Zeer leerzame excursie langs percelen zomerbloemen op Tholen Geen ruimte voor alternatieven in tuinbouw! Het kan niet op deze zomer Groenteteelt in de opengrond wat minder verliesgevend Pas op voor te vlug plukken! 10e Tweejaarlijkse Internationale Witlofdagen trekken rekord aantal deelnemers Het is verbazend om te zien hoe hier op THOLEN nog verschillende bloemzaadgewassen die laat opgeko men zijn en heel de zomer niet door wilden groeien, het nu wel doen. In zeer korte tijd zijn er verschillende percelen vrijwel kaal land veranderd in een weelde van bloemen. Het groeizame weer van de afgelo pen weken met toch af en toe een buitje regen waren ideale omstandig heden voor groei en bloei. Voor ge wassen die een wat langere bloei- en afrijpingstijd nodig hebben is er nog onzekerheid of dit allemaal tot zijn recht zal komen. Wanneer het echter nog een tijdje goed weer blijft dan zit er zeker nog een goede kans in. De ongelijke stand van veel zaadge wassen geeft nu al behoorlijk wat problemen met het oogsttijdstip. Rijp zaad valt meestal gemakkelijk uit of springt weg zoals met de vio len. Diverse percelen bloemen wor den in gedeelten gemaaid en gerui- terd. De gelijkmatig opgekomen percelen zullen met deze ideale weersomstandigheden zeker voor top- oogsten zorgen. Voor de zaadteelt onder glas is het ondanks de soms hoge temperaturen ook voor de meeste gewassen wel een goede zo mer. Vooral de diverse soorten sla zaad waarvan men al volop met de oogst bezig is, zullen vermoedelijk bijzonder goed zijn. Bij de meeste bloemsoorten onder glas hangt de Donderdagavond 12 augustus 1989 stroomde het parkeerterrein van Veiling St Annaland vol met auto's, met belangstellenden voor de excur sie langs diverse percelen met zomer bloemen. Voorzitter L. Hage was blij met de opkomst van ruim 30 geïnter- resseerden, en verheugd over het feit dat dhr. J. Wals zich bereid toonde de excursie te leiden (Wals is voor lichter voor de vollegrondsgroente- teelt bij CAT-Goes). Aangezien de voorlichtersplaats voor de zaadteelt nog steeds vacant is en dhr. Wals geen specifieke zaadteeltkennis in huis heeft is er in samenwerking met Wil Boogaard een route uitgestippeld en was er vooraf met de betreffende telers contact geweest over de geno men teeltmaatregelen. Tijdens deze bezoeken waren er van een aantal gewassen zieke planten meegenomen, die op het veilingter rein waren uitgestald. Deze werden eerst onder de loupe genomen. Dit waren Verticilium, Rhizoctonia, Colletotrichem, meeldauw en roest. De ene ziekte komt wat meer voor dan de andere, ook is er vakman schap voor nodig om de juiste aan tasting te constateren, bv. in dui zendschoon (van proefveld voor- jaarszaai) werd een aantasting gevon den welke veel leek op de bekende spat, het bleek te gaan om roest. Bestrijding is een vraagteken. Tijdens de rondrit rondom St.Anna land hebben we veel gewassen be zocht en circa 15 werden uitvoerig bekeken. Enkele bijzonderheden hierover. Zaaiviool: In dit gewas vond men, net als bij alle in het voorjaar gezaaide gewassen de ge volgen van de langdurige droogtepe riodes terug: Veel verschil in ge wasstadia. Dit gaat problemen geven bij de oogst. Rhizoctonia blijkt dit jaar een probleem. Zelfs op een per ceel waar in het verleden een proef lag ter bestrijding van rhizoctonia, en toen geen aantasting te zien gaf, was er nu sprake van flinke schade. Vrijdag 25 augustus 1989 zaadzetting in hoge mate af van de mate waarin ze door bijen worden bevlogen. Door onbekendheid en onervarenheid ook van de zijde van sommige zaadfirma's die deze ge wassen plaatsen gaat er jammer ge- nog elk jaar weer wat fout. Wanneer er o.a. in dezelfde kas ver schillende bloemsoorten staan komt het voor dat er een soort tussen staat waar bijen verzot op zijn terwijl een ander minder gewild soort niet be vlogen wordt en daarbij kunnen dan problemen met de zaadzetting ontstaan. Een uitgesproken schaduwplant zo als het Vlijtig Liesje geeft onder deze