VOO It in: VltOIIW Vrouw - Vrijwillig - Werk?! p.j. zuid geluid Het APJW staat voor je klaar, vijf dagen per week De Zeeuwse Plattelands vrouwen op tuinreis in Oost Zeeuws-Vlaanderen Oproep aan agrarische vrouwen Studiedag in Zeeland op 26 oktober redaktie Henk Tegels onder redaktie van de Redaktiekommis- sie Bond van Plattelandsvrouwen voor Zeeland en Brabant. Redaktieadres: Mevr. P. J. de Rooy-Janse M.A. Postbus 42, 4424 ZG Wemeldinge. 'Vrouw - Vrijwillig - Werk onder deze titel wordt op 26 oktober 1989 een provinciale studiedag in Zeeland gehouden. De leden van de werkgroep die zich bezighouden met deze studiedag zijn voor het me rendeel vrouwen die de provincie in zijn geweest met 'Herwaardering van arbeid'. Nadat dit projekt afgesloten was wilden zij op een ande re manier en onder een andere titel doorgaan met 'vrouwen', 'arbeid' en 'toekomst'. Zo langzamerhand ontstond het idee aan dit onder werp een provinciale studiedag te wijden. Hieraan vastgekoppeld zul len enkele diskussiebijeenkomsten in de provincie gehouden worden. Het programma van de studiedag is als volgt: Na de opening zal in het kort op ludieke wijze de geschiedenis van de vrouwenarbeid te zien zijn. Enkele vrouwen zullen d.m.v. tekst en muziek het klapstoeleffekt laten zien en horen. Vervolgens krijgen de drie inleidsters van de morgen het woord. Allereerst is dat Addie Dees, voor malig hoofdbestuurslid, en zij zal in haar inleiding ingaan op het vrijwil ligerswerk in de Bond, en ook daar buiten. De tweede inleidster is Krijnie Hoek, zij is werkzaam op een arbeidsburo en herintreedster, en zij zal de (on)mogelijkheden aangeven van de herintredende vrouwen. En de laatste inleidster van de mor gen is Joke van der Meulen, werk zaam bij buro 'Vrouw en Werk Zee land' en zij zal scholing en werk van vrouwen behandelen. In de lunchpauze hebben de deel neemsters van de studiedag de gele genheid om in te tekenen op een on derwerp (één van de onderwerpen van de spreeksters). De spreekster van het middaggedeelte is Marij Vul- to, voormalig emancipatiewerkster van de Bond. Haar onderwerp is het 1990-beleid. Na deze laatste inlei ding is er gelegenheid in kleine groepjes te praten. En daarna kun nen alle deelneemsters met de in leidsters van gedachten wisselen. De voorbereidingsgroep hoopt dat veel vrouwen naar deze dag zullen komen. En zich dus steeds meer be zig gaan houden met hun verande rende positie op het gebied van be taald of onbetaald werk. Vrouwen werken onbetaald, betaald of beide. Maar hoe zal dat werk er over tien jaar uitzien? of over dertig jaar? Nog meer vrijwilligerswerk? Nog meer vrouwen in de onbetaalde zorgsektor? Of zullen door het ge brek aan arbeidskrachten door de ekonomische ontwikkeling, vrou wen weer terug (mogen) keren naar betaalde arbeid? En wie heeft er dan nog tijd voor APJW staat voor Algemeen Plattelands Jongeren Werk. In de we reld van de plattelandsjongeren organisaties is het APJW geen onbe kende meer. De meeste bestuursleden kennen het APJW van het ka derblad 'PLATAAN', van het door het APJW gemaakte themama teriaal zoals het milieuspel of van publikaties als 'EFFE SERIEUS' en 'HOE GROEN IS HET PLATTELAND'. Helaas is het APJW nog niet bij iedereen goed bekend. Vandaar hieronder een overzicht van wat het APJW allemaal doet en wat je zelf met (steun van) het APJW kunt doen. Elk jaar vers materiaal Vrijwilligers en beroepskrachten van het APJW maken elk jaar allerlei materiaal rond een aktueel onder werp. Dit materiaal wordt zo ge maakt, dat je het zo in een afdeling kunt gebruiken. Maar het is ook mo gelijk om het materiaal aan te vra gen mét begeleiding van een of meer dere APJW-vrijwilligers. Deze on dersteuning is in principe kosteloos. Thema's De thema's, die al helemaal uitge werkt zijn, zijn: 1. Thema 1986/1988 'Werk en werk loosheid op het platteland' Hiervoor is gemaakt: - de diaserie: 'ledigheid is des duivels oorkussen' - een doolhof spel over tijdsbesteding - de videofilm 'sporen naar de horizon' 2. Thema 1988/1989 'Hoe groen is het Platteland'. 20 Het materiaal over dit uiterst aktuele onderwerp omvat: - een mobiele tentoonstelling over afval en hergebruik - een videofilm over batterijen, kwik en cadmium - een bordspel 'de aarde heeft geen nooduitgang' - de brochure 'Hoe groen is het plat teland?', met achtergrondinforma tie en konkrete programmasug gesties, bijv. zelf kringlooppapier maken. - de diaserie 'Milieu in vogelvlucht'. 