maar de belastbare oppervlakte en voor de gebouwde ei gendommen, evenals tot nu toe, de belastbare opbrengst. Een minder geschot kan alleen wor den geheven van eigendommen die een aanzienlijk minder belang heb ben bij de taakuitoefening van het waterschap. In het algemeen Zeeuws waterschapsreglement is vastgelegd dat dit geldt voor dijken, stranden, wateren, buitendijkse gronden en in een bestemmingsplan aangewezen natuurgebieden. Op basis van de uitgaven van het wa terschap (waterkwantiteitsbeheer 45%, waterkering 25%, en wegen 30%) zijn in de verordening voor bovengenoemde ongebouwde eigen dommen de volgende percentages van het geschot opgenomen: dijken en stranden 55%, wateren die op na tuurlijke wijze zijn ontstaan en na tuurgebieden die voornamelijk uit water bestaan 25%, de overige na tuurgebieden 90%. Voor de ongebouwde eigendommen die thans op grond van opbrengend vermogen (hoedanigheid) of ligging niet voor het volle geschot worden aangeslagen kan deze wijziging aan zienlijke gevolgen hebben. Dit geldt bijvoorbeeld voor het Prunjegebied, natuurgebieden, en dergelijke. De procedure Vanaf 22 september 1989 ligt het ontwerp van de geschotsverordening gedurende een maand ter inzage op de griffie van het waterschap, Ha venpark 40 te Zierikzee. Gedurende deze termijn kan een ieder tegen het ontwerp bezwaren indienen bij de al gemene vergadering van het water schap, Postbus 20, 4300 AA Zie rikzee. De Volkshogeschool Zeeland is een nieuwe instelling, die begin dit jaar is ontstaan door de fusie van de vor mingscentra Hedenesse te Cadzand en het Van Eeghenhuis te Aarden- burg. De volkshogeschool, gevestigd te Aardenburg, organiseert kursus- sen voor mensen die een aktieve in breng willen leveren aan de (Zeeuw se) samenleving. Volkshogeschool Zeeland richt zich op de volgende terreinen: landbouw en milieu, maatschappelijke dienst verlening en gezondheidszorg, vrou wenemancipatie, levensbeschouwing en geloofsoriëntatie, volwassenene- dukatie, arbeidsorganisatie en ar beidsverhoudingen, medezeggen schap. Het volkshogeschoolwerk bestaat in Zeeland al ruim 40 jaar. Het begrip volkshogeschoolwerk staat voor vormingswerk in internaatsverband, niet verbonden aan een bepaalde kerkelijke groepering noch uitgaan de van een politieke partij of maat schappelijke organisatie. Het volks hogeschoolwerk is algemeen en plu riform van karakter en richt zich vooral op groepen en vraagstukken in de eigen regio. Nadere informatie bij L. Rienstra (01180-29718) en D. Eveleens (01104-493), resp. voorzitter en se- kretaris van het voormalige bestuur dan wel bij L. D'Hoore, direktielid Volkshogeschool Zeeland (01177-1259). Diaserie Boerinnengroep 'Huishouden? Ik melk liever de koeien'. Dit is een citaat uit de diase rie 'Samen werken Samen wonen', gemaakt door de Boerinnengroep. Na een inleiding komen drie stellen aan het woord. Zij vertellen hoe ze de taken in het huishouden hebben verdeeld, wat hun verwachtingen waren vóór het samenwonen, en of deze zijn uitgekomen. De diaserie is bedoeld voor ieder die in (diskussie)groepen wil werken. Bij de serie is een brochure samen gesteld. Hierin staan stellingen uit gewerkt die gebruikt kunnen worden bij het verzorgen van een avond. De diaserie is op video gezet, VHS- systeem. Zowel brochure als video zijn te bestellen bij: Boerinnengroep Wageningen, Postbus 265, 6700 AG Wageningen, tel. 08370-10500. Op 19 oktober óm 16.00 uur vindt de première plaats in theater De Kik ker in Utrecht. Het Produktschap voor Vee en Vlees en het Produktschap voor Pluimvee en Eieren hebben een advieskommis sie onderwijs- en scholingsaangele genheden ingesteld. Deze moet ver betering aanbrengen in de afstem ming van enerzijds de opleidingsbe hoefte en anderzijds het onderwijs aanbod ten behoeve van de (pluimvee-^vleessektor. De ontwikkelingen binnen de sektor naar een meer industriële aanpak, koncentratie van bedrijven, het ver groten van de toegevoegde waarde van het produkt, integrale kwali teitszorg en de toepassing van mo derne technieken stellen extra eisen aan het opleidingsniveau, aldus de produktschappen. Hiertoe dient het bedrijfsleven duidelijk aan te geven welke opleidingsbehoefte het heeft, en dienen eisen te worden gesteld aan het onderwijsaanbod. Vrijdag 6 oktober 1989

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1989 | | pagina 4