Ter inzage legging vergunningaanvragen COVRA over geld en goed Startnotitie MER-procedure over berging baggerspecie cvz Melkquotum niet grondgebonden Reservaat Yerseke Moer Rekordomzet bij Teleac-kursus 'de coöperatie' Veranderingen door 'Oort' "Wat weten we soms weinig van el kaar", zei laatst een vrouw tegen me van wie haar man zeer onverwacht was komen te overlijden. "Werken dat deden wé, de opvoeding van de kinderen en hun toekomst lag ons na aan het hart. Van het bedrijf wist ik weinig of niets. Met de financiële za ken bemoeide ik me niet, wat het be drijf betreft. Natuurlijk spraken we er over, wan neer een koe of een kalf werd ver kocht en voor welke prijs aardappe len of appels werden verkocht; de in vesteringen die werden gedaan, maar de balans, de boekhouding, nu ja we keken er wel eens in, maar be grijpen deed ik er weinig van. Schrijf daar nu eens over of durf je dat niet? En zeg dan namens mij dat het hartstikke noodzakelijk is, openlijk over de zaken betreffende het be drijf en het gezin te overleggen, met praten alleen komt men er niet". Ik dacht aan de kursussen die we als Sociaal Ekonomische Voorlichting gaven, aan de lezingen die we hiel den, aan de individuele voorlichting die we deden, maar ik voelde mee: Eigenlijk voelde deze vrouw zich een vreemde in haar eigen zaken, nadat haar man was overleden. Toch ben ik er van overtuigd dat in veel gezinnen het nodige is geregeld via een testament bijv.: dat de langstlevende het bedrijf voortzet, dat de langstlevende in het huis kan blijven wonen, dat de langstlevende het vruchtge bruik van het onroerend- en roerend goed krijgt, dat de langstlevende de eigendom van onroerende- en roerende goede ren verkrijgt, dat de langstlevende na diens/haar overlijden aan de opvolger/ster heeft gedacht, dat de langstlevende enz Ons advies is bespreek onderling en met uw notaris welk testament voor uw situatie het beste is, laat het dan niet bij bespreken, maar doe het ook!! We zouden het zo willen stellen! Op 23 augustus jl. heeft de staatsse- kretaris van Financiën in een resolu tie bekend gemaakt dat zijn stand punt van 29 april 1987, waar hij middels een aanschrijving bekend had gemaakt dat een heffingvrije hoeveelheid melk pas met ingang van 6 september 1986 als zelfstandig bedrijfsmiddel kon worden aange merkt, niet juist is geweest. De staatssekretaris is naar aanlei ding van het arrest van de Hoge Raad van 31 mei 1989 nu ook van mening dat melkquota in de periode van vóór 6 september 1987 als zelf standige bedrijfsmiddelen kunnen worden aangemerkt. De staatssekre taris is in feite teruggefloten door de Hoge Raad en is in het ongelijk gesteld! Dit betekent dat ook voor verplich tingen aangegaan ter verwerving van melkquota van vóór 6 september 1986 investeringsbijdragen kunnen worden verleend. Bovendien behoeft een melkveehouder-koper van de in de hiervoor genoemde periode voor een melkquotum betaalde koopsom niet meer een gedeelte als grond of als geaktiveerde onkosten te be schouwen. Het volledige bedrag kan worden geaktiveerd als aankoop prijs van een zelfstandig be drijfsmiddel. De agro-fiskalisten hebben steeds verdedigd dat het door hen ingeno men standpunt juist was. Uiteinde lijk hebben zij ook deze slag gewon nen. Verkrijgers die tijdig bezwaar hebben gemaakt tegen b.v. de hef fing van overdrachtsbelasting, waar over ook in het notariaat veel ver schil van inzicht bestond, ontvangen intussen de gevraagde vermindering. Anderen ontvangen alsnog WIR- premie over hun investering. bestemmings plannen Oostburg Vanaf 13 september ligt gedurende een maand op de gemeentesekretarie ter inzage het ontwerpbestem- mingsplan 'Bedrijfsterrein Stam- pershoek'. Gedurende deze termijn kunnen schriftelijk bezwaren wor den ingediend bij de gemeenteraad, postbus 27, 4500 AA Oostburg. Vrijdag 22 september 1989 Wat u vandaag samen kunt regelen t.o.v. het gezin en het bedrijf stel dat niet uit tot morgen. Vraagt u zich samen ook eens af of het raadzaam is de bank of giroreke ning op beider naam te laten zetten. Wat er omgaat in het bedrijf en het gezin, óók financieel? Wat er omgaat bij de bank of de giro (leningen, uitstaande gelden). Wat de verzekeringspolissen beteke nen en waar u ze kunt vinden. Waar de boekhouding, de bankbe- scheiden, de eigendomsbewijzen, de pachtkontrakten, de koopakten, de overeenkomsten e.d. liggen? Wat er in het testament staat en de betekenis er van. Wat er geregeld moet worden in