De Zeeuwse fokveekeuringen te Nisse en Serooskerke (W) De betekenis van melkerskoortsuitslagen Nederlands vlees ligt goed in de Italiaanse markt Te Nisse werd op 17 juni 1989 de Be- velandse rundveekeuring gehouden in het kader van het Schaapscheer- dersfeest. Door 6 inzenders werden 6 groepen opgesteld en 31 koeien ge presenteerd waarvan 28% in de pro- duktieklassen. Slechts 1 koe bleef af wezig. De rundvee-inzending mocht zich in een goede belangstelling ver heugen, was kwalitatief representa tief voor het distrikt en leverde een goede bijdrage aan het afwisselende, gevarieerde programma van de dag. De individuele rubrieken, 9 in getal waren meest numeriek gelijkelijk bezet. Het jeugdkampioenschap werd ge wonnen door Anna 130 V. Nehls, van W. op 't Hof, Kapelle. Zij is jeugdig, korrekt gebouwd, heeft een beste uier en voldoende ruime bouw. Reservekampioene werd Sonja 25, V. Madawaska Sentigy van Gebr. Polderman, Wemeldinge. Goed ont wikkelde melkvaars met goede uier en voldoende krachtige benen. Bij de oudere koeien kwam het kam pioenschap terecht bij de mooi typi sche best geuierde Topsdochter Rensje 66 van A.J. de Roo, 's heer Abtskerke, die er schitterend voor stond. Reserve kampioene werd de winnares van de hoogste produktie- klasse Geertje 41 van W. op 't Hof. Deze Bill-dochter met al meer dan 75.000 kg melkproduktie op haar naam is zeer solide, best van uier, heeft een vlot goed skelet en is vol doende behangen. De meeste weer stand boden Diek van M.W. Rouw, Goes en Paula 7 van P.A. Karelse, Heinkenszand. Diek is een malse, korrekt typische Superstar dochter, die de 40- en 50.000 kg klasse won. Paula 7 een ruim 3-jarige zeer typi sche Glenafton Enhancer-dochter met iets minder krachtige onder bouw. In beide leeftijdsgroepen voor de uierprijs zegevierden Gebr. Polderman met hun uitstekende be- drijfskenmerk, beste uier. Bij de jonge dieren was het Witje 9 V. Feikje 24, Rocket 1 ET, die met een lange vooruier en een best hoog en een breed en bijzonder sterk aange hecht uier dat iets meer beaderd mocht zijn, de prijs in de wacht sleepte. Bij de oudere koeien was het de 3'A jarige Mol 55 een Apollo J- dochter, die de titel veilig stelde met een uiervorm die men niet anders kan wensen, de "bloei" is vol doende. Groepen: Bedrijfsgroepen van 3 stuks melk vee. la. W. op 't Hof. Voldoende uniforme groepen melkkoeien met goede uiers. lb. Gebr. Polderman. Uniforme groep gerekte koeien met beste uiers en gemiddeld wat minder wigvorm in de koeien. De viertallen maakten het elkaar of beter gezegd misschien de jury niet gemakkelijk, la. A.J. de Roo. Opgesteld een kwartet koeien met gehalte, uniform en mals. lb. B.M. van Goudswaard nu te Colijnsplaat met een uniform solide viertal van voldoende gehalte, lc. M.W. Rouw, kwartet gelijnde, zeer typische melkkoeien met soms wat minder afwerking in de spenen, ld. P.A. Karelse met individueel aantrekkelijke melkkoeien met soms wat ruime uiers en als groep iets minder uniform. Serooskerke (W). De 32e fokveedag voor Walcheren werd gehouden op woensdag 5 juli 1989 bij manege "De Eendracht" te Serooskerke. In de afdeling melkvee hadden 15 bedrijven zich aangemeld met 116 individuele koeien en 15 groepen. Vanwege de melkers- koortsbesmetting moesten 4 bedrij ven zich terugtrekken. Hopelijk lost dat probleem zichzelf spoedig op zo als dat ook met andere aantastingen is. Het gehele beeld van de fokvee dag liet een goede indruk na. Bij de kampioenskeuringen in 3 leeftijds klassen haalde