Minister Nijpels wil in 2000 evenwichtsbemesting van fosfor en stikstof Zuidwest Nederland ligt gunstig in Europa "Randgebieden rond nationale park De Biesbosch onverteerbaar" Amerika .neemt alternatieve landbouw serieus Hoofdbestuurslid G.J. de Jager: Knelpunt Standaard breedte Nester pen zuurgraadmeter Door Jan Werts Vakbekwame boeren en tuinders, die veel minder kunstmest en bestrij dingsmiddelen gebruiken doen het qua opbrengsten vaak verrassen goed. Deze bedrijven hebben minder onkosten en vervuilen het milieu niet. Maar de overheid geeft de land bouw die veel kunstmest strooit en spuit meer financiële steun. Ook landbouwonderwijs en onderzoek kijken te weinig naar de alternatieve landbouw. Deze verdient het echter meer serieus te worden genomen. Tot deze voor de Amerikaanse land bouw nogal revolutionaire conclusie komt de national Research Counsel in Washinton DC. Zou Amerika massaal minder kunstmest en chemi sche middelen aanwenden dan bespaart dat de overheid bovendien miljarden dollars. Men hoeft dan veel minder overschotten tegen ga rantieprijzen uit de markt te nemen. Tegelijk zou het milieubederf gewel dig verminderen. Hogere eisen In een zeer uitvoerige studie 'Alter native Agriculture' concludeert men wel dat zo'n minder chemische land bouw aanzienlijk hogere eisen stelt aan de vakbekwaamheid van boer en tuinder. De conclusies zijn o.s. geba seerd op een reeks beschreven voor namelijk kleinere agrarische bedrij ven die weinig kunstmest, bestrij dingsmiddelen en antibiotica ge bruiken. De onderzoekers onderstrepen de hoge produktiviteit van de heden daagse landbouw. Dit gaat echter sa men met toenemende erosie van de grond, gebruik van veel kwalijke bestrijdingsmiddelen, antibiotica en energie. Hier staat een alternatieve landbouwmethode tegenover, die de natuur zelf meer laat werken. Derge lijke bedrijven geven daardoor veel minder geld uit aan allerlei elders aan te kopen materiaal. Het rapport is opgesteld op verzoek van de minister van landbouw. En kele grote voedingsindustrieën, waaronder Kellogg hebben de studie mede gefinancierd. Men adviseert om te overwegen het roer van het landbouwbeleid om te gooien. Niet langer zouden de boeren aan- gespoort moeten worden tot alsmaar hogere opbrengsten. Dit dan te be ginnen met de produkten die de overheid subsidieert (zoals zuivel en granen). Beter af Het rapport concludeert dat boer en belastingbetaler beter af zouden zijn als de landbouwproduktie wat werd verlaagd. Wel zou na zo'n koerswij ziging de consument meer moeten betalen voor brood, melk, enz. "Maar dergelijk voedsel vormt te genwoordig toch maar een fractie van de totale gezinsuitgaven", aldus de onderzoekers. Ook in de Verenig de Staten heeft alternatieve land bouw zich buiten de landbouworga nisatie en de overheid om ontwik keld. "Wij willen dergelijke gedach ten serieus overwegen", aldus een woordvoerder van de minister van Landbouw, in een eerste reactie. De landbouworganisaties bestuderen het rapport. De drie zuidelijke provincies van ons land liggen binnen Europa op een relatief zeer centrale plaats. Uit berekeningen van het Centraal Planbureau blijkt dat van de onderscheiden 143 regio's in Europa Champagne in Frank rijk en Luxemburg het meest cen traal liggen. Voor deze gebieden is de afstand tot de markt op 100 gesteld. Acores in Portugal ligt dan het minst centraal en heeft een index van 465. Zeeland staat nummer 30 (index 108). In Nederland zijn Limburg (index 103) en Noord-Brabant (index 107) centraler gelegen dan Zeeland. De overige Nederlandse provincies scoren lager (hogere index). De index - waarmee de afstand tot de markt tot uitdrukking wordt gebracht - is gedefinieerd als gewogen gemiddelde afstand tot alle regio's van de gemeen schap. Gewogen is met de bruto toegevoegde waarde die dient als indicator van de totale economi sche aktiviteit. Regio's met een relatief korte afstand tot de markt kunnen worden be schouwd als centraal gelegen. Wat de landen betreft blijkt dat Luxemburg het centraalst gele gen land is met een index van 100. Nederland volgt - na België - op de derde plaats (index 113). Hekkesluiter (12e plaats) is Grie kenland (index 289). Minister Nijpels heeft het eerste uit voeringsprogramma