Russen willen alles weten van Nederlandse landbouw Voor Polen is Nederlandse fruitteeltsektor het ideale model Kommerciële taalkursussen bij de Kamer Waarom worden de prijzen van de akkerbouwprodukten verlaagd en waarom zijn de prijzen van veel produkten in winkels hier zo hoog, terwijl de boeren maar weinig voor hun produkt krijgen. Hoe ziet het boereninkomen eruit? Hoe kan grond handelswaar zijn, grond kun je toch niet kopen en verkopen? De vier Russen die in het kader van een overeenkomst tussen Cebeco-Handelsraad en de sovjet-Unie in Zeeland stage lopen om kennis op te doen van de Nederlandse land bouw blijven maar vragen. Alles willen ze weten van de Nederlandse landbouw. Ze verblijven in ons land van 1 juli tot 1 oktober en ma ken deel uit van een groep van 21 Russische boeren die leidinggeven de funkties hebben op kolchozen en sovchozen uit heel de Sovjet Unie. Het programma begon met een be zoek aan het Landbouwcentrum waar het viertal door het hoofd Bu reau Beheerlandbouwgronden ir. W. van Zandbrink uitvoerig werd geïn formeerd over grond- en pachtzaken en de structuur van het ministerie van landbouw. Ook kwamen inge wikkelde zaken aan de orde als het eigendomsrecht, pachtrecht, erf pacht, ruilverkaveling, koop en ver koop van grond en de totstandko ming van de grondprijs. "Ze staan verbaasd, zo licht een van de gasthe ren, de heer A.J.G. Doeleman in Nieuwerkerk toe, dat je grond kunt kopen en verkopen. Zij kennen dat helemaal niet. Ze willen ook precies weten hoe dat zit. En dat je op vrij willige basis grond kunt verkopen voor natuur en landschap, daar be grijpen ze al helemaal niet van". Inkomen Na een bezoek aan de Accountants unie ZLM blijken ze het idee te heb ben dat concrete cijfers over de in komens van de boeren achter wor den gehouden. Doeleman: "Dat is natuurlijk niet juist maar ze begrij pen niet dat onze inkomens van jaar tot jaar en van boer tot boer ver uit een kunnen lopen. Er is niet "een" inkomen. Ze vatten niet dat prijzen en dus ook inkomens in feite worden bepaald door concurrentie". Secretaris mr. J. Oggel gaf tijdens de werklunch in het Landbouwhuis een uiteenzetting over de structuur van de ZLM en de organisatiestructuur van de Nederlandse landbouw. Zo maakte hij de Russen duidelijk dat De Kamer van Koophandel Midden- en Noord-Zeeland organiseert voor het derde achtereenvolgende jaar kommerciële taalkursussen. Naast de wereldtalen Frans en Duits krij gen kursisten de mogelijkheid om zich de Spaanse taal eigen te maken. Tijdens deze kursussen wordt de na druk gelegd op het mondeling en schriftelijk kommuniceren in een vreemde taal. Het effektief voeren van verkoopgesprekken, het indie nen/afhandelen van klachten, on derhandelen over leverings- en beta lingsvoorwaarden per telefoon of brief zijn onderwerpen die behan deld zullen worden. De kursussen bestaan uit 25 tot 30 lessen en gaan half september van start. Voor de liefhebbers bestaat de mogelijkheid om een officieel er kend diploma te behalen. De kosten om deel te nemen bedragen 750, per persoon. Alle taalkursussen vin den plaats bij de Kamer van Koop handel te Middelburg. Informatie tel. 01180-35536. Vrijdag 25 augustus 1989 Voor de praktijkstage hebben ze eerst een spoedcursus Engels ge volgd. Daarna hebben ze een week lang inleidingen aangehoord en dis cussies gevolgd in het Internationaal Agrarisch Centrum in Wageningen. Ze verblijven bij enkele collega's in het Zuidwesten en draaien daar voorzover mogelijk gewoon ophet bedrijf in de arbeidsfilm mee. De vo rige week donderdag waren ze te gast in het hart van agrarische Zee land Goes. Hoofdmoot van het pro gramma was een kennismaking met de ZLM en haar dochters Accoun- tantsunie ZLM en Verzekeringen ZLM. Grond kopen met name de akkerbouwsector het de laatste jaren erg moeilijk heeft. "De politiek in Brussel straft onze efficiënte produktie af met verlaging van de prijzen en inkomens. Zo zijn de prijzen van de granen de afgelo pen jaren met 30% gedaald en dat vindt zijn weerslag