p.j. zuid geluid "De mens moet centraal staan" Landbouw wereldwijd Agrarische Kommissie Noord-Brabant houdt bijeenkomsten over 'het wel en wee van kontrakten' ITIft Uil UT Plattelandsvrouwen over Struktuurnota Landbouw redaktie Henk Tegels PJGN-nieuws De Europese Gemeenschap en het landbouwbeleid Druk en gezellig 91W 0 Ék onder redaktie van de Redaktiekommis- V IIII Ir 911/ sie Bond van Plattelandsvrouwen voor W Hik. mwmj Zeeland en Brabant. ■T Mr II II WMT Mevr. P. J. de Rooy-Janse M.A. W II WW Postbus 42, 4424 ZG Wemeldinge. Na lang aandringen van de Centrale zelf, heeft de minister ook aan de Centrale van Plattelandsvrouwen Organisaties advies gevraagd over de Struktuurnota Landbouw. De Plattelandsvrouwen hebben nogal wat kritiek op het centrale thema in de Struktuurnota Land bouw. Als centrale invalshoek zien de organisaties van Plattelands vrouwen liever de mens centraal staan dan de ekonomische aspekten. "In de nota is niet meer terug te vinden dan de doelstelling zoals die geformuleerd is bij de oprichting van de Europese Gemeenschap: 'Verzeker de agrarische bevolking van een redelijke levensstan daard' aldus de reaktie van de Centrale. Bij de mens als middelpunt denkt de Centrale aan: inkomen, gezondheid van de mens, de leefbaarheid van het platteland en het sociale beleid. Eenzijdige invalshoek In de analyse van de landbouw komt een aantal onderwerpen aan bod. Volgens de Vrouwenorganisaties ontbreekt een verantwoording voor de onderwerpkeuze. Zij vinden dat de ekonomische zelfstandigheid van het individu, de toenemende indivi dualisering en het streven naar emancipatie ook aan de orde hadden moeten komen. "Door deze eenzijdige invalshoek van de nota, valt een aantal belang wekkende ontwikkelingen buiten de boot. Deze kunnen gevolgen hebben voor het te voeren beleid. Er zou bij voorbeeld geld moeten komen voor een campagne, om de positie van meewerkende gezinsleden te forma liseren", zo vervolgt de reaktie van de Centrale op de nota. De Centrale vindt het een manco dat de nota wel de gezondheidszorg voor dieren vermeldt, maar over de ge- zondheidsaspekten van de mensen, die werkzaam zijn in de agrarische sektor, met geen woord rept. Tekortkoming In de Struktuurnota Landbouw staat dat er in Nederland 30.000 echtgenotes meewerken. Een andere overheidsinstelling, het CBS, is ech ter van mening dat er ruim 64.000 meewerkende echtgenotes bestaan.. De Centrale dringt er nogmaals op aan op het belang van goede sta tistieken van meewerkende echtge notes. Ook het ontbreken van harde cijfers over het aantal werkuren van meewerkende echtgenotes, acht de Centrale een tekortkoming. "Aanpassing van de bedrijfsvoering houdt vaak een verzwaring van.de taak van de vrouw in", vervolgt de reaktie van de Centrale. "Dat komt bovenop haar toch al zware taak. Mogelijke veranderingen zullen de meewerkende echtgenotes dus niet meer mogen gaan belasten". Ook de voorgestelde veranderingen in de pachtwet zijn een grote zorg van de Centrale. "Deze zullen de ju ridische mogelijkheden voor vrou wen om de pacht over te nemen be moeilijken". Tegenspraak In de struktuurnota staat dat er tot 2005 zo'n 40.000 agrarische bedrij ven zullen verdwijnen. Van dit cijfer is de Centrale nogal geschrokken, omdat het in tegenspraak is met het aantal opvolgers in land- en tuin bouwbedrijven. Ook vindt de Cen trale dat deze voorspelde leegloop van het platteland grote gevolgen heeft voor de leefbaarheid van het platteland. De Centrale vraagt zich ook af waar om de biologische landbouw zo wei nig aandacht krijgt in de Struktuur nota. Terwijl de nota wel rept over gezondheidsveilige voedingswaren De Centrale vraagt zich af hoe het een zonder het ander te realiseren valt. Ook de internationale kwali teitseisen acht de Centrale onderbe licht in de nota. Evenals de voor gestelde maatregelen voor het be houd van de konkurrentiepositie. Soms is het voorgestelde beleid in de Struktuurnota zelfs tegenstrijdig. Allereerst spreekt de nota over ex- tensiveren èn over 150.000 hektare landbouwgrond uit produktie ne- De agrarische kommissie van Noord-Brabant organiseert in Alm- kerk en Fijnaart bijeenkomsten met als thema: "Het wel en wee van on dernemers met en zonder kontrak ten". Voor zeer veel gewassen die in ons gebied worden verbouwd zijn er algemene handelsvoorwaarden op gesteld door het Landbouwschap en vertegenwoordigers van handel en industrie. Als men er onderling van afwijkt moeten die nadrukkelijk op genomen worden in