Goede Schapen in Den Bosch Verkoopdag Texelse Fokschapen in Den Bosch op 23 september Vleesstieren groeien eerste maanden het snelst in een open stal Oornecrose bij biggen Groeiverschillen jongvee worminfekties vooral veroorzaakt door Op 26 augustus 1989 werd in de Brabanthallen te 's-Hertogenbosch de Centrale Fokdag van het Texelse schaap georganiseerd voor leden in de provincies Limburg en Noord-Brabant met zwoegerziekte vrije dieren. Het grote aantal inzendingen, 873 dieren van 93 inzenders, beloofden een goede dag. In tegenstelling tot voorgaande jaren wa ren er veel ooien met lammeren ingestuurd, zowel bij de oudere vorm als bij de 1-jarige ooien en wat dit laatste betreft is dat een goede vooruitgang in de richting van een vruchtbare Texelaar. Nieuwe rubrieken waren 5 oudere dieren afstammend van één vader en de rubriek met sterooien, dat zijn ooien die een goed exterieur kombi- neren met voldoende nakomelingen van goed type dus bewezen fokdie- ren. Ook nieuw was voor het mid dagprogramma de kampioenschaps keuringen die allen uitgevoerd wer den door één vaste jury bestaande uit drie leden. Eén wens van de organiserende fok- dagkommissie kon helaas dit jaar nog niet worden uitgevoerd; name lijk een minimum eis stellen aan de vruchtbaarheidsindex van de inge zonden dieren. Dit in verband met het streven naar een goed ontwik keld, goed bespierd Texels schaap dat genetisch vruchtbaar is. Hopelijk zijn volgend jaar de gegevens van de stamboekschapen op tijd in de kom- puter aanwezig, zodat er op de fok- dagen vruchtbaar gebruik van ge maakt kan worden. In het ochtendprogramma werden de individuele dieren in 4 ringen ge keurd en in de hokken de groepen dieren. Drie rubrieken ramlamme- ren enkeltal met in totaal 30 die nog al afwisselend in kwaliteit waren, goe de kopnummers maar wat groot staartstuk. De 8 rubrieken 2- en 3- tallen ramlammeren waren van goe de kwaliteit, waarbij veel dieren een ruime ontwikkeling kombineren met goede tot beste besparing, maar soms krachtiger beenwerk nodig hebben. De besten uit deze rubrie ken en uitgezochte ramlammeren uit de stelletjes deden in de middag mee aan de verkiezing tot de 10 beste ramlammeren. Negen rubrieken met 12 of 3 tallen ooilammeren waren allen goed ver tegenwoordigd. Dieren met ras uitstraling korrekt gebouwd en als groep vaak goed bij elkaar passend. Dit resulteerde in veel le prijzen. Bij de 4-tallen ooilammeren misten enke le groepen de evenredigheid, toch verder goede individuen. Het beste hok ooilammeren was bestemd voor het drietal uit hok nr. 358 van Van Dommelen te Boekei. Bij de klasse 1-jarige ooien niet gezoogd was de indeling 1, 2 of 3-tallen waarbij de rubriek 3-tallen een opvallend goede rubriek vormde door korrekte bespierde dieren. Uit deze klasse werd de vleestypische ooi nr. 3535-0116 van Fussen uit Schimmert Kampioen en ooi nr. 3289-0544 van Muskens te Cromvoirt Reserve- Kampioen. Positief opvallend was de klasse 1-jarige ooien gezoogd, dieren die qua ontwikkeling en bespiering zeker zo goed waren dan dieren uit de vorige klasse en die qua aantal de niet-gezoogde overtrof. Kampioen in deze klasse werd de best ontwikkelde goed bespierde rastypische ooi nr. 3289-537 van Muskens en de bijna net zo goede ooi nr. 3286-970 van Martens te Els- hout die even in de voorhand het laatste mist. Uit deze klasse werd als beste stel jonge ooi met lam(mme- ren) aangewezen de ooi nr. 3468-0244 van Gerne te Wanroy, een goed schaap met 2 mooi typische lammeren. In klasse VI 3 kleine rubrieken oude re ooien zonder lammeren ingedeeld in 1, 2 en 3-tallen. Hierbij was er te recht voor alle stellen ooien een eer ste prijs. Zoals eerder vermeld een aparte rubriek met 7 sterooien zon der nakomelingen. Kampioen ooi nr. 3233-316 van Borstlap te 's- Gravenmoer en res. kampioen