Boomteelt gaat tuinbouw volgen 'Gasprijskontrakt gedeeltelijk invoeren" Denk om aanvragen AM- vrij-verklaring Snel groeiverloop groenten heeft negatieve gevolgen voor prijzen Het jaargetij gaat gewoon door, Iet bij zaadteelt op kiemkracht KNLC kommissie boomkwekerij over CAO: De uitzonderlijke goede weersom standigheden hebben het groeiver loop van een aantal teelten in WEST-BRABANT zo versneld dat dit qua prijs negatieve gevolgen heeft. Spruiten brengen weinig op doordat bladgroenten als bladselde rij, kervel en spinazie vervroegd worden aangevoerd. Van een gelijk matige aanvoer van de diverse groenten is geen sprake. Bij spruiten zie je dit jaar het voor val dat enkele soorten gelijk op de markt komen. In tegenstelling tot andere plukseizoenen brengen de grote spruiten meer op dan de klei ne. Prei heeft het laten zitten en brengt niet meer op dan 40 cent per kg en dat bij een kostprijs die het dubbele bedraagt. Een absoluut dieptepunt is te zien bij de diverse koolsoorten. Prijzen van 7 a 8 cent per kg, wat neerkomt op een dub beltje per kool. Het afleveringsge wicht van b.v. rode en witte kool ligt tussen dé en 1500 gram. t Bloemkool maakt hierin een uitzon dering omdat het regelmatig nog een rendabele prijs opbrengt. Onder zoek heeft uitgewezen dat bloem kool in Nederland de meest geliefde groente is. Andere variëteiten zoals de groene bloemkool beginnen meer terrein te winnen. Zelfs de violette bloemkool is in de winkel al ver krijgbaar maar de konsument staat hiervoor nog niet te dringen. In ver gelijking met de andere koolsoorten vraagt bloemkool veel meer werk. Iedere dag moeten de kolen nagelo pen worden en ondergedekt. Nieuwe rassen brengen wat verlichting in de ze handeling doordat het blad zich als het ware over de bloemkool heen buigt. Een groot nadeel is dat bij donker weer alles gelijk komt en hierdoor de prijs sterk wordt ge drukt. Veel telers beschouwen om deze reden het uitplanten van bloem kool meer als een lot uit de loterij. In de glastuinbouw brengen tomaten nu eindelijk weer wat meer op. Het werd tijd dat dit gewas wat duurder werd. Met komkommers blijft het slecht gaan. Een sterke inkrimping van het aantal vierkante meters is bij deze teelt noodzakelijk. Een negatieve ontwikkeling voor de gehele tuinbouw is de opmars van de volkstuinderij. Tot vorig jaar liep het zelf groenten kweken van de konsument nog terug. Nu is het weer helemaal terug van weggeweest en ieder braak stukje terrein wordt weer benut. In iedere plaats wordt dit winterseizoen wel een kursus ge geven waar de aspirant tuinder zijn kennis kan opdoen. Binnen alle la gen van de bevolking wordt zelf tui nieren weer meer gezien als een nut tige manier van vrijetijdsbesteding. Een aspekt wat hier bij aansluit is het, uit milieu-oogpunt, zelf opkwe ken van zogenaamde gezondere groenten. De beroepstuinders heb ben van deze ontwikkeling dit jaar zeker al een financiële veer moeten laten. Een achtertuintje hoeft niet zo erg groot te zijn om een aantal buren dagelijks van een verse portie te voorzien. Vooral tomaten en aard appelen hebben het dit jaar goed ge daan doordat schimmelaantastingen achterwege bleven. De borden langs de weg van aardap pelen, bonen, kolen, aardbeien e.d. te koop zijn weer meer te zien. Een groot aantal mensen dat in de VUT zit breidt zijn hobby tuinieren uit om zo een zakcentje bij te kunnen ver dienen. Ondanks dat we een uitzonderlijke mooie nazomer gehad hebben kan men aan veel gewassen zien dat het seizoen voorbij gaat. Vooral aan de late zaadteeltgewassen hier op THO- LEN is dit goed zichtbaar als men ze wat beter bekijkt. Mede door het goede weer is er nog veel zaad gevormd in de nazomer, maar op een gegeven moment houdt het bij de meeste bloemzaden ge woon op ondanks de toch wel dik wijls zomerse temperaturen. De na tuur regelt dit alles zelf want dit zou zaad zijn wat nrrmaal gesproken toch nooit meer tot zijn recht zou komen. Dit in tegenstelling tot vele onkruiden die meer op ons klimaat zijn ingesteld en tot diep in het na jaar kiemkrachtige zaden kunnen produceren. Wanneer het eenmaal oktober is moet men onder normale omstandigheden met de meeste zaadteeltgewassen binnen zien te ko men. Doordat er dit jaar veel laat opgekomen gewassen zijn zal men deze tot het