Kostprijs van melk zal bij huidig quotasysteem op den duur omhoog gaan Cursus geïntegreerde landbouw in Zeeuws-Vlaanderen Landbouwschap: Ruime reser vering van grond niet acceptabel Kalkstenen als bescherming van slootkanten Produkt-promotiedag op veiling Zuid-Holland Zuid Kwantitatieve informatie voor het loonbedrijf DMV Campina en Melkunie Holland onderzoeken samengaan Landbouwschap wil af van sollicitatieplicht in wintermaanden Ook vanuit het Provinciaal Overleg Orgaan Cursusonderwijs in Zeeland (POOC) wordt in het seizoen 89-90 bovengenoemde cursus aangeboden. De uitvoering van de cursus zal ge schieden door de Rijks Middelbare Agrarische School te Schoondijke in samenwerking met de Volkshoge school Zeeland te Aardenburg. Geïntegreerde landbouw houdt in dat men tracht met zo weinig moge lijk gebruik van o.a. meststoffen en gewasbeschermingsmiddelen dezelf de salo's per ha te halen als bij de traditionele landbouw. Het gebruik van meststoffen e.d. is dus wel toe gestaan. Door deze manier van wer- Tot nu toe waren het vooral de in tensieve bedrijven, dus de bedrijven met relatief veel quotum per hectare, die voordeel hadden van de super heffing. Als het quotasysteem ge handhaafd blijft, valt te voorzien dat zij ook in de toekomst aanzien lijk betere resultaten zullen behalen dan de extensievere bedrijven. Nu het mogelijk is om quota los van de grond te huren, zullen vooral effi ciënte extensieve bedrijven met wei nig alternatieven voor hun grond be langstelling hebben voor deze moge lijkheid. Het ligt dan ook voor de hand dat bij een systeem van huur en verhuur op het internationaal niveau Vrijdag 22 september 1989 ken wordt het milieu minimaal belast. De cursus start op 15 en 16 novem ber op de Volkshogeschool Zeeland te Aardenburg. Op deze inleidende dagen zal worden ingegaan op de knelpunten van ons huidige land bouwsysteem, ook vanuit het eigen bedrijf, de toekomst van de akker bouw en andere vormen van land bouwsystemen. In de daaropvolgen de 4 weken zal steeds op de woens dag de gehele dag op de RMAS te Schoondijke besteed worden aan praktische toepassingsmogelij khe- den voor de geïntegreerde landbouw in ons gebied. Per gewas kan dan de produktie zich zal uitbreiden in de extensievere gebieden met effi ciënte bedrijven, zoals het Noorde lijk Weidegebied. Aan de andere kant zullen "zwakkere" regio's zo als de Veluwe hun melkveehouderij verder zien teruglopen. Het LEI schat dat tot 1995 rond 17% van het totale Nederlandse quotum zal vrij komen op bedrijven die geheel of ge deeltelijk stoppen met de melkpro- duktie. De hoge prijzen voor quota zullen na verloop van tijd een belangrijk onderdeel vormen van de produktie- kosten van melk, terwijl diezelfde aandacht besteed worden aan o.a. rassenkeuze, bemesting, zaai- en plantmethoden, spuittechniek e.d. De cursus wordt afgerond op de Volkshogeschool Zeeland op 20 en 21 december. Gedurende deze twee dagen wordt ingegaan op de concre te mogelijkheden en de gevolgen van de toepassing. De toepasbaarheid op de bedrijven van de cursisten staat hierbij voorop. De kosten voor de cursus zullen 200,bedragen. Indien U meer informatie wenst of U wilt zich voor deze cursus opgeven dan kunt U contact opnemen met de heer R. v.d. Meijden op de RMAS te Schoondij ke, tel. 01173-1313. Aanmelden kan ook schriftelijk door een briefje met persoonlijke gegevens te sturen naar RMAS, Dr. huizingastraat 28, 4507 AB Schoondijke. quota verhinderen dat de veehou ders hun vaste kosten drukken door het uitbreiden van de produktie. Daarom zijn er o.ok voorstellen voor beperking van de vrije quota overdracht. Systemen met gestaffel de afroming bij aankoop of volledi ge afschaffing van vrije overdracht beperken sterk de flexibiliteit van bedrijven maar kunnen een positief effect hebben op de kostprijs van melk. Een plotselinge afschaffing van de superheffing zou een zeer snelle produktiestijging tot gevolg hebben, tenzij de melkprijs tegelijk met rond 30% zou dalen. Dat laatste zou echter desastreuze gevolgen heb ben voor de inkomens in de melk veehouderij. Een geleidelijke af schaffing van de superheffing zou bereikt kunnen worden door tot bij voorbeeld het jaar 2000 over een steeds groter deel van het quotum een lagere prijs te doen betalen. Na dat jaar zou dan kunnen worden overgeschakeld op de vrije markt. Om in dit geval te voorkomen dat de produktie zich na het jaar 2000 zou uitbreiden zou de prijs met ongeveer 20% moeten