zomerse omstandigheden wel eens te weinig nectar zodat ie dan ook voor bijen minder interessant is. Voldoende water geven is dan dik wijls het enige wat men kan doen al hoewel dit de gewasgroei dan derma te kan stimuleren dat zo weer een te welig gewas ontstaat. Het is duide lijk dat het soms erg moeilijk is wat men in zo'n situatie als tuinder moet doen. Het gebrek aan kennis en voorlichting op het gebied van voor al de zaadteelt onder glas maakt het er voor de tuinder dikwijls niet ge makkelijker op. Ook konkurrentie en wantrouwen tussen de verschillende zaadfirma's staat onderling soms het uitwisselen van kennis in de weg. Het is nog wachten op een aktieve voorlichter op dit gebied. Bij nauwkeurig bekijken blijkt dat veel planten zijn aangetast, en deze sterven onherroepelijk af, wat dus flinke opbrengstderving kan geven. Elk gewas heeft zijn eigenschappen die de teler dus moet weten, wil hij daarop kunnen inspringen. Zo moet Rhodante vroeg gezaaid worden wil men voldoende bloei krijgen: In de droogbloementeelt wordt in het con tract opgenomen: zaaidatum voor 20 april, dit om een gelijkmatig ge was te krijgen, 2 weken later gezaaid geeft een grote onregelmatigheid in bloei te zien. Dit gewas is zeer ge liefd bij hazen. Bij tijdige waarschu wing van de jager kan deze maatre gelen nemen door het plaatsen van elektrische schrikdraad rond het per ceel, dit is een zeer afdoend middel. Wanneer men over rijafstand spreekt bij bloemzaden, dan denkt men aan 50 cm, sommige soorten 37,5 cm., bij lavatera gaat men over van 75 cm. naar 1 meter rijafstand, en dit gewas krijgt ook het veld vol. Bij rijafstand van 1 meter bedenke men dat een trekker spoort op 1,50 meter, dus moet men of 1 rij niet zaaien of er één stuk rijden wanneer men een bespuiting uit moet voeren en dat kan nog al eens nodig zijn i.v.m. Colletotrichem. Bij dit gewas komt de modetrent naar voren. Men zag voorheen rose lavatera, nu wil- men graag de witte variant. Bij de gewassen wordt ook gekeken hoe de zaadbezetting is, en hiervoor is bestuiving nodig, hetzij zelf- of kruisbestuiving door wind of insec ten. Vandaar dat men bij sommige soorten bijenkasten ziet staan. Bij de siertabak ziet men vele hommels in het gewas vliegen: deze prikken een gaatje onder de uitgebloeide bloe men en zo heeft dit mooie gewas weer zijn eigen methode voor zaad vorming. Verder zagen we nog de Leeuwebek waar dit jaar de zaadknoppen over het algemeen zeer dicht op elkaar staan, de éénjarige vergeet-mij-niet, lage en hoge Phlox waar de meel- Op veel tuinbouwbedrijven in WEST-BRABANT zijn meer aard beien uitgeplant dan normaal de planning was geweest. Het financieel zeer goede aardbei-jaar 1989 heeft een belangrijk aandeel in deze areaal uitbreiding. Erg belangrijk is het om de aardbeiplanten voor 15 au gustus in de grond te hebben. Na de ze datum kan het gewas zich onvol doende ontwikkelen. Plaatselijk is er weieens verschil van mening omtrent deze stelregel. Waar eind juli is geplant, is het uit gangsmateriaal goed aangeslagen om gezond en stevig een eventuele strenge winter in te gaan. Het rooien van waspeen is in volle gang. De op brengsten zijn wat minder, maar over het algemeen kan men toch spreken over een geslaagde oogst. Met opbrengsten die begin augustus al rond de 50 ton schommelden met daarbij een prijs van 14 tot 18 cent per kg, al naar gelang de rooidatum, is het saldo voor deze akkerbouw- matig geteelde groente aanmerkelijk hoger dan de meeste akkerbouwge wassen. Vooral op vochthoudende zandgrond en lichte kleigrond doet waspeen het bijzonder goed. Vol gend jaar is er weer uitbreiding in deze teelt. Bij dezelfde voorwaarden en prijzen is het voor de kommissio- nairs niet moeilijk om klanten te vin den. In West-Brabant opereert een drietal bedrijven dat waspeen onder brengt. Na wassen en eventueel bre ken gaat de peen naar diverse konser- venfabrieken in binnen- en buiten land. De vraag neemt nog steeds toe. Uitbreiding kan nog