Rektifikatie teelt karwij Gemiddelde tarwe-opbrengst iets lager dan vorig jaar Meeste akkerbouwgewassen geven hogere opbrengst; wintertarwe in zuidwesten lager Nieuwe grootpakpers Bestrijding bietencysteaaltjes Verschillen per gebied en bedrijf groot Pootgoedsector krijgt vier miljoen terug mmm m*»xSm Niemeyer demonstreert met nieuwe Variant ploeg Vicon konsentreert aandacht op Europese landbouw Van de meeste akkerbouwgewassen is de gemiddelde opbrengst per hek- tare dit jaar hoger dan in 1988 en de voorgaande vier jaren. Vooral bij de granen is de opbrengst flink hoger, zo blijkt uit de eerste, maandag be kendgemaakte, voorlopige oogstra- ming van het Centraal Buro voor de Statistiek (CBS). Volgens de eerste berichten geeft het Zuidwesten een wat afwijkend beeld van het landelijke. Zo liggen de graanopbrengsten in het Deltagebied gemiddeld enkele honderden kilo's onder die van het vorig jaar. Wel ligt het opbrengstnivo hoger dan die in het land als geheel. De opbrengst van wintertarwe be draagt in ons land gemiddeld 7.700 kilogram per hektare (vorig jaar 7.200) en die van zomertarwe 7.800 (7.400). De totale tarweoogst is ge raamd op 1.07 miljoen ton tegen bij na 0.83 miljoen ton vorig jaar. Van een hektare komt dit jaar gemiddeld 6.600 kilogram wintergerst (5.800) en 5.000 kilogram zomergerst (4.700). De totale gerstopbrengst raamt het CBS op 0,26 miljoen ton tegen de gerealiseerde opbrengst vo rig jaar van 0,3 miljoen ton vorig jaar. Per hektare is de gemiddelde op brengst rogger geraamd op 4.600 ki logram (4.300), de gemiddelde op brengst haver blijft met 4.600 kilo gram lager, deels door een lagere op brengst en deels omdat er minder hektares zijn uitgezaaid. De op brengst van groene erwten was ge middeld 4.450 kilogram per hektare tegen 3.850 vorig jaar. Kapucijners en grauwe erwten gaven een gemid delde opbrengst van 4.000 kilogram per hektare, een fraktie minder dan vorig jaar. Een hacter schokkers le verde gemiddelde 3.900 kilogram op tegen 4.350 in 1988. Van de handels gewassen koolzaad, karwijzaad, blauwmaanzaad en vlas ligt alleen de opbrengst van de laatste 6.300 kilo gram per hectare, lager dan vorig jaar (7.200). Door uitbreiding van het areaal is de totale opbrengst van 33.000 ton drie procent hoger. Kool zaad gaf per hektare een opbrengst van 3.900 kilogram (3.300), karwij zaad 1.700 (1.450) en blauwmaan zaad 1.350 (1.250) kilogram. De to tale opbrengst karwijzaad is met 1.100 ton gehalveerd in vergelijking met 1988, die van koolzaad (25.000 ton) en blauwmaanzaad (bijna 800 ton) zijn ongeveer gelijk gebleven. In het artikel van de maand augustus op het akkerbouwbedrijf van de Zuidwestelijke Konsulentschappen (ZLM-blad 28 juli jl.) is een fout geslopen. Bij het onderdeel 'Wel of geen groenbemester na granen' op pagina 8 wordt vermeld: 'eind aug- gustus - begin oktober kan op kleine onkruiden een bestrijding worden uitgevoerd met 5 kg Campagard 5 1 PB Actipron enz.'. Deze tekst hoort thuis bij het tekstonderdeel Karwij. Voor de duidelijkheid druk ken we de informatie over karwij hier nogmaals integraal af. Karwij Zodra de dekvrucht geruimd is, moet op dit gewas na erwten en vlas respektievelijk 40 en 80 a 100 kg stikstof gestrooid worden. Om kar wij te laten staan moet er een mini mum aantal planten aanwezig zijn, nl. 35 per m2. Deze zullen goed ver deeld moeten staan. Alleen wortels die aan het eind van het groeiseizoen een potlood dik zijn, kunnen vol gend jaar doorschieten en zaad dra gen. Een te dunne stand geeft t veel kans op veronkruiding. Eind augustus - begin oktober kan op kleine onkruiden een bestrijding uitgevoerd worden met 5 kg Campa gard 5 liter BP Actipron of met 2-3 kg Afarin per ha. In droge en warme perioden in au gustus en september wordt karwij vaak ernstig aangetast door de wolli ge karwij luis. Op de wortels komt dan een wit pluis voor, waarin zich de luizen bevinden. Deze luizen zui gen aan de jonge wortels waardoor de groei stagneert en soms