Enkele punten uit de Landbouwbegroting 1990 Landbouwattachés bezoeken terrein Floriade 1992 Rijks Middelbare Agrarische School Schoondijke sluit met gedenkboek PVV maakt wensenlijst voor nieuw regeerakkoord Volgens Natuurbeschermingsraad zorgt Struktuurnota voor trendbreuk In de Landbouwbegroting 1990 wordt de verwachting uitgesproken dat de wereldmarkt voor granen dit produktiejaar relatief gunstig zal zijn, waardoor de prijsvorming in de EG mogelijk boven het interventie- nivo uitkomt. De Minister zet zich hiertoe in Brussel in voor een aktief restitutiebeleid. Dit najaar wordt besloten of op de regeling direkte in komenssteun voor de akkerbouw wordt toegepast. Deze wordt gericht op perspektief biedende akkerbouwbedrijven die in liquiditeitsproblemen zijn gekomen door daling van de solvabiliteit. Hierbij wordt rekening gehouden met een minimale solvabiliteitseis voor akkerbouwbedrijven. Wat betreft de 1% verhoging van de melkkwota, wordt opgemerkt dat de Raad waarschijnlijk zal besluiten dé ze ruimte te benutten voor nog aan wezige probleemgevallen, dan wel voor het deels schrappen van ekstra kortingen op individuele kwota, die dienden voor oplossing van pro bleemsituaties. Nederland heeft in het verleden hiertoe 6,5% ekstra ge kort. De Minister zegt zeker van de tweede regeling gebruik te zullen maken. Er komt spoedig een evalua tie kwoteringsregeling t.b.v. een dis- kussie met het oog op '1992' en de perspektieven van de volgende gene ratie boeren. Ontwikkeling en sanering: een aan gepaste stru ktuurverbeter ingsmaat- tregel en een nieuwe nationale kom- plementaire regeling moeten in 1990 investeringssteun mogelijk maken voor investeringen op het vlak van milieu en kwaliteitsverbetering. De innovatieregelingen worden geë valueerd. Er wordt gekeken naar de mogelijkheid van nieuwe bedrijfs beëindigingsregelingen ter verster king van de struktuur van de akker- bouwsektor. De vestigingspremiere geling jonge boeren wordt meer aan de praktijk aangepast. De komst van de interne markt zal enkele veranderingen met zich mee brengen voor de kontroles op planten- en dierziektenkundig ge bied. Grotendeels voor verantwoor delijkheid van de producerende Eu ropese lidstaat. Op korte termijn lukt het niet een EG- toelatingsrichtlijn inzake bestrij dingsmiddelen tot stand te brengen. De Minister merkt hierbij op dat harmonisatie niet ten koste mag gaan van het nationaal na te streven beschermingsnivo. Nederland kan ekstra eisen stellen aan produktie- wijzen, als bijzondere omstandighe den dit noodzaken. De komende jaren wordt onderzoek, ontwikkeling en marktintroduktie op het gebied van agrifikatie verder gestimuleerd. Gedacht wordt aan een stimuleringsregeling voor onder zoek bij het bedrijfsleven. Agrifika tie moet vooral milieuvriendelijk zijn. Er komt een Platform Biotech nologie, waarin overleg met maat schappelijke organisaties kan plaats vinden over aspekten van biotechno logie, die belangrijk zijn voor de be leidsvelden van het Ministerie. Ui terlijk 1 januari 1990 zal de Kommis sie van advies ethiek en biotechnolo gie bij dieren voorstellen doen over de toepassing van biotechnologie bij o.m. landbouwhuisdieren. Met het oog op de tweede fase mest wetgeving, vindt een evaluatie van het mestbeleid plaats. Er wordt gestreefd naar invoering per 1 janua ri 1990 van het Mineralen Aanvoer Registratiesysteem (MARS) voor de intensieve veehouderij. Dit kan lei den tot verlaging fosfaatgehalte en efficiëntere voerverstrekking én zal worden gehonoreerd met een ver laagde overschottenheffing en - eventueel - vermindering mestafzet- kosten. In 1990 zal de mineralen- boekhouding verder bekend worden gemaakt. Op zeer korte termijn is het kabinetsstandpunt te verwachten over het rapport van de Kommissie Realisatie Mestverwerking. In het nieuwe struktuurschema LNO zal worden aangegeven dat meer land inrichting nodig is om te kunnen voldoen aan de wensen in het NBP en de SNL. De door de RARO geop perde gedachte van een nationale 10 grondbank wijst de regering af. BBL kan met de bestaande instrumenten en waar nodig met aanvullende aan- kooptitels voor natuurontwikke