Geïntegreerde bedrijfsvoering in de akkerbouw, wat is dat? Tien vragen over de schoonmaakplicht Stijging eksport aardappelen en pootgoed verwacht Regelmatig komt u in de landbouwbladen en in de dagbladen de ter men geïntegreerde akkerbouw, bedrijfsvoering of bedrijfssystemen tegen. De Provinciale Raad voor de Bedrijfsontwikkeling in Zeeland heeft gesteld dat het belangrijk is om een voor iedereen duidelijke de finitie van geïntegreerde bedrijfssystemen in de akkerbouw te hante ren. Zij kwam daarbij tot het volgende: Bij geïntegreerde bedrijfs systemen in de akkerbouw gaat het om een reduktie van het gebruik van kunstmeststoffen en gewasbeschermingsmiddelen, zonder dat het netto financiële rendement daarbij in negatieveizin wordt aan getast. De weg naar het doel Om het doel te bereiken wordt aan dacht besteed aan de kostenbeheer sing, kwaliteitsverbetering en een minimale inzet van chemische mid delen, kunstmeststoffen, energie en schaarse grondstoffen. Bij de gewasbescherming staat de preventie (het voorkómen) van ziek ten en plagen voorop. Belangrijk daarvoor zijn een gezonde vrucht wisseling, resistente rassen, het be vorderen van gewasresistentie en na tuurlijke vijanden en het aanpassen van zaaiwijze en/of -tijdstip. Bij de beoordeling of een bestrijding nodig is wordt het gewas regelmatig beke ken en worden schadedrempels ge bruikt. Wanneer een bestrijding moet worden uitgevoerd hebben bio logische en niet-chemische middelen de voorkeur. Chemische bestrijding wordt echter niet uitgesloten: even tueel een zaadontsmetting en waar mogelijk een rijenbehandeling in plaats van een volveldstoepassing. Bij de keuze van het middel wordt gelet op de effektiviteit en op de schadelijkheid voor het milieu. Bij de bemesting wordt gestreefd naar een optimale bodemvruchtbaarheid en bemesting gekoppeld aan een mi nimaal gebruik van energie en schaarse grondstoffen en een mini male emissie (uitspoeling, vervluch tiging). Organische mest en groenbe- mesters worden ingepast in het bouwplan. De bemesting vindt plaats op basis van (mest- en grond-) analyses. Bij het vaststellen van de kunstmestgift wordt rekening ge houden met wat er vanuit de organi sche mest en groenbemesters be schikbaar is. De kwaliteit van het te oogsten produkt weegt zwaar mee. Ervaringen tot nu toe Zowel op proefbedrijven als op praktijkbedrijven is de laatste jaren ervaring opgedaan met geïntegreer de bedrijfsvoering. De resultaten van het proefbedrijf O.B.S. te Nage- le geven aan dat onder omstandighe den zoals die daar gelden er moge lijkheden zijn voor geïntegreerde be drijfsvoering. Hoewel de bruto- opbrengst lager was dan in het gang bare systeem was het eindresultaat beter. Dit was het gevolg van een aanzienlijke besparing op kosten. In het zuidwesten zijn diverse groepjes op praktijkschaal aktief geweest. Bij de tarwestudiegroep in Zeeuwsch- Vlaanderen hebben 11 leden geëxpe rimenteerd met het ras Obelisk. Bij vergelijking tussen het door hen ge hanteerde systeem en de gangbare teelt bleken zij een netto-resultaat te hebben dat zeker niet minder was. Hoe nu verder? De resultaten tot nu toe zijn bemoe digend. Toch is er nog verder onder zoek nodig voordat introduktie van het totale systeem op grote schaal kan plaatsvinden. Onderdelen kun nen zeker verantwoord worden toe gepast. Om in de diverse regio's meer informatie te krijgen over de haalbaarheid in andere regio's onder andere omstandigheden dan te Na- gele zal binnenkort een projekt van start gaan. Gedurende vier jaar zul len tenminste een vijftal bedrijven per regio intensief en systematisch begeleid worden bij de omschakeling naar geïntegreerde akkerbouw. Op deze wijze kunnen voldoende gege vens en ervaringen opgedaan wor den om de geïntegreerde bedrijfsbe- nadering regionaal te specificeren en geschikt te maken voor introduktie op grote schaal. In het kader van dit projekt wordt gezocht naar bedrijven die hieraan deel willen nemen. Van de geïnteres seerde