Waarop letten bij het drogen van aardappelen Warme zomer drukt meeste prijzen op veiling Veldhoven Veel gerichte belangstelling op eerste Vakbeurs Tuinbouwautomatisering Agrarisch cursusonderwijs Zeeuws-Vlaanderen gestart Wanneer de aardappelen nat en met aanklevende grond binnenkomen, moet men direkt met het drogen be ginnen. Dit is vooral belangrijk voor partijen waarin tevens rotte of glazi ge knollen voorkomen. Komen de aardappelen droog binnen dan kan men de droogfase overslaan en di rekt aan de heelperiode beginnen. Stagneert het rooien door weersom standigheden en de cel is nog maar gedeeltelijk vol dan moet bij natte partijen toch begonnen worden met drogen. Dit is mogelijk door het ka naal of roostergedeelte dat nog on bedekt is dicht te leggen of af te slui ten. Hierdoor kan men direkt met het drogen beginnen. In het algemeen is bij de oogst in september - begin oktober een lucht- verhitter niet nodig daar de buiten lucht voldoende geschikt is om te drogen. Voor de droogperiode gel den de volgende voorwaarden: - temperatuur aardappelen minimaal 12°C en maximaal 18 a 20°C. - Streven naar 16°C daar droogperi ode en heelperiode dan in elkaar overlopen Maximum relatieve vochtigheid van de buitenlucht voor het drogen van aardappelen Produkt- Buitenluchttemperatuur *C temp in 'C 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 8 93 87 81 76 72 67 62 59 54 51 48 45 42 40 9 93 87 82 76 72 67 63 59 55 51 48 46 43 10 93 87 82 76 72 67 63 59 55 52 49 46 11 93 87 82 77 72 67 63 59 55 52 49 12 93 87 82 77 72 68 €3 59 56 53 13 93 87 82 77 72 68 64 60 56 14 93 87 82 77 72 68 64 60 rv 15 93 88 82 77 72 68 64 16 93 88 83 77 72 68 17 +- 93 88 83 77 73 18 93 88 83 78 19 93 88 83 20 94 88 betekent dat er geventileerd mag worden, ongeacht de relatieve vochtigheid van de buitenlucht. Voorbeeld: Bij een produkttemperatuur van 10 "C en een temperatuur van de buitenlucht van 15 °C kan slechts geventileerd worden als de r.v. lager is dan 72%. - alleen ventileren wanneer de bui tenlucht vocht kan opnemen. Wanneer is buitenlucht drogend? Bij meting van de temperaturen in de aardappelen en van de buiten lucht kunnen er drie situaties bestaan. aDe temperatuur buiten is lager dan van het produkt. Ventileren werkt altijd drogend. De produkt temperatuur mag echter niet lager worden dan 12°C. b. Produkttemperatuur en buiten temperatuur zijn gelijk. Als het bui ten niet regent of mistig is, heeft ventileren een drogende werking. c. Is de buitentempartuur hoger dan de temperatuur van de aardappelen dan moeten we de luchtvochtigheid meten. Op onderstaande tabel kan men aflezen of draaien met buiten lucht zin heeft. Is de buitenlucht slechts iets warmer en is de luchtvochtigheid niet te hoog, dan is het toch zinvol te venti leren. Door de hogere buitentempe ratuur loopt de Produkttemperatuur op en komt men weer in een situatie terecht, waardoor betere mogelijk heden voor drogen verkregen wor den. Draait men echter bij een te ho ge luchtvochtigheid, dan voert men vocht toe dat extra condens veroor zaakt. Dit werkt bovendien bacterie en schimmelgroei in de hand. Men kan dan beter intern draaien om overal in de partij een gelijkmatige temperatuur en vochtverdeling te krijgen. Opgewarmde lucht Komen er zieke of rotte knollen in de partij voor dan moet het opwar men met een luchtverhitter ontraden worden. Alleen bij gezonde partijen en lage buitentemperaturen kan het opwarmen van de lucht met een luchtverhitting aanbeveling verdie nen. De inblaaslucht mag niet war mer zijn dan 18 a 20°C daar anders de kiemrust gebroken wordt. Meestal kan hierbij volstaan worden met 's nachts de luchtverhitter te ge bruiken. Wanneer stoppen met drogen? Zodra de aardappelen op 30 a 40 cm diepte winddroog aanvoelen kan men met het drogen stoppen. Verder is het gewenst dat de droogperiode niet langer dan 2 a 3 weken duurt. Zeker niet, wanneer men voor kiem- remming gekozen heeft voor ver gassen. Veel grondtarra Bij veel grondtarra verloopt de droogfase bijzonder moeilijk. Verla