een kontrakt. Een kontrakt - Wat regelen we daar in? - Welke voorwaarden worden gesteld? - En als we een kontrakt hebben af gesloten welke zekerheden hebben we dan? - Welke punten komen aan de orde bij niet betalen of bij faillissement van de afnemer en je kunt nog veel meer zaken bedenken, waar het toch mis kan gaan, ondanks een kontrakt. De agrarische kommissie denkt er goed aan te doen om U hierover voorlichting te geven. We hebben de heren T. Elzinga en R. Hoiting, bei de medewerkers van de Z.L.M., be- men. Ten tweede: kleinere bedrijven moeten zoeken naar andere in komstenbronnen, terwijl in de Vier de Nota ruimtelijke ordening staat dat alternatieve werkgelegenheid op het platteland steeds schaarser wordt. Prioriteiten en faseren "De overheid wil wel van alles gaan verbieden, maar stelt geen reële al ternatieven voor. Ook in de kosten die met het een en ander gemoeid zijn, geeft de Struktuurnota Land bouw geen enkel inzicht. De over- reid gevonden een uiteenzetting te komen geven. In hun dagelijks werk komen zij veel met deze problema tiek in aanraking. Wat gaan we bespreken? - Hoe stellen we een kontrakt op? - Wat zijn de handelsvoorwaarden? - Wat betekenen de kleine lettertjes? - Wat zijn de juridische gevolgen bij het niet nakomen van een kontrakt? Heel nuttig voor U om goed op de hoogte te zijn, en komt daarom naar de bijeenkomsten. Almkerk Plaast van bijeenkomst: Wapen van Emminkhoven. Data zijn 25 oktober en 1 november 1989 van 09.15-11.30 uur. Fijnaart Plaats van bijeenkomst: De Graan- beurs. Data zijn 14 en 22 november 1989 van 09.15-11.30 uur. Kosten voor deze morgens zijn 10,— inkl. koffie en koek. De agrarische kommissie hoopt op een goede opkomst, want het is van groot belang voor U en uw bedrijf hoe een kontrakt is opgesteld. C. Knook-Maris Agrarische Kommissie heid zal haar doelstellingen duidelij ker moeten faseren en prioriteiten moeten stellen", zo staat in de reak tie van de Centrale te lezen. De huidige situatie is mede tot stand gekomen door het ministerie van landbouw. Dat schept een verant woordelijkheid. Volgens de Centrale komt dit laatste onvoldoende uit de verf in de nota. Als laatste noemt de Centrale het re geringsbeleid dat de ekonomische zelfstandigheid van het individu nastreeft. De vrouwenorganisaties hebben dat beleid in de Struktuurno ta gemist. "Landbouw wereldwijd" is de weid se naam voor één van de projekten van het NAJK. Het doel is om deel nemers informatie en duidelijkheid te verschaffen over de landbouw in de derde wereld en om de samen hang met de toestand van de boeren hier te laten zien. Wat heeft ons Vrijdag 6 oktober 1989 doen en laten en dat van de EG op de mogelijkheden van de boeren en boerinnen daar? Welke belangen zijn in het spel en wie heeft de macht in handen? Op 16 oktober is het we- reldvoedseldag. Het thema is deze keer "de geldstroom van Zuid naar Noord". De landbouwproduktie in de wester se landen draagt op verschillende manieren bij aan de geldstroom Zuid-Noord. Als gevolg van de over schotten zijn de prijzen op de we reldmarkt laag. Voor landen in de derde wereld is het zodoende aan trekkelijk goedkoop voedsel te im porteren. Aan die import zitten een paar kwaaie kanten. Het uiteindelij ke gevolg is niet zelden een grote af hankelijkheid van buitenlandse voedselinvoer. Voor die importen moet wel betaald worden. En de der de wereld landen die exporterend zijn, zien hun inkomsten dalen door lagere wereldmarktprijzen. De overschotten en de derde wereld De EG produceert van de belang rijkste landbouwprodukten veel meer dan ze nodig heeft. Eén van de oorzaken is de technische ontwikke ling. Die maakt het mogelijk dat boeren - om hun inkomen op peil te houden - telkenjare nieuwe vindin gen toepassen. De produktivi- teitsstijging in de landbouw is jaar lijks zo'n 2 a 3%. Ons bodemge- bruik wordt steeds intensiever. Dat heeft nadelige gevolgen voor het milieu. De overschotten uit de landbouw worden buiten de EG afgezet. Die afzet wordt gesubsidieerd, want de wereldmarktprijzen liggen veel lager dan het prijsniveau in de EG. Die ex portsubsidies hebben op zich al een verlagende invloed op de prijs. De wereldmarkt is een restmarkt, een dumpmarkt. De derde wereld landen die een (al of niet tijdelijk) overschot hebben, kunnen hierdoor hun land bouwprodukten slechts tegen af- braakprijzen exporteren. In importerende ontwikkelingslan den zien landbouwers zich gedwon gen te konkurreren met goedkope westerse importen. Natuurlijk