Financiering van landbouwgrond op het akkerbouwbedrijf Kritische akkerbouwers uit Noord-West Europese landen bepleiten beheersing produktie granen en aardappelen Kleinschalige landschappen in vele Europese regio's bedreigd Ekskursie Poolse fruittelers: Nog enkele gastgezinnen gevraagd Een groep "kritische akkerbou wers" uit Duitsland, Frankrijk en Nederland wil dat er op nationale ni veaus beheersing van de produktie van granen en aardappelen wordt in gesteld. De groep konkludeerde dit na een discussieronde in Haren (Gr.) afgelopen maandag. In de Neder landse delegatie zijn akkerbouwers vertegenwoordigd uit Groningen, de IJsselmeerpolders en Zeeland. Het doel van de bijeenkomst was om oordeel te kunnen vormen over de akkerbouwsituatie in de verschillen de landen. "Gebleken is," aldus woordvoerder Halbe Rosema uit het Groningse Briltil, "dat de rentabili teit op de specifieke graanbedrijven in Duitsland (Sleeswijk-Holstien, Neder-Sachsen) nog slechter is dan in ons land, doordat daar minder hoge opbrengsten dan hier kunnen worden behaald. In Frankrijk zijn op dit moment de kleine graanboe- ren al verdwenen, zo vanaf 150 ha. kunnen nu nog overleven, met de ko mende oogst wordt verwacht dat voor een grote groep ook het doek gaat vallen. Engelse boeren waren niet bij het gesprek aanwezig, maar ze hebben wel gegevens opgestuurd. Daaruit bleek dat de bedrijven van 150 tot 180 ha met driekwart granen in het bouwplan de laatste twee jaren een negatief saldo van 100,tot 300,— per ha. hebben behaald." In een verklaring stelt de groep dat de graanprijs weer op een niveau ge bracht moet worden waarvoor het gemiddelde akkerbouwbedrijf ren dabel graan kan telen. Zij acht pro- duktiebeheersing een vitaal boerenbelang om ffit te kunnen be reiken. Mits de import van graan- substituten evenredig wordt verminderd, verklaart de groep zich bereid de graanproduktie te beper ken. De Franse delegatie bestond vooral uit aardappeltelers, zij achtte zich daarom niet competent om over de graanteelt uitspraken te doen. De Duitse en Nederlandse delegaties hebben zich uitgesproken voor graanquotering. De Fransen toonden zich beducht voor konkurrentie van graantelers, die met subsidie van de Franse over heid zijn overgeschakeld op de teelt van konsumptieaardappelen. "Van wege hun hoge investeringen in be waarplaatsen en machines zijn zij wel gedwongen door te gaan met aardappelen telen," vertelt Jo Ris- seeuw uit Breskens, een van de Zeeuwse deelnemers. De Fransen voelden daarom het meeste voor EG- interventie van aardappelen, om het overschot uit de markt te nemen. Om het risiko van een negatieve prijsspi- raal - zoals bij de granen - te voorko men, vond de groep zich in het compromis "dat het EG- aardappelareaal gestabiliseerd moet worden." C0PA De groep uitte nogal wat kritiek op het funktioneren van de Europese boerenorganisatie COPA. "COPA vertegenwoordigt teveel de belangen van de industrie, en te weinig die van de boeren," aldus de verklaring. "COPA moet opnieuw de rechtstreekse vertegenwoordiger zijn van de boeren naar de Europese Commissie. Wat wij nu doen, dat hoort COPA te doen." Verder zou den er meer stimulansen moeten ko men om akkerbouwprodukten voor de non-food sektor aan te wenden, bijvoorbeeld in de vorm van bio- ethanol. "Als je je neerlegt bij de konklusie dat de produktie van het bio-ethanol niet rendabel is, komt er nooit iets van de grond. Wat dat BE TREFT geeft de Franse overheid het goede voorbeeld, door de produktie van bio-ethanol uit akkerbouwpro dukten met subsidies te stimuleren," aldus Halbe Rosema. De Nederlandse deelnemers van de groep willen met de resultaten van de bespreking