zelfs planten afsterven. Bij zware aan tasting kan eventueel wat ekstra stikstof gestrooid worden. Het landbouwschap heeft in overleg met het Bedrijfschap Groothandel in Aardappelen nu definitief besloten om de circa vijfduizend telers en handelaren van pootaardappelen een deel van de in 1988 betaalde plombe heffingen voor het garantiefonds te rug te betalen. In totaal gaat het om een bedrag van vier miljoen gulden. Verder wordt een bedrag van vijf mil joen gulden gereserveerd voor jaar lijkse vaste kosten. Vrijdag 25 augustus 1989 Organische mest snel inwerken Aan organische mest zit voor een aantal mensen een minder prettig luchtje. Vooral bij het uitrijden on der droge weersomstandigheden en bij hoge temperaturen wordt daar over dan ook nog al eens geklaagd. Probeer daarom bij het uitrijden stankoverlast zoveel mogelijk te be perken. Strooi geen mest vlak voor of in het weekeinde. Let bij wonin gen op de windrichting. Op niet beteelde grond moet de mest overigens uiterlijk een dag na het uitrijden worden onder gewerkt. Geadviseerd wordt om dit bij warm en droog weer direkt na het uitrijden te doen. Gebruik daarvoor bij voor keur een stoppelploeg. De graanoogst van dit jaar is zo goed als geborgen bij een gemiddeld vocht gehalte van 16,1%. De graan- drogers hebben dus weinig te doen gehad. De opbrengst van tarwe geeft, zo meldt de CZAV, grote ver schillen te zien, variërend van 7.000 tot ruim 9.000 kg per ha. Obelisk heeft weer duidelijk de hoogste op brengst gegeven. De gemiddelde tarwe-opbrengst komt naar schat ting uit op ca. 8.000 kg per ha, tegen 8.200 kg vorig jaar. De kwaliteit van de tarwe is heel goed. Een eiwitge halte van ruim 12,5%, een goed hl- gewicht van ca. 78 kg en een hoog valgetal van omstreeks 300. Ook voor brouwgerst lopen de op brengsten sterk uiteen. De gemiddel de opbrengst zal ca. 5.000 kg per ha bedragen. Het gemiddelde percenta ge volgerst bedraagt 78% tegen 82% vorig jaar, toen de gerst ook fijn van korrel was. Het eiwitgehalte, een bij zonder belangrijke eigenschap, ligt met plm. 10,5% op een heel gunstig niveau. Naast die van de gerst viel ook de opbrengst van de zaaierwten tegen; gemiddeld ongeveer 4.100 kg per ha. Wat de graanprijs betreft staat de markt voor direkte levering onder druk en is de prijs laag, rond de 41,in schip geleverd. Dit komt, aldus de CZAV, omdat de oogst vroeg is en de mengvoederin dustrie weinig tarwe opneemt. Toch is de koöperatie in verband met de goede kwaliteit, niet pessimistisch. "Voor levering september/decem ber is de tarweprijs beter dan voor direkte levering. Echter, van doorslaggevend belang, is het ex portbeleid dat Brussel gaat voeren. Een aktieve export naar derde lan den - nu met een relatief lage export subsidie mogelijk - zal de markt de noodzakelijke steun moeten geven". Brouwgerst In verband met een tekort aan brouwgerst van goede kwaliteit, ver wacht de CZAV dat haar brouw gerst, die van goede kwaliteit is, een goede prijs zal opbrengen. In samen hang met het afzetbeleid zal het voorjaar zijn alvorens de opbrengst- prijs bekend is. De CZAV heeft haar voorlopige graanprijzen als volgt sa mengesteld: Kwaliteitstarwe (Obelisk, Granta, Pagode, Minaret, Kraka) 43, Urban: 43,Doorsneetarwe (Ar- minda) 41,Brouwgerst (Prims en Trumpf) (vanaf 90% volgerst) 53,Maalgerst (doorval) 37,-. Wanneer de CZAV zicht heeft op de prijs die het graan heeft opgebracht - waarschijnlijk maart/april - kan de definitieve prijs worden vastgesteld. Of de tweede 3% van de medeve rantwoordelijkheidsheffing al of niet wordt terugbetaald, is nog niet bekend, maar ze moet wel worden ingehouden. Fiatagri-Hesston heeft naast de reeds bestaande grootpakpers model 4700 en 4800 ook een model 4600 ontwikkeld die momenteel naar volle tevredenheid proef draait in Nederland. De 4600 is afgeleid van de zo succesvolle 4700 en werkt in stro hooi als ook in silage. Achter de machine kan een verzamelaar geleverd worden die eerst 2 pakken stapelt en ze daarna