Si 'Voorkom dat fruittelers eigen bedrijf opeten' •J Jw 1 KEN Golden Delicious was het meest gekochte ras Vooral knolselderij en winterpeen profiteren van neerslag Blijven we nog sla telen? KNLC-kommissie Fruitteelt bracht bezoek aan Zeeland De zomer- en herfstteelten onder glas op THOLEN lopen langzamer hand ten einde. Er slaat in de zomer en herfst een verscheidenheid van gewassen hier in de kassen, doordat er naast de wat traditionele gewassen zoals bonen en tomaten, behoorlijk wat zaadteelt plaatsvindt. Daar waar de kassen al vroeg leeg zijn worden de eerste voorbereidin gen getroffen voor de slateelt die hier nog algemeen is. De voorberei ding bestaan meestal uit eventueel grondontsmetting met o.a. metam natrium of een bespuiting met dit middel om de uitgevallen zaden van o.a. sla en andijvie afdoende te do den. Deze kunnen namelijk in grote getale opkomen in de teelten die er op volgen en geven vooral in de ra dijsteelt de nodige problemen met de oogst. Verder is het gelijkmatig nat maken van te droge grond een eerste vereiste om problemen met de sla van droge plekken en rand te helpen voorkomen. De grond na een zaad teelt gewas is dikwijls kurkdroog. Er zijn namelijk teelten die slechts en kele keren wat water gekregen heb ben tijdens de start en verder de ge hele zomer niets. Het laten bemonsteren van de grond op voedingsstoffen is een van de weinige middelen die ons enigszins ten dienste staan in de strijd tegen de nitraatnormen, men wil deze zo drastisch verlagen dat er eigenlijk in de winter geen sla meer te telen is in de Nederlandse kassen onder de hui dige omstandigheden. Er komen de laatste jaren steeds meer waarschu wingen bij de tuinders van de waren wet dat de geleverde sla een te hoog gehalte nitraat bevat, terwijl men hier als tuinder weinig of niets aan kan doen, er is bemest volgens grondmonster waarbij het advies op de grens zit dat sla nog groeit. Het is wel bekend dat tijdens donker weer het gehalte oploopt, maar dat is niet teregelen. Wanneer er op korte termijn geen oplossing hiervoor gevonden wordt is het toch een grote bedreiging voor de herfst- en wintersla. Landelijk ge zien heeft de kropsla zijn sterke po sitie in de glastuinbouw al enkele ja ren prijs moeten geven aan o.a. de paprika, welke behoorlijk in opmars is. De massale omschakeling op substraatteelt ook van heteluchtbe- drijven heeft er mede toe bijgedra gen dat de slateelt behoorlijk is inge krompen. Verdere afbrokkeling is zeker niet gewenst om toch nog een zekere positie te houden op de eksportmarkt. Met vorige week in WEST BRABANT ruim 50 mm neerslag, plaatselijk 80, is de bouwvoor, met vocht, weer meer dan verzadigd. Wel was voor de kilo's voor verschil lende teelten hard nodig dat het eens aanregende. Vooral knolselderij en winterpeen profiteren nu om een ge deelte van de groeiachterstand in te halen. Een groeiachterstand die te groot is om topopbrengsten te beha len maar die voldoende is om de prijs naar boven te halen. Knolselderij brengt tot 60 cent per kg op en dat is, ondanks dat nu niet meer dan 25 ton wordt gerooid, een goede prijs. Vooral bedrijven die niet de beschikking hebben over een mechanische koeling willen graag verkopen. Met de hoge temperatu ren die we nu hebben groeien de knollen erg hard, maar een op brengst van 50 ton per ha zit er niet meer in. Bij 40.000 kg zal het wel op houden. Tijdens het planten in mei, door de droogte op veel bedrijven pas in juni, had niemand verwacht dat er nog een redelijke kilogramop brengst te behalen zou zijn, met daarbij een hoge prijs. Ook voor le vering op langere termijn worden goede prijzen geboden. Op veel percelen winterpeen moeten de kilo's er nog onderkomen. Even als bij knolselderij is 10 tot 15% door een te dunne stand weggeval len. Ondanks lagere opbrengsten en over het algemeen geen al te beste kwaliteit brengen de betere partijen op de veiling te weinig op. Een wat hoger areaal dat voor de veiling is uitgezaaid houdt de prijs aan de lage kant. De verwachting is dat de peen die voor de industrie wordt geteeld een goede prijs kan gaan maken. Met name in Frankrijk is door de droogte een behoorlijke opbrengst- Onlangs bracht de kommissie Fruit teelt van het KNLC een bezoek aan de veiling CVZ te Kapelle en het proefstation voor de Fruitteelt te Wilhelminadorp. Voorafgaand aan de ekskursie hield de kommissie een vergadering over onder andere de LEI-raming en het gebruik van Alar. Uit de LEI-raming trok de kommis sie de konklusie dat het niet zo goed gaat in de fruitteelt. Hierbij valt vooral het zo