ondernemers wordt verwacht dat zij in alle aspekten van de be drijfsvoering op meer geïntegreerde technieken en methoden over stappen. Daartoe zal in samenspraak met voorlichting en onderzoek een be drijfsplan opgesteld worden. De on dernemer is en blijft echter verant woordelijk voor de beslissingen op zijn bedrijf. De uitvoering van het bedrijfsplan zal zoals reeds vermeld, intensief worden begeleid. Boven dien is voor bedrijven die deelnemen aan dit projekt voorzien in een bij drage ter kompensatie van de extra inspanningen. Van de deelnemende ondernemers wordt verwacht dat ze hun hoofdbe roep in de akkerbouw hebben. Ge mengde bedrijven worden dus niet Bij geïntegreerde teelten genieten biologische en niet-chemische bestrijding de voorkeur, maar chemische bestrijding (waar mogelijk rijenbehandeling) blijft mogelijk. Op de foto mechanische onkruidbestrijding in suikerbieten. uitgesloten. Het bedrijf moet qua grondsoort, grootte en gewassen een afspiegeling zijn van de regio. De be geleiding in Zuidwest-Nederland zal vanaf 1 november worden uitge voerd door ing. A.J. de Hulster. Geïnteresseerden voor dit projekt kunnen zich bij hem Vriezenveense- weg 7, 4352 AG Gapinge; tel.: 01189-3196, tussen 8 en 9 uur) of bij hun eigen akkerbouwvoorlichter melden. Naast dit projekt zullen in Zuidwest; Nederland diverse studiegroepen worden gestart. De deelnemers van deze groepen zullen vaak niet hun gehele bedrijf maar onderdelen (één of twee gewassen) daarvan volgens de geïntegreerde teeltmethoden voe ren. De vorming van deze groepen zal de komende winter tijdens een voorlichtingsaktie van de gezamen lijke Consulentschappen Akker- en Tuinbouw in Zuidwest-Nederland plaatsvinden. ir. M. de Boer CAT-Goes Deelnemers gezocht voor projekt geïntegreerde akkerbouw De resultaten met geïntegreerde akkerbouw op het OBS zijn hoopgevend. Om te kunnen be oordelen hoe de resultaten in an dere regio's zijn (dus onder ande re omstandigheden) gaat binnen kort een projekt van start: gedu rende vier jaar zullen minstens vijf bedrijven per regio intensief begeleid worden bij de omscha keling naar geïntegreerde akker bouw. Bedrijven die hieraan wil len deelnemen wordt verzocht zich aan te melden bij hun akker bouwvoorlichter of bij de voor lichter geïntegreerde akkerbouw in het Zuidwesten ing. A.J. de Hulster te Gapinge, tel. 01189-3196 (tussen 8 en 9 uur). •<- i' i imutiv De Nederlandse eksport van poot goed en konsumptieaardappelen zal dit jaar naar verwachting aanzienlijk toenemen. Dit omdat de op brengsten in Frankrijk, Bondsrepu bliek Duitsland en Groot-Brittannië gemiddeld ruim tien procent lager zullen uitvallen dan de afgelopen ja ren. Daardoor zal Nederland een deel van hun eksport kunnen overnemen. Dit zei G. Lodewijk vorige week don derdag bij de officiële opening van het Nederlandse aardappelseizoen in Emmeloord. Lodewijk sprak na mens de Nederlandse Federatie voor de Handel in Pootaardappelen (NFP), de Vereniging ter Beharti ging van den Nederlandschen Aard- appelhandel (VBNA) en de vereni ging van Nederlandse Eksporteurs van Aardappelen (VENEXA). Vol gens Lodewijk zal ook de eksport van verwerkte aardappelprodukten het komende seizoen verder toene men. Nieuwe afzetmogelijkheden zullen vooral in Zuid-Europa wor den gevonden. De eksport van ver werkte aardappelprodukten naar de Noord-Europese landen lijkt zich te stabiliseren. Direkt na de officiële start van het seizoen zijn in Emmeloord de eerste Nederlandse konsumptieaardappe len van dit jaar op de beurs in die plaats genoteerd. De genoteerde prijs lag met 23,50 gulden zeker vijf tig percent hoger dan bij de start van het seizoen in 1988. *PPB.S£!ZÖ€N De genoteerde prijs lag zeker de helft hoger dan vorig jaar bij de start van het seizoen. Vanaf 1 oktober zijn boer en tuinder verplicht om fust van bestrij dingsmiddelen schoon te maken. Zo moet voorkomen worden dat resten van spuitmiddelen in de bodem of de sloot terechtkomen. Hoe zit de schoonmaakplicht precies in elkaar? Tien vragen met de antwoorden. 