De maand september op het Zuidwestelijk veebedrijf Te lange weideperiode is slecht voor kalveren Veel dieren op 26e keuringsdag Zeeuws Melkschaap Meer lammeren mogelijk met kruisingen Een kontrakt? Eerst advies Schapenstoel RUNDVEEHOUDERIJ SCHAPENHOUDERIJ PLUIMVEEHOUDERIJ Op veel bedrijven blijven de kalve ren langer in de weide dan gewenst is. Dit wordt vaak veroorzaakt door het gemak. Opstallen kost extra werk. Toch zijn er voldoende argu menten om het weideseizoen voor de kalveren tijdig af te sluiten. Een eerste argument is dat als de nachten langer worden, het gras een groot gedeelte van de dag nat blijft waardoor het droge stof-gehalte daalt. Hierdoor is het voor de kalve ren nauwelijks mogelijk om vol doende energie op te nemen. Er is dan ook weinig toename van het li chaamsgewicht te verwachten. Een ander argument voor op tijd op te stallen is het gevaar van besmet ting met parasieten, en met" name maagdarmwormen. Is een lichte besmetting bevorderlijk voor het op bouwen van weerstand voor later, een zware besmetting is echter zeer schadelijk. De kalveren komen in een slechte konditie en de ontwikke ling van de dieren wordt sterk af geremd. Voor het bepalen van het besmet- tingsnivo met maagdarmwormen, wordt gebruik gemaakt van meston- derzoek. Hierbij wordt het aantal ei eren per gram mest bepaald. Blijkt uit dit onderzoek dat de besmetting te groot is, dan dient het advies van de dierenarts of Gezondheidsdienst opgevolgd te worden. In september zijn de meeste voor- droogkuilen nog gesloten en is het aantal kalveren dat opgestald wordt te klein om hiervoor de kuil open te maken. Toch zult u er voor moeten zorgen dat de kalveren over goed ruwvoer kunnen beschikken. Bij een goede verzorging horen natuurlijk ook voldoende drinkwater en een goed geventileerde stal, besteed ook hier aandacht aan. Bedenk dat als bij kalveren een groeistilstand of -vertraging op treedt, het dier als 2-jarige vaars on voldoende ontwikkeld zal zijn, wat weer gevolgen heeft voor de melk- produktie op latere leeftijd. De oogst van snijmais Om een goede kwaliteit en opbrengst bij snijmais te oogsten, is één van de zaken waar aandacht aan bésteed moet worden het oogsttijdstip. Als er te vroeg wordt geoogst zal het droge stofgehalte en ook de VEM- opbrengst lager zijn. Dit komt door dat tijdens de rijpingsperiode het droge stofgehalte en de VEM per kg ds toenemen. Bovendien zijn de ver liezen aan droge stof en VEM bij te vroeg geoogste mais tijdens het in- kuilproces hoger. Het droge stofgehalte bij de oogst moet eigenlijk minimaal 25% zijn. Dit stadium is bereikt als de korrels deeg- tot hard deegrijp zijn. U kunt dit beoordelen door ver spreid over het perceel enkele kolven te nemen, deze door te breken en de korrels uit het midden van de kolf te beoordelen. Als u deze tussen duim en wijsvinger knijpt, mag er geen vocht meer uitkomen. Het advies is om een stoppellengte van ca. 15 cm aan te houden en een haksellengte van 6 tot 8 mm. Eén van de zaken die de organisatie van de oogst ook positief beïnvloe den is het maken van vroegtijdige af spraken met uw loonwerker. Hij weet dan waar hij aan toe is en kan er rekening mee houden. Voer op tijd bij Helaas komt het nog op te veel be drijven voor dat de melkproduktie in het najaar gaat dalen. Oorzaken hiervoor zijn o.a. de slechtere weersomstandigheden, be perktere grasaanbod, mindere kwa liteit en smakelijkheid van het gras. Om deze nadelige invloeden op te vangen zal er op tijd begonnen moe ten worden met het nemen van voor zorgsmaatregelen. Deze kunnen bestaan uit het verho gen van de krachtvoergift of door het bijvoeren van goed ruwvoer. Snijmaiskuil en goede voordroog- kuil zijn eigenlijk de meest geschikte produkten hiervoor. Ook graan- en graszaadstro wordt wel gebruikt als bijvoeding. Maar hier kleven wel wat bezwaren aan. Door de lagere voedingswaarde en dé verdringing van gras is het niet aan te raden om het aan hoog pro- duktieve dieren bij te voeren. Met struktuurarme produkten zoals perspulp en aardappelen kunt u wel besparen op de krachtvoergift maar een aanvulling met struktuurhou- dend ruwvoer zal noodzakelijk blijven. Inkuilen van gras in het najaar Zoals iri dit artikel al meer is ge schreven daalt de kwaliteit van het gras in het najaar. Dit betekent niet dat het niet de moeite loont