ver band met eventuele voogdij? Wat de huwelijkse voorwaarden be tekenen? Wat de rechten zijn t.o.v. de pacht? Wat het lid zijn van een Bedrijfsver- zorgingsdienst betekent bij overlij den van de man o.a. het recht op hulp tijdens een bepaalde overbruggings-periode? Als de man of de vrouw overlijdt komt men voor een reeks onbekende problemen te staan. Sommige van die problemen kunt u voorkomen, voor andere kunt u voorbereidingen treffen. Durft u er openlijk over te praten? Soms is het verschrikkelijk moeilijk. Wilt u er ook eens met an deren over praten. Ga dan naar de notaris, de sociaal ekonomisch voor lichter of voorlichters van uw orga nisatie. Te vaak worden we gekon- fronteerd met de onbekende proble men waar niet of zijdelings over is gepraat tussen man en vrouw. J. Markusse GS van Zeeland hebben na het vol gen van de vereiste procedures beslo ten aan de COVRA de gevraagde vergunningen te verlenen onder het stellen van voorwaarden. De aanvra gen met bijlagen, het MER, de be schikkingen en overige stukken lig gen voor een ieder ter inzage van 7 september 1989 tot en met 6 oktober 1989 op de volgende plaatsen en tijden: In het gemeentehuis van Borssele, Stenevate 10, Heinkenszand op werkdagen van 9-12 en van 14-16 uur en iedere vrijdagavond in de openbare bibliotheek, Stengeplein 1, Heinkenszand van 17-20 uur. In de bibliotheek van het direktoraat generaal voor het milieubeheer van het ministerie van Volkshuisvesting, Ruimtelijke Ordening en Milieube heer, dr. Van der Stamstraat 2, Leidschendam op werkdagen van 9-1? en van 14-17 uur. Op het buro Milieuzaken van de provinciale griffie, St. Pieterstraat 42 te Middelburg op werkdagen van 9-12 en van 14-16 uur. Beroep Vanaf 7 september 1989 tot en met 6 oktober 1989 kan een ieder die door de gevraagde bouwvergunning rechtstreeks in zijn belang is getrof fen op grond van de Wet administra tieve rechtspraak overheidsbeschik kingen een bezwaarschrift indienen bij burgemeester en wethouders van de gemeente Borssele, Postbus 1, 4450 AA Heinkenszand. Tevens kan aan de Voorzitter van de Afdeling Rechtspraak van de Raad van State, Postbus 20019, 2500 EA 's-Gravenhage, worden gevraagd de verleende bouwvergunning te schor sen dan wel een voorlopige voorzie ning te treffen. Vanaf 7 september 1989 tot en met 6 oktober 1989 kan tegen de aanvra gen voor vergunning Kernenergiewet en vergunning Wet verontreiniging oppervlaktewateren beroep worden ingesteld bij de Afdeling voor de Ge schillen van Bestuur van de Raad van State, Postbus 20019, 2500 EA 's-Gravenhage, door de aanvrager, de betrokken adviseurs, degenen die overeenkomstig artikel 20, 21, 22, 2e lid of 28, le lid onder e van de Wet algemene bepalingen milieuhygiëne bezwaren hebben ingebracht of door enige andere belanghebbende die aantoont redelijkerwijs niet in staat te zijn geweest overeenkomstig de hierboven genoemde artikelen be zwaren in te brengen. De vergunnin gen Kernenergiewet en Wet veront reiniging oppervlaktewateren word- den op 7 oktober 1989 van kracht, tenzij overeenkomstig artikel 107 van de Wet op de Raad van State, juncto artikel 4, le lid van de Tijde lijke Wet Kroongeschillen, tevens een verzoek tot schorsing dan wel tot treffen van een voorlopige voorzie ning is gedaan. Een eventueel verzoek tot schorsing of een voorlopige voorziening moet worden gericht aan de Voorzitter van de Afdeling voor de Geschillen van bestuur van de Raad van State. Degenen die te laat waren met een bezwaarschrift kunnen wellicht nog in aanmerking komen voor een ambtshalve vermindering wanneer de fiskus aan een klantvriendelijke handelswijze de voorkeur geeft. Blijft over een groep veehouders die in de heffing van overdrachtsbe lasting en het niet toekennen van WIR-premie hebben berust. Veel ad viseurs zijn van mening dat de fiskus ook deze veehouders tegemoet moet komen. De laatste zin van de resolu tie van de staatssekretaris geeft hen echter weinig hoop, omdat daar wordt vermeld dat op definitieve vaststaande aanslagen niet wordt te ruggekomen. De rechtspraak over melkquota is niet onuitputtelijk maar is nog niet ten einde, omdat ook voor de ver mogensbelasting nog een procedure aanhangig is gemaakt bij één der hoven. Stelligheid? Toch mogen we uit de uitspraak en de gevolgen konkluderen dat u zich niet te snel moet neerleggen bij stelli ge beweringen van het ministerie en/of zijn ambtenaren. In de prak tijk zien we dikwijls dat van die stel ligheid vaak niet