Verteringsproeven geven inzicht in rendement en milieuaspekt veevoer Goede mogelijkheden voor veehouderij om hoge mestkosten omlaag te brengen Braks: Varkenshouders moeten voorrang geven aan milieu-investeringen Mengvoederfabriek Coppens verhuist naar het water Cehave-proefbedrijf Laverdonk: Friesland gaat naleven mestwet intensief kontroleren De grondstoffenkosten in het vee voer maken meer dan 80 procent van de mengvoederkosten uit. Dit gege ven is voor de Cehave aanleiding om uitgebreid onderzoek te doen naar de voederwaarde van grondstoffen en de voersamenstelling. Dat laatste is bovendien zeer belangrijk uit het oogpunt van het milieu. De sa menstelling van de mest wordt im mers in hoge mate bepaald door het voer. Zowel het een als het ander kan op zeer gerichte wijze worden onder zocht door middel van verte ringsproeven. Dat gebeurt sinds vo rig jaar stelselmatig op het proefbe drijf Laverdonk van de Cehave, dat even ten noorden van Veghel ligt. Met verteringsproeven kan men veel beter naar het rendement van grondstoffen kijken dan met voeder- proeven. Veevoedingsdeskundige op Laver donk, ir. Gert Hemke hierover: 'We houden bij zowel pas gespeende big gen, vleesvarkens tot 50 kilo als bij - G. Hemke braadkuikens precies de voederop name en mestproduktie bij. Verte ringsproeven vormen zeker een bij drage aan de oplossing van het mi lieuprobleem. Eén procent betere vertering geeft al meteen drie tot vijf procent minder uitwerpselen'. Om de verteerbaarheid verder te ver beteren, is er ook onderzoek gaande naar de ontwikkeling van enzymen voor een betere benutting van meng voeders. Hiervoor heeft de Cehave een subsidie van 1,25 miljoen gulden gekregen van het ministerie van Ekonomische Zaken. Het onder- zoeksprojekt 'Veevoederenzymen' wordt samen met Gist-Brocades in Delft uitgevoerd. Laverdonk huisvest op dit moment braadkuikens, ouderdieren, legkip pen, zeugen, biggen, vleesvarkens, konijnen en stieren. Fosforarm voer Uiteraard heeft het terugdringen van het stikstof- en fosfornivo in veevoe ders naar het door de overheid ge wenste nivo, de volle aandacht van de onderzoekers op Laverdonk. Nog voordat de mestwetgeving werd af gekondigd, was de bedrijfsleiding van het proefbedrijf hier al jaren mee bezig. 'We hebben met name al veel bereikt op het gebied van fosforarm voer. Het is gebleken dat de produktie bij dieren met fosforarme voeders zeker niet onder hoeft te doen voor die bij normaal gevoerde dieren. De resul taten op het gebied van groei, voe- derkonversie en vleespercentage blij ven gelijk', zegt ir. Hemke. Een belangrijk hulpmiddel bij het te rugdringen van het fosfor- en stikstofnivo is de twee- en driefasen- voedering. Een lacterende zeug die 12 liter melk per dag produceert, heeft ander (eiwitrijk) voer nodig dan een dragende zeug. Ook voor biggen bestaan twee soorten voer: start- en slachtvarkensvoer. Bij braadkuikens bestaat al langer meer-fasenvoedering, bij legkippen wordt die versneld toegepast. Volgens Hemke zijn de varkensboe- ren die tweefasenvoedering toepas sen nog in de minderheid. 'Op een groot bedrijf is een boer eerder ge neigd om tot de aanschaf van een tweede silo over te gaan dan op een kleiner bedrijf. Jammer genoeg wor den in het huidige systeem investe ringen voor de bouw van een ekstra silo niet beloond. En dat terwijl tweefasenvoedering bij zeugen al een vermindering van de fosfor- en stikstofuitstoot van zo'n 8 procent tot gevolg heeft'. Stikstofuitstoot Niet alleen het fosfor-nivo kan om laag. Ook de stikstofuitstoot kan via een andere voedersamenstelling met nog zeker 10 procent worden terug gebracht, door de voeders nog beter aan te passen op de specifieke pro- duktiefasen. Tien procent is overigens nog lang niet voldoende om aan de eisen in de nieuwe milieuwetgeving te voldoen. Het nog verder naar beneden bren gen van het stikstof is een lastiger opgaaf, die mogelijk kan worden verwezenlijkt met synthetische ami nozuren. Onderzoek hiernaar wordt vooral verricht door onderzoekcen trum De Schothorst in Lelystad en het Instituut voor Veevoederingson- derzoek. De winst zal echter vrij be perkt zijn. 