3. Thema 1989/1990 'Prat op plat\ Het thema voor het komende sei zoen is streektaal, oftewel dialekt of tewel plat. Is dialekt iets om te ver bergen en je voor te schamen, of is het een stuk van je eigen kuituur? 'Prat op plat' De APJW basisgroep is het afgelo pen seizoen bezig geweest om mate riaal over dit nieuwe jaarthema ge- Josje de Koning-van Langeraad b.v. een ekstra bezoekje aan de steeds ouder wordende ouders of even een boodschap te doen voor een zieke vriendin? Zullen vrouwen het weer zover iaten komen dat ze gewoon inzetbaar zijn als de ekonomische omstandigheden dat toelaten? Of zullen vrouwen beter voorbereid aan het arbeidsproces deelnemen en b.v. het betaalde en on&etaalde werk verdelen? Laten vrouwen in het jaar 2020 de klapstoel nog dichtvallen? Josje de Koning-v. Langeraad 31 augustus 1989. Op die dag waren veel Plattelandsvrouwen uit Zeeland aan de boot van 9 uur in Kruiningen om gezamenlijk de overtocht naar Perkpolder te maken. Daar aange komen zijn we in de gereedstaande bussen gestapt en naar Hulst gere den voor de koffie met wat lekkers. Onze Zeeuws-Vlaamse tuiniersters waren daar reeds aanwezig. Omdat er voor deze reis zoveel be langstelling was, werd de groep gesplitst, zodat we - en dat was jam mer - met onze Vlaamse Plattelands vrouwen geen kontakt hadden. Twee bussen reden naar Stekene waar we op de 'Keyzershof' ontvan gen werden door mevrouw Keyzer. Zij gaf een kort overzicht van het ontstaan van haar tuin uit bosgrond en zand. Een grote verscheidenheid aan bloemen en planten, een heel mooi muurtje bij de vijver, de heide- tuin, de stekjes die er te koop waren, dit alles viel bij de dames zeer in de smaak. Bij het afscheid gaf me vrouw Keyzer nog een eigengemaakt gedicht mee, dat in de bus werd voorgelezen. De lunch werd gebruikt in Hulst en na een rondrit door de stad met zijn Basiliek, zijn wallen en de vos Rei- naert, reden we via Nieuw-Namen en Clinge naar de tuin van de familie Van Acker bij Emmahaven. Daar trokken de fuchsia's al onze aan dacht. Ze waren werkelijk fan tastisch. Ook de boomstammen en tronken met allerlei planten, waren onze aandacht meer dan waard, evenals de sloot voor de boerderij met veel vetplanten. Na nog even vertoefd te hebben op de zeedijk, waar we vanwege het druilerige weer weinig zagen van het Land van Saeftinghe, en nog iets te hebben gedronken, in het cafeetje al daar, ging onze reis verder langs de zeedijk richting Perkpolder. Daar namen we afscheid van onze voor treffelijke chauffeurs en natuurlijk ook van de dames De Feijter en Scheele, die ons tijdens de busreis op zo leuke wijze tekst en uitleg gaven over alles wat we onderweg tegen kwamen. Met de boot van 4 uur weer terug naar Kruiningen, waar ie der weer zijns weegs ging. Een ge notvolle dag, die ondanks de regen, meer dan geslaagd was. Tuinkom- missie bedankt! Koos bruiksklaar te maken. Het resultaat mag er wezen. Bij aanvang van het seizoen 89/90 is beschikbaar: - een APJW dialekt-quiz met origi nele geluidsvragen op een kasset- teband - een draaiboek voor een zelf te or ganiseren poëziefestival - T-shirts met de opdruk 'Goed ge bekt in m'n eigen dialekt' - thema-boekje met achtergronden en programma-tips. Dit boekje wordt aan iedere afdeling toe gestuurd. Afdelingen kunnen er dus alvast rekening mee houden bij de planning van het nieuwe jaarpro gramma. Plataan Plataan is het kaderblad vol met nieuws en nieuwtjes uit de wereld van de plattelandsjongeren organi saties. Je leest over aktuele ontwik kelingen in de organisaties en op zienbarende aktiviteiten in en van de afdelingen. 'Goh, doen ze het daar zo', is een veel gehoorde reaktie op artikelen, die in Plataan staan. Veel nuttige tips staan er in, ook al staat er niet altijd 'tip' boven. Tegenwoordig bevat Plataan ook re gelmatig een ekstra 'verenigingska tern' met nieuws en informatie van de afzonderlijke verenigingen. Daar mee is Plataan helemaal onmisbaar. Iedere afdeling krijgt vier eksempla- ren toegestuurd voor de bestuursle den. Als je ook Plataan wilt ontvan gen, geef dat dan door aan je pro vinciaal sekretariaat. En als jij iets interessants te melden hebt, aar zel dan niet en bel de redaktie van Plataan (tel.: 030-730830). Nieuwe aktiviteiten? In het boekje 'Effe serieus' heeft het APJW allerhande ideeën verzameld door afdelingsavonden. In plaats van je