om een eventueel overschot aan gras in te kuilen. Een probleem is het om in het najaar de kuil voldoende droog te winnen. Bevat het meer dan 40% ds dan maakt de methode van inkuilen wei nig verschil en is er geen toevoeg middel nodig. Ligt het echter tussen de 35 en 40% ds dan heeft hakselen de voorkeur. Bij 35% ds of minder wordt aangeraden om te hakselen en een goed toevoegmiddel te ge bruiken. Ook al is de kuil goed gewonnen, toch is het verstandig om een na- jaarskuil niet op te voeren als er veel hoogproduktieve dieren zijn. Het is nog beter om zo'n kuil aan droogstaande koeien en jongvee te voeren. Een najaarskuil heeft nu eenmaal vaak een lagere voedingswaarde dan een voorjaars- of zomerkuil. En ze ker dit jaar waarin de gemiddelde kwaliteit uitzonderlijk hoog is. Ing. Th. Bijzet Het verzorgen van schapenklauwen wordt een eenvoudige handeling met de nieuwe schapenstoel van Schip pers Bladel BV. In nauwe samenwer king met gerenommeerde schapen houders is dit unieke stoeltje ontwik keld om onder andere het klauwver- zorgen zo veel mogelijk te verlich ten, voor niet alleen de schapenhou der zelf, maar ook voor de dieren. Naast deze toepassing is deze stoel ook goed te gebruiken voor het ont- schurften, het behandelen tegen te ken en luizen en het ontwormen. De schapenhouder voorkomt op deze manier zoveel mogelijk verspilling en vermijdt schadelijk kontakt voor mens en dier met bestrijdingsmidde len. Info tel. 04977-2017. In de weiden en op de dijken zijn al tijd veel soorten schapen te zien ge weest: witte, zwarte, bonte, blessen en krulkoppen. De laatste tijd lopen er steeds meer schapen van de zoge naamde 'nieuwe' kruisingsrassen. Waarom kruisingsschapen? De bedoeling van kruisen is om in het slachtlam die eigenschappen bij elkaar te voegen, die de grootste ren tabiliteit opleveren. De moeder van het slachtlam moet daarom een goe de vruchtbaarheid hebben. De vader moet zorgen voor een goede groei en slachtkwaliteit. De ooi bepaalt na melijk het aantal lammeren. De groei en slachtkwaliteit worden door beide bepaald. Een goed vaderdier bestaat al: de Texelaar. Nu nog de moederdieren. De Swifter is een kruising tussen de Texelaar en het Vlaamse Melk schaap. Dit ras lijkt nog het meest van de nieuwe rassen op de Texe laar. Dan hebben we nog de Noord- Hollander, een kruising tussen de Texelaar en het Finse Landras. Tenslotte de Flevolander. Dit is een kruising tussen de lie de France en het Finse Landrasschaap. Deze Fle volander kan zonder kunstgrepen 3 keer in de twee jaar af lammen. Het aantal lammeren en de slachtkwali teit van de genoemde rassen zijn af te lezen in de tabel. Wanneer u nu denkt 'Dat lijkt mij Tabel wel wat', bedenk dan eerst het vol gende. Past het wel in mijn bedrijfs systeem? Bijvoorbeeld: drie keer in de twee jaar aflammen zorgt voor 40% meer arbeid: Bovendien krijgt u dan te maken met drie aflamperiodes: maart/april, januari/februari en au gustus/september. Het is goed mo gelijk dat die aflamperiodes in voor u drukke tijden vallen. Wanneer u kiest voor een keer per jaar aflammen hebt u deze proble men niet, maar zal het saldo ook la ger zijn. Als u zelf wilt zorgen voor vervan ging van de uitgeselekteerde ooien, dan zult u naast de Texelse ram (voor de slachtlamproduktie) ook een kruisingsram moeten aanschaf fen. U kunt dan de beste 20% van de ooien kruisen met de Swifter, N- Hollander of Flevolanderram. De overige 80% van de ooien wordt ge kruist met de Texelaarram om slachtlammeren te verkrijgen. Voor dit systeem zult u een goede dierad- ministratie nodig hebben om de ver schillende lijnen uit elkaar te kunnen houden. U kunt natuurlijk de jonge ooien ook kopen. Als u besluit uw schapenstapel te vervangen of uit te breiden met krui singsschapen, dan kunt u dat op drie verschillende manieren doen: kopen, zelf fokken of inkruisen. Aan elk van deze manieren zitten zo wel voordelen als nadelen. Neem eens kontakt op met het Konsulent- schap. Zij kunnen voordelen en de haken en ogen eens met u doorpra ten, zodat u een verantwoorde keuze kunt maken. Ing. H. Lensink Konsulentschap voor de Rundveehouderij Op de 26e keuringsdag van de Vere niging 'Het Zeeuws Melkschaap' za terdag 26 augustus a.s. zullen 16 be drijven uit het Zuidwesten niet min der dan 108 schapen ter keuring aan voeren. Daarmee belooft deze keu