op vrij korte termijn gaan praten met de besturen en ak kerbouwcommissies van de standsor ganisaties. Ook willen ze met de Landbouwschapscommissie die het sektorplan akkerbouw aan het op stellen is rond de tafel gaan zitten. "Het is niet de bedoeling een aparte akkerbouworganisatie te vormen, we willen onze standpunten bij de standsorganisaties aankaarten. Het zou wel goed zijn als de belangenbe hartiging meer sektorsgewijs zou plaatsvinden, en wellicht ook over de nationale grenzen heen," zo is de me ning van de groep. Via diverse kanalen wordt de akker bouw er op gewezen dat de bedrijven groter moeten tworden wil er bestaansrecht blijven. De achter grond van deze boodschap is dat door bedrijfsvergroting de vaste kosten per hektare gedrukt kunnen worden. Te denken valt hierbij aan gebouwen-kosten. De totale jaar- kosten van een werktuigenberging voor een bedrijf van 40 ha zijn naar alle waarschijnlijkheid net zo hoog als voor een bedrijf van 50 hektare. Per hektare echter zijn deze vaste kosten voor het grotere bedrijf lager. Dat vergroting over het algemeen tot het drukken van de vaste kosten leidt is zeer aannemelijk. Heel vaak wordt echter niet vermeld hoe die vergroting gefinancierd kan worden. In een mini-serie van vier artikelen zal ingegaan worden op deze finan ciering van landbouwgrond. Aan de hand van een voorbeeld bedrijf zul len de drie vormen van financiering behandeld worden. Dit zijn: 1. financiering via eigen vermogen en/of hypotheek 2. financiering door verkoop aan een belegger welke de grond terug uitgeeft in erfpacht. (In het voor beeld zal de FAGOED- financieringsvorm model staan). 3. financiering door verkoop aan een belegger welke de grond terug uitgeeft in pacht. (In het voorbeeld zijn de kondities aangehouden waar mee AMEV werkt). In dit artikel zal het uitgangsbedrijf toegelicht worden en zal getracht worden de gewenste vergroting te fi nancieren via een hypotheek. In deel 2 zal de financiering via de erfpachtskonstruktie aan de orde komen. De pachtvorm komt dan in deel 3. In het laatste artikel (deel 4) zal getracht worden enkele konklu- sies te trekken over de drie financie- ringsvormen. U kunt de artikelen herkennen aan bovenstaand vignet. Het uitgangsbedrijf Grond: Het uitgangsbedrijf is in zijn huidige vorm 41 hektare groot. Daarvan is 21 hektare in eigendom en 20 hektare wordt gepacht tegen een pachtprijs van ƒ695,/hektare. In die 21 hektare eigendom zit 1 hek tare erf en grond waarop de gebou wen staan. Bouwplan: wintertarwe 20 ha; konsumptie-aardappelen 10 ha; sui kerbieten 7 ha; spruiten 3 ha to taal 40 ha. Mechanisatie: De graanoogst en het bietenzaaien en oogsten gebeurt in loonwerk. De aardappel- en spruiten- oogst vindt plaats in samenwerking met een kollega-akkerbouwbedrijf. De overige werkzaamheden worden uitgevoerd in eigen mechanisatie. Soms zijn er tweedehands werktui gen opgenomen in de berekeningen. Gebouwen: er is op het bedrijf een aardappel bewaarplaats van 500 ton. Tevens is een werktuigenberging in gerekend van 250 m2. Prijzen, kosten en opbrengsten: alle prijzen, kosten en opbrengsten zijn gebaseerd op de gegevens uit kwanti tatieve akkerbouw-informatie en wel de gegevens voor Zuidwest Ne derland. Leningen en kredieten: in de uit gangssituatie heeft het bedrijf de volgende leningen en kredieten. berekening nog enkele kosten opge nomen welke het bedrijf in principe wel op moet kunnen brengen maar welke niet uitgegeven behoeven te worden. Zowel de berekende rente als de afschrijvingen zijn hier voor beelden van. Deze twee totaalbedra gen, welke opgenomen zitten in de totale kosten, komen bij het arbeids inkomen. Hierdoor ontstaat