ook in de prijzen van andere akkerbouwprodukten. Agrarische bedrijven maken verlie zen, haken af en de SEV-dienst van de ZLM krijgt dan ook te maken met meer probleemgevallen. De Ne derlandse landbouw als slachtoffer van zijn eigen succes". Een over schot aan produkten, de vier Russen vatten het wel maar begrijpen doen ze er niets van.... J.W. De vier Russische specialisten Joerij Kokoev, Nicolai Malai, Ivan Gontsa en Eugeniy Ahlamov op bezoek bij de ZLM. Staande gastvrouw tevens tolk mevrouw Scherjon uit Burgh-Haamstede en gastheer J. v.d. Slikke uit Ellemeet. Zit tend rechts gastheer A.J.G. Doeleman allen van Schouwen-Duiveland. en erwten) en een boomkwekerij die 6 ha groot is. Thomasz komt van buiten de fruitteelt maar heeft zich volgens Makosz opgewerkt tot een zeer goede vakman. Zijn echtgenote studeert nog voor fruitteler. "Een goede kombinatie dus", zo reageren ze lachend. Thomasz met diep respekt: "Ik heb nu met eigen ogen kunnen zien waartoe de fruitteelt hier in staat is. En ik geloof nu in derdaad dat jullie systeem het beste ter wereld is op dit gebied. Vroeger keken we meer op tegen Amerika maar. jullie hebben de VS al lang in gehaald. We hebben hier fruitteelt op z'n intensiefst gezien en tevens op z'n best, zo voegt zijn vrouw eraan toe. Dat gekoppeld aan de marktstruktuur met koöperatieve veilingen en een goed handelsappa raat en de voorlichting moet ons voorbeeld zijn". Ze beklemtonen dat die mening voor de hele groep geldt. Volgens de Poolse fruittelers zou het Nederlands fruitteeltgebeu- ren als een blauwdruk kunnen fun geren dat zo overgeplant zou moeten worden naar hun eigen land. Welvarend Makosz wijst er voor een goed be grip op dat er in Polen fruitteeltbe- drijven zijn die op vrijwel dezelfde manier zijn ingericht als onze mo derne bedrijven. Maar dat zijn de voorlopers. De Poolse fruitteelt is een relatief welvarende bedrijfstak. Verreweg het grootste deel van de fruittelers heeft een privé-bedrijf en een goed inkomen en kan zich vrij veel luxe veroorloven. Op menig be drijf zijn twee (westerse) auto's. Van de 320.000 ha fruitteelt in Polen is 100.000 ha appelteelt en daarvan is nog ongeveer de helft hoogstam. De bedrijven zijn tussen 4 en ca. 50 ha groot. Beregening is er, maar nog niet goed ontwikkeld. Chemische middelen worden nauwelijks ge bruikt en fertigatie wordt nog niet toegepast. Na hetgeen hij in Neder land heeft gezien is Jedrzejewski er vast van overtuigd dat de fruitteelt zich in Polen veel meer zal moeten specialiseren. Veel bedrijven doen het er maar bij en dat kan niet meer in de toekomst. De helft van de te lers zal van de markt verdwijnen. In tensiveren is het wachtwoord na de exkursie door het mekka van de fruitteelt. Overdracht van kennis en inzichten van onze moderne fruit teelt naar Polen is een proces dat volgens de Poolse fruittelers maar langzaam plaats zal vinden. Door de daar gevestigde onderzoekcentra wordt bijvoorbeeld het Nederlands meerrijensysteem in ieder geval (nog) niet gestimuleerd. "Maar de vooruitstrevende Poolse fruittelers luisteren niet naar de behoudende adviezen, zo verzekert dr. Makosz. Zij gaan gewoon hun eigen gang en intensiveren toch. Kwaliteit Polen heeft genoeg fruit en ongeveer eenderde van de fruitoogst wordt geëxporteerd naar met name de Sovjet-Unie en Tsjecho-Slowakije. De kwaliteit van het fruit is van een zodanige kwaliteit dat West-Europa het Poolse fruit de eerste decennia nog niet hoeft te vrezen. Wel is men er na bezoeken aan Nederland van overtuigd dat de kwaliteit sterk ver hoogd moet worden. Blijvende kon takten met het westen en met name met Nederland zijn daarbij onmis baar zo is de stellige mening van de groep. Gevraagd naar wat hun hier het meest tot de verbeelding heeft gesproken zeggen Thomasz Jedrze jewski en zijn vrouw eensluidend de hoge opbrengsten van de 2e jaars bomen op de proeftuin "Grebbe- berg" in Wageningen. Jonagold, Elstar en Alkmene zo jong en dan al met opbrengsten van 20 ton, on voorstelbaar, grandioos. Tweede