Braks wil Europees programma voor agrifikatie Nieuw instituut "ATO Agrotechnologie kombineert onderzoek land- èn tuinbouwgewassen Promotie-weekend VeKaBo matig bezocht Landbouwschap wil lagere drempel bij middeling inkomen voor fiscus Verordening grondwater beschermingsgebieden Hoogheemraadschap Alm en Biesbosch gaat meer aan voorlichting doen Aanpassing in belastingwet moet agrariër geld opleveren Minister Braks is bereid in Brussel te pleiten voor een speciaal EG- programma voor het maken van industriële produkten uit agrarische grondstoffen als blijkt dat deze zogenaamde agrifikatie in het Euro pese onderzoeksprogramma Eclair onvoldoende uit de verf komt. Hij zei dit vorige week donderdag in zijn maandelijks gesprek met het Landbouwschap. Voor Eclair is weliswaar een aantal projekten op het gebied van de agrifikatie aangemeld, maar het is nog niet ze ker of ze in het uiteindelijke programma worden opgenomen. Het Landbouwschap heeft er bij mi nister Braks voor gepleit om met de financiële meevallers in het Europe se landbouwbudget onder meer het gebruik van landbouwprodukten in de non-food sektor te stimuleren. De Europese Commissie verwacht dat de landbouwuitgaven volgend jaar ruim negen miljard gulden onder het door de regeringsleiders vastgestelde maximum zullen blijven. Het Land bouwschap vindt dat dit geld niet mag terugvloeien naar de lidstaten, maar moet worden gebruikt voor aanvullend beleid. Behalve de agrifi katie noemde voorzitter Doornbos in het gesprek met minister Braks verbetering van de set-aside- regeling, het verkorten van beta lingstermijnen, bebossen van land bouwgrond, hogere inkomenstoesla gen en een beter beëindigingsbeleid. Ook voor een aktief exportbeleid voor granen bieden de financiële meevallers meer mogelijkheden. Minister Braks acht het gunstig dat er nu enige ruimte is voor een aktief marktbeheer. Ook voor de set-aside kan als dat nodig is meer geld wor den uitgetrokken. Maar hij verzette zich tegen kortere betalingstermij nen of het inzetten van meer geld voor socio-struktureel beleid. Vol gens hem geeft een goede besteding van de vorig jaar verdubbelde fond sen voor struktuurbeleid op het Eu ropese platteland nu al problemen. WË mgüiP Het Landbouwschap heeft minister Braks bereid gevonden in Brussel te plei ten voor een speciaal EG-programma voor het maken van industriële produk ten uit agrarische grondstoffen. Landbouwkundig onderzoek Het Landbouwschap heeft bij minis ter Braks aangedrongen op duide lijkheid over de positie van de insti tuten en proefstations bij de komen de verzelfstandiging van het land bouwkundig onderzoek. Het gaat met name om de onafhankelijkheid ten opzichte van het ministerie, ei gen personeelsregelingen, de wer ving van betaalde opdrachten, de sa menstelling van bestuurskommissies en de relatie tussen instituten en proefstations. Minister Braks zei dat de proefstations via delegatie vol doende inspraak houden in het per soneelsbeleid, ook als de medewer kers eenmaal in dienst zijn van de nieuw op te richten Nederlandse Or ganisatie voor Landbouwonderzoek (NLO). Het bestuur van deze orga nisatie stélt zelfstandig de arbeids voorwaarden vast, al zullen deze "gezien de grote financiële rol van de overheid" wel onderworpen zijn aan ministeriële goedkeuring. Mestwetgeving In het overleg tussen het Landbouw schap en minister Braks is tenslotte gesproken over de evaluatie van de mestwetgeving. Doornbos drong er op aan vooral de praktische uitvoer baarheid van de wet te verbeteren. Hij pleitte er onder meer voor om de omwisseling van vleeskalveren en kalkoenen naar ander diersoorten mogelijk te maken en wees op het soms per provincie afwijkend beleid. Het nieuwe Agrotechnologisch On derzoekinstituut ATO, dat opereert onder de naam "ATO Agrotechno logie" gaat agrotechnologisch on derzoek doen aan zowel landbouw produkten als aan tuinbouwproduk- ten. Het neemt taken over van het Instituut voor Bewaring en Verwer king van Landbouwprodukten (IBVL) en van het Sprenger Instituut (voor bewaring en verwerking van tuinbouwprodukten). "ATO wordt evenwel geen optelsom van deze bei de instituten. Wel wordt het meren deel van de taken door ATO overge nomen", aldus hoofd PR van ATO de heer