Mr. J.C. Sneep: Is NAK- certificering nog wel waarborg? Kursus visteelt van start Eerste certificaten Beroepsopleiding Biologische Landbouw uitgereikt Vrouwelijke Wageningse ingenieurs starten netwerk Kursus bodem en bemesting op MAS Goes Stichting World Fish Center Neeltje Jans Op woensdag 6 september heeft de Arrondissementsrechtbank in Arnhem zich na een tussenvonnis in mei van dit jaar opnieuw gebo gen over de affaire tussen akkerbouwer P.W. Sneep te Dinteloord en de NAK. De West-Brabantse akkerbouwer heeft zoals we eerder be richtten, vorig jaar een procedure tegen de Algemene Keuringsdienst voor zaaizaad en pootgoed aangespannen omdat schade is ontstaan door de levering van ondeugdelijk NAK-gecertificeerd pootgoed. Op verzoek van de advokaat van akkerbouwer Sneep, trad prof.ir. L.J.P. Kupers tot voor kort verbonden aan de Landbouw Universi teit in Wageningen, op als getuige-deskundige. Professor Kupers heeft bij de Arron dissementsrechtbank naar voren ge bracht dat naar zijn oordeel een par tij pootaardappelen aan Sneep is ge leverd die niet alleen een mix was van poot- en konsumptieaardappe- len maar bovendien van slechte kwa liteit waardoor een opbrengstdepres- sie is opgetreden van ca. 34%. Ku pers: 'Ik heb getracht aan te tonen dat er met die partij onderweg iets moet zijn gebeurd, waardoor het NAK-label ten onrechte aan de par tij was verbonden. De NAK is in de nek gekeken. Een andere konklusie is niet mogelijk'. Gevallen als deze wijzen er volgens hem op dat de NAK zijn handen wat al te gemakkelijk terugtrekt van een partij pootgoed na het moment dat deze gekeurd is. 'Het NAK- waarmerk is een kwaliteitskeurmerk geworden, maar de NAK aanvaardt niet de konsekwenties daarvan. Vol gens de heer Kupers moet de NAK veel meer aan nakontröle gaan doen en bij overtreding met zeer forse boetes werken. Hij is redelijk optimistisch over de kansen van Sneep om de procedure met sukses af te ronden. 'Ik heb de NAK uitgedaagd om aan te tonen dat de partij met het label dezelfde is als de aan Sneep geleverde partij. De NAK zit daarmee in een moeilijk parket', aldus Kupers. De NAK wil in dit stadium geen kommentaar ge ven en heeft nog geen besluit geno men of ze ook een getuige deskundi ge op zal laten treden. Het eindvon nis in de affaire Sneep wordt vol gend jaar maart/april verwacht. Absoluut ondeugdelijk Waar het in feite om gaat is dat landbouwer P.W. Sneep uit Dinte loord bij zijn leverancier Bintje klas se A heeft besteld waarvan de kwali teit bij opkomst zodanig slecht bleek dat hij een nog niet uitgepoot gedeel te van de geleverde partij en de scha mele opkomst van de reeds uitgepote Bintjes liet keuren. Alle drie de keu ringen, waarvan er twee werden uit gevoerd door de NAK, leverden als resultaat op dat de Bintjes absoluut ondeugdelijk waren. De onderzoeks resultaten wettigden het vermoeden dat er geen pootaardappelen waren afgeleverd maar konsumptieaardap- pelen. Sneeps advokaat, dr.mr. J.C. Sneep, eist vergoeding van de schade bij zowel de leverancier als de'NAK. De NAK wijst elke aansprakelijk heid af. P.W. Sneep, heeft ooit, aldus het NAK, in het verleden een verzoek bij de NAK ingediend om als kontrakt- teler van zaaizaad toegelaten te wor den als aangeslotene. Dit verzoek is gehonoreerd, zodat P.W. Sneep ook als afnemer van pootaardappelen onderworpen is aan de statuten en huishoudelijk reglement van de NAK, die het een benadeelde onmo gelijk maken over de NAK te klagen bij een gewone rechter. P.W. Sneep kan de NAK dan ook niet dagen voor de gewone rechter ter vergoe ding van de schade. De advokaat hierover: 'Uit dit ver weer blijkt dat de NAK van oordeel is dat zij onder geen beding aanspra kelijkheid wenst te aanvaarden voor falen van haar keuringssysteem, ook al is haar daarvan een verwijt te ma ken. Gekonkludeerd mag worden dat de NAK certificering aan de in dividuele afnemer geen enkel (finan ciële) waarborg geeft en die ook niet behoort te geven. En dit ook al fi nancieren alle afnemers gezamenlijk de NAK certificering. Vrijdag 22 september 1989 Volgens mr. Sneep heeft de Arron dissementsrechtbank in Arnhem