DB ZLM maakt op Noord-Beveland kennis met drie initiatiefrijke ondernemingen Interprovinciaal overleg brengt advies uit over structuurnota landbouw en natuurbeleidsplan Boekje open over auto-leasing doen Met dit credo is Frans Klaas sen te Kats zes jaar geleden begon nen met het forceren van witlof op stromend water. Daarvóór teelde hij altijd al witlofwortels. Volgens Klaassen heeft het trekken van wit lof alleen maar zin als je het jaar- rond doet: "Als je het alleen doet om 's winters je arbeid te benutten dan kan het niet uit, want in de win termaanden ligt de prijs altijd onder de ƒ2,per kg. Een gemiddelde prijs van 2,50 per kg. is echter minstens nodig, en daar kun je al leen maar aan komen dankzij de ho gere prijzen in voor- en naseizoen. De prijzen van nu - boven de vijf gulden per kg - heb je echter nodig om aan je gemiddelde te komen. Daarnaast heb je natuurlijk een ze kere kg-opbrengst en omzet nodig om de investering rendabel te maken". De teelt van de wortels vraagt niet zoveel arbeid, het forceren des te meer. Klaassen is zo'n vier dagen per week bezig met het werk dat de wit- loftrek met zich meebrengt: opzet ten, controle, uithalen, veilingklaar maken, cel schoonmaken etc. Het schoonmaken en 'sealen' van de wit lofkroppen doet de teler niet zelf, hij roept daarvoor de hulp in van drie vrouwen die hem tweemaal per week een dag komen helpen. In één dag kan één rij worden verwerkt, dat be tekent dat per week' twee rijen wor den geoogst. Elke week worden ook weer twee rijen opgezet. De zes rijen die op het bedrijf geteeld worden passen zodoende exakt in een drie weekse roulatie. De kg-omzet be draagt ca. 12 ton per kg. Alle witlof wordt geveild op de veiling Zuid Holland Zuid te Barendrecht, in kleinverpakking (klasse I export). Gevraagd naar het arbeidsinkomen per uur zegt Klaassen: "Dat is nog niet te veel, en ik zou het niemand aanraden ermee te beginnen". Het aantal uren dat hij maakt is meer dan 2.000 per jaar, "veel meer" zegt Klaassen. Het niet aanraden met de witloftrek te beginnen heeft ook te maken met de situatie op de markt. "Er is genoeg, bij een geringe uit breiding kan de markt overvoerd ra ken. Ook een aspekt waar de teler mee gekonfronteerd wordt is de gro te afstand tot de veiling te Baren drecht. Desondanks weet hij dat hij om op de hoogte te blijven geregeld een kijkje moet nemen op de veiling, en dat doet hij dan ook. Behalve witlof teelt Klaassen ook o.a. broccoli, winterbloemkool en winterpeen. Met behulp van de ZHZ is een groep van zes telers van broc coli opgezet, met succes. Niet alle ini tiatieven in de vollegronds groen- tenteelt komen echter goed van de grond. Voorbeelden hiervan zijn de groene asperge en knolvenkel. Niet over rozen Ook de markt van zomerbloemen is zeer beperkt, vertelt Jos Boone. De teelt van zomerbloemen vindt van ouds plaats rond Rijnsburg, ook de Jos Boone (m) leidt de bezoekers door zijn kas, met daarin het gewas Solida- go (guldenroede). Van dit gewas snijdt hij nu dit jaar voor de tweede keer. plaats waar ze geveild worden. Boo ne is in 1987 in Kats gestart met de teelt van zomerbloemen, op een stuk Jan Valkier (r) geeft de bezoekers de nodige uitleg tijdens de rondleiding over het bedrijf, waarbij onder andere de verpakkingslijn werd bekeken. De onkruidbestrijding is allemaal handwerk. Ter bestrijding van ziek tes (onder andere meeldauw en Bo- trytis) moet geregeld worden gespo ten, evenals tegen spint of luizen. In de vakantie maakt Boone gebruik van vakantiehulpen, en ook 's zater dags heeft hij wat hulp. Verder doet hij al het werk samen met zijn vrouw, "en de arbeidsbehoefte is wel zodanig dat we op die ene hecta re druk werk hebben", vertelt Boo ne. Veel tijd gaat zitten in het vei lingklaar maken: snijden, bossen en klaarzetten in emmers. Er wordt el ke dag geveild, en ook voor kleine partijen komt de vervoerder langs. Gewassen die op het bedrijf geteeld worden zijn o.a. Solidago, pioen roos, boerenwormkruid, Campani- bo, sneeuwbessen, hertshooi, aster, vrouwenmantel en hortensia. De So lidago (guldenroede) staat in een plastic tunnelkas. Het is een korte- dagplant, die gaat bloeien als de daglengte minder is dan 14 uur. Met behulp van