lingsgebieden en ruimer begrensde aankoopgebieden, voldoende uit de voeten. SEV: na overleg met het bedrijfsle ven is de nieuwe bijdrageregeling SEV tot stand gekomen. De begro ting 1990 bevat een subsidiebedrag van 12 min (struktureel), d.w.z. bezuiniging van 1 min is hiermee niet meer opgenomen. KNLC-kommentaar Ondanks de demissionaire status van het kabinet, klinkt het te voeren milieubeleid zeer nadrukkelijk door in de Landbouwbegroting 1990. De Struktuurnota Landbouw zou het antwoord moeten bevatten op de vraag hoe de landbouw struktureel kan inspelen op toenemende milieu-eisen. De financiering van de Struktuurno ta is echter nog niet geregeld. Dit be hoort in de komende kabinetsforma tie afdoende te worden geregeld. Het streven naar meer marktgericht beleid wordt weliswaar onderschre ven, maar onder zeer strikte voor waarden. Deze voorwaarden zijn echter niet of nauwelijks ingevuld, hetgeen met name in de akkerbouw tot uiting is gekomen. De opmerking van de minister over de ontoereiken de werking van de stabilisatoren, be vestigt de noodzaak voor aanvullend beleid en een pas op de plaats tijdens de overgangsperiode, zoals uitge werkt in de sektorvisie akkerbouw. De uitgesproken verwachting over de wereldgraanmarktprijs is in dit verband niet interessant. Het gaat erom op welke wijze en in welke ma te de minister bereid is oplossingen Er komt spoedig en evaluatie quoteringsregeling ten behoeve een diskussie, met het oog op het wegvallen van de Europese binnengrenzen. aan te dragen voor de problemen in de Nederlandse akkerbouw. Het KNLC kiest m.b.t. de 1%-verhoging van melkkwota voor het (deels) ongedaan maken van ekstra kortingen op individuele kwo ta. Deze ruimte moet dan procen tueel worden verdeeld. De 100 min uit de motie Voorhoe ve/De Vries (BTW/WIR) is opgeno men in de post Ontwikkeling en Sa nering. Dit bedrag dient blijvend herkenbaar op de begroting te wor den geplaatst en jaarlijks moet in overleg met het agrarisch bedrijfsle ven worden gesproken over de be stemming van het bedrag. Gewasbescherming: ernstig bezwaar wordt gemaakt tegen de opmerking van de minister dat hij in Nederland strengere eisen wil kunnen stellen aan de toelating van gewasbescher mingsmiddelen, dan de EG-richtlijn aan kriteria vermeldt. De aangekon digde herstrukturering van de toela tingsprocedure en de Kommissie Toelating bestrijdingsmiddelen wordt onderschreven. De opmerking over verschuiving van verantwoor delijkheden m.b.t. voedselkwaliteit mag geen voorzet zijn tot een verla ging van keuringskosten. Agrifikatie: onderzoek naar agrifi- katiemogelijkheden krijgt terecht veel aandacht. Het aangekondigde advies van een NRLO-stuurgroep moet spoedig beschikbaar zijn, om goed te kunnen beoordelen welke za ken voldoende reëel zijn. Mest: het is zeer de vraag of invoe ring van het MARS per 1 januari a.s. voor de intensieve veehouderij wel praktisch uitvoerbaar is. Dit moet niet leiden tot ekstra admi nistratieve verplichtingen en zou zo mogelijk moeten worden gekombi- Studie duur landinrichtingsprojekten Er komt een interdepartementale evaluatiestudie naar de voorbereidings- en uitvoerings duur van landinrichtingsprojek ten in samenhang met de doelma tigheid en effektiviteit van de in gezette overheidsmiddelen. De gemiddelde voorbereidings- plus uitvoeringsduur van landinrich tingsprojekten is opgelopen tot ca. 27 jaar. Gekeken wordt of het instrumentarium op andere wijze kan worden ingezet. Ge dacht wordt aan de volgende op ties: meer eenvoudige snel uit te voeren projekten of meer op één probleem in de landbouw of na tuur toegesneden projekten. Het KNLC ziet de evaluatienota met grote belangstelling tegemoet. Een verkorting van de duur van landinrichting is dringend ge wenst maar mag niet leiden tot verdere bezuiniging op landin richting. neerd met de mestboekhouding. Landinrichting: terecht wordt gesteld dat er meer landinrichting nodig is om te kunnen voldoen aan de wensen in de SNL en het NBP, overigens niet alleen t.b.v. natuur en milieu, maar ook en vooral ten be hoeve van het realiseren van een duurzame landbouw. Terecht wijst de minister de