J.H.W. van der Schild. De aktiviteiten van ATO worden ge- koncentreerd in het gebouw van het voormalige Sprenger Instituut in Wageningen. De bedoeling is dat over ca. vier jaar de hoofdvestiging op de plaats komt waar het IBVL heeft gestaan. Overigens bestaan het IBVL en het Sprenger Instituut offi cieel nog steeds. Nieuwe ontwikkelingen in land- en tuinbouw, verwerkende industrie en wetenschap hebben het wenselijk ge maakt om het ondèrzoek op het ge bied van agrotechnologie te intensi veren en uit te breiden met nieuwe onderzoekvelden, gewassen, pro dukten en technologieën. Van der Schild: "Eén van die ontwikkelingen is de problematiek in de akkerbouw, die het zoeken naar nieuwe gewassen noodzakelijk maakt. Hiervoor is een grotere inspanning nodig dan door het huidige onderzoek wordt ge daan. Bovendien neemt het onder scheid tussen akkerbouwmatig en tuinbouwmatig geteelde gewassen af, waardoor de noodzaak om het onderzoek in twee instituten te ver richten er niet meer is. Ook vereisen nieuwe toepassingen van land- en tuinbouwprodukten (agrifikatie) een grotere onderzoekskapaciteit en een verdieping van het wetenschappelijk gehalte. Een en ander houdt onder meer in dat er in de toekomst taken verdwijnen en nieuwe taken bijkomen". In het onderzoekprogramma zijn zo wel direkt toepasbare projekten op genomen als fundamenteel- en toegepast-wetenschappelijke projek ten. Het instituut streeft naar een in tensieve samenwerkingsvorm en taakverdeling met andere onderzoek instellingen, universiteiten en proefstations, en naar samenwer king met en kontrakt-research voor het bedrijfsleven. ATO biedt werk aan 180 medewerkers, van wie 150 in dienst zijn van het ministerie van Landbouw. Het ministerie van financiën moet in het nieuwe belastingstelsel een te kortkoming verhelpen waardoor een aantal boeren en tuinders er jaarlijks maximaal vierhonderd gulden bij in schiet. De drempel voor middeling van het inkomen moet daartoe om laag van twaalfhonderd naar negen honderd gulden. Dit schrijft het Landbouwschap in een brief aan staatssekretaris Koning van het mi nisterie. Nederlanders die hun inkomen mid delen, krijgen pas geld terug als ze in drie jaar minimaal twaalfhonderd gulden teveel belasting hebben be taald. Voor het terugkrijgen van premies via het T-biljet is de drempel onlangs verlaagd van vierhonderd naar driehonderd gulden per jaar. Het Landbouwschap vindt dat deze drempel ook bij middeling moet worden aangehouden. De overheid moet dus al teveel betaalde belasting terugbetalen als dit bedrag negen honderd gulden beloopt (drie maal driehonderd gulden). Het middelen van het inkomen is vaak voordelig voor ondernemers die van jaar tot jaar een wisselend inkomen hebben, zoals boeren en tuinders. Ze kunnen dan de be lasting berekenen over het gemiddel de inkomen van drie jaar. Teveel be taalde belasting kunnen ze terugkrij gen. Onder de drempel van twaalf honderd gulden geeft financiën niets terug, daarboven alles. Bij verlaging van de drempel tot negenhonderd gulden kunnen boer en tuinder in het gunstigste geval twaalfhonderd gul den extra terug krijgen, dus vierhon derd per jaar. De overheid kan de wet mooi aan passen als zij de fouten herstelt die eerder bij de belastinghervorming naar het plan Oort zijn gemaakt, vindt het Landbouwschap. Nog dit jaar krijgt de Tweede Kamer daartoe een voorstel om de wet te ver anderen. Deze week krijgen alle bewoners en bedrijven in de Zeeuwse grondwa terbeschermingsgebieden een brief van het provinciaal bestuur over de gevolgen van het in werking treden van de Verordening grondwaterbe schermingsgebieden Zeeland. Deze verordening regelt de bescherming van het grondwater ten behoeve van de drinkwatervoorziening in vier gebieden: Haamstede, Oranjezon, Biggekerke en St. Jansteeen. De ver ordening vervangt de Verordening bescherming waterwinplaatsen Zeeland. Met het in werking treden van de nieuwe verordening (op 1 januari 1989) is het beleid in drie van de vier gebieden aangescherpt. Voor het grondwaterbeschermingsgebied St. Jansteen is dit nog niet het geval om dat er nog onvoldoende inzicht is in de financiële gevolgen van de voor gestelde maatregelen. Voor de drie andere gebieden betreft de belangrijkste