lampen kan Boone de daglengte verlengen, wat een bloei- verlating geeft, en - zo is de bedoe ling - betere prijzen. "Het is de kunst de bloei te verleggen. De prijs per tak ligt tussen de 7 en 35 cent en bedraagt gemiddeld 17 cent, maar in juli en augustus brengt een tak vaak maar 5 cent op". Half september le verde het gewas zijn tweede snede. Het pad van een bloementeler gaat niet altijd over rozen. Boone heeft veel pionierswerk moeten verrich ten, en dat pakte ook wel eens ver keerd uit. Desondanks heeft hij - met beperkte middelen en veel inzet - samen met zijn vrouw een bedrijf weten op te zetten met goede perspectieven. Bij de bezoekers dwong dit initiatief veel respekt af. Lex Kattenwinkel Witlof teler Frans Klaassen (m) beantwoordt vragen over witloftrek. Midden voor enkele doosjes kleinverpakte witlof. grond van bijna een hectare. Hij teelt niet het 'standaardpakket' ("te veel konkurrentie op de veiling"), maar zit meer in "de apparte din getjes". Over de teelt heeft Boone veel zelf uit moeten zoeken. Een voorlichter komt er niet op zijn bedrijf, en er is ook geen studieclub in Zeeland. Hij deed (en doet) zijn" kennis vooral op door zich samen met zijn vrouw te oriënteren en informeren bij telers in de omgeving van Rijnsburg. De bloemenvoorlichter aldaar is hen daarbij tot grote steun geweest. Zo wel de heer als mevrouw Boone heb ben een grote liefhebberij in bloe men. "Als dat niet zo was, dan kon dit helemaal niet. We gaan altijd sa men op ptad. Met zijn tweeën hoor je veel meer". En: "Bij ons thuis wordt veel over bloemen gepraat", zegt de bloementeler. Vorige week vrijdagmiddag hield het dagelijks bestuur van de ZLM, sa men met het kringbestuur van Noord-Beveland, een excursie op het voormalig eiland Noord-Beveland. Veel aandacht ging daarbij uit naar de tuinbouwmatige benadering van de plantenteelt: bezocht werden de bedrijven van Frans Klaassen te Kats (o.a. witloftrek) en van Jos Boone eveneens te kats (teelt zomerbloe men). Daaraan voorafgaand hadden de ZLM-bestuurders een bezoek ge bracht aan aardappelhandel J. Val kier te Kortgene. De excursie ging per bus. De route was met zorg gekozen en voerde langs de mooiste plekjes van het ge bied. Deze waren soms slechts via smalle dijkjes en 'moeilijke bocht jes" bereikbaar. Onderweg bracht kringvoorzitter Frans Dees allerhan de wetenswaardigheden over de streek naar voren. Noord-Beveland meet nu 7.000 ha, maar eens was dat 9.000 ha; aan de noordkant was het eiland vroeger ongeveer 1 km bre der. Een rondrit over het (deels nog in aanbouw zijnde) nieuwe bunga lowpark op het recreatieoord 'De Roompot' toont ontwikkelingen die in de huidige tijd een steeds sterker accent op het gebied drukken. Het eerste bedrijf dat bezocht werd was aardappelhandel Fa. Valkier te Geersdijk (gem. Kortgene). Het be drijf is hier gevestigd sinds 1953. De huidige bedrijfsgebouwen zijn pas twee jaar oud, de omzet bedraagt tussen 50.000 en 60.000 ton aardap pelen per jaar. Valkier is gespeciali seerd in tafelaardappelen voor met name overzeese bestemmingen. De aardappelen, die - om jaarrond te kunnen leveren - bestaan uit rassen Bintje (90 procent), Probaat en Ro de Pipo, meest geëxporteerd in een heden van 25 kg. Het bedrijf werkt met een eigen merk: het JV merk. Daar wordt vanuit de markt ook specifiek naar gevraagd, waardoor Valkier in bijvoorbeeld Singapore 40 procent van de markt in handen heeft. Omdat er in de overzeese markten weinig groei meer zit zoekt het bedrijf marktverruiming wat dichter bij huis, "temeer daar bin nen de EG nauwelijks nog van gren zen sprake is", aldus de heer J. Val kier jr. Nieuwe rassen Om de Europese markt twaalf maanden per jaar te kunnen bedie nen met kwalitatief goede aardappe len zijn er volgens de heer Valkier nieuwe rassen nodig. Rassen die voor een specifieke markt en een be paalde bestemming geteeld worden. Met dergelijke nieuwe rassen zijn er volgens hem goede perspektieven voor ons land om de Europese kon- sument te voorzien. Hierbij is dan wel samenwerking van handel en te lers noodzakelijk. Het Cum Laude projekt - een kwali- teitswaarmerk voor aardappelen waarbinnen verschillende hoogstaande rassen kunnen vallen - van telerscoöperatie