na verrekening van de te betalen rente op leningen en kredieten een ondernemersinko men van ƒ23.240,Gegeven de to tale privé-uitgaven, waarin opgeno men de belastingen en de te betalen premies, ontstaat er een besparing varFnegatief ƒ10.660, Om aan de toeneming liquide mid delen te komen worden allereerst al le afschrijvingen opgeteld bij de besparingen. Daarna worden de jaarlijkse investeringen in de machi nes hiervan afgetrokken. Als laatste wordt er nog ƒ8.000,aflossing be taald. Uiteindelijk ontstaat een toe neming liquide middelen van nega tief ƒ1.020,—. Wanneer dit bedrijf ongewijzigd voortgezet wordt dan zal kontinu het eigenvermogen zakken doordat de 'besparingen' negatief zijn. Ook zal er steeds meer geld geleend moe ten worden om de bedrijfsvoering Krediet Krediet Bedrag Rente Rente Aflossing gever vorm bedrag per jaar Bank Hypotheek 250.000 7 17.500 8.000 Familie 250.000 6 15.000 - Bank Rek. Courant 50.000 7 3.500 - TOTAAL 550.000 36.000 8.000 De resultaten van het uitgangsbedrijf (zie tabel 1) Zoals uit tabel 1 blijkt gaat het niet goed met het uitgangsbedrijf. De ar- beidsopbrengst van ƒ2.112,is een veel te lage vergoeding voor de geïn vesteerde arbeid. Gelukkig zijn in de De verscheidenheid aan karakte ristieke landschappen in Europa is nu nog groot. In hoog tempo treedt echter een vervlakkingsproces op. Met name kleinschalige landschap pen zijn kwetsbaar voor veranderin gen in het agrarisch beheer en verke ren in vele Europese regio's in een fase van aftakeling. Hier tegenover staat de toenemende betekenis van het landelijk gebied als woon- en leefomgeving voor de stedeling waartoe de helft van de Europese be- Vrijdag 16 juni 1989 volking behoort. Kleinschalige land schappen genieten daarbij een hoge waardering als het gaat om rekrea- tie, toerisme en nieuwe bedrijfsvesti gingen. De bedreiging moet en kan worden afgewend door samenwer king tussen EG, nationale en regio nale overheden en vernieuwing van het inrichtingsinstrumentarium. Deze konklusie trekt de Rijksplano logische Dienst in het eerste hoofd stuk van het jaarboek "Ruimtelijke Verkenningen 1989". Te financieren: De volgende zaken moeten gefinancierd worden: 1. aan koop 20 ha x ƒ32.000, ƒ640.000,2. notariskosten ƒ3.600,3. kadaster ƒ500,4. uitbreiding rekening courant ƒ20.000,5. financieringskosten ƒ12.600,—; TOTAAL ƒ676.700,—. Financieringsvorm: In eerste instan tie wordt bekeken of de financiering rond te zetten is met het aangaan van een nieuwe hypotheek a ƒ655.000,— plus het verhogen van de rekening courant van ƒ50.000,— naar ƒ70.000,— (het bedrijf heeft ook meer geld nodig tijdens het groeiseizoen). De nieuwe hypotheek wordt afgelost in 50 jaar hetgeen bij grondaanko pen vaker gebeurt. Bouwplan na vergroting: Het bouw plan na vergroting wordt evenredig uitgebreid. Alleen de aardappelen kunnen niet meer allemaal opgesla gen worden. De 5 hektare ekstra aardappelen worden veldsgewas verkocht. Financieren via aangaan nieuwe hypotheek lukt net! Wanneer we de voorgestelde vergro ting financieren via de nieuwe hypo theek dan zien we uit de berekening in tabei 1 het volgende: - De opbrengsten stijgen van ƒ248.111,- naar ƒ365.717,— als ge volg van de bedrijfsvergroting van 40 naar 60 hektare. - Ook de totale kosten stijgen aan zienlijk. Enerzijds a.g.v. de grond en de waterschapslasten. Anderzijds a.g.v. het stijgen van de variabele kosten zoals pootgoed, zaaizaad, be mesting, gewasbescherming, enz. - Het arbeidsinkomen wordt nu ƒ38.662,— positief. De vergoeding voor de geïnvesteerde arbeid stijgt aanzienlijk. - De besparingen gaan t.o.v. de hui dige situatie ook met ƒ14.000, vooruit. Hierdoor worden de bespa