'Stap voor stap naar een optimale benutting van de komputer' Landbouw en bosbouw beter op elkaar afstemmen Verlengt de zomer tot volgend jaar Verkoop Nimos machines naar Boeke-Heesters J. de Jong, deelnemer studieklub management Cebeco-Zuidwest 'Agrarische Studiereizen 1989" Arbeid in de vee- en vleessektor Vicon VA 500 thans te koppelen met managementsystemen Toekomstverkenning landbouwbedrijven in vier gebieden van start Uitgebreide rapporten maken en werken met de cijfers is het doel van de vijfenzestig akkerbouwbedrijven, die maandelijks in het oplei dingscentrum van Cebeco-Zuidwest in Sirjansland komen werken aan de bedrijfsekonomische boekhouding. Ieder deelnemend bedrijf voert de eigen bedrijfsgegevens in met behulp van de Comak kompu ter. Alle werkzaamheden van de voorliggende periode worden inge typt, zodat men aan het einde van het jaar uitgebreide rapporten kan laten maken, zoals een kompleet mechanisatie overzicht of een bere kening van het ondernemersoverschot. In de studieklubs worden die gegevens besproken en onderling vergeleken. Jan en Mijnie de Jong uit Zuid- Beijerland zijn vorig jaar gestart en hebben nu bijna een volledig seizoen in de komputer ingebracht. De meeste keren gaan ze samen naar de studieklub, en als de een een keer niet kan, gaat de ander alleen, want ze kunnen beide inmiddels met het toetsenbord overweg. 'Voordat we hieraan begonnen hadden we geen enkele ervaring met automatisering. Mijn man gebruikte het bouwboek van het PAGV en ik verzorgde de fi nanciële administratie. We hebben halverwege het kursusjaar zelf een komputer gekocht en nu werken we - naast het bedrijfsekonomische pro gramma COMAK - ook met de fis- kale boekhouding. Ik heb deze win ter een boekhoudkursus gevolgd en met de boekhouder afgesproken dat ik zowel als zij de boekhouding bij houden. Aan het einde van het jaar vergelijken we dat met elkaar en als dat goed blijkt te zijn; doe ik het vol gend jaar zelf. Dat spaart uiteraard een hoop tijd uit bij de boekhouder, het enige wat hij straks nog doet is het belastingformulier invullen', al dus Mijnie de Jong. De familie De Jong wil ook volgend jaar weer meedoen met de studie klub management. De Jong: 'Je kan pas goed gaan werken met je cijfers als je met anderen kan vergelijken. Daarbij komt, dat als je thuis achter de komputer zit, je sneller geneigd bent het bijltje erbij neer te gooien. Een komputer is best duur, dus wil ik hem ook optimaal benutten. In de studieklubs worden vragen direkt beantwoord, bij wijze van spreken kan je dezelfde vraag drie keer stel len als je het niet direkt begrijpt'. Het programma wordt stap voor stap door genomen tijdens de bijeen komsten. Ook dat ervaart De Jong als prettig, omdat je geen overbodi ge ballast meekrijgt en toch steeds wat bijleert. 'We kennen alle moge lijkheden van het programma nog lang niet en om dat uit te zoeken is een handleiding onvoldoende'. Gevraagd naar het effekt van zo'n uitgebreide administratie, noemt Mijnie een aantal voorbeelden. 'In tegenstelling tot vroeger worden hoeveelheden kunstmest en gewas beschermingsmiddelen met de bijbe- Nieuw masker met ventiel Handelsonderneming Ten Cate uit Volkel heeft de alleenverkoop voor de landbouw vair een bescher mingsmasker met ventiel. Doordat men inademt door het masker en via het ventiel uitademt verkrijgt men een optimale zuivering. Met dit nieu we masker werkt men prettiger, het masker heeft een ideale pasvorm en is meerdere keren te gebruiken. Voor inl. tel. 04132-73013. Riejo Continu krachtvoerdoseerders Door de toenemende vraag heeft handelsonderneming Ten Cate, die de krachtvoerdoseerders Riejo Con tinu op de markt brengt, de heer P. Smits aangetrokken voor de ver koop binnen Brabant en Limburg. Ook buiten de grenzen is er veel vraag naar deze krachtvoerdoseer- der, er zijn kontakten gelegd in Bel gië, Duitsland en Israël. De produktieafdeling in Veghel legt momenteel de laatste hand aan een nieuwe serie doseerders. Voor meer informatie: tel. 04132-73013. 