uiterste willen laten staan, men kan hiermee echter niet te veel gaan gokken omdat wanneer het weer echt omdraait de kiem kracht het dikwijls moet ontgelden. Een partij zaad met te weinig kiem kracht heeft nu eenmaal geen han delswaarde. De bijzonder ongelijke opkomst heeft dit jaar zoals was te voorzien voor een zeer moeilijk te bepalen oogsttijdstip gezorgd. Veel percelen zijn dan ook in gedeelten geoogst. Wanneer de opkomst normaal verlo pen was zou het zeker een zaadjaar geworden zijn, echter de ongelijk heid kost zeker bij deze gewassen be hoorlijk wat produktie. Er is nog weinig bekend over opbrengsten in deze sektor. Het schonen, bepalen van kiemkracht e.d. door de zaadfir ma's vergt nogal wat tijd, zodat men als zaadteler nogal eens geduld en vertrouwen moet hebben voor men weet wat het opgebracht heeft. Er is vrijwel geen enkele sektor waar de tegenstellingen in opbrengst zo groot kunnen zijn. Er is wel eens gezegd in de zaadteelt is het altijd een bijzonder jaar want ook dit jaar zullen de verschillen weer bijzonder groot zijn en wel van erg goed tot niets. Ook onder glas is dit ondanks het beschermde karakter van de zaad teelt hier nog het geval. Zo zijn er ook hier gewassen die weinig of geen zaad gegeven hebben. Al heeft men onder glas meer in de hand dan bui ten, ook hier zijn soms weersom standigheden van invloed waar men weinig aan kan doen of wat belang rijker is dat we zowel teler als zaad firma er nog te weinig van afweten. De KNLC kommissie boomkwekerij heeft geen overwegende bezwaren om na te gaan of een integratie kan plaatsvinden tussen de CAO- tuinbouw en die van boomteelt. Im mers tijdens de onderhandelingen over een nieuwe CAO voor de boomkwekerij volgden de onder handelaars in praktisch alle punten de reeds afgesloten tuinbouw-CAO. Wel wil de kommissie dat in het ver volg de boomkwekerij nauwer bij het overleg voor de tuinbouw-CAO wordt betrokken. In alle agrarische CAO's zijn afspra ken gemaakt over het stichten van een scholingsfonds. De kommissie is van mening dat opleidingen in het kader van het leerlingstelsel wèl voor een tegemoetkoming in aanmerking moeten komen. De stichting 'ont wikkeling en scholing van werkne mers in agrarische sektoren' kan te gemoetkomingen geven voor reis kosten en loonverlet. Deze financiële bijdrage is voor de gehele boomteelt- sektor van groot belang. Containerteelt Naar aanleiding van de korrespon- dentie met het Landbouwschap over drainage in de containerteelt besluit de kommissie dat bij het proefstati on voor de boomteelt om meer in formatie zal worden gevraagd. Dat zal vergezeld gaan met een verzoek om een onderzoek te starten naar containerteelt met een nagenoeg gesloten systeem. Er bestaan tech nieken waar, bij gebruikmaking van een regenwagen met gerichtere drup- pelbevloeiing, het probleem voor 60 procent wordt voorkomen. Ook stond op de agenda de vraag of de bronnen voor aanvulgronden niet uitgeput raken. Nader onderzoek zou volgens de kommissie moeten volgen. De Afdeling Boomteelt van het Landbouwschap heeft een werk groep ingesteld die een kontrole- systeem gaat opzetten voor aanvul gronden. De afdeling stelde zich allereerst de vraag of de boomteelt op dit mo- Sinds begin dit jaar is voor vrijwel geheel Nederland voor het telen van bloembollen een verklaring van de Plantenziektenkundige Dienst nodig waaruit blijkt dat een perceel, waar op bloembollen worden geteeld, vrij is van aardappelmoeheid. Kwekers, die bloembollen of ander voortkwe- kingsmateriaal telen, dienen er zelf voor te zorgen dat zij in het bezit van een dergelijke verklaring voor het betreffende perceel zijn. De A.I.D. heeft al op het bezit van de vergun ningen gekontroleerd en er zijn waarschuwingen uitgedeeld. In nagenoeg het gehele land is dus een AM-vrij-verklaring van de PD nodig om bollen te kunnen telen. Uitzondering vormen de traditionele bloembollenteeltgebieden. De Bloembollenstreek, het Kennemer- land, het Noordelijk Zandgebied en een aantal andere gebieden waar een teeltverbod voor aardappelen geldt. Op bijgaand kaartje is aangegeven in welke gebieden geen AM-vrij- verklaring voor de teelt van voort gangsmateriaal is vereist. Kwekers die twijfelen of ze wel of niet in zo'n gebied telen, doen er goed aan kon- takt op te nemen