Even rust voor "wiedbrigade" Werkgroep wil inkomens- kompensatie voor noodlijdende akkerbouw zegge en schrijve zuidelijke landbouw maatschappij M VRIJDAG 25 Al land- an tuinbouwblad Deze week werd het 68 ha. grote terrein van de wereldtuinbouwtentoonstelling in wording Floriade '92 verrijkt met een 100 man sterke vrijwillige "wiedbrigade**, bestaande uit eerstejaars studenten aan de Hogere Hotelschool te Scheveningen. Onder auspiciën van de Studentenvereniging *La Confrérie* werden op de Floriade 14 kunstmatige eilanden in een 7,5 hek tare grote vijver onkruidvrij gemaakt. Daarnaast werden de voeten (boomspiegels) rondom grote groepen van de ruim 4.500 bomen onkruidvrij gemaakt. De hotelschoolstudenten blazen even uit na een dag van ploeteren in de vruchtbare Floriade-grond. Geen verlaging van de prijzen voor de belangrijkste ak- kerbouwprodukten, afschaffen van de bestaande pro- duktiedrempels en de medeverantwoordelijkheidsheffin- gen voor granen, vergroting van de graanafzet, verplich te bijmenging in het veevoer en afzet naar de non- foodsektor. Dit zijn enkele aanbevelingen die de werk groep sektorvisie akkerbouw van het Landbouwschap doet in haar eindverslag. De werkgroep, die eind april werd ingesteld en waarvan de voorzitter van de ZLM, dhr. H. C. van der Maas, deel uitmaakt, heeft een analyse gemaakt van de mogelijkhe den om de akkerbouw weer uit het slop te helpen. Ge pleit wordt onder meer voor een inkomenskompensatie in de vorm van een tijdelijke, aanzienlijke hektare- toeslag. Deze dient te worden verleend zonder inkomens- of vermogenstoets. De huidige braakregeling moet, aldus de werkgroep, aantrekkelijker worden gemaakt door verhoging van de premies. Verder moet de EG met een regeling komen die ertoe leidt dat iedere lidstaat naar evenredigheid van de graanproduktie meedoet aan het braakleggingsprogram ma. De werkgroep ziet niets in direkte beperking van het produktievolume door een kontingenteringsregeling. Wel moet in GATT-verband worden gesproken over het probleem van de ingevoerde graan vervangers. In verband met de slechte liquiditeit op de akkerbouwbe drijven moet er een regeling komen voor een gegaran deerd bedrijfskrediet. Verder pleit de werkgroep voor lastenverlichting, bijvoorbeeld door Verhoging van het btw-forfait, en voor een bedrijfsbeëindigingspremie. De akkerbouw mag de komende jaren niet met nieuwe lastenverzwaringen worden gekonfronteerd. Om deze re den wijst de werkgroep heffingen op het gebied van ge wasbeschermingsmiddelen en kunstmest af. Met het oog op verbetering van arbeidsomstandigheden dringt de werkgroep aan op ekstra geld voor verbetering van de arbeidssituatie in de akkerbouw. Vanwege de gro te aanpassingen in deze sektor is het nodig om meer scholing te geven aan werknemers. Het eindverslag van de werkgroep is woensdag aangebo den aan het dagelijks bestuur van het Landbouwschap. Het verslag is voor belangstellenden aan te vragen bij het Landbouwschap, tel. 070-520939. (zie voor uitvoerige toelichting pag. 14). Staartjes Met half-oogst alweer ruim een week achter de rug kunnen de boeren in ons werkgebied tot nu toe terug zien op een vroege en vlotte oogst. Vanuit de praktijk hoor ik echter dat de opbrengsten over de hele linie over het algemeen tegen vallen en op een lager niveau liggen dan vorig jaar. Dit dan in tegenstelling tot de be richten in de pers afkomstig van het Centraal Bureau van de Statistiek. De weersomstandigheden in het Zuidwesten tijdens het groeiseizoen zijn blijkbaar min der groeizaam geweest dan in a'ndere delen van Neder land. Daarbij komt dat ook de graanprijzen weer lager zijn dan vorig jaar. Beurs Goes noteerde medio augus tus vorig jaar voor doorsnee tarwe tot f 42,— tegen nu f 39,50. Tel uit je verlies! Ik ben benieuwd of de politiek nu woord gaat houden voor wat betreft de toe gezegde prijscompensatie. Ik ben daar nog niet gerust op: Politici kunnen na 6 september best weer wat an ders bedoelen dan daarvoor. Akkerbouwvisie Vorige week heeft de desbetreffende werkgroep van het Landbouwschap zijn rapport "Akkerbouw onder gewijzigde omstandigheden" aan het dagelijks bestuur van het Schap gepresenteerd (zie elders op deze pagi na). In de lijn van de opdracht is het een politiek rap port geworden en derhalve zijn de aanbevelingen ook gericht op te nemen politieke maatregelen. Er vanuit- gaande dat het Landbouwschap de aanbevelingen uit het rapport zal overnemen is vervolgens het woord aan de politiek. Dan zal ook blijken of de politiek voor de akkerbouw nog daadwerkelijk de nek uit wil steken. In de komende weken hebben we volop de gelegenheid de politici rechtstreeks bescheid te vragen. Onder het motto "Niet geschoten is altijd mis" moeten we toch de gelegenheid maar weer te baat nemen. AOC Zeeland Ondanks eerdere stellige toezeggingen vanuit de poli tiek lijkt een zelfstandig agrarisch opleidings centrum (AOC) voor Zeeland nu toch weer op losse schroeven te staan. Dit is mijn conclusie naar aanleiding van een brief die de voorzitter van de procescoördinator AOC onlangs verstuurd heeft naar de stuurgroep AOC Zee land. De procescoördinator suggereert in zijn brief om het agrarisch onderwijs in Zeeland als dependance on der te brengen bij het AOC West-Brabant. Ik heb bij zonder veel moeite met deze gang van zaken en ik denk dat het laatste woord hierover nog niet is gezegd. Pacht Het voorstel van het ministerie van landbouw om te komen tot zogenaamde gedifferentieerde pachtnor men voor de verschillende sectoren in de landbouw heeft nogal wat stof doen opwaaien. Persoonlijk ben ik geneigd daar eerder laconiek dan principieel op te reageren. Ik denk namelijk dat de verkiezingen ook hier een rol spelen en dat t.z.t. de akkerbouw wel weer geconfronteerd zal worden met een (forse) in haalmanoeuvre. En dat zou nog wel eens eerder kun nen zijn dan we denken. In de Structuurnota Land bouw wordt immers gepleit voor een pachtprijs op ba sis van een netto rendement van 2% van de vrije grond-waarde. Ook de voorgestelde (vergaande) libe ralisering zal ongetwijfeld een opwaartse druk op de pachtprijzen veroorzaken. De differentiatie is dus slechts een onderdeel van een complex. En is het be ter de ziekte te bestrijden dan het symptoom. Staartje De grootste trekkerestafette op 27 februari jl. heeft nog een staartje gekregen in de vorm van een (via de provincie ontvangen) rekening van de gemeente Kort- gene ad. f 758,— voor het schoonspuiten van de weg bij de Zeelandbrug. Het had de gemeente gesierd - als gebaar naar de in moeilijkheden verkerende akker bouw - de kosten voor eigen rekening te nemen. Maar landbouw is blijkbaar uit en recreatie belangrijk. (Wie betaalt trouwens het opruimen van alle achtergelaten rommel van de recreanten langs Veerse Meer en Oosterschelde?) We hebben de eer maar aan ons zelf gehouden: de rekening is betaald. Oggel

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1989 | | pagina 1