men er eerst het beste uier uit. Melkvaarzen: Beste uier: Els 4. Ty pische, best geuierde Tops-dochter van Mts. Wouters, Vrouwenpolder. Jeugdkampioene: Lerdie. V. Rown- tree Banker van V.O.F. J. Louwerse en W. Poppe te Middelburg. Best ontwikkelde gerekte melkvaars. Re serve kampioene: Saskia van J. Kwekkeboom, Middelburg is best ontwikkeld, sterk gebouwd en heeft een beste uier. Deze dochter van Rowntree Elevation Hylite zou in de voorhand wat meer lengte en wig- vorm mogen laten zien. In de goede middenklasse ging de titel "best ui er" naar Anita, een, behalve de iets steile schouders, goede dochter van S.E. Apollo van V.O.F. J. Louwerse en W. Poppe. Het kampioensduo liep er uit en vormde de top van de dag. Kampioene Cato 71 van W. Francke, Grijpskerke is een melkkoe van best type met veel kwaliteit en een goede uier, waaraan iets te lange spenen. Deze Tops Monitor Legend- dochter heeft ook beste droge be nen. Reservekampioene Marije van J. Kwekkeboom is een fraaie koe met beste verhoudingen en een goe de uier met iets minder scherpe op- hangband. Zij is een S watara V.A.C. Marquis-dochter. Hun bei der positie was onbedreigd en het hoge gehalte gaf cachet aan de keuring. Bij de oudere koeien werd zowel het beste uier als het kampioenschap een prooi van de sympathieke, niet al te massale doch zeer rassige, solide en zeer typische Klaske 22. Deze Adler- dochter is ook een bekende ten toonstellingskoe met goede "rek" en een iets bol vooruier. 3e op het tal Marijke 34 de zeer typische oud- kampioene van Louwerse-Poppe. De Lars 38-dochter houdt zich best, heeft fraaie spenen, die achter even ver naar achteren zijn geplaatst. De Produktieklassen: Klaske 22 vnd. won de 30.000 kg klasse ge- rastype, terwijl de uierbodem wat dieper wordt. Groepen: Afstammelingen van een K.I. stier van één eigenaar of be drijf. Twee groepen van Tops Moni tor Legend getoond, la. W. Franc ke. Zeer uniforme groep van goed Rensje 66, senior kampioene Nisse '89. Mol 55, beste uier Nisse '89. volgd door Marijke 34 en Jeltje 36. In de 40.000 kg klasse zegevierde Akke 44 van L. Geschiere, Zoute- lande. Deze dochter van Apollohoe- ve 26 is best ontwikkeld heeft een zeer goed melktype en nog een goede uier. lb. De ruime, zware solide Tanje van J. Kwekkeboom en lc. Catrien 9 van Louwerse-Poppe de zeer evenredig Bill-dochter, nog kor rekt en solide. De 60.000 kg klasse, nu gehandicapt door uitvallers, en bezet door Marij ke 24, best ontwikkelde Bill-dochter van vlot goed type van Louwerse-Poppe. Koeien boven 100.000 kg melk zijn er nog 3 in Walcheren waarvan Aag je 43 verstek moest laten gaan. la. werd de onlangs gehuldigde Roosje 7. Sterkoe 2 van J. Karelse, Koude- kerke. Deze middenzware Nassau- dochter is zeer goed van type, solide met goed uier en benen. lb. Minerva 31 de ruim 15-jarige dochter van Trijn medalist en 100.000 kg Miner va van M.C. Geelhoed, Middelburg. Deze waarschijnlijk één der laatste kleindochters van Doker Lente's Verwachting heeft een zeer goed niveau, lb. V.O.F. Louwerse- Poppe. Typische groep met zeer goe de uiers. Bedrijfsgroepen: 3 tallen: Drie trio's van ongeveer gelijkwaardig niveau, la. J. Wondergem, Gapinge. Groep met 2 ruime koeien voorin en goed gehalte, lb. Mts. Langebeeke- Blankers, Gapinge. 