aflegt op het land. Meer vlas Volgens de gegevens van de Neder landse Algemene Keuringsdienst (NAK) werden dit jaar in Nederland 4.518,33 ha vezelvlas voor de keu ring ingeschreven. Vergeleken met de definitieve cijfers van de oogst '88, houdt dit een verruiming in met 660,85 ha of 17,1%. De stijgende trend die de laatste jaren al werd waargenomen, ging dus ook voor deze oogst verder door. Hieronder het ingeschreven areaal voor de laatste jaren op een rijtje: 1980: 3.468 ha 1985: 3.961 ha 1981: 2.701 ha 1986: 2.926 ha 1982: 3.222 ha 1987: 3.533 ha 1983: 3.110 ha 1988: 3.856 ha 1984: 3.880 ha 1989: 4.447 ha Net als in België, is ook in Neder land Belinka de meest ingeschreven variëteit, op de voet gevolgd door Ariane. Belinka en Ariane nemen in Nederland respektievelijk 27,5% en 26,8% van het ingeschreven areaal voor hun rekening. Andere variëtei ten die dit jaar winst boeken, zijn Viking, Marina, Saskia, Laura en Nynke. 'émtm. Boer J. Re mijn aan de Puthoekse- weg in Waarde ploegt de stoppel om teneinde de grond beter te kunnen ontsmetten. Uit onderzoek is nl. ge bleken dat een kwart van het 4 ha grote perceel nogal besmet is met bietencysteaaltjes en volgend jaar wil hij er bieten telen. Het dagelijks bestuur van het Land bouwschap heeft verder besloten om van de heffingen die inmiddels vast gesteld zijn voor dë pootgoedoogst 1989 voorlopig maar 50 procent of circa 13,5 miljoen gulden daadwer kelijk te innen. Op basis van de huidige vooruitzichten is dat vol doende om het garantiefonds aan zijn verplichtingen te laten voldoen. Alleen in geval van ernstige tegenval lers zal ook het restant moeten wor den geïncasseerd. De firma Motrac B.V. organiseert ter introduktie van de nieuwe Nie meyer Variant ploeg een demonstra tiedag iri Dinteloord. Niemeyer kwam in 1988 met de re volutionaire Delta serie. Deze ploe gen zijn een computer adid design, met een speciaal wigvormige frame. Dit maakt de ploeg in het voorste ge deelte van het frame wezenlijk sta bieler en toch lichter. Nieuw in deze serie is nu de Delta 3 - 220 - Variant. Dit type beschikt over een traploze werkbreedte- verstelling van 25 tot 50 cm per li chaam. Daarbij past zich de werk- breedte van het eerste lichaam en de optimale treklijn automatisch aan, zodat de ploeg bij iedere werkbreed- te zonder zijdelingse belasting kan werken. De nieuwe Variant ploegen hebben standaard een automatische frame- inzwenking. Deze frame-inzwenking geeft de ploegen van de Delta serie een extra bodemvrijheid die nodig is in de 4-schaars-uitvoering met steun- wiel om ongehinderd te kunnen wen telen zonder dat het steunwiel op de kopakker door de grond slaat. Tijdens de demonstratie zal naast de gehele range ploegen ook de Nie meyer rotorkopeg aan het werk te zien zijn. De demonstratie wordt ge houden op: woensdag 6 september te Dinteloord (N.Br.). De demonstratievelden zullen via een bewegwijzering aangegeven wor den. Aanvang van de demonstraties is 10.00 uur en 14.00 uur. Vicon Landbouwwerktuigenin dustrie te Nieuw Vennep zal zich nog meer dan voorheen konsentreren op de ontwikkeling, produktie en ver koop van landbouwmachines. Dit heeft recent geleid tot het afstoten van de kunststoffen divisie. De aktiviteiten op het gebied van High Tech teelt- en melksystemen zullen mogelijk in breder verband met participatie van derden worden voortgezet. De belangen in Noord- Amerika zijn overgedragen aan een zelfstandige zusteronderneming die als importeur van Vicon produkten voor de USA en Canada zal fungeren. De assemblage van gereed produkt zal in Nieuw-Vennep worden gekon- sentreerd waarbij meer vaste pro- duktiemedewerkers worden ingezet. Bij Vicon Friesland in Oosterzee zal het aksent liggen op onderdelen fa bricage en subassemblage. De beleidswijziging heeft tot gevolg dat in Nieuw Vennep het aantal staf medewerkers zal verminderen en het uitvoerend personeel zal toenemen. 11

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1989 | | pagina 11