Hoofdbestuur ZLM: Milieubeleid overheid brengt concurrentiepositie Nederlandse landbouw in Frambozen in oktober zuidelijke landbouw maatschappij V? Premieplicht boeren hulp uitgesloten ZLM ernstig bezorgd over beleid ASF Onvrede Fusie 2>0 ffÏÏD VRIJDAG 6 OKTOBER 1*. 77e JAARGANG NO. 3991 land- en tuinbouwblad Groot was de verrassing van de familie Mieras uit Kapelle toen hun frambozen - van het ras Glen Clova - na een normale vruchtdracht in juli in het najaar opnieuw gingen bloeien en in oktober weer vruchten gingen dragen. De frambozestruiken dragen normaal alleen vrucht op tweejarige scheuten (herfstrassen bui ten beschouwing gelaten), maar aan de toppen van bijna alle scheuten die dit jaar zijn gegroeid vormden zich dit jaar 'najaarsframbozen'. Mie ras, die de frambozen uit hobby kweekt, schrijft de late vruchtdracht toe aan de uitzonderlijke zomer. De smaak van de late vruchten is uitstekend. Op de foto: dochter des huizes, Laurette, eet een framboos. Het hoofdbestuur van de ZLM maakt zich ernstig zorgen over het beleid van het Agrarisch Sociaal Fonds (ASF). Na de recente inperking van gelegenheidsarbeid waarvoor geen premieplicht geldt, is uit een thans lopende be roepsprocedure gebleken dat het ASF ook van mening is dat boerenhulp in machinering-verband premieplichtig is. Het hoofdbestuur is, gezien de slechte ervaringen met de te vergaande toepassing van de letter in plaats van de geest van de regels en voorschriften bevreesd dat het hier niet bij zal blijven en dat ook gewone onderlinge boeren hulp premieplichtig zou kunnen worden. Het hoofd bestuur is hier fel op tegen. Elkaar in de buurt helpen met werkzaamheden moet ge woon mogelijk blijven zonder dat hierop de verplichting tot het betalen van premies komt te rusten. Mocht het bij het ASF toch zover komen dan zal bewerkstelligd moeten worden dat de wetgeving op dit terrein wordt aangepast, aldus het hoofdbestuur van de ZLM. Het be leid van het ASF kwam aan de orde naar aanleiding van een toelichting over de ontwikkelingen bij de gelegen heidsarbeid door de voorzitter van de commissie werkgevers- en sociale zaken, de heer M.C.J. Kosten. De heer Kosten stelde na een korte uiteenzetting over de ont wikkelingen rond de premieplicht bij gelegenheidsarbeid vast dat de recent vastgestelde regeling het maximaal haalbare is. "Helaas," zo zei hij, "moeten we constateren dat enige sectoren tekort wordt gedaan zoals de bloem bollenteelt, de boomkwekerijen, de vaste plantentelers en de snijbloementeelt. Zij begrijpen er niets van: "Waarom voor de fruitteelt en de aspergeteelt wel een uitzonde ringspositie en wij niet." Het hoofdbestuur heeft hiermee ook grote moeite, maar realiseert zich dat de landbouw het hiermee zal moeten doen. "We mogen blij zijn dat we er voor de fruitteelt en de aspergeteelt nog iets uit hebben weten te halen." Het hoofdbestuur zal de ontwikkelingen rond de premie- plicht bij gelegenheidsarbeid en boerenhulp nauwlettend blijven volgen. De voorzitter van de Zuidelijke Landbouw Maatschap pij, de heer H.C. van der Maas, heeft tijdens de verga dering van het hoofdbestuur maandag 2 oktober gewezen op het gevaar dat de Nederlandse overheid met haar milieubeleid zover gaat dat de concurrentie positie van de Nederlandse landbouw in de EG direct gevaar gaat lopen. "Weliswaar is het kabinet demissio nair, maar in het spoor van de recent verschenen no ta's, zoals het Nationaal Milieubeleidsplan en de Landbouwstructuurnota wordt in de nu gepresenteer de landbouwbegroting de milieuprioriteit nog eens ex tra geaccentueerd. De spankracht en economische mogelijkheden van de agrarische sector worden daar mee te ondergeschikt en te afhankelijk gemaakt van de milieudoelstellingen. Uit concurrentie-overwegingen dient de harmonisatie van de milieuwetten in de EG meer accent te krijgen, maar Nederland moet niet roomser willen zijn dan de paus." Van der Maas pleitte voor meer duidelijkheid over de kosten die het milieu beleid voor de primaire producenten met zich mee zal gaan brengen. De voorzitter sprak ook zijn bezorgdheid uit over een halvering van de rijksbijdragen voor de landinrichting in de laatste 20 jaar. De extra bijdragen voor landinrich ting, waarvan in de landbouwbegroting voor 1990 ge wag gemaakt wordt, geven daarom (bij een nadere beschouwing) in feite een verkeerd beeld van de stand van zaken. Zeker nu de verschillende sectoren steeds meer te maken krijgen met noodzakelijke aanpassingen is een goed voorwaardenscheppend beleid van de overheid vah groot belang. Het hoofdbestuur nam met instemming kennis van het feit dat het Landbouwschap gedreigd heeft het maan delijks overleg met minister Braks op te schorten, dit omdat de bewindsman zijn beloften om de akkerbouw te helpen niet nakomt. Het Landbouwschap wil dat Braks de akkerbouwers compenseert voor de dalende graanprijzen. "Het is goed dat men op deze wijze naar de minister toe zijn onvrede uit," aldus het hoofdbestuur. De voor zitter beklemtoonde in dit verband nogmaals dat het Landbouwschap juist nu en met name indringend naar de politiek toe, duidelijkheid moet eisen of, en zo ja "hoe", de akkerbouw in ons land op politieke steun kan rekenen voor de noodzakelijke aanpassingen. "Daar hebben we recht op. Tot nu toe worden onze verlangens afgedaan met de opmerking dat Brussel en de GATT-onderlingen ondersteuning van de akkerbouw in de weg staan. Maar daar hebben we op z'n zachtst gezegd onze twijfels over, temeer als we zien wat er in andere EG-landen gebeurt," aldus Van der Maas. Het hoofdbestuur heeft in beginsel positief gereageerd op de voorgenomen fusiebesprekingen tussen de zui velondernemingen DMV Campina en de Melkunie. De internationale concurrentiepositie in het directe en indi recte belang van de leden-melkveehouders kan daar mee ook voor de langere termijn sterker gemaakt worden. Wel beklemtoonde het hoofdbestuur dat de coöperatieve structuur in principe en in de praktijk be houden moet blijven. Dat lijkt overigens goed gewaar borgd voorzover thans valt te overzien.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1989 | | pagina 1