ging van de storthoogte, indien mo gelijk, bevordert de droogsnelheid. Bij onregelmatige droging in de cel, verdient het aanbeveling de drogere gedeelten tijdelijk af te dekken, waardoor de "natte plekken" extra lucht krijgen en beter drogen. Th. Hiel CAT-Goes Het warme zomerweer van de afge lopen maanden heeft in hoge mate de aanvoer en prijsvorming van de tuinbouwprodukten op de Veldho- vense veiling bepaald, en niet altijd in gunstige zin. De talrijke uren felle zonnestraling zorgde bij veel pro- dukten voor snelle rijping en grote aanvoerpieken. Met name de toma ten leunden regelmatig tegen door- draaiprijzen aan. Gunstige uitzondering in Veldhoven was de aardbei, die in droog en warm weer een sterke, lang houdba re vrucht oplevert. Een dit jaar on verwachts gunstige eksport naar En geland zorgde bovendien voor een behoorlijke vraag en een goed prijspeil, aldus adjunkt-direkteur F. Heutinck van de koöpertieve NCB- veiling. Het in Oost-Brabant grote produkt tomaat en vleestomaat is deze zomer niet alleen prijstechnisch, maar ook kwalitatief behoorlijk tegengevallen. De sterke lichtintensiteit door zon nestraling in kombinatie met de ho ge temperaturen zorgden voor een matige vrucht. Ook door de grote aanvoer uit Zuid-Frankrijk en Span je moesten regelmatig partijen wor den doorgedraaid. Over de komkommer is Heutinck tot nu toe redelijk tevreden. Bij eenzelf de aanvoer als vorig jaar (zij het meer in pieken) geeft het produkt met gemiddeld 60 cent een 8 cent ho gere middenprijs te zien dan in 1986. Piekaanvoer Het meest te lijden van piekaanvoer hadden deze zomer de vollegrond- produkten. In sommige gevallen (bloemkool) konden de telers de oogst nauwelijks bijhouden. Hoewel er 20 procent minder augur ken werden geteeld dan vorig jaar, kon ook bij dit produkt doordraai niet altijd worden voorkomen. Des ondanks ligt de gemiddelde prijs be duidend boven die van vorig jaar. De snijbonen geven in oostelijk Bra bant een hoge opbrengst per ha, maar een lagere middenprijs te zien 1,50 tegen 1,70 vorig jaar). Het snel groeiende produkt bospeen heeft zijn forse areaal-uitbreiding (30 procent) met een lagere prijs moeten bekopen. Heutinck tekent hierbij aan, dat door de snelle groei de kwaliteit dit jaar enigszins is ach tergebleven. 'Planten die drie weken op rij zijn geplant, moesten in min der dan een week worden geoogst'. Champignon: goede prijs Het grootste produkt op de Veldho- vense veiling, de champignon, gedijt het beste bij koel en vochtig weer. Omdat nog lang niet iedere teler over optimale klimaatregeling be schikt, bleef de opbrengst in de zo mer '89 ver onder de maat. Omdat dat in geheel Europa het geval was, stonden daar enorm hoge prijzen te genover. Met een middenprijs van 30 cent per kg werd 15 procent hoger geskoord dan vorig jaar. De eerste Vakbeurs Tuinbouwauto matisering, die van 14 tot en met 16 Het agrarisch cursusonderwijs in Zeeuws-Vlaan deren aangeboden door de POOC mag zich voor het seizoen 89/90 in een grote belang stelling geplaatst zien. Ieder die zich voor een cursus had aangemeld heeft intussen ook bericht van plaatsing of afwijzing ontvangen. Helaas moesten door de grote belangstelling voor de cursus "spuiten in de land bouw", hiervoor mensen worden af gewezen. Voor de andere 8 verschillende cur sussen is het door deze grote vraag naar cursusonderwijs helaas niet al tijd mogelijk alle cursussen op een zodanig tijdstip te plaatsen dat iedere aangemelde cursist kan deelnemen aan de cursus die hij/zij wenst. Af meldingen zijn daardoor jammerlijk genoeg onvermijdelijk. Om deze re den is er voor een aantal cursussen nog steeds plaats. Deze cursussen zijn: - Vervolg computercursus algemeen, tijdstip: dinsdag 14.00 - 17.00 uur. begindatum: 20 november. - Computermanagement in de akker bouw, tijdstip: dinsdag 19.00 - 22.00 uur, begindatum: 14 november. - Bodem en bemesting, tijdstip: dins dag 19.00 - 22.00 uur, begindatum: 24 oktober. - Modern boekhouden, tijdstip: dinsdag 19.00 - 22.00 uur, beginda tum: 