'We moeten niet vergeten', zegt Hemke, 'dat meer dan 60 procent van de stikstof-uitstoot wordt ver oorzaakt door weidend melkvee. Je kunt koeien meer krachtvoer en snij- mais voeren, en voorts maatregelen nemen om te voorkomen dat de stikstof de lucht ingaat: mest uitrij den bij regenachtig weer, direkt on derwerken, in de grond injekteren en noem maar op. Voersamenstelling is niet het enige wapen tegen stikstof uitstoot'. H. de Bot Ook uit oogpunt van milieubeleid is het een goede zaak dat het weer wat be ter gaat met de prijvorming in de varkenshouderij, aldus minister Braks in Sterksel. De mestwetgeving zal veel veehou ders voor hoge kosten plaatsen in verband met opslag, afzet en verwer king van de mest. Zonder aanpas sing van het bedrijf zullen die kosten jaarlijks gemiddeld bijna 7 duizend gulden bedragen op een weidebedrijf en 27 duizend op een gespecialiseerd varkensbedrijf. Veehouders kunnen echter op verschillende manieren hun bedrijf aanpassen. In de meeste gevallen zullen de ekstra kosten daardoor tot de helft kunnen wor den teruggebracht. Het aantal inten sieve veehouderijbedrijven waarvan de kontinuïteit onzeker is, zal door de ekstra mestkosten met een kwart tot de helft toenemen. Dat blijkt uit Gunstige ontwikkeling van de eksport van de vee- en vleessektor In het eerste halfjaar is de uitvoer waarde van de vee- en vleessektor ten opzichte van 1988 met 500 mil joen gestegen tot ongeveer 4,4 miljard, een toename van 13De uitvoerhoeveelheid daalde met 2% tot 866.000 ton, vooral door een ver mindering van de eksport van de kalversektor met 14% en de var- kenssektor met 1%. De uitvoer van de runder-schapen- en paardensek- tor nam iets toe. Italië is met een bedrag van 1,1 miljard de grootste afnemer naar waarde gemeten. Op de tweede plaats komt de Bondsrepubliek met 1 miljard, gevolgd door Frankrijk met 0,7 miljard en Engeland met 0,6 miljard. Ongeveer 96% van de totale eksport of voor een waarde van 4,2 miljard gaat naar de lan den van de EG. Naar hoeveelheid is Duitsland, on danks een relatief grote daling met 34.000 ton of 13% toch de grootste afnemer. Varkenseksport De uitvoer van levende varkens steeg met 5%, doch daarbij dient opge merkt dat de uitvoer van levende slachtvarkens met 80.000 stuks daal de ten gunste van de uitvoer van big gen, die met 194.000 stuks steeg. Na het verkrijgen van de varkenspest-vrije status kon dit jaar voor een eerst ruim 6000 ton vers varkensvlees naar Groot-Brittannië worden uitgevoerd. De uitvoer van bacon naar Engeland daalde met 5% of 3000 ton. Kalversektor De ingekrompen melkveestapel le- Vrijdag 22 september 1989 een onderzoek van het Landbouw- Ekonomisch Instituut. Besparing op drink- en schoonmaak- water blijkt voor vrijwel elk vee houderijbedrijf rendabel te zijn. Een gescheiden opvang van mest met verschillende drogesto f percentages kan daarnaast, vooral op zeugenbe- drijven, de afzetkosten beperken. Door de mest met minder droge stof in de buurt uit te rijden en de betere mest, met meer droge stof, af te voe ren kunnen de kosten voor afzet en verwerking aanzienlijk dalen. Be werking van de mest op de.boerderij zelf blijkt maar voor weinig onder nemers aantrekkelijk te zijn. Of een bepaalde aanpassing de vee- vert minder uitgangsmateriaal voor de kalfsvleessektor. Met de produk tie daalde ook de uitvoer. De uitvoer van levende kalveren daalde met 53% tot 47.607 stuks, terwijl de uit voer van kalfsvlees met 13% daalde tot 65.521 ton. Ter aanvulling van de verminderde beschikbaarheid steeg de invoer van nuka's en start kalveren met 67% toe tot 83.068. Invoer De invoer van de vee- en vleessektor steeg met 3% tot 77.802 ton, met een waarde van 455,6 miljoen 15%). Het netto-overschot bedraagt voor het le halfjaar 3,6 miljard. Het Hoogeloonse mengvoederbe- drijf Coppens heeft eind vorige week zijn nieuwe vestiging aan de Zuid- Willemsvaart in Helmond in gebruik genomen. De verhuizing van de Kempische zandgronden naar het Oostbrabantse kanaal is niet toeval lig. Met de aanvoer van grondstof fen per schip hoopt direkteur Cop pens de kostprijs van zijn produkten aanzienlijk te kunnen drukken. Tot dusverre konden die grondstof fen uitsluitend over de weg van de zeehavens Rotterdam en Antwerpen naar de fabriek in Hoogeloon wor den vervoerd. De nieuwe fabriek ligt aan het begin van de omleidingsrou te van het kanaal oostelijk om Hel mond. Die is weliswaar nog niet klaar, maar het eerste stuk ligt er wel en is direkt voor de scheepvaart op de Zuid-Willemsvaart bereikbaar. Coppens heeft zich met de fabriek houder werkelijk zal helpen bij het drukken van de ekstra mestkosten, hangt vaak af van de bedrijfssitua tie: de oppervlakte, de ligging en de grootte van het mestoverschot. Veel veehouders zullen echter