dalen. Dat zou, vooral op de intensieve bedrijven, tot een aanzienlijk slechter resultaat leiden, maar de kostprijs van melk zou ook lager zijn. Het Landbouwschap vindt het niet acceptabel dat er in het natuurbe leidsplan van minister Braks een zeer ruimte reservering wordt aangehou den voor toekomstige natuurgebie den en andere terreinen met een niet- landbouwkundige bestemming. Het reserveren van twee- tot driemaal meer grond dan uiteindelijk nodig is, levert onnodige beperkingen op voor boeren en tuinders. Het Land bouwschap is voorstander van een projectmatige aanpak waarbij de grondreserveringen tot het uiterste worden beperkt. Dit heeft het schap geschreven aan minister Braks van landbouw en visserij in een reactie op het plan. Het Landbouwschap is het eens met het plan om een beperkt aantal na tuurgebieden goed in te richten. Het schap vindt dit beter dan verdelen van de aandacht op zeer kleinschali ge natuurgebieden. Van groot be lang is het dat er op korte termijn duidelijkheid komt over de aanwij zingsprocedure van natuurontwik kelingsgebieden. Hierbij moet ook de rechtspositie van de betrokken ei genaren en gebruikers worden gere- Op 6 oktober a.s. organiseert veiling Zuid-Holland Zuid een promotiedag voor een aantal produkten, waarvan de mogelijkheden in teelt en/of afzet nog niet ten volle benut worden. Op deze dag worden de mogelijkheden en moeilijkheden eens extra onder de loep genomen. Hiertoe verlenen het C.A.T. Barendrecht, het C.B.T. en de N.T.S. hun medewerking. Ook zijn er zaadselectiebedrijven en is er een Salad-bar aanwezig. In een aantal stands wordt met behulp van tekst, produktvoorbeelden, grafie ken en mondelinge toelichting steeds een aanzet gegeven tot gedachten- wisseling of discussie. De produkten waar het om gaat zijn herfst- en winter-bloemkool, groene bloem kool, broccoli, knolvenkel, Radic chio rosso, kleinverpakte prei, pe pers, courgettes, snijbonen, radijs varianten, cherrytomaten, groene asperges en rode sla Jypen. Naast het presenteren van produk ten en teelt- en afzetinformatie is de ze dag vooral bedoeld om kennis en ideeën over allerlei aspecten van de ze produkten uit te wisselen. Het bij een zijn van de diverse instanties is daar een uitstekende gelegenheid voor. Er is geen vast programma, eenieder is op elk moment welkom van 14.00 tot 22.00 uur. Ten behoeve van de agrarische loon werksector is een normenbundel sa mengesteld. In deze bundel zijn ge gevens opgenomen over o.a. tarie ven, werktuigkosten, arbeidskosten, financiering, fiscale zaken en ar- beidsnormen. Ze kan dienen voor het opstellen van technische- en eco nomische adviezen voor agrarische loonbedrijven. Ter toelichting is enig statistisch materiaal opgeno men. De uitgave is samengesteld door een aantal Consulentschappen in Algemene Dienst voor de verschil lende takken en verschijnt dit jaar voor het eerst. Kwantitatieve Infor matie Loonwerk is bedoeld voor me dewerkers bij de Voorlichtings dienst, het bankwezen, accountants kantoren en natuurlijk de loonwer kers zelf. U kunt de publikatie bestellen door het overmaken van 15,op postgironummer 431939 ten name van het IKC-Rundvee-, Schapen-, Paardenhouderij, Run- derweg 6 te Lelystad onder vermel ding van: KWIN-Loonbedrijf 1989-1990. geld. Investeringen voor de water huishouding, nodig voor de bescher ming van natuurgebieden, mogen niet voor rekening komen van de agrarische ondernemers. Het Land bouwschap vindt meer aandacht voor landinrichting noodzakelijk. Hiervoor moet ook meer geld be schikbaar worden gesteld. De eisen die in natuurgebieden worden gesteld aan het milieu mogen niet be palen zijn voor landbouwgebieden. Het Landbouwschap is het er wel mee eens dat in bodembescher- mingsgebieden en waterwingebieden zwaardere eisen worden gesteld. In landbouwgebieden dient echter het behoud van de bodemvruchtbaar heid voorop te staan. Provincies en gemeenten krijgen steeds meer bevoegdheden bij de be stemming, inrichting, en beheer van het landelijk gebied. De agrarische sector krijgt in toenemende mate te maken met milieumaatregelen die zeer ingrijpend kunnen zijn. Volgens het Landbouwschap is op provinci aal en gemeentelijk niveau intensief overleg met de georganiseerde land bouw noodzakelijk. De coöperatieve zuivelondernemin gen DMV Campina en Melkunie Holland gaan onderzoeken of een samengaan kan leiden tot een wezen lijke versterking van hun positie op de binnen- en buitenlandse