belangrijke solvabili- teitsverloop op. Voorkomen moet worden dat de fruittelers hun eigen bedrijf opeten, vindt de kommissie. Alar Uit de huidige inventarisatie van Alar moet blijken of het gebruik van dit middel dient te worden vrijgege ven of dat het dient te verdwijnen. De kommissie wil hierover voor het volgende groeiseizoen duidelijkheid. Er blijkt echter nog steeds geen al ternatief te zijn voor Alar, wat met name van belang is voor de houd baarheid. Het onderzoek naar het gebruik duurt al langer dan de bedoeling is. Daarbij baren de binnengekomen gegevens zorgen. Alar blijkt in het hout te blijven zitten en komt een jaar later weer tevoorschijn. De kommissie Fruitteelt merkt op dat de houding van het Nederlandse publiek wat zal moeten veranderen. Wanneer de konsument fruit wenst dat minder bespoten is, zal hij ook de insekten die voor de bestrijding gebruikt worden, moeten aksepteren evenals de uitwerpselen daarvan. Klein fruit De fruitteeltkommissie betreurt het dat de teelt van houtig klein fruit in het zuidwesten van het land niet meer van de grond komt. Vroeger kwam houtig klein fruit in dit ge deelte van Nederland op vrij grote schaal voor. In Brabant blijken er wel mogelijk heden te zijn, onder andere voor Vrijdag 22 september 1989 aardbeien. Ook een gewas dat vol gens de kommissie goed in Neder land geteeld kan worden. WIR-kompensatiegelden De besteding van de WIR- kompensatiegelden dient volgens de kommissie Fruitteelt niet alleen aan de akkerbouw ten goede te komen. Er blijkt in dezen sprake van een misverstand over de besteding. Er moet onderscheid gemaakt worden tussen WIR- en BTW-gelden en het akkerbouwaktieplan. Ter kompen- satie van het afschaffen van de WIR is 100 miljoen gulden toegezegd, waarvan het grootste gedeelte is be steed aan struktuurverbeteringsmaat- regelen. De akkerbouw kan hier het meest van profiteren. Het geld is in principe ook voor andere sektoren bestemd. Wil de fruitteelt meeprofi teren dan moet de sektor zelf met plannen komen. Veiling Na de vergadering bracht de Fruit teeltkommissie een bezoek aan de Koöperatieve Tuinbouwveiling Zee land CVZ in Kapelle. Deze veiling heeft het jaar 1988 afgesloten met een omzet van 47,7 miljoen gulden, wat ten opzichte van 1987 een om zetstijging betekende van 5,7%. Deze omzetstijging vond vooral plaats in het eerste halfjaar van 1988. In het tweede half jaar zorgde de slechte tot matige prijsontwikke ling van de appels en de grote hagel- schade in grote delen van het aan- voergebied van de veiling voor een stagnerende omzet. Het aandeel appels in de omzet van CVZ bedraagt ruim 58%. Het aan deel peren bijna 35%. Kleinfruit maakt ruim 3% van het totaal uit. Dit laatste percentage daalt nog steeds door het afnemen van het areaal. De prijsvorming bij CVZ vertoont geen achterstand meer met andere veilingen. Voor peren is CVZ zelfs derving ontstaan. Er wordt op de vrije markt nog geen winterpeen aangekocht, maar wel is de handel aktief waar het gaat om het maken van afspraken later in het jaar. Voorlopig moet op veel plaatsen de winterpeen tot eind oktober groeien, voordat een afleveringsgewicht van 1 ons is behaald. De balans van het sperziebonensei- zoen kan al wel opgemaakt worden. Van de ongeveer 12 weken dat er sperziebonen van de voiiegrond wor den geveild zijn er in ieder geval 9 qua prijs zeer slecht geweest. Mis schien dat eind september de prijs nog wat kan oplopen, maar een ren dabele middenprijs zit er niet meer in. De opbrengsten liggen dit jaar 20% hoger. Daarbij komt nog om de hoek kijken dat door het ideale groeiseizoen de groeiperiode met 2 tot 3 weken is verkort. Bonen die eind juni waren gezaaid zijn begin september al geplukt. Normaal zit ten er 12 tot 13 weken tussen zaai en pluk zodat eigenlijk eind september de plukdatum had moeten zijn. Een logisch gevolg hiervan is dat het veil- seizoen ook met 2 weken wordt ver kort en dit betekent dan weer, 15% meer aanbod per dag. Met de 20% hogere opbrengst kun nen we er vanuit gaan dat er dage lijks 25% meer werd aangevoerd. Een gedeelte van de sperziebonen die normaal gesproken hadden moeten worden geveild zijn naar de industrie gegaan. Dit kwam financieel gezien beter uit. Uit een onderzoek onder 5000 Ne derlandse huishoudens is gebleken dat een belangrijk aandeel in de ge kochte hoeveelheid vers fruit wordt ingenomen door appelen. In het eer ste halfjaar werd er per gezin gemid deld 20 kilo appels gekocht. Golden Delicious was met bijna 6 kilo per huishouden het meest gekochte ras. Ook de rassen Granny Smith en Jo nagold