ringen ƒ4.462,Duidelijk blijkt dat het verschil in arbeidsinkomen tussen de 'huidige' en de nieuwe 'hy- potheek'-situatie, wat ƒ36.500, bedraagt, door de zware financie ringslast genivelleerd wordt tot een verschil van ƒ14.000,in 'de besparing'. Al met al echter nog wel een aanzienlijke verbetering. - Ook 'de toeneming liquide midde len', het bedrag waarmee uiteinde lijk de portemonnaie al of niet ge vuld wordt, stijgt tot positief ƒ5.202,Mede door de hoge aflos singsverplichtingen van ƒ18.100, per jaar is het verschil tussen de 'hui dige' en de nieuwe 'hypotheek'- situatie afgevlakt tot ƒ6.000, De financiering in deze situatie via de hypotheek gaat net. Een cent van de aardappelprijs af en het bedrijf gaat weer in de min. Al met al een mogelijkheid in deze situatie die niet geheel zonder risiko's is. Tot slot Zoals gezegd in de volgende artike len meer over financiering van de 20 hektare ekstra aankoop via een be legger. Algemene konklusies over de financieringsvormen waaronder ook de dit keer behandelde hypotheek- vorm, komen in het laatste artikel. Wanneer u iets niet duidelijk is praat hierover dan eens met uw bedrijfs- voorlichter. Hij/zij kan u vooral ook over de berekeningswijze meer vertellen. Namens de Zuidwestelijke Konsu- lentschappen, ing. A.N. Vroegindeweij rond te zetten. Jaarlijks komt het bedrijf ƒ1.020,tekort, hetgeen het bedrag aan 'toeneming liquide mid delen' is. De eindkonklusie over de huidige situatie moet zijn dat er iets moet veranderen in de bedrijfsvoe ring anders dreigt er faillissement. De oplossing gezocht in bedrijfsvergroting Wanneer het niet goed gaat met een bedrijf dan zijn er diverse mogelijk heden welke onderzocht kunnen worden of ze een positieve bijdrage kunnen leveren aan het bedrijfsre sultaat. In dit geval wordt de oplos sing gezocht in de richting van be drijfsvergroting. De filosofie hier achter is dat door vergroting de vaste kosten per hektare kunnen zakken. De financiering is echter het moeilijke punt. Bedrijfsvergroting: Het uitgangsbe drijf is in de gelegenheid om 20 hek tare naburig bouwland bij te kopen. Het feit dat het 'naburig' bouwland is geeft aan dat er vrijstelling van overdrachtsbelasting is. Van 6 augustus tot 12 augustus 1989 zullen ca. 40 Poolse fruitte lers een bezoek brengen aan het Zeeuwse fruitteeltgebied. Voor hen wordt een programma opge zet dat zal bestaan uit bezoeken aan fruitteeltbedrijven, veilingen, onderzoeksinstituten en uiteraard een aantal algemene zuidwestelij ke bezienswaardigheden w.o. de Deltawerken. Een wezenlijk probleem voor mensen van achter het ijzeren gordijn is het nagenoeg ontbre ken van Westerse valuta. Over nachtingen in hotels is een kostenpost, die de begroting van het Poolse gezelschap te boven gaat. Bij deze doen wij daarom een be roep op de gastvrijheid van een aantal fruittelers die qua huis vesting de mogeljkheid hebben om gedurende de eerder genoem de periode 2 Poolse fruittelers lo gies te verschaffen. Voor deze medewerking zal geen financiële vergoeding worden be taald. Gastvrijheid is dus een be langrijk uitgangspunt. Wel kan door deelname aan een tegenbe zoek aan Polen in 1990 gerekend worden op een minstens even goede ontvangst als wij de Polen willen bereiden. Daarin kan een gedeeltelijke kompensatie worden gevonden. Gastgezinnen hebben voor deelname aan een tegenbe zoek voorrang. Mocht u uw woning voor een gastvrij onderdak open willen stellen, dan kunt u dat melden bij het sekretariaat van de ZLM (01100-21010). Daar kunt u ook nadere informatie verkrijgen. Carla Cijsouw zal u dan graag te woord staan.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1989 | | pagina 9