Waterschap Noord- en Zuid-Beveland stelt nieuwe geschotsverordening vast Toeslag op pacht voor fruit en sierteelt moet van de baan 'SlikbordeiT moeten weggebruikers wijzen op tijdelijk vervuilde weggedeelten PERSONALIA Mogelijkheid tot pre- interventie appels LAS-sen Oudenbosch en Steenbergen samengegaan Themaprojekt tijdens bietenkampagne op Tholen GS kiezen proefgebied voor landbouw en milieu Het waterschap Noord- en Zuid- Beveland wil de geschotsverordening aan gaan passen. Het heeft daartoe de bevoegdheid gekregen nadat Pro vinciale Staten een daartoe strekken de wijziging in het Algemeen Zeeuws Waterschaps Reglement hebben aanvaard. De geschotsverordening geeft inzicht in de wijze waarop de aanslag van het geschot tot stand komt. In de verordening staat o.a. wie ge- schotsplichtig is, wat het voorwerp van het geschot is, wat de hef fingsmaatstaf is en op welk moment de geschotsplicht ingaat. Verminderd geschot Het uitgangspunt bij de heffing van het geschot is dat van de ongebouwde- en gebouwde eigen dommen een vol geschot geheven wordt. Dit is slechts anders als deze eigendommen een aanzienlijk min der belang bij de taakuitoefening van het waterschap hebben. In het eerdergenoemd AZW is vastgelegd dat hiervan in ieder geval sprake is Subsidie voor Zweedse fruittelers De Zweden konsumeren elk jaar ca. 220.000 ton vers fruit. Ruim de helft hiervan komt in een korte periode uit privé-boomgaarden. Van de overige 100.000 ton leveren de Zweedse fruittelers ca. 30%, terwijl er jaarlijks rond de 70.000 ton vers fruit wordt ingevoerd. Traditioneel is de Zweedse fruitteelt beschermd geweest door een import verbod in bepaalde periodes. Vanaf volgend jaar moet hier in het kader van afspraken in het GATT een ein de aan komen. Het direkte gevolg hiervan is dat de Zweedse fruittelers hun teelt moeten aanpassen om aan de toenemende buitenlandse konkurrentie het hoofd te bieden. Ze zijn er al toe overge gaan om oude boomgaarden te rooi en. Men plant nu vooral veel van de appelrassen Mutzu en Discovery. Van de Zweedse overheid krijgen de fruittelers in dit kader 20.000 Zweedse kronen (ca. 6.700, subsidie per ha. De appeloogst in de EG-10 is dit sei zoen door Brussel (voorlopig) vast gesteld op 6,826 min ton. Dat is 626.000 ton meer dan de grens van 6,2 min ton waarboven pre- interventie mogelijk is. Dit komt er op neer dat in de EG (ekskl. Spanje en Portugal) ca. 250.000 ton appelen preventief uit de markt genomen kunnen worden. Voor Nederland is het pre-interventiekwantum vast gesteld op ca. 8.000 ton. Van de ras sen die voor pre-interventie in aan merking komen zijn voor Nederland vooral Golden Delicious en Schone van Boskoop (Goudreinette) van belang. Per augustus jl. zijn de Lagere Agra rische Scholen van Oudenbosch en Steenbergen samengegaan. Dit bete kent dat er voor een grote regio agrarisch onderwijs behouden blijft, want de beide LAS-sen blijven op dezelfde plaats het onderwijs ver zorgen. Het ministerie heeft goedkeuring ge geven om m.i.v. 1 augustus 1990 het Individueel Lager Agrarisch Onder wijs (ILO) te starten. Het ILO heeft dezelfde vakken als het LAO, maar er wordt gewerkt met kleine groepjes en het tempo en de leerstof wordt aan de leerling(e) aangepast. Het programma is sterk op de praktijk afgestemd, de nadruk ligt op het werken met de handen. Deze uitbreiding van opleidingsmo gelijkheden is een goede zaak voor beide scholen, aldus de direktie van de LAS Oudenbosch/Steenbergen. bij dijken, stranden, wateren, bui tendijkse gronden en bij in een bestemmingsplan aangegeven na tuurgebieden. Op basis van de uitgaven van het wa terschap (waterkwantiteitsbeheer 40%, waterkering 25% en wegen 35%) heeft het dagelijks bestuur voor bovengenoemde ongebouwde eigendommen in de verordening, de volgende percentages van het ge schot opgenomen. Zeewater kerende dijken 60%; wa- terkerende binnendijken 60%; ove rige binnendijken 60%; stranden 60%; de wateren die op natuurlijke wijze zijn ontstaan 25%; buitendijk se gronden 60%; de natuurgebieden die voornamelijk uit water bestaan 25%; de overige natuurgebieden 95%. De procedure Vanaf 8 september ligt het ontwerp van de geschotsverordening gedu rende een maand ter inzage op het buro bestuurszaken van het water schap Noord- en Zuid-Beveland, Nassaulaan 8 te Goes. Gedurende deze periode kan een ieder tegen het ontwerp bezwaren indienen bij de Algemene Vergadering van het wa