24 oktober. Vakgebiedscursus economie, tijdstip: 19.00 - 22.00 uur, beginda tum: 23 oktober. - Geïntegreerde landbouw, tijdstip: gehele dag, begindatum: 15 no vember. - Vollegrondsgroententeelt, tijdstip en begindatum nog niet precies te bepalen. Voor meer informatie over bovenge noemde cursussen kunt U contact opnemen met de heer R. v.d. Meij- den op de RMAS te Schoondijke, tel. 01173-1313. Aanmelden kan schrifte lijk aan RMAS, Dr. Huizingastraat 28, 4507 AB Schoondijke september in Bloemenveiling Flora in Rijnsburg werd gehouden, was een kwalitatief hoogwaardige beurs. Dank zij het gespecialiseerde karak ter en het selektieve aantal deelne mers, kregen de 1.800 bezoekers een praktisch kompleet beeld van de stand van zaken op het gebied van automatisering in de tuinbouw. De beurs werd geopend door voor zitter G.J. Doornbos van het Land bouwschap. In zijn ope ningstoespraak memoreerde hij, dat het gebruik van managementcompu- ters in de glastuinbouw in Frankrijk en Engeland 30% hoger ligt dan in Nederland. "Door de management- computer te negeren laat de onder nemer geld liggen", aldus Doornbos. Hij noemde het idee van de organi satoren om aan de Vakbeurs oriën- tatiekursussen te koppelen "een goe de vondst. Vaak benut de onderne mer lang niet alle mogelijkheden van zijn computer. De kursussen moeten niet alleen bestemd zijn voor de on dernemer zelf. Ook hun echtgenotes moeten de kans krijgen bij te blijven op het gebied van automatisering". Aan de oriëntatiekyrsussen namen zestig personen deel. De suikerindustrie kan geen bevro ren bieten gebruiken. Deze verstoren het produktieproces in hevige mate. Bevroren bieten zijn derhalve taboe. In de afgelopen jaren heeft een werkgroep zich bezig gehouden met bewaaronderzoek aan bieten. Nage gaan is hoe onder de Nederlandse klimatologische omstandigheden bieten bewaard dienen te worden. In dit onzerzoek is gelet op de hoog te van de be waar ver liezen en op de hoogte van de kosten (materiaal, ar beid en dergelijke) die voor de moge lijke bewaarsystemen gemaakt zou den moeten worden. Het onderzoek is neergelegd in een aantal "verslagen" en heeft opgele verd dat onder de Nederlandse kli maatomstandigheden de bieten het beste op eenvoudige wijze bewaard kunnen worden. Dit houdt in dat de bieten dan afgedekt moeten worden (met bijvoorbeeld plastic) wanneer er een kans op vorst bestaat. De bie tenteler dient derhalve steeds vol doende afdekmateriaal achter de hand te houden. Bieten produceren ook als ze in de hoop liggen warmte. Deze warmte dient afgevoerd te kunnen worden. Het is daarom in het algemeen een goede zaak om het toedekmateriaal van de bietenhoop te verwijderen zo dra het vorstgevaar geweken is. Dit tenzij men op andere wijze (bijvoor beeld middels een nokventilatie- systeem) zorg draagt voor de afvoer van de warmte. Evenals voorgaande jaren zal de bietenteler via de radio en via speciale 06-telefoonlijnen van het KNMI geïnformeerd worden over de weersituatie tijdens dë campagne. Overdracht gemaal Yerseke Moer Zodra het vorstgevaar is geweken is het zaak het toedekmateriaal te ver wijderen. Dierenwelzijn moet weg van Landbouw De Nederlandse Vereniging tot Be scherming van Dieren konkludeert dat het ministerie van Landbouw en Visserij het beleid inzake dierenwel zijn verwaarloost. Zeven jaar gele den werd het dierenwelzijnsbeleid overgeheveld naar dit ministerie. Van dit beleid is nauwelijks iets te recht gekomen, zegt de Vereniging in een notitie ten behoeve van de in formateur. Daarom is overheveling van de zorg voor de dieren naar een ander departement (VROM of WVC) dringend noodzakelijk. Op woensdag 4 oktober a.s. vindt de officiële overdracht plaats van het nieuwe gemaal dat ten behoeve van de ontwatering van de Yerseke Moer aan de Kanaalweg is gebouwd. Het gemaal wordt door de ruilverkave lingskommissie Yerseke Moer over gedragen aan het waterschap Noord en Zuid-Beveland. 8 Vrijdag 22 september 1989

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1989 | | pagina 8