14 horende prijs direkt opgeschreven. Daardoor worden we kostenbe wuster en het maakt sneller bijsturen mogelijk, voorheen liepen we altijd achter de feiten aan'. Jan de Jong vult aan: 'In het PAGV- bouwboek schreef ik bijna net zo veel gegevens op als nu met Comak. Ik ben er alleen nooit aan toegeko men een saldoberekening te maken. Nu doet de komputer dat voor me en kan ik meer met m'n cijfers werken'. Tot slot noemt hij een voorbeeld: 'Uit een gewasvergelijking van onze tarwepercelen bijvoorbeeld kwam een groot verschil naar voren tussen verschillende rassen. We wisten wel dat er een verschil zou zijn, omdat het ene ras als dekvrucht diende, maar als je het zwart op wit voor je hebt liggen, schrik je toch van de hoogte van de cijfers. Op basis van De studieclubleden komen eens per maand naar het opleidingscentrum in Sirjansland. die saldo's kies ik wel een ander ras volgend jaar'. In oktober en november van dit jaar start Cebeco-Zuidwest met nieuwe studieklubs management. Een informatie-brochure kunt u aanvra gen op telefoonnummer 01110-19591. De landbouw en met name de vee houderij zal meer rekening moeten gaan houden met de instandhouding van bos in ons land. De gezond heidstoestand van ons bosareaal ter grootte van circa 334.000 ha, waar van circa 42.000 ha voor komt op landbouwbedrijven wordt onder meer negatief beïnvloed door am- moniakemissies vanuit de veehoude rij en de oprukkende verdroging. Zeker 80% van ons bos verkeert in 2000 nog steeds in de gevarenzone. Dit onder meer staat in het advies van de Bosbouwvoorlichtingsraad over het Beleidsvoornemen Struk- tuurnota Landbouw, dat onlangs aan minister ir. G. Braks (landbouw en visserij) is uitgebracht. De ammoniakemissie vanuit de landbouw en met name de veehou derij, is verantwoordelijk voor ruim 90% van de ammoniakemissie in Nederland. Mede hierdoor krijgt het bos in een groot deel van midden- en zuid Nederland (circa 2/3 deel van ons land) bij het voorgestelde beleid op de voor verzuring gevoelige gron den te lang een te forse depositie te verduren, waardoor er te grote risi- ko's ontstaan voor een duurzame in standhouding van het bos. De raad is van mening dat in dit deel van het land sneller lagere deposities moeten worden bereikt dan is voorzien. Hiervoor zijn ekstra effektieve ge biedsgerichte maatregelen noodza kelijk. Het heeft de raad verbaasd dat bos aanleg in de nota wordt genegeerd. De raad stelt voor om bosaan leg/houtteelt in te passen in het landbouwbeleid. Houtteelt kan in verband met het aangepaste markt en prijsbeleid in het kader van de Europese Gemeenschap, vooral voor akkerbouwbedrijven, een alter natief zijn in het bouwplan. Dit weekeinde is de lange, warme zo mer van 1989 officieel voorbij! Zelfs het weer lijkt zich de laatste dagen aan de officiële kalender te houden, nazomer, herfst.... Bij Agrarische Studiereizen heeft de herfst nog lang zijn intrede niet gedaan. De komen de maanden, tot in het jaar 1990 wordt de zon opgezocht! Op Kreta, het grootste Griekse ei land in de Middellandse Zee, kan het van 3 t/m 10 oktober 1989 nog echt zomeren. Behalve de gevarieerde toeristische en agrarische bezoeken is er ook tijd om te genieten van het zwembad, het strand, gezellige bad plaatsen en terrasjes. Tijdens de reis van 17 oktober t/m 5 november 1989 door Californië, de meest zuid-weststaat van de Verenig de Staten aan de Stille Zuidzee, en door Arizona, Utah en Nevada va rieert het weer tussen aangename zonnige lente- en zomerse dagen, warm in de woestijnachtige streken en een paar koudere dagen in het ge bergte. Elk boek, elke brochure zegt het; op Cyprus kan men in november, met een gemiddelde luchttemperatuur van 23°C, het zeewater 22°C, nog volop genieten van het strand, de zee en de zon. Maar óók van de bergen op Midden-Zuid Cyprus, waar men tijdens de reis van 7-15 november 1989 3 dagen verblijft. De reis door Florida, de meest ooste lijke staat van de Verenigde Staten aan de Atlantische Oceaan, en door een klein gedeelte van Alabama, Mississippi en Louisiana, alle drie aan de Mexicaanse golf, biedt zonni ge en niet al te warme dagen, met uitschieters naar boven èn naar be neden van 3-17 november 1989. En... misschien genieten van de herfst zon, in ieder geval van de mooie herfstkleuren in het Moezeldal van 10-14 oktober 1989. En verder: Parijs, 16-19 november, 4-daagse busreis. Brazilië en Californië, begin 1990! Voor uw aanmelding, nadere infor