omdat gebieden waar jarenlang intensief peen zijn geteeld moeten afhaken. Een vruchtwisseling van 3 a 4 jaar is te snel voor waspeen en komt de kwali teit van de grond ten aanzien van besmetting niet ten goede. Er moet minstens 4 a 5 jaar tussenzitten om deze teelt zonder risiko te kunnen dauwbestrijding was uitgevoerd, wat ook weer niet te vaak moet gebeu ren: Het gewas moet ook nog afster ven. Verder de witte chrysant die op de ruiter stond te drogen, strandvio- lier en barthomia waar een aan tasting van verticillium inzat, lepidi- um op de ruiter, een vlugge kiemer gezien de reeds aanwezige opslag op het veld, de geplante dahlia, on danks de droogte toch goed aan geslagen en redelijk onkruidvrij, en nog de brachicome, sterk gelijkend op de kamille. Proefveld De avond werd gesloten met een kort bezoek aan het proefveld. Het ligt er mooi bij met de vele bloeiende gewassen. Ook de assortimentstuin komt goed tot zijn recht. Gezien het tijdstip van de dag kon men niet veel meer over de proeven vertellen, wel kreeg de T^getes nog aandacht. Wil Boogaard vertelde over deze nieuwe groenbemester, en hij kon het gewas maar net meer overzien, zo hoog is het. De avond was weer gevuld met vele wetenswaardigheden, en zij die er waren kunnen in hun bedrijf hun nut er mee doen. L. Bijnagte, sekr. Korting op gasprijs snel aanvragen Tuinders met een vrij laag gasver bruik kunnen nog tot 31 augustus aanstaande korting aanvragen op de gasprijs. Het verbruik moet in het jaar 1988 beneden de 30.000 kubieke meter hebben gelegen. Aanvraagformulieren voor de Bij drageregeling kleine gasafname tuin bouw kunnen worden aangevraagd bij de gewestelijke raden van het Landbouwschap. Na 31 augustus komen tuinders niet meer voor de re geling 1988 in aanmerking. handhaven. Met de prijs van de sperziebonen wil het nog steeds niet lukken. Vaak kunnen van de op brengst de plukkosten niet betaald worden. Door veel tweewas worden op de zware grond opbrengsten be haald die amper 6000 kg p/ha bedra gen. Sperziebonen is geen groente teelt die als alternatief kan dienen voor andere gewassen. Trouwens geen enkel groentegewas kan nog worden uitgebreid. Zeker niet die ge wassen die volledig gemechaniseerd worden geteeld. Soms lees je nog weieens uitlatingen van veilingmede werkers en industrie dat er nog ruim te is, maar deze ruimte is er alleen maar voor de verwerkende bedrij ven, meer omzet, en niet voor de vollegrondsgroenteteler. Zelfs De bedrijven met groenteteelt in de opengrond in Nederland hadden in het oogstjaar 1987/88 een verlies van ruim 42.000 gulden per bedrijf of 14% van de kosten. Dit beteken de een flinke verbetering - dank zij de veel hogere prijzen van de pro- dukten - ten opzichte van de rentabi liteit van - 31% in 1986. Het verlies is dus minder groot. Vorig jaar heeft het LEI een raming gepubliceerd van de resultaten van de opengronasgroenteteelt over 1987. De nu gereedgekomen defini tieve cijfers 1) zijn wat gunstiger dan De weersomstandigheden zijn dit jaar uniek; de temperaturen zijn hoog, veel zon en zeer weinig neerslag. Plaatselijk wordt het droog vooral aan de kust is er vanaf mei zeer weinig neerslag gevallen. Deze weersomstandigheden hebben invloed op het pluktijdstip van de verschillende rassen. Toch hebben we de indruk dat de telers zich teveel laten leiden door de maatsortering van de vruchten. De rijpheid is min der ver dan menigeen denkt. Er heerst op dit moment de mening dat de pluk van de bewaarrassen belang rijk vroeger zal zijn dan vorig jaar, wat ook een vroeg jaar was. Dit kan gevaarlijk zijn i.v.m. de kwaliteit: slappe vruchten, optreden van stip enz. Het aanbod van appels was groot 1.200 ton. Het rassensortiment is be perkt: James Grieve met 420 ton, Benoni met 275 ton en Summerred met 175 ton bepalen het veiling beeld. Bij de peren is het de Triomp- hé de Vienne met 150 ton en Clapp's Favourite met 80 ton. Over vier weken gaan de 10e Inter nationale Witlofdagen van start. Een