veel over blijft wanneer recht wordt gesproken door ons hoogste rechtskollege de Hoge Raad. Helaas zal het ook hier zo zijn dat de gedupeerde veehouders kind van de rekening zijn en dat de staats kas vele miljoenen ten onrechte heeft ontvangen. J.J.C. Zegers Accountantsunie ZLM bv Bergen op Zoom Het reservaatgebied Yerseke Moer moet worden uitgebreid met 20 ha bouwland. Dit voorstel doen GS aan de betreffende statenkommissies. Met de uitbreiding van het relatieno tareservaat is 350.000,gemoeid. GS hebben reeds eerder hun instem ming met de uitbreiding betuigd. Met de 20 ha (een 'eiland bouw land') kan de ganzenschade op bouwland beperkt worden. Het ligt in de bedoeling één centrale lokatie voor de berging van pro bleemspecie met een capaciteit van 6 miljoen m3 in het Westerscheldege- bied te realiseren. De specie komt vrij bij het onderhoud van vaarwe gen, havens e.d. en bij de sanering van verontreinigde waterbodems. Als mogelijke lokaties zijn genoemd: - op het land: in het Sloegebied en omgeving, tussen Breskens en Hoofdplaat, westelijk en oostelijk van het Kanaal van Gent naar Ter- neuzen, tussen Reuzenhoek en Osse- nisse en tussen Kloosterzande en Graauw; - in het water tegen de bestaande dijk: bij de Sloehaven, de Kaloot (bij het Sloegebied), Staartsche Nol bij Borssele en Appelzak-Noord en Zuid (ten zuidoosten van Bath). Ter inzage Tot 20 oktober a.s. ligt in het pro vinciehuis te Middelburg (buro Mi lieuzaken) te Middelburg de startno titie MER-procedure over de berging van baggerspecie ter inzage, van 9-12 en van 14-16 uur op werkdagen. Voorstellen van de richtlijnen voor de op te stellen milieu-effekt- rapportage kunnen - eveneens tot 20 oktober - schriftelijk worden gericht aan GS van Zeeland, Postbus 6001, 4330 LA Middelburg. Voor nadere inlichtingen over de startnotitie, tel. 01180-35920, of over de procedure, tel. 01180-31365. Vorige week behaalde de CVZ een rekordomzet. Door een grote kg-aanvoer en een goede prijs vorming van zowel appels als pe ren werd een omzet van 2,6 mil joen gulden behaald. In totaal werden vorige week ruim 1.000 ton appels en 1.700 ton peren aangevoerd op de CVZ. Dinsdag 5 december start Teleac met de kurus "De Coöperatie/Opzet, struktuur en werkwijze". De kursus bestaat uit zes televisielessen, zes ra- diolessen en een kursusboek if 49,00). In de kursus "De coöperatie" wor den het ontstaan, de struktuur en de De belangrijkste wijzigingen van de nieuwe 'Oort-wetgeving' zijn: - De premieheffing volksverzeke ringen (AOW en AWW) zal als aparte heffing verdwijnen. Deze wordt geïntegreerd in de loon- en inkomstenbelasting. - De opslagpremies volksverzeke ringen (AAW en AWBZ) die nu door de werkgever worden be taald, zullen voortaan ten laste van de werknemer komen. Ter kompensatie zal de werkgever een zogenaamde 'overheve lingstoeslag' moeten gaan betalen. - De tarieven van loon- en in komstenbelasting zullen worden verlaagd. Er blijven nog drie schijven over. Over de eerste 41.500,— is 35,2% verschul digd. Over de volgende 41.500,is 50% verschuldigd en over het meerdere 60%. Voor bejaarden geldt voor de eerste schijf een ander tarief (18,3%). - Iedere belastingplichtige krijgt een belastingvrije som van 4.500,De meeste toeslagen hierop zullen vervallen. - Zogenaamde gemengde kosten (kosten met een gedeeltelijk za kelijk, gedeeltelijk privé- karakter) die een werknemer maakt, zijn voortaan niet meer of slechts gedeeltelijk aftrekbaar. Als de werkgever deze kosten vergoedt, wordt deze vergoeding geheel of gedeeltelijk als belast baar loon aangemerkt. (Info-magazine ASF) Prof. drs. G. ter Woorst, eindredac teur van het programma. werkwijze van de coöperaties in Ne derland (meer dan 1250) besproken en geanalyseerd. Het accent ligt daarbij op de coöperatieve onderne mingen in de agrarische sektor. De televisielessen zijn zeer praktijk gericht. De ekonomische analyses worden voortdurend aan de praktijk getoetst. De presentatie van de tele visieprogramma's is in handen van Legien Kromkamp, terwijl Sjoerd Dijkstra (onder meer voorlichter bij het Produktschap voor Vee en Vlees) de interviews "in het veld" voor zijn rekening neemt. De radio- lessen gaan direkt in op vragen en opmerkingen van kursisten naar aanleiding van televisielessen en hét boek. Voor meer informatie kan men tij dens kantooruren kontakt opnemen met het Teleac-informatienummer: 030-946946.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1989 | | pagina 3