wijziging de opslag van huisbrandolie. Tot nu toe was het mogelijk onder bepaalde voor waarden hiervoor een ontheffing te krijgen. Dat is nu niet meer moge lijk. Ook al afgegeven ontheffingen zullen worden ingetrokken. Bewo ners en bedrijven zijn er nu van in kennis gesteld dat dit op termijn staat te gebeuren. Voor St. Jansteen wordt momenteel onderzocht welke maatregelen in dit gebied gewenst zijn voor de be scherming van het grondwater en wat dit gaat kosten- Het Hoogheemraadschap Alm en Biesbosch te Woudrichem gaat meer aan voorlichting doen. In een pas uitgekomen notitie "Beleidsnotitie Voorlichting" die 21 juni behandeld wordt zegt het dagelijks bestuur dat de voor lichting in de toekomst een be langrijke positie binnen het Wa terschap in moet gaan nemen. "Naar verwachting zal nog voor het einde van deze regeringsperi ode de Waterschapswet worden aanvaard. Nieuwe groeperingen zullen met het Waterschap te ma ken krijgen en zowel de huidige als de toekomstige relaties van het Waterschap hebben recht op goede en voldoende informatie". Volgens het dagelijks bestuur is z'n funktioneren voor een be langrijk deel afhankelijk van de mate waarin het waterschap be kend is bij het grote publiek en bij bedrijven en instellingen. Het waterschap zet in de notitie de plaats, taak en middelen van de voorlichting in het Hoogheem raadschap voor de toekomst uit een. Over de voorlichting aan de agrariërs staat in de notitie o.m. dat zij een belangrijke doelgroep vormen. "Door middel van goede voor lichting, in samenwerking met de landbouworganisaties, kan het belang van het milieu bij de agra rische bedrijfsvoering nader on der de aandacht worden ge bracht. Bovendien kunnen de agrarische bedrijfsvoerders wor den gewezen op de wettelijke re gels ter voorkoming van waterver ontreiniging. Het belang van voorlichting aan de agrariërs is verder o.m. het bevorderen van de gezamenlijke verantwoorde lijkheid voor een gezond milieu, het terugdringen van lozingen in het landelijk gebied, het verstrek ken van informatie aan perso nen, werkzaam in de agrarische sektor, inzake de schadelijke ge volgen van het in oppervlaktewa ter geraken van stoffen, welke bij de agrarische bedrijfsvoering een rol spelen, zoals bestrijdingsmid delen, mest en gier en het geven van informatie over het gebruik van zuiveringsslib in de landbouw". Het dagelijks bestuur stelt 21 ju ni verder voor het tarief voor de verontreinigingsheffing opper vlaktewater voor 1990 vast te stellen op 49,per vervuilings eenheid. Het promotie-weekend van de Vere niging van Kamperen bij de Boer (VeKaBo) Zeeland, van vrijdag 9 t/m zondag 11 juni, kende maar een matige publieke belangstelling. "Het is op de deelnemende bedrij ven niet druk geweest", aldus VeKaBo-voorzitter Piet Lampert. "Het massale ontbrak, maar het was wel leul£ Voor de gasten die er wa ren was het wel een geslaagd kampeer-weekend". Het publiek kon zoals bekend het af gelopen weekend gedurende een nacht gratis kamperen op een van de mini-campings van de Zeeuwse VeKaBo-leden. Ook de gasten die al eerder hadden geboekt kregen een nacht gratis kamperen aangeboden. In de provincie Limburg werd een vergelijkbaar promotie-weekend ge houden, hier was de aktie echter wel een doorslaand succes. De heer Lampert denkt dat het in Zeeland wat aan de publiciteit heeft ontbro ken. "De tijdsduur tussen het in de publiciteit brengen en het weekend zelf is te kort geweest. Veel potentië le gasten hebben dan voor dat week end al andere plannen gemaakt. Dat heeft ons wat opgebroken. VeKaBo Zeeland gaat volgend jaar zeker weer een promotie-weekend houden, maar dan met een betere publiciteits campagne". Onder de gasten die wel van de mo gelijkheid gebruik maakten om gra tis een nachtje op een mini-camping door te brengen, waren er - zoals de bedoeling was - velen die voor het eerst hun tent of caravan bij een kampeerboer plaatsten. Een echte kennismaking dus. "Uit de reakties bleek dat de mensen zeer enthousiast waren", zegt VeKaBo-voorzitter Lampert. Eén kampeerboer werd zelfs op een Limburgse vlaai getrak teerd als dank voor de gratis kam peer nacht. Vrijdag 16 juni 1989

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1989 | | pagina 6