matie of het aanvragen van de bro chure, kunt u opbellen naar het Se- kretariaat van Agrarische Studierei zen, mevrouw L. Deumer, Kleine Oord 179, 6811 HZ Arnhem, 085-512087 tussen 08.00 en 17.30 uur. Machinefabriek Drost b.v. te Rhe- nen en groothandel/importeur Boeke-Heesters b.v. te Amersfoort hebben een overeenkomst gesloten betreffende de verkoop van de door Drost geproduceerde Nimos machi nes voor de agrarische sektor. Drost is een sinds 1976 gevestigde middelgrote machinefabriek die zich toelegt op de fabrikage van kwalita tief hoogwaardige produkten. Het meest bekend in de landbouw zijn de gepatenteerde Nimos aardappelloof trekkers. Boeke-Heesters behoort sinds jaren tot de vooraanstaande distributeurs van traktoren en land bouwmachines. De overeenkomst houdt in, dat Boeke-Heesters met in gang van 15 september 1989 de eks- klusieve verkoop, distributie en ser vice op zich neemt van de volgende Nimos machines: aardappellooftrekkers; kleine kip wagens (draagvermogen 4 ton); rol- bezems; motorstalbezems; zelflos sende wagens voor de bollenteelt. Boeke-Heesters gaat deze artikelen via de reguliere handel verkopen. Bestaande afspraken worden van Drost overgenomen. Ook de onder- delenvoorziening zal door Boeke- Heesters worden verzorgd. Beide fir ma's verwachten door deze samen werking de marktpositie van de Ni mos produkten verder te kunnen versterken. HetProduktschap voor Vee en Vlees wil zijn aktiviteiten op sociaal- ekonomisch terrein verder intensive ren. Er is daarover een rapport op gesteld, dat in principe de instem ming van het bestuur kon hebben, al waren er wel nogal wat kritische vra gen van werkgeverszijde, in het ka der van de C.O.V. Het liet zich aan zien dat een aantal van de kritische Duits groenteverwerkend be drijf verdubbelt kapaciteit Het Westduitse produktiebedrijf van kant-en-klare verse groenten heeft zijn kapaciteit verhoogd tot een gemiddelde dagproduktie van 30 ton bewerkt produkt. De verwer kingsruimte is verdubbeld tot 6.000 m2. De investering beliep 15 miljoen D mark. De omzet bedroeg in het seizoen '88/'89 ca. 36 miljoen D mark. Als deelnemer aan het TAURUS kop pelingspro jekt heeft Vicon thans de eerste koppelingen gereed tussen de VA 500 voerautomaat en manage mentsystemen. Zo zijn thans enige bedrijven werkzaam met VeKuSoft programma gekoppeld aan de Vicon voerautomaat. Andere management programma's volgen nu. Medio sep tember zal de koppeling volop lever baar zijn. Hiermee geeft Vicon gestalte aan het stap voor stap auto matiseren in de veehouderij. Dit zal uiteindelijk vorm krijgen in de stal van de toekomst of te wel het B 2000 projekt. Tevens heeft Vicon een nieuwe bro chure van de VA 500 voerautomaat uitgegeven. Voor inlichtingen tel. 03200-79511. vragen opgelost kunnen worden. Het Produktschap is van mening dat meer aandacht moet worden besteed aan kwantitatieve en kwalitatieve aspekten van de arbeid. Het niet vol doen aan deze behoefte wordt door het PVV gezien als een belangrijk knelpunt in het versterken van de konkurrentiepositie. In Brabant, Friesland, de Wieringer- meer en de Veenkoloniën wordt dit najaar bij wijze van proef een begin gemaakt met een projekt gericht op het systematisch analyseren van agrarische bedrijven. Individuele ondernemers zullen in de gelegen heid worden gesteld om, al dan niet met hulp van buiten, de mogelijkhe den en onmogelijkheden op hun be drijf in kaart te brengen en aan de hand daarvan voor de toekomst beslissingen te nemen. De 'bedrijfsdoorlichting' in de vier gebieden vormt de aanloop tot het landelijke projekt herstrukturering land- en tuinbouwbedrijven, een ge zamenlijk initiatief van de landbouw organisaties en het Landbouw schap, dat in 1990 van start gaat. Over ongeveer vijf jaar moeten zo veel mogelijk agrarische onderne mers een duidelijk beeld hebben van de richting waarin zij hun bedrijf kunnen ontwikkelen. Voor de uitvoering van het projekt zijn per gebied de regionale land bouworganisaties als eerste verant woordelijk. Een belangrijke rol is weggelegd voor de sociaal- ekonomische voorlichtingsdiensten en de landbouwvoorlichtingsdienst. Vrijdag 22 september 1989

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1989 | | pagina 14