Contouren Bietencampagne gestart De premie-rommelmarkt zegge en schrijve zuidelijke landbouw maatschappij verzekeringen zlm VRIJDAG 15 SEPTEMBER 1989 77e JAARGANG NO. 3988 land- en tuinbouwblad Afgelopen woensdag is de suikerindustrie gestart met de bietencampagnedat is in verband met de voorziene hogere opbrengst vroeger dan vorig jaar. Het areaal is ongeveer hetzelfde gebleven. Als alles volgens planning verloopt is de campagne voor de Kerstdagen achter de rug. Naar verwachting wordt er per ha. gemiddeld 58 a 59 ton geoogst landelijkhet Insti tuut voor Rationele Suiker produktie (IRS) zit met zijn prognoses iets hoger. Er bestaat bij de telers een grote animo om vroeg te leveren, aldus bestuurssecretaris ir. W.H. Dijkstra van Suiker Unie, vaak zelfs zodanig dat in overleg met de telers de rooidata wat uitgesteld moe ten worden omdat er anders teveel tegelijk zou worden aangevoerd. De opbrengstverwach tingen in het Zuidwesten liggen met 55 a 60 ton op het landelijk gemiddelde. Consumentenbond Het vergelijken van premies en voorwaarden van auto verzekeringen is zo ingewikkeld geworden, dat de Con sumentenbond haar leden tegen een geringe betaling gaat adviseren met behulp van een computerprogramma. Een goede zaak dacht ik zo. Het onafhankelijke advies van de Consumentenbond pakt goed uit voor de zeer goed koop werkende regionale onderlinge verzekeraars, waar onder Verzekeringen ZLM. De ingewikkeldheid op verzekeringsgebied wordt ver oorzaakt door de vele varianten in polissen. Het trieste van het steeds verder differentiëren is, dat het verzeke- ringsprodukt per saldo duurder wordt. Wanneer in de markt gedifferentieerd wordt, kan geen verzekeraar zich permitteren aan de zijlijn te gaan staan. De maatschap pij die niet meedoet trekt met zijn gemiddelde premie de boven-gemiddelde risiko's aan en ziet dat de goede risi- ko's zich elders tegen een lagere premie gaan verzekeren. Brand-/diefstalverzekeringen U heeft onlangs kunnen lezen dat de Nederlandse brand- verzekeraar wordt geadviseerd om de premies van opstalverzekeringen voor woonhuizen met betonnen vloeren te verlagen. De premies voor inboedel verzekeringen in een aantal grote steden (waaronder Bre da, Eindhoven, 's-Hertogenbosch en Tilburg) zouden verhoogd moeten worden. Daarentegen worden premies verlaagd in gebieden waar de goedkope regionaal wer kende Onderlingen aktief zijn (met uitzondering van de gebieden Brabant, Limburg en Utrecht). In de diefstal- gevoelige steden wordt het eigen risiko verhoogd en de dekking voor bepaalde goederen gemaximeerd, zodra sprake is van diefstal. Ook in de brandsektor zien we nu een verdergaande dif ferentiatie, wat tot gevolg heeft dat u door de bomen het bos niet meer ziet. Werk voor de Consumentenbond! Ook Verzekeringen ZLM zal zich beraden over een premie-aanpassing in de Brabantse steden, waar inder daad het dievengilde zeer aktief is. Door deze aanpassing kunnen wij onze premies voor brandverzekeringen over al aanzienlijk lager houden dan die van andere verze keraars. Goed moment voor oversluiten Verzekeringen ZLM kent uitsluitend één-jarige kontrak ten. Andere verzekeraars hanteren veelal vijf- of zelfs tien-jarige kontrakten. Daar kunt u alleen tussentijds vanaf, wanneer voorwaarden en/of premies gewijzigd worden. Ook bij een premie-verlaging is het kontrakt open. Wel, nu de meeste brandverzekeraars in het ko mende half jaar wijzigingen doorvoeren, kunt u over stappen naar uw eigen Verzekeringen ZLM indien u dat al niet eerder had gedaan. Een goede zaak, omdat het u veel geld zal besparen. Wilt u dat wij u daarbij helpen? Neem dan even kontakt op met ons. RECHTSTREEKS: 01100-38216 of 01100-38215 (de heren De Fouw en De Jonge). H. Doeleman