met het distrikts- Denk om aanvragen AM-vrij-verklaring m m Gebieden wooi AM vtij veihloring niet verplicht is (in Noord-Holland wel verplicht direkt na een aardappelteelt kantoor van de Plantenziektenkun dige Dienst. Dat laatste geldt sowie so voor bloembollenkwekers in de rest van het land. Zij moeten name lijk altijd in het bezit zijn van een AM-vrij-ver k laring De aanvraag moet worden ingediend vergezeld van een kadastrale kaart waarop de betreffende percelen wor den aangegeven. De Plantenziekten- kundige Dienst komt na het indienen van de aanvraag een grondmonster nemen en geeft, als geen besmetting wordt gevonden, de AM-vrij- verklaring af. De teler is in principe verantwoorde lijk voor het aanvragen van de ver klaring, ook als hij huurder van de percelen is. Bij percelen, die regel matig worden verhuurd, kan de AM-vrij-verklaring ook aan de eige naar worden verstrekt. Hij kan dan een afschrift verstrekken aan de huurder. Aan de verklaring en de grondmonstering zijn geen kosten verbonden. ment de richting van een keuring op zou moeten gaan. Hier antwoordt de kommissie boomteelt positief op. "Al wordt er ook wel kaf van rijst gebruikt bij aanvulgronden. En hoe staat het met het gebruik van kaf van graan en van afval van bierbrou werijen", vroeg een kommissielid zich af. Dit bevestigt volgens de kommissie dat het een goede zaak zou zijn, indien aanvulgrond onder keur zou komen te staan. Mechanisatiedag De driejaarlijkse mechanisatiedag boomteelt zou beter tot z'n recht kunnen komen, indien deze gelijk met de tuinbouw in de nazomer plaatsvindt. Nu vindt die dag plaats in de derde week van september. Voordeel van deze wijziging is dat er dan tevens mogelijkheden zijn om eens bij andere bedrijfstakken te kijken. Kwaliteitsbevordering De schattingen van het geld dat ge moeid is om het ketenonderzoek van de grond te krijgen lopen uiteen van 300.000 tot 400.000 gulden. De ver deling zal zijn: 90 procent voor reke- Het boomteeltareaal is volgens de mei-telling met 7% toegenomen tot 8335 ha. Vanuit de bloemkwekerij is onder tussen al wel gebleken dat er zich in de totale keten nogal wat problemen voordoen. Dat zal in de boomkwe kerij niet veel minder zijn. De vraag is hoe de resultaten van dit ketenon derzoek naar buiten zullen komen. Dat dient volgens de kommissie met de nodige voorzichtigheid te gebeu ren. De resultaten van het onderzoek dienen later wel in de voorlichting te worden doorgevoerd. De voorlopige cijfers mei-telling ge ven aan dat het areaal boomkweke rij met 555 hektare is toegenomen. Dat is een stijging van 7 procent. In totaal omvat de boomteelt in Neder land nu 8335 ha. Het aantal ha boomteelt onder glas is verder ge groeid tot 137. Uit de gepubliceerde cijfers valt in wezen niet meer dan een tendens op te maken. Het nieuwe gasprijskontrakt voor de tuinbouw gaat voorlopig per 1 okto ber 1989 in, maar zonder de aftop ping van de gasprijs als die boven de 33 cent komt. Het Landbouwschap, Gasunie en de Vegin zijn het over deze gedeeltelijke invoering eens. De partijen hopen dat de Europese Commissie binnen drie maanden ak koord gaat met het hele kontrakt. Als dat voor 15 december niet het geval is dan geldt automatisch het oude kontrakt vanaf 1 oktober, zo is de afspraak. De tuinders krijgen dan het teveel betaalde geld terug. Landbouwschap, Vegin en Gasunie hebben eind juni overeenstemming bereikt over een nieuw kontrakt voor de gasprijs in de tuinbouw voor de komende vijf jaar. Het streven was de grootste tariefschommelin gen te voorkomen. De gasprijs is iets losgekoppeld van de prijs van zware stookolie, die soms een grillig ver loop kent. Komt de olieprijs bene den of boven een bepaalde grens dan werken de prijsbewegingen maar voor tachtig procent door. De Europese Commissie lijkt be zwaar te hebben tegen de verlaging van de gasprijs boven een bepaalde grens. Er zou sprake zijn van staatssteun. De commissie beslist vermoedelijk deze week of ze een onderzoek gaat doen naar de Neder landse gasafspraken. Gaat ze alle af spraken onder de loep nemen dan blijft vanaf 1 oktober toch het oude kontrakt gelden. Dat is het geval tot de Commissie een uitspraak heeft gedaan. Vrijdag 6 oktober 1989 11

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1989 | | pagina 11