zou een derde wereld land zijn markt kunnen afschermen met een invoer heffing, maar daar voelen die rege ringen meestal niet veel voor. Zij Op drie woensdagochtenden in no vember (1, 8 en 15 november 1989) 'organiseert de Agrarische Kommis sie van de Nederlandse Bond van Plattelandsvrouwen in Zeeland in samenwerking met de Volkshoge school Zeeland te Aardenburg de kursus "De Europese Gemeenschap en het landbouwbeleid". Het gaat daarbij met name om waar het be leid het eigen bedrijf en de positie van vrouwen raakt. Deze kursus wordt op 3 woensdag- steunen op de stedelijke bevolking, en die heeft belang bij goedkoop geïmporteerd voedsel. De noodzake lijke stimulans voor ontwikkeling van de eigen landbouw blijft dus achterwege. De overschotten hebben ook geleid tot problemen in de EG. De export subsidies kosten veel (overheids- en boeren)geld. De EG heeft globaal twee methodes om de uitgaven voor het landbouwbeleid in de hand te houden: prijsverlaging van de pro- dukten of beperking ervan. Ge vreesd moet worden dat onder druk van met name de VS in de GATT- onderhandelingen eerder voor libe ralisering, dus prijsverlaging wordt gekozen. Ik ben van mening dat ex tensivering een belangrijke rol zou moeten spelen om de produktie te beperken. Duurzame landbouw Het uitgangspunt van het NAJK is duurzame landbouw in de derde we reld en in de EG. Dat is dus een landbouw die voorziet in de behoef te van de huidige generatie zonder het vermogen aan te tasten om in de toekomst nog in die behoefte te voorzien. Een mooie volzin, maar in wezen betekent het dat we vandaag zo omspringen met de produktie- middelen dat we de boel niet ver pesten voor de generaties na ons. Je ochtenden gehouden in Hotel "Goes", Anthony Fokkerstraat 100, tel. 01100-31500 in Goes, op 1, 8 en 15 november 1989, van 9.00 tot 11.30 uur. De kosten bedragen 15,afhankelijk van het aantal deelnemers. Opgaven voor 23 okto ber bij het lid van de agrarische kommissie in Uw kring of bij mw. S. Hanse-Verburg, tel. 01119-1265. Als afsluiting wordt een exkursie naar Brussel georganiseerd. kunt je afvragen of de huidige gang van zaken, het hier naar toe slepen van grondstoffen en mineralen wel aan dat uitgangspunt voldoet. Neem tapioka, een makkelijk gewas dat enkele jaren achtereen op dezelf de grond verbouwd wordt, dat mer gelt de Thaise grond uit. Maar de Thaise boeren die tapioka voor de EG-varkens verbouwen hebben het nog arm, maar hebben het wel veel beter dan twintig jaar geleden. We kunnen dus niet zomaar die tapio- kastroom hier naar toe afbreken. Maar toch moeten wij in de EG na denken, hoe wij struktureel op lan gere termijn derde wereld landen kunnen helpen bij een duurzame landbouw. Egbert Bolhuis PJZ-agenda Afd. Langstraat -13 oktober bowlen in bowlingcentrum "Eerste Zeine 92" te Waalwijk. Van 21.00 uur tot 23.00 uur. Entree: leden gratis; niet leden 10,4 november auto- puzzelrit. Provinciale aktiviteiten - 14 oktober provinciale bowling. Plaats: Bow- lingcentrum Goes op de Beesten markt. Aanvang: 17.00 uur. Opgave voor 9 oktober bij het afdelings bestuur van de eigen afdeling. 16 ok tober: H.B.-vergadering. 13 Dat was ons laatste schuurfeest wat afgelopen 15 september ge houden is in Sprang-Capelle. De nodige enthousiaste mensen had den erg veel werk gemaakt van het aankleden van de schuur. Het resultaat was een prachtige feestruimte omgeven door plastic doeken en veel gebladerte. De in gang bestond uit 2 containers met een vrachtwagenzeil erover waaronder Adri iedereen ver welkomde. Om half negen begon het al aardig vol te lopen en dankzij het prima muziekprogramma dat door de "Neptunus Drive In Show" werd verzorgd zat de sfeer er al snel in. Rond 10 uur waren de meeste mensen er (dat waren er zo'n 200) en draaiden de taps op volle toeren, vooral het bier nam gretig aftrek. Ik vind dat onze schuurfeesten elk jaar weer professioneler wor den; zo was de ruimte dit keer erg mooi en ook hadden we nu de be schikking over 2 taps en spoel bakken. Ook alle benodigde ver gunningen (en dat zijn er nogal wat) waren deze keer tijdig in ons bezit. Hopelijk wordt ons volgende schuurfeest ook zo'n succes.^We willen hierbij de familie Zwart nog heel hartelijk danken voor het beschikbaar stellen van hun schuur en voor alle mede werking! Onze volgende aktiviteit is een bowlingavond op 13 oktober, de leden krijgen hier natuurlijk nog een uitnodiging voor. Gerrit Hartgers

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1989 | | pagina 13