2 goede koeien en het 3e lid goed in zijaanzicht, lc. J. Karelse. Type en rompen goed, uier iets wisselend. Bij de viertallen een le prijs voor een zeer goed kwartet van J. Francke, Grijpskerke. Uniforme en overwe gend zeer goed van type. De vijftallen vormden een beste ru briek met minieme verschillen, la. V.O.F. Louwerse-Poppe met een overwegend jeugdige groep, zeer uniform in een goed type, korrekt en met beste uiers. lb. W. Francke, vooral achterin veel kwaliteit, lc. Mts. A. en W. Wouters. Behoudens het middelste lid iets, verder veel uniformiteit, afwerking en goede ui er. ld. J. Kwekkeboonm. Kollektie behangen koeien met macht. le. V.O.F. Louwerse-Poppe, met meest volwassen koeien. Behoudens de kopkoe goed passende groep met ty pe en kwaliteit. Kampioensgroep. Het winnende vijftal van V.O.F. J. Louwerse en W. Poppe. De toiletprijzen waarvoor ook veel belangstelling uitgaat werden ge wonnen bij de kleine inzenders tot en met 6 koeien door de fam. J. Wondergem-Arendse uit Gapinge en bij de inzenders van 7 en meer koei en door de familie J. Kwekkeboom- Lampert, Middelburg. De voor het eerst ingestelde geleidersprijs voor het beste voorbrengen der koeien werd gewonnen door Joc Caljé. Me de door de algehele sfeer en presen tatie, de goede kollektie en de vele goede koeien bewaren we goede her inneringen aan deze 32e editie van de Walcherse veefokkerij. W. van Sluijs Italië is met zijn 57 miljoen inwoners voor de Nederlandse vleessector een belangrijke afzetmarkt. Met een jaarlijkse export van bijna 2 miljard gulden gaat ca. 25% van de totale Nederlandse vleesexport naar dit Zuid-Europese land. Tot de belangrijkste exportproduk- ten behoren varkensvlees 235.000 ton) en kalfsvlees 70.000 ton). Nederland heeft in de importen van deze vleessoorten een aandeel van 50% Bijna 40% van de slagers verkoopt regelmatig vers vlees uit Nederland (belangrijke concurrerende landen scoorden beduidend lager, Frankrijk 9%, BRD 4%), zo blijkt uit onder zoek van het Voorlichtingsbureau vlees. De penetratie van Nederlands kalfsvlees is hierbij het hoogst, 75% van de slagers die Nederlands vlees verkopen, verkoopt Nederlands kalfsvlees, 40% Nederlands var kensvlees. Het imago van het Neder lands vlees is redelijk tot goed; voor het overgrote deel is men over de kwaliteit en de conformatie tevre den, hetgeen in deze in kwalitatief opzicht veeleisende markt een ver dienste genoemd kan worden. De kwaliteit van het kalfsvlees wordt als goed beoordeeld; men signaleert hierin echter wel een achteruitgang, met name voor wat de malsheid en vetheid betreft. Individueel onderzoek Een positieve uitslag betekent dat het dier in kontakt is geweest met de bakterie die melkerskoorts veroor zaakt. Er bestaat een goede kans dat het dier nog steeds met de bakterie besmet is, maar zeker is dit niet. Het veiligst is dan ook, om elk positief dier als een mogelijke bron van besmetting naar andere dieren te be schouwen. Een negatieve uitslag be tekent dat het dier op dit ogenblik geen afweerstoffen heeft tegen de verwekker van melkerskoorts. In de meeste gevallen betekent dit dat het dier niet besmet is. Alleen in uitzon deringsgevallen kan het dier besmet zijn zonder dat dit in het bloed of de melk valt aan te tonen. Tankmelkonderzoek Een positieve uitslag betekent dat bij de melkleverende dieren minstens 1 koe zit die afweerstoffen in de melk heeft, en dus kontakt heeft gehad met de verwekker van melkers koorts. Voor alle zekerheid beschou wen we dit dier als besmet. Aan de hand van het tankmelkonderzoek is Vrijdag 21 juli 1989 niet vast te stellen hoeveel dieren in totaal besmet zijn. Een negatieve uitslag betekent dat hooguit 10% van de melkgevende dieren besmet zijn. Door het