ooi nr. 3965-378 gefokt door Eelman te Texel en eigendom van Vaessen te Simpelveld. Een rubriek die interes sante goed bewaarde moederscha pen toonde, waarbij allen een rood lint voor de eerste prijs ontvingen. Hopelijk vind dit initiatief volgend jaar navolging. Klasse IV 3 rubrie ken oudere ooien met 2 lammeren. Rubrieken met wisselende kwaliteit 16 dieren tot uitdrukking komend in verschillende 3e prijzen. Het beste hok was voor ooi nr. 3289-0199 van Muskens, een best oud schaap met spieren waarbij 2 ruim ontwikkelde evenredige lammeren. In rubriek 11 de zeer vruchtbare moeders met 3 of 4 lammeren! Goede ooien met zo veel lammeren die als stelletjes de konkurrentie vlot aankunnen. Speci aal vermeld ooi nr. 3215-0178 met 4 lammeren van v.d. Goor te Everts- oord, die een IB prijs kreeg. In de middag was het kampioenschap oudere ooien vlot voor ooi nr. 3286-746 van Martens. Ruim en kor rekt gebouwd schaap met veel in houd en goede bespiering. De reser- vetitel vergde meer bespreking: ooi nr. 3247-0414 van Janssen te Everts- oord of ooi nr. 3289-0380 van Mus kens. Gekozen werd voor de laatste waarbij de bespiering de doorslag gaf t.o.v. het beenwerk. Interessant waren de afstammelingen-groepen van één ram in de middag. Getoond werden vijf groepen met vijf oudere scha pen. Allen goed voor een le prijs zonder problemen voor de jury. Bij na perfekt was het 5-tal ooien, vader nr. 3930-0659, van Martens te Els- hout. Een zeer evenredige groep, goed ontwikkelde ras typische dieren met een lange sterke bovenbouw en nette koppen. Op de 2e plaats de af stammelingen van ram nr. 5427-095 DP eigenaar C. v. Hoof te Alland. In deze groep 3 beste vleesrammen waarbij de 2 ooien wat gewoon ont wikkeld zijn. Het verschil tussen groep 3, afstammend van ram nr. 3316-166 DP van v.d. Goor, en groep 2 is hoofdzakelijk de iets bete re vleesopdruk in de groep van Van Hoof. Tot slot passeerden de rammen de revue. Door de zwoegerziekte bestrijding is in het verleden vrij veel goed fokmateriaal verdwenen. Ge lukkig bleek dat er dit jaar weer veel goede 1-jarige rammen zich melden die de toets der kritiek kunnen doorstaan. Het aanbod van de bete re oudere rammen is nog steeds be perkt. Van de 20 1-jarige rammen die meededen voor het kampioen schap was de titel verdiend voor ram nr. 3135-0900 van fokker eige naar Vaessen. Een ram die misschien qua eksterieur als voorbeeld kan die nen: ontwikkeld, sterk en bespierd. De reserve titel werd spannend gestreden tussen ram nr. 4030-0930 fokker C. Kikkert eig. Herijgers te Rijsbergen en ram nr. 3214-0658 fokker eigenaar Dinghs te Everts- oord. De jury gaf de titel aan nr. 0930 en koos voor de vleesopdruk, ondergetekende zou kiezen voor de diepe best bespierde ram, nr. 0658. Uit een onderzoek blijkt dat het niet eenvoudig is een oorzaak aan te ge ven van oornecrose. Evenmin is een pasklare oplossing te geven om het probleem te laten verdwijnen. Zeker is dat dieren met meer oorver wondingen ook meer last hebben van oornecrose. Bepaalde huidbak- teriën krijgen dan de kans een ont steking te veroorzaken. Daarom moet men trachten de big gen bij het spenen zo min mogelijk te mengen. Dan zijn er de minste verwondingen. Tracht het klimaat zo goed mogelijk te maken, vooral zorgen voor lage luchtsnelheden. Dan zullen dieren rustiger blijven. Voorkom overbe zetting. Behandelingen in de vorm van een jodiumspray of medicijnen kunnen per hok of per afdeling noodzakelijk zijn. Uit de 24 oudere rammen koos de jury ram nr. 5427-0139 van fokker eigenaar firma Borstlap. Een luxe, zwaar bespierde ram die jam mer genoeg matig ontwikkeld is. Reserve-kampioen werd ram nr. 3383-1097 van fokker eigenaar firma Peynenburg te Oirschot. Een ontwikkelde fraaie ram van goed type. Geheel volgens planning kon de voorzitter de fokdag óm 