nu beslist dat P.W. Sneep als afnemer van pootaardappelen geen aangeslo tene is bij de NAK ook al is hij ooit als aangeslotene toegelaten betref fende het kontrakttelen van zaai zaad en dat het niet juist uitvoeren van de wettelijke taken door de Zaai-, Zaad- en Plantgoedwet opge legd aan de NAK, de NAK schade- plichtig maakt jegens hen die tenge volge van deze niet juiste uitvoering schade lijden. Verantwoordelijkheid Vraag is nu, zo meent advokaat Sneep, of de organisatie van de NAK zodanig moet zijn dat de (frau duleuze?) verwisseling voorkomen had kunnen worden of draagt de NAK alleen verantwoordelijkheid voor het kweken van pootmateriaal en niet voor het opzakken en het cer tificeren? Draagt de NAK geen ver antwoordelijkheid voor het opzak- Volgens prof. Kupers trekt de NAK wat al te gemakkelijk zijn handen terug van een partij pootgoed nadat deze gekeerd is. De belangstelling voor de commerciële viskweek groeit. De Stichting World Fish Center Neeltje Jans wil hierop inspelen door in samenwerking met de Middelbare Agrarische School te Helmond een kursus visteelt te orga niseren, die in december van start gaat. Voor een bedrag van 1.170,(in- kl. BTW) kunnen kursisten ver trouwd raken met alle aspekten rond viskweek. Deze opleiding biedt de kursisten inzicht in zaken als visbio- logie, voortplanting, gezond heidsleer en voeding. Daarnaast wordt aandacht besteed aan water zuivering en visverwerking. Ook de techniek en de ekonomische aspek ten komen ruimschoots aan bod. De kursus wordt afgesloten met een eks- kursie. De kursus begint in principe op dins dag 12 december a.s. en loopt door tot 20 maart 1990 met uitzondering van de dinsdagen in de kerst- en kro kusvakantie. Er wordt bij de lessen gebruik gemaakt van moderne lesmaterialen als video, diaprojek- tor, mikroskopen en praktikumap- paratuur. De kursus zal plaatsvinden op Neel tje Jans, in de vergaderzaal va het restaurant van Delta Expo. Belangstellenden kunnen zich voor deze kursus, die verzorgd wordt door docenten van de Middelbare Agrarische School te Helmond, aan melden bij Margreet Griep van de Kamer van Koophandel, die u een inschrijvingsformulier zal toezen den. Het telefoonnummer is 01180-35536. ken en het certificeren in de zin van het labelen van de zakken, dan mist het beoogde keuringssysteem haar doel. De NAK dient er voor te zor gen dat zakken die gecertificeerd worden op het moment van labelen deugdelijk pootmateriaal bevatten. Kan de NAK naar believen van de kwekers de hand gelicht worden met het labelen van zakken met poot goed, dan verliezen de wettelijk ge regelde keuringen veel, zo niet alles van hun waarde. Welke funktie heeft de NAK nog indien zij stapels labels aan de kwekers van poot- en zaaigoed afgeeft, die deze kunnen gebruiken naar hun eigen oordeel? Dit systeem legt zo'n zware verant woordelijkheid en zelfdiscipline op de kwekers en ontslaat de NAK zo van iedere verantwoordelijkheid dat zij haar bestaansrecht verliest, aldus mr. Sneep. In het stadhuis van Lelystad hebben donderdag elf kursisten de eerste certificaten van de Beroepsopleiding Biologische Landbouw ontvangen. Uit handen van de heer M.K. Riet dijk, direkteur van het Gewestelijk .Arbeidsburo Flevoland, ontvingen de zes meisjes en vijf jongens dit be wijs, waaruit blijkt dat zij deze nieu we opleiding met sukses hebben doorlopen. De Beroepsopleiding Biologische Landbouw is een samenwer- kingsprojekt van het GAB, de pro vincie Flevoland en de gemeente Le lystad. Van het Europees Sociaal Fonds werd hiervoor subsidie ont vangen. Ook de provincie en het ar beidsburo leverden een bijdrage. De kursus, die een jaar duurt, is opgezet door Buro Nieuwland uit Wagenin gen. Behandeld worden in die tijd onder meer de groenteteelt en akkerbouw- en veeteeltmethoden en bedrijfsvoering- en organisatie. Volgens ing. M.F.M. van den Berg, praktijkbegeleidster gedurende de opleiding, 'is het certificaat een visi tekaartje bij sollicitaties. Het geeft de kursisten een duidelijke voor sprong bij sollicitaties. BD- bedrijven kunnen zien dat ze een ge richte scholing hebben gehad. De opleiding is overigens ontstaan na dat BD-boeren hier uit Lelystad had den laten blijken dat er grote be hoefte aan goed geschoolde mede werkers was'. Overigens hebben negen kursisten allemaal een passende werkkring ge vonden. Van de andere twee laat een deelnemer zich verder opleiden, de tweede werkt nu als vrijwilliger mee aan de bouw van de prehistorische nederzetting in het Lelystadse Na tuurpark. Volgens Van den Berg heeft de kur sus aan de verwachtingen voldaan. 