verdunnen van de melk van enkele positieve dieren met veel negatieve dieren wordt de tank- melk als geheel negatief. Deze uit slag moet dus wat voorzichtig bezien worden. Steekproefonderzoek Bij het standaard steekproefonder zoek (24 dieren per bedrijf) zijn vele uitslagen mogelijk, variërend van al les negatief tot alles positief. Als alle bemonsterde dieren negatief zijn, dan is de besmettingsgraad van het hele bedrijf erg laag. Als er al posi tieve zijn, dan zijn het er erg weinig. Om hierover meer zekerheid te krij gen kunnen alle dieren die ouder zijn dan zes maanden, en die niet in de steekproef zaten, alsnog worden be monsterd. Als alle bemonsterde die ren positief zijn, dan is de besmet tingsgraad van het hele bedrijf erg hoog. Het heeft nu geen zin meer om verder individueel onderzoek te doen. Het beste is om alle dieren als besmet te beschouwen. Tussen deze twee uitersten in liggen veel moge lijkheden. Afhankelijk van de bedrijfsligging, fokbeleid, aankoopbeleid en omge ving dient gekozen te worden tussen verder bemonsteren, of niet meer be monsteren. Wij adviseren de vee houders om hierover kontakt op te nemen met hun eigen dierenarts. Tegenspraak Soms zijn er uitslagen die met elkaar in tegenspraak lijken. De meest voorkomende volgen hieronder: - "Vorig jaar was de tank negatief, en nu positief" Bij melkleverende dieren zit nu minstens 1 besmet dier. Het gevolg is dat de tankmelk nu positief is. Bij het onderzoek vorig jaar waren hooguit enkele dieren positief, en mogelijk zelfs geen enkele. Het ge volg daarvan was, dat de tankmelk negatief was. In de tussenliggende periode kan de besmetting zich in de koppel hebben uitgebreid, kunnen er positieve dieren zijn aangekocht, of is er een infektie via oppervlaktewa ter of koeien uit een buurtperceel opgetreden. Ook zou het zo kunnen zijn dat die dieren, die nu voor een positieve tankmelkuitslag zorgen, vorig jaar op het moment van be monsteren droog stonden. - "Vorig jaar was de tank positief, en nu negatief" De groep dieren die vorig jaar melk leverde is niet meer dezelfde die nu levert. Het kan best zo zijn, dat die ren die vorig jaar positief waren, in middels zijn verkocht. Ook bestaat de mogelijkheid dat dieren als het ware de infektie zelf overwonnen hebben, en daarna negatief zijn ge worden. Verder is het mogelijk dat er nu meer negatieve liters zijn waar mee de positieve melk wordt door- verdund. - "De tank was negatief, en toch zijn er positieve dieren" Als er maar voldoende melk is van negatieve dieren, dan kan de melk van positieve dieren zo sterk worden doorverdund dat de tankmelk nega- Stichting Gezondheidsdienst voordieren in Noord-Brabant tief wordt. Individueel onderzoek geeft dan een nauwkeuriger on derzoek. - "De tank was positief, en alle die ren zijn negatief" Op het moment van de monsterna- me van de tankmelk was er minstens 1 positief dier. Het duurt daarna vaak drie tot vier weken alvorens de uitslag bij de veehouder is. Als daar na besloten wordt tot individueel on derzoek, dan kan het zijn dat zo'n positieve koe inmiddels is verkocht. Bovendien kan het voorkomen dat positieve dieren uit zichzelf negatief worden. Bij het individuele onder zoek komen deze dan ook niet meer terug. Uitslagen van onderzoek op mel- kerskoorts zijn vaak moeilijk te in terpreteren. Neem gerust kontakt op met uw dierenarts. Hij kent uw be drijfssituatie, en weet wat wel en niet haalbaar is. 17

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1989 | | pagina 17