(JDO ■fyi Vice-voorzitter A.H. Munters: Evenwichtige benadering geboden bij oplossen milieuproblematiek Kantoor uit centrum naar rand Goes zuidelijke landbouw maatschappij Bio-ethanol 2% netto-rendement ZLM kiest voor nieuwe vestiging otra land- en tuinbouwblad VRIJDAG 7 JULI 1989 77e JAARGANG NO. 3980 In zijn openingswoord bij de aanvang van de vergade ring van het hoofdbestuur van de ZLM vrijdag 30 juni jl. heeft vice-voorzitter, de heer A.H. Munters, na drukkelijk gewezen op het belang van een evenwichti ge benadering bij de oplossing van de milieuproblema tiek. "De offers die in en buiten de landbouw in ons land moeten worden gebracht zijn niet gering. Zeker niet gelet op wat van Zeeland en Brabant binnen Ne derland en van Nederland binnen de EG wordt ver wacht. En het zal tpch zo moeten zijn, dat niet de ene provincie, niet het ene land meer zal moeten doen dan de andere provincie of het andere land. Wij zullen naar evenwicht moeten zoeken. Milieu is belangrijk en het is enerzijds misschien geen 5 maar 3 minuten voor twaalf, anderzijds is het goed nuchter te blijven en het geheel overziende doordacht te gaan handelen en zich daarbij te realiseren dat het geen verloren zaak is. Het is zaak goed en degelijk naar oplossingen te zoe ken en we moeten zo met de milieumaatregelen bezig zijn dat het ook financieel haalbaar is en we niet doorslaan zoals in de 70-er jaren met onze sociale maatregelen", waarschuwde de heer Munters. De vice-voorzitter sprak over het milieuprobleem naar aanleiding van de bespreking in de ZLM-organisatie van enige recent verschenen belangrijke nota's zoals van het Landbouwschap het Integraal Milieu Aktieplan voor de land- en tuinbouw, en van de regering het Na tionaal Milieubeleidsplan en de Struktuurnota Land bouw. "Nota's van de regering die notabene demissio nair is maar wel zo snel mogelijk reakties van de land bouw wil. Onze reaktie is er in ieder geval", zo stelde Munters vast. "Maar daarmee zijn er gelijk ook onze zorgen, want één ding staat vast. Wanneer de soep zo heet gegeten moet worden als ze nu opgediend wordt dan branden we allemaal onze mond en zeker de land bouw!" De vice-voorzitter ging vervolgens nader in op de kom kommeraffaire die op gang gebracht is door met name prof. dr. L. Reijnders van de Stichting Natuur en Milieu. Deze liet het Nederlandse volk weten dat komkom mers - illegaal - met Vertimec zouden zijn behandeld. Bij zwangere vrouwen zou dit middel misvormingen in de jonge vrucht kunnen veroorzaken. Het ministerie van WVC heeft komkommers onderzocht en bij geen van de monsters is zoals bekend de schadelijke stof abamectine aangetroffen. Gevolgen waren er wel in de vorm van een ingezakte komkommermarkt met grote financiële stroppen voor de tuinders en een heleboel zwaar verontruste a.s. moeders die komkommers ge geten hadden. Dat laatste allemaal gelukkig voor niets. Duidelijk is dat de uitspraken van prof. Reijnders met 2 korrels zout moeten worden genomen. Verfrissend noemde de vice-voorzitter het om te ver nemen dat Suiker Unie doorgaat met pogingen om bio- ethanol te gaan produceren. Ook in andere landen zo als in Amerika worden gigantische stimuleringspre mies uitgetrokken voor het proces om uit landbouw- produkten bio-ethanol te maken. Toch is de benzine prijs daar aanmerkelijk lager dan hier en dus moet men er in Amerika van overtuigd zijn dat hier kansen liggen. "We moeten blijven zoeken naar vervangers van onze fossiele aardolieprodukten. 't Zou immers om meerde re redenen heel goed zijn als we met specifieke teelten onze energiebehoefte zouden kunnen dekken". Vice- voorzitter Munters ging tenslotte in op de Pachtwet en de pacht. In de struktuurnota Landbouw worden hier over enige beleidsvoornemens gepubliceerd, zoals de oppervlaktevergroting van bedrijven in relatie tot het instituut pacht als financieringsmogelijkheid voor de landbouw, enige wetgevingsaspekten met name be trekking hebbend op de pachtwet en de grondbalans. Volgens de Pachtwet heeft de kommissie voor het Grond- en Pachtprijspeil tot taak de minister van Land bouw en Visserij, desgevraagd of uit eigener beweging van advies te dienen voor het peil van de koop- en pachtprijzen voor landbouwgronden en voor daarmee rechtstreeks verbandhoudende aangelegenheden". De kommissie zal de minister hierover zeker haar oordeel geven, zo verzekerde Munters. Hij waarschuwde voor de stelling dat de pachtnormen op termijn tot een 2% netto-rendement zouden moeten leiden, dit dan bere kend op basis van de verkeerswaarde van onverpachte grond. Netto-rendement betekent dat de polderlasten er dus eerst dienen te worden afgetrokken. Voor het Zuidwesten zou dit kunnen betekenen op basis grond prijzen 1988 een pachtsom van f 810, /ha, voor West-Brabant f 1.045,— per ha en voor het Zandge bied Noord-Brabant f 1.400, Dat is, zo konklu- deerde vice-voorzitter Munters toch zeker teveel van het goede". Het hoofdbestuur van de ZLM heeft zich vrijdag 30 juni tijdens de maandelijkse vergadering in het Landbouw- huis te Goes uitgesproken voor het bouwen van een nieuw ZLM-kantoor aan de Van Hogendorplaan te Goes. Een belangrijk besluit, want de ZLM is al sinds 1917 in het monumentale witte pand aan de Grote Markt gehuisvest. De voorzitter van de ZLM, de heer C. van der Maas, die de stemming leidde, feliciteerde het hoofdbestuur met dit besluit dat hij van historisch belang noemde voor de ZLM en voor Goes. Hij sprak de hoop uit dat iedereen blij zal zijn met het besluit dat, zegde hij toe, zo efficiënt mogelijk zal worden uitgevoerd. Reeds in één van de eerstkomende hoofdbestuurs-vergaderingen zal een bouwcommissie worden benoemd. Bij de stemming wa ren twaalf van de 18 stemgerechtigde hoofdbestuursle den voor nieuwbouw; een tweederde meerderheid der halve. Ook bij de kringvertegenwoordigers was een meerderheid voor nieuwbouw. Elan Een tekort aan ritme, de slechte bereikbaarheid en de on derhoudsgevoeligheid van het huidige pand aan de Grote Markt zijn de aanleiding geweest om de mogelijkheden voor een nieuwe huisvesting te gaan onderzoeken. Daar komt nog bij, aldus de toelichting dat van een nieuw ge bouw ook nieuw élan kan uitstralen hetgeen goed is voor het zelfvertrouwen dat nog eens kan worden versterkt door de cluster van drie ZLM-gebouwen die in Goes- Noord zal ontstaan. Daar is Accountantsunie ZLM reeds gevestigd en is de nieuwbouw van Verzekeringen ZLM in volle gang. "Dat versterkt elkaar en geeft uit straling naar buiten", aldus het Dagelijks bestuur in zijn voorstel.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1989 | | pagina 1