Optimaal jaar voor voederwinning Pagode Z€LD€R m HOOFD PERS- EN VOORLICHTING (m/v) wintertarwe Drie PR-rapporten over inkuilonderzoek onder ongunstige omstandigheden Amerikaanse konsumenten afwijzend tegenover "BST"-melk Nog snel naar konserveringsmiddel gegrepen Geeft ook in de praktijk de allerhoogste opbrengst. Heeft prima maaleigenschappen. Is stevig en goed wintervast. Nu verkrijgbaar bij uw zaaizaad leverancier. Dit jaar zal de geschiedenis ingaan als een optimaal jaar voor de voe derwinning. Dit blijkt andermaal uit de onderzoeksresultaten van de zo merkuilen die het Bedrijfslaborato- rium voor Grond- en Gewasonder- zoek te Oosterbeek heeft onder zocht. Een korte veldperiode was mogelijk en in slechts enkele geval len werd een konserveringsmiddel aan het grasprodukt toegevoegd. De ammoniakfraktie is laag, hetgeen duidt op een goed geslaagde konser- vering. De voederwaarde is hoog, de kwali teit van het ingekuilde produkt is volgens de geanalyseerde graskuilen zeer goed. Het verteerbare ruw- eiwit-gehalte van de voorjaarskuilen is laag te noemen; de zomerkuilen laten aanzienlijk hogere gehalten zien. In de resultaten zijn de gege vens verwerkt van de inmiddels ruim 33.000 onderzochte graskuilen van 1989. Het droge-stof-gehalte van de zo merkuilen is hoog, nl. 555 g/kg. De zomerkuilen hebben een iets hoger ds-gehalte dan de voorjaarskuilen en een veel hoger gehalte dan de zomer kuilen van 1988, namelijk 555, resp. 458 g/kg produkt. In de periode van 1981-1987 is op het PR op grote schaal aandacht be steed aan het inkuilen onder on gunstige omstandigheden. De eerste jaren was het onderzoek vooral ge richt op het vinden van goede me thoden om toevoegmiddelen toe te dienen. Van 1985 t/m 1987 werd in samenwerking met het Instituut voor Veevoedingsonderzoek (IVVO) vergelijkend kuilonderzoek uitge voerd. Het onderzoek was erop ge richt onder praktijkomstandighe den, bij slecht weer, kuilen te maken van goede kwaliteit met weinig spo ren van boterzuurbakteriën. In de drie rapporten van dit onder zoek die nu verschenen zijn worden de volgende zaken behandeld: 1. Rapport 117 (De verdeling van toevoegmiddelen bij het inkuilen van gras) beschrijft de ontwikkeling van een systeem om melasse toe te voegen en onderzoek naar de verde ling van melasse in kuilvoer. Daar naast een vergelijking van de verde ling van mierezuur, azijnzuur en Ko- fasil Plus t.o.v. melasse. 2. Rapport 118 (Het effekt van ver schillende oogstmachines en melasse op de kwaliteit van slecht voorge- droogd kuilvoer) beschrijft het in kuilen van gras met en zonder melas se waarbij een opraapwagen, een snij wagen, een doseerwagen en een hakselaar werden vergeleken. 3. Rapport 119 (Invloed van toe voegmiddelen op de kwaliteit van slecht voorgedroogd kuilvoer) be schrijft de resultaten die bij het in kuilen van gras (20-30% d.s.) met mierezuur, azijnzuur, melasse, Fo- raform en Kofasil Plus kunnen wor den bereikt. Het onderzoek werd uitgevoerd op de Waiboerhoeve, op proefboerderij Hoorn van het IVVO en de Regiona le Onderzoekcentra (ROC's) De Vlierd, Bosma Zathe, Aver Heino, Zegveld en Cranendonck. De rapporten zijn uitsluitend te bestellen door overmaking van 25,per gewenst rapport op Postbanknummer 23 07 421 van het proefstation PR te Lelystad, met vermelding van het rapport. Rapport 117: De verdeling van toe voegmiddelen bij het inkuilen van gras. Rapport 118: Het effekt van ver schillende oogstmachines en melasse op de kwaliteit van slecht voorge droogd kuilvoer. Rapport 119: Invloed van toevoeg- middelen op de kwaliteit van slecht voorgedroogd kuilvoer. Dit jaar is in 5,3% van de kuilen een toevoegmiddel gebruikt. Het ds- gehalte van deze groep graskuilen is gemiddeld 435 g/kg. Gezien het ho ge ds-gehalte wordt er in de praktijk nog erg snel naar een konserve ringsmiddel gegrepen. Vorig jaar werd in 27% van de zo