opvallend punt is het verkoop systeem in ons land via de veilingen. "We vinden het vooral een open systeem waarbij door zowel telers als kopers goed kan worden gevolgd en gekontroleerd wat er gebeurt. Op die manier dwingt de markt de sektor om een goede kwaliteit te leveren. Bij ons in Polen worden met de koö- peraties kontrakten gesloten maar in de praktijk werkt dat niet goed. Het Hollands model past ons beter. Wel zal er in Polen een mentaliteitsveran dering moeten komen. Na dit bezoek hebben we weer moed gekregen voor de toekomst. We gaan er tegenaan". De meeste Polen zijn vast van plan om over een paar jaar weer naar ons land te komen. "Er is hier steeds wat nieuws en we willen daarbij zoveel mogelijk aansluiten. Maar eerst brengt de ZLM een bezoek aan Po len volgend jaar. Tijdens een bijeen komst in het Landbouwhuis te Goes zijn daarover met voorzitter H.C. van der Maas reeds afspraken ge maakt. De Polen zijn bijzonder ge troffen door de gastvrijheid van ons land. Bij een tegenbezoek zal die ze ker niet minder groot zijn. J.W. 9 "We hadden al veel over de Nederlandse fruitteelt gehoord maar wat we gezien hebben heeft onze stoutste verwachtingen verre overtrof fen. Zo efficiënt, zo goed geleid en vooral zo intensief hadden we het ons toch niet voorgesteld". Duidelijk aangenaam verrast, wat verle gen en een beetje overdonderd door alles wat het Poolse fruittelers echtpaar Jedrzejewski uit Klobia de afgelopen week heeft gehoord en gezien zitten ze op de bank in de huiskamer van LEI-medewerker de heer J. Goedegebure te Kapelle, waar ze een week gelogeerd hebben. Thomasz Jedrzejewski en zijn vrouw treffen het want de op het Proefsta tion voor de Fruitteelt in Wilhelmi- nadorp gedetacheerde Goedegebure is al enkele keren in Polen geweest om daar voorlichting te geven over de fruitteelt zoals die in ons land wordt beoefend. Hij kent dus de achtergronden en verstaat al een en kel woordje Pools. Het Poolse echt paar maakt deel uit van een gezel schap van ca. 40 Poolse fruittelers die ons land in het kader van een sa menwerkingsovereenkomst tussen de ZLM en de Poolse Vereniging van Tuinbouw- en Bijenhouderij bedrijf van de familie Zuidweg te Kapelle, de veiling Zuid-Holland Zuid te Barendrecht, een Fruit Ter minal te Rotterdam, de proeftuin "Grebbedijk" te Wageningen waar de mechanisatie in de toekomst cen traal stond, een bezoek aan een fruitteeltbedrijf in de Betuwe en aan het fruitteeltbedrijf van de heer Vo gelaar te Krabbendijke. Dit bedrijf is o.m. gespecialiseerd in het kweken van onderstammen en vruchtbomen en exporteert al enkele jaren jonge vruchtbomen naar Polen. De week werd vrijdag in het Landbouwcen trum te Goes besloten met een inlei- tevens tolk van de groep de heer Makosz. Tweede van rechts de heer Vogelaar die uitleg geeft over snoei, beplantingssystemen, onderstammen enz. enz. Coöperaties van 6 tot en met 12 au gustus heeft bezocht (zie ZLM-blad van 11 augustus). De groep die bij gastgezinnen verspreid over het ZLM werkgebied was ondergebracht stond onder leiding van dr. Eber- hard Makosz, hoofd van een Pools voorlichtingsinstituut. Hij fungeer de tevens als tolk. Bezoeken werden o.m. gebracht aan de Coöperatieve Tuinbouwveiling Zeeland (CVZ), het fruitteeltbedrijf van de familie Buijsrogge beide te Kapelle, het Proefstation voor de Fruitteelt te Wilhelminadorp, de ZLM aan de Grote Markt te Goes, het fruitteelt- ding door de direkteur van de Natio nale Proeftuin voor Groot Fruit in België, de heer J. de Coster. Op het afsluitend barbecuefeest met gastge zinnen en ZLM-organisatoren bij de familie Vogelaar in Krabbendijke werden over en weer veel vriendelij ke woorden uitgesproken. Dr. Ma kosz sprak van grote erkentelijkheid en dankbaarheid voor de fantasti sche dagen die de Polen hier hebben doorgebracht. Terug naar het gesprek met Tho masz Jedrzejewski en zijn vrouw. Zij hebben een gemengd bedrijf met 18 ha akkerbouw (koolzaad, tarwe

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1989 | | pagina 9