Nog steeds enige rivaliteit tussen noordelijke en zuidelijke aardappelvermeerderaars Pootaardappeltelers moeten hun kosten verlagen" Pootgoedtelers Kees Gommeren uit Kruisland en Stan Simons uit Steenbergen Nieuwe direkteur van aardappelkweek- en exportbedrijf Wolf en Wolf Een van de meest gekoncentreer- de gebieden met pootgoedtelers is de streek rond Kruisland. Op 90% van de bedrijven worden aardappelen vermeerderd. Dit jaar is het 60 jaar geleden dat de ze gespecialiseerde tak daar een aanvang nam. De reden lag in het feit dat door de aanwezigheid van een aantal suikerfabrieken de grond zwaar besmet begon te geraken met het suikerbietenaalt je. Doordat suikerbieten telen aantrekkelijk was werd het met de vruchtwisseling niet zo nauw genomen. Een grote stimulator was in die tijd de toenmalige di- rekteur van de landbouwwinter- school de heer R.W. Jansen. Kees Gommeren en Stan Simons zijn alweer de derde generatie die selekte- ren in de vingers hebben. Pootgoed- bedrijf Gommeren is volledig gespe cialiseerd in aardappelvermeerde ring. Jaarlijks wordt land bijge- huurd om aan een areaal van 35 ha te komen. "We hebben altijd in hoofdzaak Bintjes geteeld maar om wat meer spreiding en zekerheid te hebben is overgeschakeld naar 2/3 Bintjes en 1/3 monopolierassen als Diamant en Cardinal. Dit jaar is ook het ras Desiré uitgeplant. Aan ande re gewassen worden uien geteeld en suikerbieten om het quotum vol te maken. Verder wordt land jaarlijks geruild". In tegenstelling tot veel an dere bedrijven levert Kees Gomme ren ongeveer 40% van de Bintjes rechtstreeks aan konsumptietelers. Het gehele jaar door worden poters verkocht om zo aan een middenprijs te komen die doorgaans beter is dan speculeren. Ook om aan de wensen van telers tegemoet te komen die vroeg willen kopen. Het akker bouwbedrijf van Stan Si mons omvat naast de traditionele akkerbouwgewassen 12 ha poot- goed. Daarnaast worden nog kon- sumptieaardappelen verbouwd. "Ik heb bewust voor het monopolieras Spunta gekozen om niet al te veel ri- siko te lopen. De prijs schommelt wel iets maar nog niet zoveel, al lag de prijs van 1988 met 50 cent per kg wel boven het gemiddelde. Jaarlijks ligt de opbrengst tussen de 25 en 30 ton. Doordat in 1988 het financieel resultaat beter was heb ik in 1989 weer Spunta's uitgeplant. Het lag in de bedoeling om geheel over te scha kelen op de konsumptieteelt omdat de laatste jaren de monopolieteelt niet zo denderend is geweest. Ik snap niet dat soms nog geschreven wordt dat de pootgoedteelt nog perspektief biedt. Met het huidige areaal en een goede opbrengst zit het al zwaar fout", aldus Simons. Eén keuringsdienst Beleidsmatig zijn beide pootgoedte lers van mening dat er in Nederland één keuringsdienst moet komen. Nu zijn er nog vier: Friesland- Groningen, de Noordzeepolder, Noord-Oost Nederland en Rivieren- Delta Nederland van de NAK. Deze laatste kwam in 1984 tot stand door fusie tussen het rivierengebied en de delta. Samenvoeging betekent dat er met dezelfde maat gemeten wordt. In de automatisering komt wel meer samenwerking waardoor men effi ciënter en daardoor goedkoper kan werken. Kees Gommeren is er verbaasd over dat er in het noorden wel een rege ling is voor konsumptietelers die zelf eigen materiaal uitplanten en hier in het zuiden nog niet. Vaak gaat dit gepaard met een geweldige hoeveel heid virus-ziek. Vrijdag 7 juli 1989 Enige rivaliteit tussen de noordelijke en zuidelijke telers is er toch wel. Dat de noordelijke poters altijd een paar cent meer kosten zit ze in het zuiden niet lekker. Stan Simons: "Bij monopolierassen bestaat er geen verschil in uitbetalingsprijs, bij Bintje wel. Waarom hier een verschil in gemaakt wordt is mij een raadsel. Virusziekte is hier de laatste jaren geen probleem geweest". Kees Gom meren: "Wat virusziekte door de luizendruk aangaat zijn we hier mis schien in de minderheid maar de noordelijke poters durven wat bak- terieziekte betreft wel eens tegen val len. Men is daar met de pootgoed teelt veel intensiever bezig. 