rekord van meer dan 200 deel nemers uit een groot aantal Europe se landen, komen op vrijdag 22 sep tember a.s. naar het Symposium dat op Kongrescentrum Flevohof te Bid dinghuizen wordt gehouden. Op zaterdag 23 september a.s., aan vang 9.30 uur, wordt de aan de In ternationale Witlofdagen gekoppel de Witlofvakbeurs gehouden. Deze vakbeurs is voor iedereen vrij toe gankelijk en vindt plaats op het ter rein van het PAGV te Lelystad. Het thema voor beide dagen is: 'Kwaliteitsbeheersing - hoofdzaak bij technologische vernieuwingen! De Witlofdagen zijn voortgekomen uit een unieke Europese samenwer king tussen onderzoek, voorlichting en praktijk. Deze dagen worden elke twee jaar afwisselend georganiseerd in Frankrijk, Zwitserland, België en Nederland. Deze 10e keer heeft Ne derland de eer om de Witlofdagen te organiseren. Symposium De lezingen die op het Symposium van vrijdag 22 september a.s. wor- bestuurders van landbouworganisa ties willen nog beweren dat er alter natieven in de tuinbouw liggen. Na vraag bij tuinders en bedrijven die een paar jaar geëksperimenteerd hebben, zal wel tot een andere kon- klusie leiden. De echte volle- grondstuinder moet nog steeds hard werken en veel, veel uren maken om aan het eind van het jaar iedereen te kunnen betalen. Niet zelden wordt er een aantrekkelijk kontrakt gete kend maar door onwetendheid wordt vergeten dat niet bij iedere teelt alle onkruiden chemisch zijn te bestrijden. 60 uur en meer wieden op een ha komt dikwijls voor en wat moet hiervoor gerekend worden? Enkele telers van o.a. schorseneren kunnen erover meepraten. destijds werd geraamd. De ondernemers van de groentebe drijven verkregen een besteedbaar inkomen van 58.300,(in 1986 23.500,—). De gezinsbestedingen bedroegen 38.400,De bespa ring was derhalve 19.900,per ondernemer (in 1986 een ontsparing van 17.800,—). 1) 'Rentabiliteit en financiering van de groenteteelt in de opengrond in Nederland over 1987 (oogst 1987/88)'. Bestellen door overschrij ving van 11,op postrekening 412235 van het LEI te Den Haag, onder vermelding van 'PR 19-87'. De prijsvorming bij de appels blijft teleurstellend. Het vorig seizoen wa ren de prijzen van de James Grieve in de tweede aanvoerweek hoger dan in de eerste week, deze verhoging is dit jaar niet aanwezig. De prijsvor ming van de zomerrassen is de laat ste drie jaar teleurstellend dit zal on getwijfeld invloed hebben voor de aanplant in de komende jaren; dit houdt in dat het seizoen weer korter wordt. De prijsvorming bij de peren is goed, de Clapp's Favourite en Tri- omphé de Vienne brengen goede prijzen op. Het aanbod van pruimen blijft klein, de opbrengstprijzen zijn zeer hoog, de middenprijs van de Victo ria was 4,61 per kg. De vraag naar bramen voor de verse markt is goed, toch verliep de handel iets stroever van de voorgaande we ken. De middenprijs was dan ook iets lager dan voorgaande week. De prijsvorming voor de industrie blijft achter bij vorig jaar, de prijs is zeer konstant al weken schommelt de prijs rond de 2,30 per kg. den gepresenteerd behandelen on derwerpen als zaadkwaliteit, calci- umtransport met het oog op bruine pit, invloed van voeding op lofkwa- liteit, forceergeschiktheid van de wortel, terugdringen bakterie- aantasting en samenstelling en houd baarheid van de witlofkrop. Aparte merknaam voor geïntegreerd fruit De Zwitserse fruittelers zijn van plan fruit dat geïntegreerd is geteeld, van af 1990 te verkopen onder een aparte merknaam. Geïntegreerde produktie wordt in Zwitserland steeds meer toegepast. Veertig tot vijftig procent van de Zwitserse tafelappelen wordt geïnte greerd geteeld. Telers die zich met geïntegreerde produktie bezighouden, hebben kontroleurs aangesteld. Die kijken of telers die claimen volgens de richtlijnen van geïntegreerde pro duktie te telen dat ook werkelijk doen. (Schweizerische Zeitschrift für Obst- und Weinbau, 21 juli 1989) 17

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1989 | | pagina 17