ring op het terrein van kaasboerderij Kwekkeboom aan de Prooyenseweg in Middelburg de grootste te worden uit de geschiedenis van de vereni ging. Aangevoerd zullen worden 52 Lammeren per jaar Slachtkwaliteit in t.o.v. Tex. Texelaar 1.52 100 Swifter 1.97 96 Noordhollander 2.32 94 Flevolander (lx per jaar) 2.32 94 Flevolander (3x per 2 jaar) 3.03 94 Vrijdag 25 augustus 1989 In de pluimveehouderij kennen we veel soorten kontrakten. Het kon trakt kan afgestemd zijn op de leve ring van dieren of veevoeder, de af name van eindprodukten of een kombinatie van beide. Ook kan de financiering van veevoeder en dieren via een kontrakt geregeld worden. De belangrijkste funktie is altijd het verlagen van een aantal markt- en prijsrisiko's. De mate waarin gebruik gemaakt wordt van kontrakten is per- produktiesektor nogal verschillend. In de slachtkuikensektor wordt bij na alles op kontrakt gemest. In de legsektor is dit minder het geval. Er worden regelmatig nieuwe kontrak ten aangegaan. Het is uitermate be langrijk om als pluimveehouder hierbij voorzichtig en weloverwogen te werk te gaan. Onduidelijkheid Veel kontrakten blijken nogal eens onduidelijk te zijn, vooral omdat ze moeilijk leesbaar of ingewikkeld zijn. Door de onduidelijkheid van vele kontrakten kan een pluimvee houder vaak niet alle gevolgen van een kontrakt juridisch en ekono- misch overzien. Toch is het beslist nodig om een aangeboden kontrakt voor uw bedrijf kritisch door te nemen. Duidelijkheid Wat moet u doen om toch verant woord zo'n overeenkomst aan te gaan? Allereerst moet er een basis van goed vertrouwen zijn tussen de partners. Verder is het belangrijk dat er geen overhaaste beslissing wordt geno men. Neem er de tijd voor om alles eens rustig naast elkaar te leggen. Vragen die u zich zou kunnen stellen zijn: wat is de totale looptijd van het kontrakt met de eventuele verlen gingsregeling?; hoe is de bepaling van een kostprijs (welke uit gangspunten, gebouwenkosten, ar beidsloon, etc.)?; hoe ligt de koppe ling eigeld - voergeld?; hoe is de be talingsregeling?; wat gebeurt er bij financiële moeilijkheden?; enz. De rechten en plichten van alle par tijen moeten goed worden vastge legd. Als op een kontrakt de algeme ne voorwaarden van toepassing zijn, zit u al een stuk veiliger. Er is dan in ieder geval een goede arbitragerege ling getroffen! Tenslotte: Laat u adviseren, maak gebruik van de kontraktadvieskom- missie in uw regio, de SEV of een voorlichter van het Konsulentschap. Zij kunnen u helpen bij een kritische beoordeling van het konsept- kontrakt. De laatste Dit was mijn laatste 'artikel van de ramlammeren (waarvan vele te koop voor dekking), 30 ooien en 21 ooi lammeren. Vooral de 5 oudere dek- rammen zullen veel bekijks krijgen, krijgen. Centraal staat op de keuring het ver der verbeteren van het schaperas, zo zegt voorzitter C. Kostense in een voorwoord bij de katalogus. 'Tot nu toe konden vrijwel alle ooilammeren voor de fokkerij worden ingezet, maar dat houdt een keer op'. Hij is van mening dat het houden van melkschapen nooit een groot schalige bedrijfstak zal worden, het geen overigens ook niet wordt na gestreefd. Hij wijst verder op de be trekkelijkheid bij keuringen van het eksterieur. Het uiterlijk is in feite één van de ondergeschikte eigen schappen van het melkschaap. Het gaat vooral om de melkproduktie voor de kaasmakerij, dat is het eko- nomisch doel. Daarbij is het van eminent belang dat de dieren een evenredig en melktypische bouw ver tonen en dat er sprake is van een goede ontwikkeling en voldoende vi taliteit. De keuring begint om 10 uur. maand in uw blad. Na 11 maan den in dienst te zijn geweest van het Konsulentschap hoop ik binnenkort te beginnen in een nieuwe funktie. Hij is snel vertrokken zult u denken. Het is inderdaad vrij snel, maar de mogelijkheid me te kunnen verbete ren en een bepaalde mate van onze kerheid, zoals die bij elke reorgani satie aanwezig is, hebben mij tot de ze keuze gebracht. Toch heb ik in deze leerzame tijd op een plezierige manier kennis ge maakt met, en gewerkt voor, de Zeeuwse pluimveehoud(st)ers. Be dankt! Het ga jullie allemaal goed, als pluimveehouders, maar nog meer als individu, met je gezin en je familie. ing. J.H.L. Strijdveen, CVP Tilburg 13

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1989 | | pagina 13