10 Jaar geleden teelde hier geen enkele poot- goedteler zijn eigen uitgangsmateri aal. Nu allemaal, dus het praatje dat de kwaliteit minder is, is achter haald. Dit blijkt ook wel uit de prak tijk omdat soms 4 jaar achter elkaar dezelfde stam gebruikt wordt". De veranderingen die het AM beleid met zich meebrengt betekent op ter mijn geen goede zaak voor de Ne derlandse aardappelvermeerderaars Volgens Stan Simons houdt dit ach teruitstelling van de aardappelteelt in. "Het areaal in Nederland zal in krimpen wat mogelijk tot gevolg heeft dat de prijs 1 a 2 jaar wat ho ger kan liggen. Daarna springt "het buitenland er gelijk in om dit gat op te vullen. Er zijn daar nog voldoen de uitbreidingsmogelijkheden. Al leen aan het vermeerderen van ge zond pootgoed schort het daar nogal eens maar zoals het met andere ge wassen gegaan is zullen ze dit ook wel onder de knie krijgen. Neder land heeft doordat het nationaal goed geregeld is in het buitenland een goede naam opgebouwd en dit moeten we zien te behouden. Qua vakkennis hebben we een grote voorsprong. Import van buitenlands pootgoed is nog geen succes gebleken. Poters uit Schotland bleken besmet met een bakterieziekte als zwartbenigheid en dit jaar vielen poters uit Frankrijk zwaar tegen. Internationaal moet er meer geregeld zijn. Bijvoorbeeld een Nederlandse partij met pok mag niet geëxporteerd worden maar omge keerd mogen er wel pokpartijen uit andere landen geïmporteerd worden", worden". Vergrijzing Een punt waar alle pootgoedtelers mee kampen is dat er een vergrijzing komt onder de selekteurs. Kees Gommeren heeft momenteel twee jongeren in opleiding. "Het wordt steeds moeilijker om selekteurs aan te trekken omdat de oude garde ver dwijnt. Een ander punt is dat men sen die het vak willen leren voor het feit komen te staan dat ze geen kans krijgen besmette planten er met rou tine uit te halen. De laatste jaren is er zo weinig ziek dat ze het niet kun nen leren. We moeten eigenlijk aan het eind van een seizoen naar kon- sumptieaardappelen om ze de ver schillen bij te brengen. Ondanks weinig virusziek moeten we nog 3 tot 5 maal selekteren. In het begin vergt dit 3 uur per ha maar bij meer loof 4 uur. Totaal vraagt selekteren toch 15-20 uur per ha". Grondmonster In het rivieren deltagebied krijgen de pootgoedtelers dit jaar te maken met een nieuw facet bij de teelt. Vanaf Kees Gommeren, Kruisland: "Som mige percelen hebben we dit jaar 4 maal beregend. De beschikking over water en een regeninstallatie is nood zakelijk bij pootgoedteelt". Stan Simons, Steenbergen: "De Spunta's hebben zich goed ontwik keld. Het aantal knollen per plant is voldoende. Op de wat lichtere klei grond doet dit ras het uitermate goed". oogst 1989 moeten alle gronden waarop pootaardappelen komen in het kader van de aardappelmoeheid worden aangemeld. Van ieder per ceel neemt men een grondmonster waarvan bekeken wordt of er al of niet een besmetting is van het aard- appelcystenaaltje. Voor oogst 1989 is de bemonstering voor het planten vervallen maar wel zal bij het sorte ren een grondmonster genomen wor den. Bij certificering moet van elke partij een analyse zijn die aantoont dat er geen cysten zijn gevonden. Niet van de grond die tijdens het in- schuren vrijkomt maar van de aan klevende grond. Dit in verband met de export. De beide Kruislandse pootgoedtelers hebben hier weinig problemen mee, alleen zal de kostenpost hierdoor stijgen. Ten opzichte van konsump- tieaardappelen kosten pootaardap pelen aanmerkelijk meer. Los van extra ziektebestrijding bedragen de keuringskosten, plombeheffing, areaalheffing en behandeling met TBZ extra tegen fusarium en zilver- schurft en afleveringsklaar maken tussen de 2500,en 3500,per ha. Moet er door een teveel aan pootgoed aan de Stopa geleverd worden dan kunnen alleen de Stopa- kosten al oplopen tot 2000, Steeds meer konsumptietelers willen mechanisch gekoeld pootgoed, om dat de ogen niet los mogen zijn, zo dat de aanslag kleiner is en de sorte ring groffer. Aan opslag kosten deze poters 7 cent per kg. Konsumptietelers willen steeds we ten hoeveel knollen er in een kilo gaan. Stan Simons: "Voor de aar dappelvermeerderaar is het onmoge lijk om een garantie te geven hoeveel knollen er in een zak zitten. Het bes te is dat de telers zelf hun bestelde of gekochte partij bekijken en even tueel een aantal knollen tellen en we gen. Valt de partij fijn uit dan wat dichter planten om toch aan hetzelf de aantal stengels per m2 te komen". De wintertijd vertoont een piek bij de meeste pootgoedtelers. Over het algemeen werken telers samen bij het sorteren en afleveringsklaar ma ken zodat de kosten beperkt blijven. Nu schommelt de kilogramprijs voor deze handelingen tussen de 5 a 7 cent. Met vreemde mensen loopt dit al gauw op naar een