1. Hoe moeten de lege verpakkingen schoongemaakt worden? Een goede spoelinstallatie op de spuitmachine is verplicht. De spoel- trechter moet een doorsnede hebben van minimaal 40 centimeter en een onderuitloop van 4 centimeter. De installatie heeft een spoelkop met tenminste 35 gaatjes; de doorsnede is in ieder geval 35 millimeter. De aanvoerleiding naar de spoelkop is voorzien van een afsluiter met hand- of voetbediening. De diameter van de aanvoerleiding moet maksimaal 16 millimeter zijn. Als de appara tuur van deze regels afwijkt is goed keuring nodig van het IMAG. 2. Hoe moet ik de spoelinstallatie ge bruiken? Schuif de verpakking ondersteboven over de spoelkop. Spoel tenminste dertig sekonden onder een druk van 3 tot 5 atmosfeer. Franse eksport perziken naar Nederland groeit spektakulair 3. Hoe weet ik of ik de goede spoel- apparatuur heb? De eisen voor spoelapparatuur staan opgesomd in een verordening van het Landbouwschap. Toch is het moeilijk uit te maken of u goede ap paratuur heeft gekocht. Eis daarom bij aanschaf dat de apparatuur aan de regels van de verordening vol doet. En dat de leverancier de appa ratuur gratis aanpast als er toch wat aan mankeert. 4. Hoe duur is de spoelapparatuur? Dat varieert tussen duizend en veer tienhonderd gulden. 5. Wat moet er gebeuren op een be drijf met centrale vulplaats? Op zo'n bedrijf hoeft niet elke spuit machine een spoelinstallatie te heb ben, maar de centrale vulplaats wel. Vaak zal een ekstra voorziening no dig zijn, bijvoorbeeld een aan- voerslang met een pomp om de spoeldruk tussen 3 en 5 atmosfeer te krijgen. 6. Wat gebeurt er met de schone ver pakkingen Het schone fust kunt u meegeven met de gemeentereiniging. 7. Kan alle lege fust worden schoon gespoeld? De meerderheid wel, maar bij granu laten, korrels en stuifpoeder is spoe len uit den boze. De lege verpakkin gen van deze middelen kunt u soms meegeven met de gemeentereiniging. In andere gevallen moeten ze - gratis - bij het depot voor klein chemisch afval in de gemeente worden afge leverd. 8. Hoe weet ik wat ik met mijn ver pakkingen moet doen? Het etiket biedt uitkomst: vanaf 1 januari moeten de fabrikanten van bestrijdingsmiddelen op het etiket vermelden wat er met de lege ver pakking moet gebeuren: spoelen of niet spoelen, meegeven met de vuil-, nisman of naar het depot brengen. 9. Waar kan ik met aangebroken verpakkingen heen? Verpakkingen die al geopend maar niet leeg zijn, kunt u gratis kwijt bij het depot voor klein chemisch afval in uw gemeente. 10. Wat doe ik met ongeopende ver pakkingen? Onaangebroken verpakkingen van middelen die niet meer gebruikt kun nen worden, zijn zonder kosten te rug te geven aan de leverancier. De eksport van Franse perziken en nectarines naar Nederland heeft dit sëioen een eksplosieve groei te zien gegeven. Tot begin september eksporteerden de Fransen 6.700 ton perziken en nectarines naar ons land dat is ruim twee keer zoveel als in het voorgaande seizoen. Minder witlof uit Frankrijk Het Westduitse ZMP weet te melden dat de Franse witlofoogst in het ko mende seizoen (1989/90) kleiner zal zijn dan in het vorige. In het afgelo pen seizoen bedroeg de Franse pro- duktie van witlof 202.700 ton. Dit was meer dan de seizoenen daarvoor. Frankrijk is weliswaar de grootste producent van witlof maar in het in ternationale handelsverkeer speelt dit land een veel minder belangrijke rol dan Nederland en België. Rond 20 september gaat dë afzet van Frans witlof van start. Nederlandse planten trekken aandacht Italiaanse handel Nederlandse potplanten trokken volop de aandacht van de Italiaanse handel op de Flormart in Padua. Namens de bloemisterijsektor nam Bloemenburo Holland deel. Vooral voor de nieuwe produkten, waaronder varens, Ficus en Dracae na, bestond grote belangstelling voor de bezoekers. 6 Vrijdag 22 september 1989

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1989 | | pagina 6