15.15 uur afsluiten. Een fokdag die goed geor ganiseerd was, die veel goede zwoe gerziekte vrije Texelse schapen toon de waarmee de inzenders aan de toe komst kunnen werken op schapen- gebied. Dick de Lange Op de fokdag in de Brabanthallen werden veel goede schapen gepresenteerd. Stichting Gezondheidsdienst voor dieren in Noord-Brabant Rotkreupel bij schapen Rotkreupel is voor de schapenhou derij een zeer vervelende ziekte. Vaak lopen meerdere dieren op een of meer poten kreupel. Soms grazen de dieren zelfs op hun voorknieën. Er treedt een ontsteking op van de tussenklauwhuid en een ondermij ning van het balhoorn. Bij chroni sche gevallen treedt een overmatige hoornproduktie op met als gevolg overgroeiingen van de wand met kneuzingen. Typisch is de zoet- weeige lucht die zich verspreidt. Een tweetal bakteriën, nl. Bakteroï- des nodosus en Fusobakterium ne- crophorum, speelt een rol, naast een vochtige omgeving en een tempera tuur die hoger moet zijn dan 10°C. Vandaar dat de aandoening het meest voorkomt in de perioden voorjaar-vroege zomer en nazomer- herfst. In de winter ontstaan norma liter geen nieuwe gevallen. Dit bete kent niet dat de dieren dan vrij zijn van de bakterie B. nodosus. Bekend is dat deze bakterie soms zelfs meer dere jaren onder het hoorn en in de tussenklauwhuid aanwezig kan blij ven. Deze dragers worden niet on derkend en het optreden van schijn- genezing is dan ook een van de grootste problemen bij de rotkreu- pelbestrijding. De twee genoemde bakteriën spelen ook een belangrijke rol bij het optre den van een stinkpootinfektie bij het rund. De twee aandoeningen zijn dan ook nauw verwant. Het rund is echter geen reservoir voor het ont staan van rotkreupel bij het schaap onder natuurlijke omstandigheden. Rotkreupel is een veewetziekte. Dit betekent dat de eigenaar dit moet melden bij de burgemeester van de gemeente, waar de dieren zich bevin den. Ook kan dit gebeuren bij de Om het inzetten van rammen met bekende, maar ook goede produktie-resultaten van de grond te krijgen en te stimuleren, maar ook om slachtlamproducenten de gele genheid te geven om bij het kiezen van vaderdieren een goede afweging te maken, zal door de afdeling Lim burg en Noord-Brabant van het NTS een verkoopdag worden gehouden. Deze verkoopdag zal op 23 septem ber 1989 plaatsvinden in de Brabant hallen te 's-Hertogenbosch. Op de eerste plaats zal het gaan om de aan voer van ramlammeren, 1-jarige en oude rammen. Verder zal ook enig vrouwelijk fok materiaal te koop worden aangebo den. Voor alle aangevoerde dieren geldt als minimumeis een vrucht baarheidsindex en groei-index van 95. De aangevoerde dieren komen alle van bedrijven met zwoegerziekte vrij certificaat. De aanvoer van de schapen gebeurt vanaf 7.00 uur. De afsluiting van de dag is om 13.00 uur. Voor nadere in lichtingen: tel. 04163-72292. Gedurende de eerste drie maanden is de groei van vleesstieren in een open stal hoger dan in een gesloten stal. Dit o.m. blijkt uit onderzoek op de Waiboerhoeve en het PR te Lelystad naar de huisvesting van vleesstieren gedurende de eerste zes maanden, waarbij vooral de gevolgen voor groei en voederopname uitvoerig zijn geanalyseerd. Andere konklusies zijn: huisvesting in eenlingboxen geeft een hogere groei en voeropname en minder uit val en minder longaandoeningen dan groepshuisvesting. Van 4 tot 6 maanden is de voeropname in de open stal hoger dan in de gesloten stal en is de voederkonversie on gunstiger. Een roostervloer met be tonnen ligbed geeft (in de periode van 4-6 maanden) een lagere voerop name en minder uitval dan een volle dig betonnen roostervloer. Een hou ten ligbed geeft een lagere groei en een lagere voeropname dan een vol ledig betonnen roostervloer. Een overzicht van de proef, alsmede de resultaten zijn te vinden in publi- katie