markten. Vandaag zijn de vertegenwoordigers van de leden-melkveehouders hier over geïnformeerd. Ook de centrale ondernemingsraden en de vakbon den zijn op de hoogte gesteld. Volgens de besturen en de directies van beide coöperatieve ondernemin gen zijn de voornaamste redenen voor deze stap: de concentraties in de zuivel, zowel binnen als buiten de Europese Gemeenschap, en de bun deling van krachten bij de afnemers. Ofschoon Melkunie Holland en DMV Campina in de Nederlandse verhoudingen tot de grotere onder nemingen behoren, nemen zij op de internationale ranglijst van coöpera tieve en particuliere zuivelin dustrieën nog relatief bescheiden plaatsen in. De samenwerking, die beoogd wordt, zal vooral moeten bijdragen tot verbreding en verster king van het draagvlak voor de marketing- en research- inspanningen. Dit is nodig om een vooraanstaande positie op de Europese- en wereld- zuivelmarkt te kunnen blijven innemen en daar door de leden-melkveehouders en medewerkers een goed toekomst perspectief te bieden. Verwacht wordt dat de bevindingen van het onderzoek en de daaruit voortvloei ende voorstellen voor het eind van het jaar ter besluitvorming zullen worden voorgelegd. Om te voorkomen dat agrarische werknemers in de rustige winter maanden overstappen naar een an dere sektor, moet de sollicitatie plicht in deze periode vervallen. Dit stelt het Landbouwschap aan infor mateur Lubbers. Het schap is ook van mening dat de uitkeringen in samenhang moeten worden gebracht met de algemene loonontwikkeling. Verder moet de EG, gezien haar belang in de wereld handel in landbouwprodukten, een konstruktieve bijdrage leveren aan het verbeteren van die handel, aldus het schap tot Lubbers. 9 De methode om slootkanten te beschermen met kalkstenen bestaat in ons land nog niet zo lang. Volgens J.H. Jager, woordvoerder van Koninklijke Wegenbouwer Stevin (KWS) zijn de kalkstenen afkomstig uit Italië waar de methode al meer dan 100 jaar met succes wordt toegepast. KWS is momenteel doende een vast van het Heemraadschap in Flevoland te voorzien met deze 'schanskorfmatrassen'. De ma- trasssen hebben een lengte van 3 m, zijn 2 m breed en 17 cm dik. Door middel van zwaar gegalva niseerd draad worden de kalkste nen bij elkaar gehouden. Het Heemraadschap laat de matras sen aanbrengen over een lengte van 100 m. Als ze aan de ver wachtingen voldoen beslist men of het experiment een vervolg krijgt. De matrassen komen voor een deel onder de waterlijn te lig gen. Een van de bijkomstige voordelen daarvan is dat mus kusratten, die even onder de wa terlijn beginnen met gangen gra ven, geen enkele kans hebben om door te dringen. Daar komt nog bij dat de matrassen zeer duur zaam zijn en geen onderhoud vragen'. De kalkstenen worden in grote kisten naar de plaats van De matrassen worden met een hydraulische kraan op de juiste plaats gebracht. bestemming vervoerd. Daar wor den de stenen met een kleine kraan in de matrassen, die uit drie compartimenten bestaan, gelegd, waarna de hoeken met de hand moeten worden opgevuld. Als de deksel van gegalvaniseerd draad bevestigd is, wordt de ma tras met behulp van een hydrauli sche kraan op de juiste plaats ge bracht. 'Als je over een jaar komt kijken, dan zie je er niets meer van. Kruiden en grassen groeien binnen een mum van tijd over de kalkstenen heen, en door de ruimte tussen de kalkstenen kan het riet erdoorheen groeien', aldus Jager. Sinds de invoering van de superheffing zijn de opbrengstprijzen van melk en kalveren gestegen en de aankoopprijzen van veevoer ge daald. De bedrijfsuitkomsten in de melkveehouderij zijn daardoor flink verbeterd en de vraag naar extra quotum op de bedrijven is gro ter dan het aanbod. De hoge prijzen van quota bij koop of huur zul len overigens op den duur de kostprijs van melk omhoog stuwen. Dit blijkt uit een onderzoek van het LEI. Uit het onderzoek blijkt verder dat bij een systeem van huur en verhuur op internationaal ni veau een achteruitgang van de melkproduktie in sommige zwakkere regio's het gevolg zal zijn. Maar doordat nu huur en verhuur alleen mogelijk is binnen het gebied van een zuivelonderneming zullen de regionale effecten geringer zijn dan in een situatie van huur en ver huur op internationaal niveau. Dat zegt het Landbouw-Economisch Instituut (LEI) in een verschenen bundel notities over verschillende aspecten van de superheffing 1).

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1989 | | pagina 9