gespresenteerd van het Nationaal Milieube leidsplan. Centraal in dit milieupro gramma/V oortgangsrapportage 1990-1993 (MPV) staan de voorbe reiding voor de wet- en regelgeving en andere maatregelen die nodig zijn om het NMP uit te kunnen voeren. Hieronder staan enkele voor de landbouw van belang zijnde zaken vermeld. In het plan staat dat de nadelige ef- fekten van de verzuring zo goed als geheel teruggedrongen moeten wor den. Voor ammoniak worden de volgende maatregelen aange kondigd: - intensivering van onderzoek om in de niet grondgebonden veehouderij te komen tot betere afstemming van de samenstelling van krachtvoer op de behoefte van de dieren. Met de landbouw en de veevoederindustrie wordt overlegd om te komen tot een convenant over vermindering van het stikstof-gehaltein veevoer: - optimalisatie van de stikstofbenut- ting in de grondgebonden veehoude rij wordt bevorderd door subsidië ring, scholing en voorlichting; - per diercategorie worden in 1994 emissie-eisen voor de huisvesting van kracht op basis van de Hin derwet; - met ingang van 1 januari 1991 moet op bouwland uitgereden mest direct worden ondergewerkt. Per 1 januari 1992 worden emissie-arme gebruikstechnieken voor mest ver plicht voor grasland op zandgron den. Per 1 januari 1994 gaat deze verplichting gelden voor alle gras land, ongeacht de grondsoort; - ontwikkeling van emissie-eisen voor mestbe- en verwerkingsinrichtingen voor 1 ja nuari 1991; - de introduktie van mineralenboek- houdingen -registratie van mineralen in- en afvoer bij landbouwbedrijven- wordt gestimuleerd; - in zwaar belaste gebieden zullen lo kaal en regionaal extra maatregelen worden getroffen. Wat de stikstofiden betreft richt het beleid zich op: - stimulering door onderzoek, de monstratie, subsidiëring en voorlich ting van energiebesparing, het ge bruik van niet-fossiele of duurzame, energiebronnen en warmte krachtkoppeling; Vermesting Het beleid op het gebied van ver mesting is erop gericht dusdanige fosfaat- en stikstofconcentraties in bodem en water te bereiken dat geen ongewenste milieu-effecten (meer) optreden. Voor de landbouw bete kent dit dat in 2000 evenwichtbe- mesting van fosfor en stikstof (even veel stikstof en fosfor wordt in de bodem gestopt als gewassen kunnen onttrekken) dient te zijn bereikt. In de periode 1990-1993 zullen de vol gende acties worden ondernomen: - in de mestregelgeving zal de norme ring voor fosfor in 1991 worden aan gescherpt; - voor stikstof zullen voor 1991 de mestgiften worden gekwantificeerd en vastgelegd; - nadere regels worden gesteld aan de periode van uitrijden van mest en de wijze van gebruik ervan; - er komen criteria voor de aanwij zing van fosfaatverzadigde gronden; Verspreiding Het beleid is erop gericht de risico's van mens en milieu van individuele of groepen stoffen tot een aanvaard baar en zo mogelijk verwaarloos baar niveau terug te dringen. Dit be tekent een emissiereduktie met 70 tot 90% voor koolwaterstoffen, zware metalen, moeilijk afbreekbare stof fen en bestrijdingsmiddelen. Voor 2000 zullen voor benzeen, chloorme- thanen, koper en cadmium emissie reducties van 60 tot 70% bereikt moeten zijn. - eind dit jaar zal een nota verschij nen met streefwaarden voor circa 30 stoffen in water en bodem. Verdroging Doelstelling van het beleid is het are aal met tekenen van verdroging in 2000 niet groter te laten zijn dan in 1985 en het waterverbruik in even wicht te brengen met de draagkracht van de bronnen. Het beleid richt zich op zuinig omgaan met grond water. Acties in de periode 1990-1993 zijn onder meer: - onderzoek naar mogelijke maatre gelen ter bestrijding van de verdro ging. Het Rijk speelt hierbij vooral een stimulerende en ondersteunende rol; - in de loop van 1990 zal een nota worden uitgebracht over het grond- waterbeheer. Hierin zal onder ande re worden ingegaan op de aanpak van het verdrogingsprobleem en in dat verband op de wenselijkheid om te komen tot een landelijk gecoördi neerd onderzoeksprogramma; - van de provincies wordt verwacht dat zij een begin maken met de voor bereiding van plannen van aanpak tot oplossing van de verdrogingspro- blemen. "Onverteerbaar", is de eerste reak- tie van het ZLM-hoofdbestuurslid de heer G.J. de Jager