terschap Postbus 114, 4460 AC Goes. Nieuwe sekretaris 3 ZLO Met ingang van 12 september 1989 is mr. J. Oggel als sekretaris 3 ZLO opgevolgd door drs. T. Elzinga. Het sekretariaat van de 3 ZLO blijft ge vestigd bij de ZLM te Goes. Landbouwschap tot Braks over pachtvoorstellen De toeslag voor bijzondere teelten moet uit het Pachtnormenbesluit geschrapt worden. Deze toeslag, die geldt voor klein fruit en sierge wassen, is een belemmering voor vooral kleinere akkerbouwbedrij ven om nieuwe, bewerkelijke teelten in hun bouwplan op te nemen. Het Landbouwschap schrijft dit aan minister Braks van landbouw in een uitvoerige reaktie op diens voorstel voor verandering van het Pachtnormenbesluit. Pachters die klein fruit en siergewas sen telen, betalen naast hun ba- sispacht een toeslag van 60 procent op de pachtprijs voor bouwland. Dat is dan al gauw een 400 a 450 gul den per hektare extra. Minister Braks wil dat deze toeslag met nog eens 8 procent verhoogd wordt. Het Landbouwschap vindt daarentegen dat de toeslag moet verdwijnen, ook al omdat die remmend werkt op ver breding van het bouwplan door het huren van zaaiklare grond. Het schap wil verder dat de toeslag of aftrek op verkaveling voor zeeklei omlaag gaat van 110 gulden naar 95 gulden per hektare. Bij de vorige aanpassing is namelijk besloten om de verschillen in toeslagen en aftrek ken tussen de grondsoorten te ver minderen omdat "op alle grond soorten de externe produktie- omstandigheden bij de huidige in tensieve bedrijfsvoering van even groot belang is". De toeslag of af trek voor verkaveling op zeeklei is nog de enige afwijkende norm voor de externe omstandigheden. Pachtnormen Het Landbouwschap is het verder niet eens met het voorstel tot het in voeren van verschillende pachtnor men voor grasland en bouwland. Als de verpachter er niet op kan rekenen dat de pachtnormen worden aange past aan de stijging van de eige- naarslasten, zal de verpachter eerder geneigd zijn zijn bezit af te stoten. Bovendien moet de boer die zelf ei genaar van de grond is, ook de stij ging van de waterschapslasten dragen. Een verschil in pachtprijs tussen bouw- en grasland kan bovendien betekenen dat een pachter zijn grond niet meer vrij kan beheren. De ver pachter krijgt immers een financieel belang bij het bouwplan van de pachter. Verder zijn problemen te verwachten bij het vaststellen van de pachtprijs voor gemengde bedrijven en voor akkerbouwbedrijven met roulatie van maïsteelt. Het Land bouwschap verwacht bij differentia tie veel pachtgeschillen. Minister Braks vindt op grond van de gestegen eigenaarslasten en de in flatie dat de pachtprijs met gemid deld 5,4 procent omhoog kan. Dat is te fors, schrijft het schap, dat bij zijn berekening van de kostenstij ging zelf op 4 procent uitkomt. Ook de voorgestelde stijging van de pachtnormen voor bedrijfsgebou wen is te groot. De minister komt op een kostenstijging voor pachters van 5,7 procent voor akkerbouwbedrij ven en 7 procent voor gemengde en veehouderijbedrijven. Volgens het Landbouwschap is een verhoging met 5 procent voldoende. Het voor stel van de minister is dan ook niet voldoende onderbouwd. De pachter G.J. Leferink G.J. Leferink nieuwe direkteur Coöperatie Z.O.N. De heer G.J. Leferink is per 1 juni 1990 benoemd tot nieuwe direkteur van de Coöperatieve Landbouwver- eniging "Zuid Oost Nederland" b.a. te Eindhoven. De huidige direk- investeert steeds meer in zijn be- teur de heer D. Kommer maakt met drijfsgebouwen. Hef schap is tegen ingang van 30 juni volgend jaar ge- de differentiatie die minister Braks ook hierbij voorstelt: een verhoging van 2 procent voor de bedrijfsge bouwen van akkerbouwers en 10 procent- voor veehouders. bruik van de VUT-regeling. De heer Leferink (47) is momenteel direkteur bij Ruwvoeders bv te Hen gelo, een dochteronderneming van Cebeco-Handelsraad Het Hoofdbestuur van de Belgische Boerenbond heeft de heer Noël De- visch, huidige medewerker van EG- landbouwkommissaris Mac Sharry, vanaf 1 oktober 1989 benoemd tot gekoöpteerd lid van het Hoofd bestuur. Hij volgt in deze funktie in genieur A. de Bisschop op, die on langs met pensioen ging. Noël Devisch, geboren in 1943, is Landbouwkundig Ingenieur van de K.U. Leuven, Master of Science in Agricultural Management van de Universiteit van Reading (V.K.) en Doctor in de Landbouwekonomie van de Universiteit van Missouri (USA). Dijkgraaf Schouwen-Duiveland In