merkuilen een toevoegmiddel aange wend bij een ds-gehalte van 339 g/kg. Dit jaar werd in 4,5% van de zomerkuilen een toevoegmiddel ge bruikt bij een ds-gehalte van 449 g/kg. VEM De zomerkuilen laten een iets lagere VEM-waarde zien dan de voorjaars kuilen, nl. 899 ten opzichte van 930. De waarden zijn wel beduidend ho ger dan voorgaande jaren. Er is tevens minder spreiding in het VEM-gehalte. In 87% van de zomer kuilen ligt de VEM-waarde gelijk of hoger dan 850. In 1988 was dit 54% en in 1987 slechts 27%. Overzicht zomerkuilen over de pe riode van 16 juni tot en met 31 au gustus 1989, peildatum 18 sep tember: zonder met toe- toe voeging voeging De zomerkuilen hebben met 899 een wat lagere VEM-waarde van de voor jaarskuilen, maar het drogestof gehalte is met 555 g/kg iets hoger. aantal monsters 7821 367 droge stof 555 449 VEM-waarde 899 877 Vre g/kg 146 136 ruwe celstof g/kg 242 241 ruw as g/kg 111 118 ammoniak fraktie 5 7 veldperiode dagen 2 2 In de Verenigde Staten is een toene mende weerstand op te merken ten opzichte van BST-melk. Vijf grote Amerikaanse supermarktketens en een fabrikant van konsumptieijs hebben verklaard geen melk af te ne men van met BST behandelde koeien. De ondernemingen zijn tot deze boy cot overgegaan, op grond van toene mende afwijzing van de konsumen ten. Een aantal chemische en farma ceutische ondernemingen heeft ruim 100 miljoen geinvesteerd in de ont wikkeling van het BST-hormoon. De fabrikanten wijzen op de beoor deling van de strenge Amerikaanse Federal Food- and Drug- Administration, die na een 4-jarig onderzoek de BST als niet schadelijk hebben verklaard. De definitieve be slissing of het BST-hormoon zal worden toegestaan zou volgend jaar vallen. Behalve vanuit konsumentenkring, komen ook bezwaren tegen BST van de kant van de kleine melkveehou ders die een prijsdaling voorzien en een verdere verzwakking van hun positie tegenover de zeer grote be drijven. Pagode Gekweekt in samenwerking met Landbouwbureau Wiersum. kweekbedrijf en zaadhandel Zeider bv postbus 26, 6590 AA Gennep tel. 08851-18144 In verband met verandering van werkkring van de huidige funktionaris roept het Bestuur van de Zuidelijke Landbouw Maatschappij (ZLM) sollicitanten op voor de funktie van De ZLM is een algemene boeren- en tuindersorganisatie met ruim 8.000 le den in Zeeland en Noord-Brabant. Wekelijks wordt in een oplage van 10.000 exemplaren, het ZLM Land- en Tuinbouwblad uitgebracht. Daarnaast wordt het ZLM-blad eens per maand toegezonden aan de bij de Onderlinge Verzekering Mij. van de ZLM aangesloten leden (oplage 75.000 ex.). Het hoofd Pers en Voorlichting is verantwoordelijk voor het uitbrengen van het ZLM-blad en voert daarover de eindredaktie. De redaktie bestaat verder uit een medewerker en een assistente. Daarnaast is er een uitgebreid net van correspondenten. Van het Hoofd Pers en Voorlichtng wordt verder verwacht dat hij/zij aktief kontakten onderhoudt met media die voor de ZLM van belang kunnen zijn. De juiste kandidaat heeft: - een agrarische achtergrond - ervaring in de agrarische pers en/of voorlichting - een praktische werkwijze - goede kontaktuele eigenschappen - vanzelfsprekend een uitstekende schriftelijke uitdrukkingsvaardigheid - een opleiding op HBO/AHS niveau Overige: - standplaats Goes - indiensttreding zo spoedig mogelijk - arbeidsvoorwaarden conform rijksregeling Nadere informatie bij de huidige funktionaris de heer J. Wierenga, tel.: (kan toor) 01100-21010, (privé) 01102-44008, of bij de sekretaris/hoofdredakteur, mr. J. Oggel, tel.: (kantoor) 01100-21010, (privé) 01100-20228. Schriftelijke sollicitaties binnen twee weken na verschijnen van dit blad aan de algemeen-sekretaris van de ZLM, mr. J. Oggel, Postbus 2116, 4460 MC Goes. 16 Vrijdag 29 september 1989 £891 üdmtcisü i gjabyi

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1989 | | pagina 16