waren bij de Nederlandse konsument populair. Van beide ras sen werd in het eerste halfjaar zo'n drie kilo per gezin gekocht. Verder waren in deze periode van het jaar de rassen Elstar, Goudreinette en Gloster van belang. Golden Delicious was de meest ge kochte appel en was in het algemeen laag geprijsd. Voor Nederlandse Golden Delicious betaalde de konsu ment gemiddeld 1,53 per kilo, voor de buitenlandse werd 2,17 neergeteld. Gemiddeld kostten de appels in het eerste halfjaar 2,13 per kilo. Gloster was in de afgelopen zes maanden de goedkoopste appel, voor gemiddeld 1,47 ging dit ras over de toonbank. Uit het feit dat Elstar, ondanks de hoge prijs 2,27 per kilo), één van de meest gekochte appelrassen was, blijkt dat de konsumenten de smaak van deze appel goed weten te waarderen. Van de totale gekochte hoeveelheid appelen van 20 kilo per gezin be stond veruit het grootste deel uit het Nederlandse produkt. In het eerste halfjaar van 1989 werd per gezin 13 kilo Nederlandse appelen gekocht en bijna 4 kilo kwam uit het buiten land. Van de overige 3 kilo is het land van herkomst niet bekend. Van peren werd in het eerste halfjaar aanzienlijk minder gekocht dan van appelen. In totaal ging het om 1,7 kilo per huishouding. Conference is met een aandeel van 34% het meest verkochte ras. Ongeveer een kwart van de perenaankopen bestond uit stoofperen. De Conference ging ge middeld voor 2,60 per kilo over de toonbank, voor een kilo stoofperen betaalde de konsument gemiddeld 2,04. een van de prijsbepalende veilingen geworden. Sukses Het nieuwe veilingkomplex van CVZ blijkt een sukses. De afzet is vlot en de prijsvorming goed. De mensen van de veiling maken zich wel zorgen om de groeiende konsen- tratie op dinsdag. Dit kan leiden tot problemen bij de aanvoer en afvoer van de produkten op die dag. Verder is het gevaar aanwezig dat op andere dagen de handel niet over het volle dige pakket kan beschikken en on voldoende in blok koopt. Dit kan ongunstig zijn voor de prijsvorming. Er moet voor gezorgd worden dat de handelaren op elke veilingdag de af- mijnzaal bezoeken. Een van de sterke punten van CVZ is het blokken van fruit. Andere veilin gen nemen dit systeem over. Er is zelfs het afgelopen jaar een begin ge maakt met het verfijnen van het systeem. De vruchten worden nu uit gesplitst naar elke kwaliteit en maat. Dit blijkt een goede ontwikkeling. Voor de telers is het van belang dat ze hun produkten in een kwalitatief zo hoog mpgelijk blok geplaatst krijgen. Dit vergt een goede sorte ring en presentatie. Proefstation voor de fruitteelt Het Proefstation voor de Fruitteelt in Wilhelminadorp is verdeeld over 27 percelen met een totale opper vlakte van 21 ha. De grond bestaat uit jonge kalkrijke zeeklei met een percentage afslibbaar van 20 tot 40%. Onder het dunne kleidek be vindt zich slibhoudend zand dat droogtegevoelig is. Verder is er een hoog gehalte aan koolzure kalk, wat gebreksverschijnselen kan geven aan peer en framboos. Het belangrijkste gewas, waar een onderzoek naar ge daan wordt, is appel gevolgd door peer. Kleinfruit heeft maar een zeer beperkt aandeel (1 ha). De heer C. Kortleve (l), voorlichtingskoördinator bij het CAD voor de Fruit teelt in de Voiiegrond, leidt de kommissie over het Proefstation. In het mid den de heer Zevenbergen, voorzitter van de NFO Het ondrzoek in de Proeftuin kan globaal in drieën verdeeld worden: in de klimaatkamer en koelcellen van het proefstation, op praktijk schaal bij bedrijven en naar geïnte greerde methoden. In de klimaatkamers vindt onder zoek plaats naar de invloed van on der andere lichtintensiteit, tempera turen en luchtvochtigheid op de groeiende calciumvoeding van de vrucht. De koelcellen zijn aangelegd voor proeven naar de bewaring van fruit. De proeven op de praktijk bedrijven richten zich vooral op het bestui ving, groeiregulatoren en snoei. Ver der worden er op praktijknivo proe ven gedaan met bestrijdingsmidde len en de vermindering ervan en wat het effekt is van boomstrookbedek- king op de broedgelegenheid van oorwormen. De proeftuin is tot slot al vijftien jaar bezig met het onderzoek naar biologische bestrijding in de fruit teelt, onder andere door proeven met het gebruik van roofmijtsoorten bij de bestrijding van fruitsprint- mijt. Pas in de jaren tachtig kwam een aangepast middelenpakket voor de geïntegreerde fruitteelt beschik baar. De resultaten van het onder zoek zijn bevredigend. Alleen de herkenbaarheid van appelwantsen is nog moeilijk. 19

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1989 | | pagina 19