ZPC, ziet Val kier als een goede methode om de Europese markt te benaderen. Hij ziet er weinig in om als vrije handel bij het projekt aan te haken, "omdat er dan nog nauwelijks spra ke is van vrije handel, en omdat wij traditioneel gericht zijn op overzeese bestemmingen en de ZPC vanouds een pootaardappelhandel is". Val kier toont zich desgevraagd ook geen voorstander van het tot stand proberen te brengen van een Neder lands kwaliteitskenmerk. In de pogingen om kwalitatief goede aardappelen op de schappen van de winkels te krijgen wordt men soms gestuit door het aankoopbeleid van supermarkten. Valkier: "Die willen jaarrond 5 kg aardappelen voor 98 ct kunnen verkopen. Daarom kopen ze bijvoorbeeld groengerooide in plaats van velvaste 40 50 ers". Meteen goed doen "Als je wat doet moet je het goed De Structuurnota Landbouw moet worden aangevuld met een gebieds gerichte, regionale vertaling. Dit stellen de gezamenlijke provincies, verenigd in het IPO, in hun advies op deze nota. Een delegatie van het IPO onder leiding van mevrouw E. Maris-Koster heeft het advies, sa men met het commentaar op het Na tuurbeleidsplan, maandag 18 sep tember jl. overhandigd aan minister ir. G. Braks (landbouw en visserij). Over het landbouwbeleid merkt het IPO vervolgens op dat er ook een re gionale uitwerking moet komen om te verwachten onevenwichtigheden te kunnen opvangen. De in het Natuurbeleidsplan geïntro duceerde ecologische hoofdstruc tuur beschouwen de provincies als een goed middel om een eind te ma ken aan de nog steeds voortdurende achteruitgang van natuur en land schap. Een verdeling van verant woordelijkheden die gebaseerd is op het onderscheid tussen algemene en bijzondere natuur- en landschaps waarden wijst het IPO af. Het Rijk mag zich dan ook niet onttrekken aan zijn verantwoordelijkheid voor gebieden met algemene waarden bui ten ecologische hoofdstructuur. De Natuurbeschermingswet wordt in het Natuurbeleidsplan één van de pijlers voor uitvoering van het beleid genoemd. Het IPO wijst er op dat de aangekondigde decentralisatie van de Natuurbeschermingswet alleen kans van slagen heeft, wanneer over eenstemming kan worden bereikt over de financiële en personele con sequenties voor de provincies. Het IPO wijst erop dat het Natuurbe leidsplan voor de provincies tot gro te financiële lasten leidt, met name door de sterk toenemende uitgaven voor grondverwerking. Wanneer het Rijk hiervoor niet voldoende midde len ter beschikking stelt, mag niet worden verwacht dat de provincies bereid zijn om mee te werken aan de uitvoering van het Natuurbe leidsplan. Minister Braks heeft tij dens het overleg met het IPO erop gewezen dat in de Structuurnota Landbouw is gekozen voor een kwa litatief beleid in plaats van een kwantitatief ruimtelijk beleid. Een gebiedsgerichte benadering zou na melijk tot gevolg hebben dat voor een sector in verschillende gebieden normen zouden kunnen gelden. Af gesproken is dat de provincies zullen worden betrokken bij de nadere ver taling van de Structuurnota Land bouw wat betreft de consequenties op regionaal niveau. Tenslotte is afgesproken dat de pro vincies zowel afzonderlijk als geza menlijk betrokken zullen worden bij de opstelling van het Structuursche ma Landbouw, Natuur- en Open luchtrecreatie. Auto's kopen of auto's leasen? Dit onderwerp staat sterk in de belang stelling van bedrijven. Onder in vloed van de belastingherziening neemt de vraag naar deze vorm van financiering dagelijks toe, zo consta teert de EVO als ondernemersorga nisatie voor logistiek en transport te Zoetermeer. De vraagstellers willen van deze adviesorganisatie vooral weten welke rechten en verplichtin gen een lease-overeenkomst mee brengt en welke keuze zij kunnen maken. De antwoorden op alle voor komende vragen zijn gebundeld in een nieuwe uitgave, die zojuist is verschenen in de EVO- Kennisbankreeks onder de titel "Leasing in de praktijk". Het boek je telt 80 pagina's op A-5 formaat. Prijs 27,(incl. BTW en verzend kosten). EVO-leden betalen 18, Uitgave: EVO, Postbus 350 te Zoe termeer, telefoon (klantenservice) 079 - 414641. 12 Vrijdag 22 september 1989

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1989 | | pagina 12