'In oktober starten we met de tweede kursus. Daarvoor hebben we inmid dels acht deelnemers, terwijl we er maksimaal tien kunnen hébben. Ook start in oktober de Handels opleiding Biologische Produkten. De ze wordt voor de eerste maal gege ven. De opleiding is gericht op de handel van biologische verse en ver werkte produkten en duurt ook een jaar'. De beroepsvereniging van Wage ningse ingenieurs (Nili) heeft geld beschikbaar gesteld om een speciaal netwerk te starten voor vrouwelijke Wageningse ingenieurs. Onder de naam Netwerk Nili Yrouwen wil men aktiviteiten ontplooien die de positie van vrouwelijke ingenieurs op de arbeidsmarkt ondersteunen en versterken. De Landbouwuniversiteit telt rela tief veel vrouwen onder haar af gestudeerden. Tot de beroepsbevol king van 10.000 Wageningse inge nieurs behoren ruim 3000 vrouwen. De helft van hen studeerde af in de afgelopen vijf jaar. Op grond van onderzoek bleek dat de loopbaanontwikkeling van vrou welijke Wageningse ingenieurs op bepaalde punten moeilijker verloopt dan die van hun mannelijke kolle ga's. Met name de fase waarin de vrouwen te maken krijgen met de verzorging en opvoeding van kinde ren is van grote invloed op de ont wikkeling van hun loopbaan. Een ander punt is dat vrouwen welis waar doorgedrongen zijn in alle be- roepssektoren maar dat de funkties die zij hier vervullen niet gelijk zijn aan die van de mannelijke Wage ningse ingenieurs: vrouwen werken minder vaak in leidinggevende funk ties en verdienen relatief minder. Daar komt bij dat 42 procent van de vrouwelijke Wageningse afgestu deerden in een deeltijdfunktie werkt, terwijl van de mannelijke afgestu deerden slechts negen procent in deeltijd werkt. Binnen het netwerk kunnen vrouwen informeel kontakten leggen met vrouwelijke ingenieurs die binnen andere organisaties en bedrijven werken. Op deze manier kunnen vrouwen elkaar van tips en informa tie voorzien, zowel wat betreft in houdelijke aspekten van het werk als onderwerpen die betrekking hebben op de loopbaan. Binnen het netwerk kunnen speciale aktiviteiten georga niseerd worden, gericht op loop baanplanning en het voorkomen van problemen bij het herintreden. In enkele regio's is op dit moment al op kleine schaal begonnen met de opzet van het netwerk. Het landelij ke Netwerk Nili Vrouwen zal offi cieel opgericht worden op 11 novem ber 1989 tijdens een symposium in het IAC onder de titel "De Wage ningse ingenieur: haar werk en toekomst". Zes jongens en vijf meisjes hebben allen de opleiding met goed gevolg doorlopen De komende wintermaanden wordt door de Rijks Middelbare Agrari sche School te Goes een kursus, bo dem en bemesting gericht op de ak kerbouw en vollegronds- groenteteelt, georganiseerd. Voor deze kursus kunnen nog enkele deel nemers worden geplaatst. De kursus zal zich vooral richten op kwaliteitsaspekten van de be mesting; organische bemesting; be mesting en milieu; mechanisatie en de (eigen) bedrijfsbemesting. De kursus wordt door de RMAS, in samenwerking met de heer Kodde (specialist bodem en bemesting) en de heer Remijn (specialist mechani satie) verzorgd. Voor kursisten die in loondienst zijn (ASF-registratie) is een vergoeding van de reiskosten en vergoeding van loonverzuim mo gelijk! De kursuslokatie is RMAS te Goes. De kursustijden zijn 12 woensdag middagen van 13.30 tot 16.40 uur. In overleg met de kursisten kan voor een ander tijdstip worden gekozen. Het kursusgeld bedraagt 175,00. Voor nadere informatie en/of opgave: Rijks Middelbare Agrarische School, Ravelijn de Groene Jager 8, 4461 DJ Goes, tele foon 01100-27203. 15

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1989 | | pagina 15