dubbeltje. Stan Simons is 2/3 van de winter aan het sorteren bij een ander. De verre kening is wegstrepen van uren. Kees Gommeren voegt tot slot nog een faktor toe die vooral aspirant pootgoedtelers goed in ogenschouw moeten nemen. "Wordt een perceel pootgoed voor vermeerdering uitge plant dan zal bij eventueel afkeuren dit gewas nooit een goed konsump- tieperceel worden". Jan van Tilburg "De pootaardappeltelers moeten hun kosten verlagen. Nu zijn ze ge woon te duur. Als de interne Euro pese markt straks een feit is, zullen we het ook in eigen land moeten op nemen tegen veel goedkopere produ centen. Daarom is het beslist nood zakelijk om iets aan de kosten te doen". Dit zei Sam Wolf op 28 juni, toen hij officieel de leiding van zijn vader heeft overgenomen bij het aardappel kweek- en exportbedrijf Wolf Wolf in Lelystad. Het Nederlandse pootgoed geniet een uitstekende reputatie. De kon- kurrentie loert echter op de riante exportpositie van ons land. Wanneer de binnengrenzen in de EG verdwij nen voorziet Wolf dat de konkurren- tie zich zal verharden. De prijs zal onder druk komen te staan. "Lan den als Portugal en Spanje zullen dan nauwelijks exportbeperkingen ondervinden. Vooral de vroege konsumptie-aardappelen zullen hun weg naar ons land weten te vinden. Door het vergroten van hun afzet zal ook daar de behoefte aan pootgoed wel toenemen, maar die mag dan overal vandaan komen. Dan zijn wij eigenlijk te duur. Het zal daarom goedkoper moeten", aldus Wolf. Hij erkent dat dit onder de Neder landse omstandigheden geen een voudige zaak zal zijn. "Het hangt grotendeels van de vindingrijkheid van de individuele boer af in hoever re hij daarin zal slagen. Toch denk ik dat er voldoende mogelijkheden zijn als de teler maar bereid is zijn bedrijf eens kritisch onder de loep te nemen". Kleiner areaal Naast het verlagen van de kosten is het volgens Sam Wolf ook nodig het pootgoedareaal te verkleinen. Dat is geen eenvoudige zaak, erkent hij. Toch denkt hij dat het onder druk van de recente ontwikkelingen onaf wendbaar is. "Het huidige areaal is tussen de 30 en 35 duizend hektare groot. Door de hoge opbrengsten zitten we met een overschot waar niemand wat aan heeft. Een areaal van 28.000 hektare zou voor de pootgoedteelt ideaal zijn. Het NMP (Nationaal Milieu-beleidsplan - red.) zal tot gevolg hebben dat het areaal zal verkleinen. Het NMP is daar door niet alleen goed voor het mi lieu, maar ook voor de boeren en de markt. Het zal leiden tot de noodza kelijke sanering van de teelt in Ne derland. Naar mijn idee is het dan ook een hele positieve ontwikke ling", aldus Wolf. De nieuwe direk teur van het aardappel kweek- en ex portbedrijf is verrassend positief over het NMP. "Het is jammer dat het alleen voor Nederland zal gel den. We zijn tenslotte maar een klein land en de manier waarop wij met de gewasbeschermingsmiddelen omgaan valt globaal gezien enorm De heer Ido Wolf tijdens zijn afscheidsrede voor een volle zaal. Op de voor ste rij de familie Wolf. mee. Er zou eigenlijk ook zo'n plan moeten komen voor de ontwikke lingslanden. Daar spuiten ze met al les wat er maar te krijgen is. Met alle nare gevolgen van dien. Het terugdringen van de rol van de chemie in de pootgoedteelt dwingt ook het rassenonderzoek in een nieuwe richting. Zo wordt er niet al leen meer gezocht naar AM- resistente rassen, maar gaat de aan dacht ook steeds meer naar de re sistentie tegen andere ziekten, zoals phytophthora. Als we de afhanke lijkheid van chemische middelen wil len terugdringen is dat ook een zeer noodzakelijke ontwikkeling", aldus Wolf. AM beleid aangescherpt Vanaf 1 september zal in vrijwel het hele land automatisch een 'besmet verklaring' volgen als bij onderzoek van percelen, bestemd voor het telen van voortkwekingsmateriaal, het aardappelcysteaaltje wordt gevon den. Dat houdt in dat zowel de teelt van voortkwekingsmateriaal (zoals bloembollen, boomkwekerijgewas sen, vaste planten) als van AM- vatbare aardappelrassen twaalf jaar lang verboden is. Alleen voor het noordoostelijk zand- en dalgronden- gebied geldt nu nog een uitzon dering. Grondonderzoek door de Planten- ziektenkundige dienst is verplicht om voortkwekingsmateriaal te mo gen telen. Omdat de aardappelmoe heid zich nog steeds uitbreidt, is besloten tot deze verscherping van de maatregelen. (uit oogst)

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1989 | | pagina 9