ge dachte van een nationale grond bank af. Het gaat op dit moment echter te ver om vooruit te lopen op de uitkomst van het NBP door te spreken over aankooptitels voor na tuurontwikkelingsgebieden en rui mere aankoopgebieden. Beseft moet worden dat het BBL nu al voor ca. 1 min. ha aan aankoopgebieden bestrijkt (ongeveer de helft van de oppervlakte kultuurgrond). Als programma-onderdeel van een tweejaarlijkse bijeenkomst brachten de Nederlandse landbouwraden en landbouwattachés met standplaatsen in zo'n 32 landen een werkbezoek aan het terrein van de Floriade Den Haag- Zoeter meer 1992. De landbouwattachés spelen een zeer belangrijke rol bij het leggen van kontakten in hun ambtsgebieden om buitenlandse inzendin gen op de Floriade te bewerkstelligen. De Rijks Middelbare Agrarische School te Schoondijke draait voor het laatste jaar. De school die gestart werd in 1943 zal in 1990 haar poorten sluiten. Bij de ze gelegenheid wil een commis sie, bestaande uit oud-personeel, huidig personeel en commissie van advies, uitkomen met een ge denkboek. De kosten voor dit boek zullen maximaal 25, bedragen. Oud-leerlingen en andere oud gedienden hebben reeds enige tijd geleden een brief ontvangen met de mogelijkheid in te schrij ven voor dit gedenkboek. On danks het grote aantal reacties is het aantal nog niet voldoende om uit de kosten te komen. Daarom ver zoeken wij ieder die belangstel ling heeft voor dit boek en geen antwoordstrookje heeft in gestuurd of geen brief heeft ont vangen zo spoedig mogelijk hier op in te schrijven. Intekenen kan schriftelijk met vermelding van naam, adres en woonplaats onder vermelding van gedenkboek bij de RMAS, Dr. Huizingastraat 28, 4507 AB Schoondijke. Indien U meer in formatie wenst, kunt U contact opnemen met de heer R. v.d. Meijden op de R.M.A.S., tel. 01173-1313. Het bestuur van het Produktschap voor Vee en Vlees (PVV) heeft vori ge week besloten een brief te sturen aan de toekomstige kabinetsinfor mateur met daarin een aantal wen sen van de vee- en vleessektor voor de komende jaren. In de brief wordt opgemerkt, dat in de bedrijfstak wordt gewerkt met uiterst smalle marges (hooguit enkele procenten). Mede in dat licht acht het schap het gewenst, dat de overheidsbijdrage aan de keuringskosten zo spoedig mogelijk op 50% wordt gebracht. Die lasten bedragen ongeveer 1/6 deel van de totale kosten, die ge moeid zijn met het slachten van die ren. Het PVV vindt, dat de keu ringskosten in Nederland in ieder ge val niet hoger mogen zijn, dan in an dere EG landen. Het PVV dringt in de brief aan de (informateur tevens aan op o.a. het, stimuleren van het kwaliteitsbeleid, het aanmoedigen van het bedrijfsle ven om innovatie toe te passen, het maken van voorschriften omtrent de gezondheids- en welzijnsaspekten van dieren in Europees verband en het in de hele EG op uniforme wijze toepassen van bepalingen aangaande inrichtingseisen van vleesverwerken de bedrijven en slachterijen. Tenslotte wijst het PVV op de wen selijkheid om bedrijfstakorganisa ties een rol te laten spelen in het toe komstige arbeidsvoorzieningen- beleid. De Natüurbeschermingsraad konstateert in zijn advies aan minis ter Braks over de Struktuurnota Landbouw dat deze nota een trend breuk betekent met voorgaande be leidsnota's over de landbouw. De raad is verheugd dat geprobeerd is de milieu-aspekten van de landbouw te integreren in het landbouwbeleid als geheel. In de nota zelf wordt dit ook erkend, aldus de Natuurbe schermingsraad, want er wordt gesproken van 'gewenste heroriënta tie van de landbouw'. De raad mist 'verdroging van het mi lieu' als centraal thema in de nota, omdat 'daar zonder geen volledig beeld van de milieuproblematiek in de landbouw gekregen kan worden'. Aan een belangrijke funktie van de landbouw, beheer van natuur en landschap, wordt in de nota nauwe lijks aandacht geschonken. Mede als gevolg daarvan kan volgens de raad geen goed geïntegreerd beleid voor het landelijk gebied (landbouw, na tuur en landschap, openluchtrekrea- tie) worden gevoerd. Vrijdag 22 september 1989

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1989 | | pagina 10