de provincie Zeeland is mevrouw A.P. de Haan uit Lelystad benoemd tot dijkgraaf van het waterschap Schouwen-Duiveland. VLEESSEKTOR BENOEMT BE LANGENBEHARTIGER IN BRUSSEL Het Produktschap voor Vee en Vlees (PVV) heeft samen met de pluimvee industrie F(rans) van Dongen be noemd als belangenbehartiger in Brussel. In die funktie gaat hij kon takten onderhouden met vertegen woordigers van de Europese instel lingen. Hij zal vooral aktief zijn op de terreinen van milieu, dierenwel zijn, onderzoek en veterinaire kwesties. Ir. Van Dongen (32) is momenteel adjunkt-sekretaris van de Hoofdaf deling Veehouderij van het Land bouwschap. Op 1 november treedt hij in dienst van het PVV. Begin vol gend jaar begint hij aan zijn nieuwe taak in Brussel. In het oogstseizoen, met name tij dens de bietenkampagne, is het niet altijd te voorkomen dat het wegdek gedurende korte tijd met slik ver vuild wordt. Om de weggebruikers op de hierdoor ontstane gevaren te wijzen plaatsen veel boeren waar schuwingsborden langs de weg. Om de nodige uniformiteit te bewerkstel ligen en de verkeersveiligheid van de weggebruiker te vergroten, zijn in Tholen en St. Philipsland speciale waarschuwingsstickers gemaakt. Het is de bedoeling dat de landbou wers deze waarschuwingsstickers zelf op borden aanbrengen. De hoogte van de onderkant van het bord ten opzichte van de weg dient 1.30 m te bedragen. De borden kun nen dan als volgt bij het tijdelijk ver vuilde weggedeelte worden ge plaatst: - op wegen waarop in het algemeen niet sneller dan 70 km per uur wordt gereden: op 100 m vóór het punt waar het wegdek is vervuild. - op overige wegen: op 150 a 200 m voor het punt waar het wegdek is vervuild. Het plaatsen van borden met stic kers 'Slik' ontslaat de desbetreffen de landbouwer overigens niet van de verplichting de vervuiling zo spoedig mogelijk ongedaan te maken. Bij konstatering van een vervuild weg dek zal de wegbeheerder de vervuiler verzoeken binnen 2 uur de vervuiling ongedaan te maken. Indien daaraan geen gevolg wordt gegeven, zal de wegbeheerder op kosten van de ver vuiler de vervuiling ongedaan ma ken. Ook zal de Rijkspolitie dan op de hoogte worden gesteld, waarna proces-verbaal wordt opgemaakt. Zodra het wegdek niet meer vervuild is dient het bord 'Slik' onmiddellijk te worden verwijderd. Stickers De stickers die een afmeting hebben van 35 x 50 cm zijn vanaf 21 septem ber gratis verkrijgbaar bij o.a. de ge meente Tholen, Markt 1-5 te Sint Maartensdijk, kamer 146, de ge meente te Sint Philipsland, Kerkring 1 te Sint Philipsland en bij de land bouwers W.C. van Kempen, Kruy- tenburgseweg 1 te Poortvliet; A.B. Aarnoudse, Voorstraat 9 te Oud- Vossemeer; P.H. Verduit, Oude- landsedijk 12 te Tholen; J.D. Lind- hout, Engelaarsdijk 4 te Poortvliet; D.M. Bijl, Hartogsweg 16 te Scher- penisse; J.L.C. Mol, Heideweg 1 te Sint Maartensdijk; P.K.M. Stouten, Molenpad 6 te Stavenisse; J.H.M. Akkermans, Kleinedijk 2 te Sint An- naland; J.N.M. de Winter, Zeedijk 5 te Oud-Vossemeer; A.M. Guiljam, Korte Schoolstraat 3 te Sint Phi lipsland. Gedeputeerde Staten van Noord- Brabant hebben het stroomgebied van De Beerzen, westelijk van Eind hoven, gekozen als proefgebied, waar bijzondere eksperimenten plaatsvinden op het gebied van land bouw en milieu. Het gebied omvat met name de gemeenten Oost-, West- en Middelbeers en Vessem. Het Brabantse kollege hoopt met de eksperimenten uit te vinden welke maatregelen boeren kunnen treffen om de verzuring van de bodem, het mestoverschot en de verdroging in Brabant tegen te gaan. Tevens willen GS onderzoeken of er nieuwe wetten en voorschriften denkbaar zijn, die landbouw en veeteelt kunnen on dersteunen. De konkurrentiepositie van de Brabantse landbouw mag door teveel aandacht voor de belan gen van natuur en landschap niet worden aangetast, vindt het provin ciebestuur. Boeren die hun bedrijf willen aanpassen, kunnen wellicht op provinciale subsidie rekenen. Het projekt, dat nog door provincia le staten moet worden goedgekeurd, kost ongeveer 6 ton, waarvan de helft door het rijk zou moeten wor den betaald. Het dal van De Beerzen is zeer geschikt voor het onderzoek. Het heeft voor een deel de status van natuurgebied, maar tevens liggen er veel landbouwbedrijven, die door de uitstoot van ammoniak voor diezelf de natuur een gevaar vormen. Vrijdag 22 september 1989

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1989 | | pagina 4