uit Werken dam op het advies van de voorlopige commissie Nationale Parken aan mi nister Braks om rond de Nationale Parken overgangszones in te stellen. "Voor sommige nationale parken zoals de Peel kan dat in de praktijk misschien wat minder problemen opleveren, maar voor het aan het Nationaal Park de Biesbosch gren zend akkerbouwgebied is een zone met beperkingen voor de landbouw niet te accepteren". De Voorlopige Commissie Nationale Parken meent in het advies aan de minister dat overgangszones nood zakelijk zijn om de hoge natuur waarden binnen nationale parken te kunnen behouden en ontwikkelen. De Jager stelt evenwel dat de funktie natuur in de Biesbosch en landbouw in het aangrenzend gebied zo scherp gescheiden zijn dat een overgangsge bied alleen maar belemmeringen met zich meebrengt voor de normale agrarische bedrijfsvoering. "De na tuur ontwikkelen past niet in dit agrarisch gebied en kan er ook niet mee worden gekombineerd. Dan lo pen we in de bedrijfsvoering vast. Vrijdag 22 september 1989 G.J. de Jager Als men dat toch beslist wil dan moeten ze ons maar wegkopen. Wij kunnen en willen geen beheersland- bouwer zijn met een parkpet op". De heer de Jager zegt zich niet aan de indruk - te kunnen onttrekken dat in het ambtelijk beleidsgebeuren de natuur alleen maar belangrijk is en de rest niet meer. Een sterk verwron gen situatie waartegen hij zich sterk zal blijven verzetten. In het advies aan de minister stelt de Voorlopige Commissie Nationale Parken voorts dat de conclusie over de noodzaak van expliciet aangewezen randgebie den/overgangszones is gebaseerd op de praktijkervaringn met de tot nu toe ingestelde nationale parken (in oprichting). In het huidige rijksbeleid komen geen randzones voor, waardoor ef fectuering van de doelstellingen van nationale parken onvoldoende mo gelijk is. In de praktijk betekent dit dat zich knelpunten voordoen. De huidige aanpak en toepassing van het bestaande instrumentarium biedt onvoldoende garantie om de nega tieve invloeden van omringende gronden tegen te gaan, danwel tot een minimum te beperken. Bij het expliciet instellen van randzones rond nationale parken, kan de Mi nister van Landbouw en Visserij, daarin geadviseerd door de VCNF, veel concreter aangeven welk instru mentarium op welke wijze aange wend dient te worden. Het gaat daarbij niet alleen om eigen beleids- en wettelijke instrumenten (Relatie nota, aankoop gronden etc.) maar ook om instrumenten die vallen on der de verantwoordelijkheid van an dere departementen (Volkshuisves ting, Ruimtelijke Ordening en Mi lieu en Verkeer en Waterstaat). Een expliciet randzonebeleid kan ook ge meente en provincie meer houvast geven bij het beschermen van een nationaal park tegen nadelige in vloeden van buitenaf. De VCNP geeft geen standaard breedte aan voor een randzone rond een nationaal park. De breedte zal afhankelijk zijn van de aard van het nationaal park en de aard en intensi teit van de activiteiten in de randge bieden. Daarbij acht de Commissie het wenselijk dat het gebied ten aan zien van randzones tevens van toe passing wordt op gebieden die wel in nationale parken liggen, maar die niet onder de doelstellingen en wer king van het nationaal park vallen (de zgn. exclaves). De Nester Pennen zijn lichtgewicht meters (113 gram) in pocketformaat (2.5 x 1.6 x 13.8 cm), waarbij ge bruik is gemaakt van geavanceerde mikro-elektronica. Deze betrouwba re meetinstrumenten zijn uiterst nauwkeurig en eenvoudig te be dienen. De Nester pH pen is een zuurgraad meter in zakformaat die voorzien is van een speciale elektrode waardoor een uitzonderlijke nauwkeurigheid gegarandeerd is. De Nester Mikro MH8 pen is een meetinstrument waarmee de geleid baarheid van vloeistoffen gemeten kan worden. Hij is verkrijgbaar in verschillende uitvoeringen met een tweeledig bereik en is voorzien van een automatische temperatuurkom- pensatie. De Nester RH pen is een nauwkeuri ge elektronische relatieve vochtig heidsmeter, die bijzonder handig en goedkoop is. Het is de enige vochtig heidsmeter in zakformaat waarbij gebruik gemaakt is van een geïnte greerde sensor en een CMOS circui try met een laag energieverbruik.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1989 | | pagina 5