no. 64 van het PR. Deze is te bestellen door 12,50 over te maken op postbanknummer 2306421 van het proefstation PR te Lelystad, met vermelding van: publikatie no. 64. Infekties met maagdarmworm en longwormen zijn, na de voeding, de belangrijkste oorzaak voor de ver schillen in groei van jongvee die op treden tussen de verschillende be drijven. In tegenstelling tot wat meestal gedacht wordt, treden de grootste ekonomische verliezen niet op bij kalveren, maar bij pinken en jonge koeien. Dit zijn de belangrijkste konklusies in het proefschrift 'De invloed van nematodeninfekties op de produkti- viteit van rundvee op melkveehoude rijen' van ir. H.W. Ploeger, die on langs aan de Landbouwuniversiteit Wageningen op dit onderzoek pro moveerde. Gezondheidsdienst voor Dieren of bij de RVV. Behandelingsmogelijkheden? Er bestaan geen wondermiddelen. De behandeling zal zeer grondig en akkuraat moeten worden uitge voerd. Allereerst moeten alle dieren, zowel de oudere schapen als de lam meren, goed bekapt worden. Alle overtollige en losse hoorn moet wor den verwijderd. Daarna kunnen de klauwtjes ingesmeerd worden met een antibioticum-oplossing. Na elke behandeling moeten de dieren in een schone wei gedaan worden. Dit is een weiland waar gedurende 14 da gen geen dieren hebben gelopen. Een week na het bekappen kan begonnen worden met de formalinebaden (5%-oplossing). Als een stabad wordt gebruikt is het belangrijk dat de watertemperatuur ongeveer 20°C is. Meteen als de dieren uit een door- loopbad komen moeten ze geduren de 1 uur op een schone droge plaats komen te staan. Deze baden moeten aanvankelijk wekelijks, later in een lagere frekwentie worden toegepast. Aan het gebruik van formaline kle ven nogal wat nadelen. Het is name lijk een prikkelende en giftige stof. In plaats van een formaline-voetbad kan dan ook een stabad worden toe gepast, waarin een 10% zinksulfaat- oplossing wordt gebruikt. Om de werking van het zinksulfaat te verbe teren moet een Teepoloplossing (1 ml per liter stabadwater) worden toegevoegd. Zinksulfaat heeft een aantal voordelen ten opzichté van formaline. Het kan meteen na het bekappen toegepast worden. De klauwtjes hoeven dan ook niet in gesmeerd te worden met een antibiotikum-oplossing. Het kan al leen als stabad worden gebruikt en de dieren moeten er 15-20 minuten in blijven staan. Dit moet na 10-14 dagen herhaald worden, daarna minder frekwent. Een alternatief is het 3 dagen op rij inspuiten van de dieren met een anti- biotikum (lincomycine- spectinomycine). Het effekt van vac cineren is wisselend en niet voorspel baar. Regelmatig bekappen blijft noodzakelijk. Chronisch geïnfek- teerde dieren die niet of slecht op de behandeling reageren moeten uit de koppel verwijderd worden en geslacht. Rotkreupel komt meestal door aan koop van besmette dieren op een be drijf. Belangrijk is daarom dat, bij aankoop van schapen, deze eerst be kapt worden en door een voetbad gedaan worden. Na een quarantaineperiode van 14 dagen kunnen de dieren dan aan de koppel worden toegevoegd, nadat de dieren opnieuw zijn gekontroleerd. Eveneens is besmetting mogelijk als de dieren komen op plaatsen waar ook schapen van andere eigenaren komen, zoals bij keuringen en ten toonstellingen. Dan ook moeten de dieren bij thuiskomst door een voet bad en gedurende 14 dagen in afzon dering worden gehouden. Na de her haalde kontrole kunnen de dieren aan de koppel worden toegevoegd. Ook de veewagen moet dan gerei nigd en ontsmet worden. Bij een gezonde schapenstapel is het aan te raden alle dieren 2 a 3 maal per jaar te bekappen. Ook is het re gelmatig gebruik van een voetbad dan zinvol. Bij dit alles moeten de lammeren zeker niet vergeten worden. Vrijdag 22 september 1989

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1989 | | pagina 16