door veran deringen in hun bedrijfsvoering de ekstra mestkosten op den duur met de helft kunnen terugbrengen. Sti mulansen in de vorm van financiële prikkels en een goede bedrijfsbege- jeiding en voorlichting zullen dan wel nodig zijn. Kontinuïteitsproblerfien Wanneer de veehouders hun bedrij ven niet aanpassen aan de nieuwe omstandigheden zal het aantal be drijven dat in kontinuïteitsproble- men komt bijna verdubbelen. Maar ook wanneer de bedrijven maksi maal worden aangepast zullen de fi nanciële gevolgen van de mestwetge ving zich doen voelen. Op basis van de prijsverhoudingen van rond 1986 zal dan het aantal rundveehouders met een onzekere kontinuïteit met ongeveer een kwart groeien (van 7 naar 9%) en het aantal varkenshou ders met de helft (van 8 naar 12%). Nog een groter aantal bedrijven zal met liquiditeitsproblemen te kampen krijgen, maar die zijn vaak tijdelijk op te lossen met ekstra leningen. Als de inkomens daarna niet verbeteren zal echter ook van deze bedrijven de kontinuïteit worden bedreigd. wat zijn aanvoer betreft, nu in de zelfde positie gemanoeuvreerd als de Cehave in Veghel. De nieuwe fabriek is volledig ge automatiseerd en kan 125.000 ton mengvoeders per jaar produceren. Dat is een veelvoud van de 25 tot 30.000 ton die in de oude vestiging in Hoogeloon wordt geproduceerd. De kapaciteit van de nieuwe fabriek, die 18 miljoen gulden heeft gekost, kan bovendien vrij eenvoudig worden verdubbeld. Samen met andere kleine mengvoe derfabrikanten is Coppens aangeslo ten bij de Centrale Inkoop Combi natie (Centrico), waardoor gunstig kan worden ingekocht. Het bedrijf is ook in Holland Feed International (HFI) vertegenwoordigd. Het fami liebedrijf is in 1926 opgericht door de grootvader van de huidige eigena ren, de gebroeders Frans en Ad Coppens. Demissionair minister Braks heeft vorige week in Sterksel een dringend beroep gedaan op varkenshouders om voorrang te geven aan investe ringen in milieu-voorzieningen bo ven andere bedrijfsinvesteringen. 'Het is onvermijdelijk dat in de var kenshouderij milieumaatregelen worden getroffen. Hoe sneller dat gebeurt hoe beter', aldus de minis ter. Volgens hem laat de ernst van de problematiek niet toe dat de invoe ring van bepaalde milieumaatregelen wordt vertraagd. Braks heropende in Sterksel een gerenoveerd var kensproefbedrijf. Volgens Braks is het uit oogpunt van milieubeleid een goede zaak dat het weer beter gaat met de prijsvorming in de varkenshouderij. Daardoor komt er meer ruimte om te investe ren, aldus Braks. Er is volgens Braks nog een reden om zo snel mogelijk de milieubelasting door de varkens houderij te beperken. De maat schappij uit zich vaak kritisch over de varkenshouderij, hoewel mensen in verstedelijkte gebieden vaak niet weten waar ze het over hebben, al dus de minister. 'Desondanks zullen we ook met die kritiek rekening moeten houden', meent Braks. Volgens de voorzitter van de Noord brabantse Christelijke Boerenbond NCB, ir. A. Latijnhouwers, wordt het mestprobleem niet opgelost door gegoochel met cijfers. 'Overheid en landbouwbedrijfsleven moetéh het zo snel mogelijk eens worden over de omvang van het mestprobleem. Objektieve cijfers zullen aantonen dat de veehouders de afgelopen ja ren al forse winst hebben geboekt bij de aanpak van het mestprobleem', aldus Latijnhouwers. Op het varkensproefbedrijf in Sterk sel worden onder meer nieuwe pro- duktiemethoden in de praktijk be proefd. Daarnaast wordt geëxperi menteerd met nieuwe, milieuvrien delijke voorzieningen voor de var kenshouderij. Bij dat alles wordt ook gekeken hoe het welzijn van de dieren en de gezondheid van de vee houder het beste kunnen worden gediend. Politie en justitie in de provincie Friesland hebben aangekondigd in tensief te gaan kontroleren op het naleven van de mestwetgeving. Van af 1 oktober zal er intensief worden gekontroleerd op overtredingen als het lozen op oppervlaktewater, en het uitrijden en onderwerken van mest. De kontrole zal deels vanuit de lucht worden uitgevoerd. Hiertoe staan zo'n 60 vluchten op het programma. 17 Vanaf 1 oktober geen drijfmest op grasland In de maanden oktober en no vember mag er in het kader van de mestwetgeving geen drijfmest worden uitgereden op grasland. Het is het tweede jaar dat deze uitrijbeperking geldt. Vanaf 1 ja nuari tot half februari geldt een uitrijverbod op grasland als er sneeuw ligt.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1989 | | pagina 17