eigen suksesnummers uit voorgaande jaren te herhalen, kun je nu eens de suksesnummers van an dere afdelingen proberen. In 'Effe serieus' staan vooral vormende akti viteiten, waarvan bewezen is dat ze heel leuk of spannend zijn. De vijfde EG-richtlijn gelijke be handeling vrouwen en mannen is tot stand gekomen met als doel vrouwen en mannen in het midden- en kleinbedrijf, dus óók in de landbouw, een gelijkwaar digere positie te verschaffen. De ze richtlijn is inmiddels inge voerd in alle EG-lidstaten. Brus sel is echter niet tevreden. In 1993 moet de richtlijn worden herzien. Dit houdt in dat elke EG-lidstaat nog invloed uit kan oefenen op deze herziening. Agrarische vrouwen kunnen tot eind oktober gebruik maken van de mogelijkheid. Wat moeten zij dan doen? Zij kunnen aangeven welke knelpunten in hun situatie moeten worden opgelost en zij kunnen voorstellen doen over hoe hun positie kan worden ver beterd. Daarvoor kunnen ze kon- takt opnemen met de Standsor ganisaties, de Plattelandsvrou wenorganisaties of de agrarische jongerenorganisaties in hun ei gen provincie of gewest. Deze or ganisaties hebben een brochure ontvangen waarin helder uiteen gezet staat wat de betekenis is van de huidige richtlijn. Tevens komen de mogelijkheden voor de toekomst er in aan bod. Agrarische vrouwen kunnen re kenen op een serieuze behande ling van hun voorstellen. Voor stellen kunnen ook rechtstreeks naar de Werkgroep vrouwen van de COPA Nederland, Zuid westerringweg 9, 8308 PC Nagele. Advies vragen Je kunt bij het APJW ook voor ad vies terecht. Heb je een thema of on derwerp uitgekozen en wil je er meer over weten, dan kun je ons bellen. We hebben een uitgebreid dokumentatie-systeem met naast achtergrond- informatie ook pro- grammatips. Daarnaast beschikken we over een gigantisch overzicht van mogelijke films, videoprodukties en diaseries. De medewerkers van het APJW heb ben zelf ook de nodige deskundig heid en ervaring. Hoe maak je een leuke uitnodiging? De door het APJW uitgebrachte brochure 'Publiciteit en vormge ving' geeft antwoord op de vraag op welke wijze een afdeling in de publi citeit te kort schiet en geeft aan hoe je daarin verbetering kunt brengen. Hoe je als vereniging bij je leden en de buitenwereld overkomt is immers zeer belangrijk. Het heeft veel in vloed op het funktioneren van de vereniging, zowel nu als in de toekomst. In de brochure wordt o.a. gepro beerd om een antwoord te geven op de vragen zoals: 'Hoe ziet een mooie uitnodiging anno 1989 er uit?' of 'Hoe breng je een positief beeld naar buiten voor eventuele sponsors?', 'Hoe onderhoud je kontakten met de (plaatselijke) pers?' In overleg met de provinciale organi satie kan het APJW een avond ver zorgen over dit onderwerp, waar veel afdelingen plezier aan kunnen beleven. Eigen werk, persberichten, posters, afdelingsbladen, uitnodi gingen e.d. worden indien gewenst zeer kritisch onder de loep genomen. Voor advies hebben op het gebied van vormgeving, lay-out, drukken en publiciteit, bel dan het APJW. Tenslotte Bij het APJW zijn vele vrijwilligers uit de drie plattelandsjongeren ak- tief. De thema's worden uitgewerkt in 'basisgroepen' en de Plataan wordt gemaakt door de eigen re daktie. De aktiviteiten van het APJW wor den ondersteund door een drietal be roepskrachten. Maar laten we eerlijk zijn, het APJW zit niet bij je om de hoek. Het APJW heeft haar kantoor in Utrecht, in het gebouw waar alle landelijke aktiviteiten van de drie plattelandsjongeren organisaties zijn ondergebracht. Een groot deel van de ondersteuning, die het APJW geeft, verloopt dan ook schriftelijk of via de telefoon. Vooral de provin ciale sekretariaten spelen een belang rijke rol in de kontakten tussen de leden/de afdelingen en het APJW. Dit neemt niet weg dat afdelingen ook zelf een beroep kunnen doen op de medewerkers van het APJW om hen te begeleiden bij het opzetten van thema- of diskussie-avonden. Waar kan ik terecht? Aarzel daarom niet om kontakt op te nemen met het APJW. Ons adres is: Bemuurde Weerd OZ 12, Postbus 816, 3500 AV te Utrecht. Het tele foonnummer is 030-730830. Als je geen rechtstreeks kontakt met ons op wilt of durft te nemen, doe dat dan via je provinciale sekretari aat in Zevenbergen. Het telefoon nummer is 01680-27921. De medewerkers van het APJW Vrijdag 22 september 1989

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1989 | | pagina 20