Hzn, direkteur Met de verkiezingen achter de rug is het nu wachten op een regeerakkoord. Gezien de uiteelopende stand punten kan dat naar goed Nederlands gebruik nog wel even duren. Voor nieuwjaar zie ik nog geen akkoord uit de bus komen. Of dat voor de land- en tuinbouw veel verschil maakt is helaas de vraag. In ieder geval zijn de noden van de landbouw - voor zover die nog niet bekend zijn - ter bestemder plekke gedeponeerd. Dat geldt ook voor de akkerbouwvisie die vorige week - overigens met de nodige vraagtekens - in (te) grote lijnen door het Landbouwschap werd onderschreven. Gezien de eerste (politieke) reakties op de akker bouwvisie moeten we van de resultaten daarvan vooralsnog geen al te hoge pet op hebben. Inmiddels gaat de praktijk op eigen erf door met oogsten: deze week werden de eerste bieten gerooid en de aard appeloogst komt langzamerhand op gang. Ook de fruittelers zijn druk met de pluk. Hopenlijk zullen de re sultaten tot tevredeheid stemmen. Vallen en opstaand Ondertussen wordt er wel veel over de land- en tuin bouw gepraat. Zo konden we in het kader van de Zeeuwse Zomeruniversiteit onlangs nog de grand old man van de Europese landbouwpolitiek in aktie zien: Mansholt. Ik heb van zijn college - dat bij vlagen bril jant was - genoten. Jammer alleen dat de invloed van de landbouworganisaties op de politiek niet meer zo groot is als in de tijd van Mansholt. Als ik hem mag geloven dicteerden die toen letterlijk het landbouwbe leid. Kom daar nu nog maar eens om: iedereen en al les bemoeit zich met de land- en tuinbouw en dat is niet bepaald bevordelijk voor de resultaten. Behalve Mansholt waren er in het kader van de Zeeuwse Zo meruniversiteit (jammer dat er zo weinig boeren wa ren) nog tal van coryfeeën uit de landbouw- en voed selwetenschap te zien en te horen. Veel aandacht (in de pers) was ër voor de heer Jac. Hermans met zijn kritische uitspraken over de vermeende slechte be handeling van consumptie-aardappelen en de poten tiële afzetkansen die er - met name ook voor Zuid westelijke tuinbouwprodukten - zouden liggen op met name de Engelse markt (groot Londen). Hoewel ik vind dat Hermans zich voor wat betreft de aardappe len nogal ongenuanceerd heeft uitgelaten ben ik wel van mening dat we ons de strekking van zijn uitspra ken moeten aantrekken. En dat gebeurt ook: Deze week hebben we het globale werkprogramma van de Stichting Stimulering Plantaardige Productie (SPP) vastgesteld. Bij de prioriteiten staat o.a. de zoge naamde tafelaardappel (als groente!) hoog genoteerd en ook nader onderzoek van de Londense markt komt voor uitwerking in aanmerking. Vooral dat laatste sluit goed aan bij de plannen die er bestaan bij de vei lingen CVZ en ZHZ om tot integratie van hun aktivitei- ten te komen. Met veiling Breda er ook nog bij zou er inderdaad een afzetorganisatie ontstaan die de Lon dense markt kan bedienen met vollegrondsgroenten en fruit. Het ene effekt jaagt het andere aan en de praktijk kan er op inspelen. In de economie noemen ze dat geloof ik het multipliereffect. En ondanks het feit dat we politiek helaas nauwelijks of geen vorderingen maken word ik dan toch weer enthousiast over de kansen die er dan misschien toch nog zijn. Onder het motto het één doen en het ander niet nalaten moeten we proberen vanuit de praktijk nieuwe wegen te vin den voor produktie en afzet. Met zonodig vallen en weer opstaan - steeds maar weer. Maar waar een wil is is meestal ook wel een weg. Oggel P.S. Diegenen die constructieve ideeën hebben m.b.t. (nieuwe) produktie en afzet kunnen hun verhaal door lopend kwijt bij de SPP en/of het sekretariaat van de ZLM.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1989 | | pagina 1