Omzetstijging CVZ in 1988 in eerste helft van het jaar gerealiseerd PERSONALIA Principebesluit: Bedrijfsverzorgingsdiensten gaan fuseren Agrarische Open Dag Altena-Biesbosch Minder appelen in E.G. dit jaar Rabobank investeert ƒ750 miljoen in nieuw automati- seringskonsept De CVZ in Kapelle heeft het jaar 1988 afgesloten met een omzet van 47,7 miljoen gulden. Dat betekent vergeleken met 1987 een omzetstij ging van ruim 2,5 miljoen gulden wat neerkomt op 5,7%. Bij de lan delijke veilingen was dit 5,8%. Het resultaat van de CVZ vóór de be lastingen bedroeg vorig jaar 684.000 gulden. Na enkele incidentele baten resteert een nadelig saldo van 37.000 gulden (Vorig jaar was dat plus 152.000 gulden). De omzetstijging is voornamelijk gereali seerd in het eerste halfjaar van 1988. Eind juni was de omzet 2,8 mil joen hoger dan het jaar er voor. Het tweede halfjaar is deze stijging niet doorgezet als gevolg van de matige tot slechte prijsontwikkeling van de appels en de grote hagelschade in een aanzienlijk gedeelte van het aanvoergebied van de veiling. Vooral het laatste heeft geleid tot een flinke deuk in de omzet. De aan voer van kroetappelen en -peren was groot. Bovendien is 1.200 ton Golden Delicious en Boskoop via de pré-interventie aangevoerd, terwijl nog eens 900 ton via de normale interventie-regeling uit de markt is genomen. Deze hoeveelheden had den voornamelijk betrekking op ver- hageld fruit. Een aantal bedrijven met name in West Zeeuws-Vlaanderen, Zak van Beveland en Quarlespolder is eind juni zo zwaar verhageld, dat het fruit ongeschikt was voor konsump- tie en dat levering voor de kroet zelfs problemen opleverde. Hierdoor is een flink aantal kilo's niet geveild, maar onder de bomen terecht gekomen. Uit gegevens van de hagelverzeke- ring blijkt dat het aanvoergebied van de CVZ verreweg het zwaarst getrof fen gebied in Nederland is. Uitgaan de van de prijsvorming van dit jaar Steeds vroeger worden er ramingen gemaakt van de oogst van hardfruit in West-Europa. Ook de welbekende oogstramer, Prof. Winter, waagt zich begin juni al aan het noemen van een cijfer voor de komende ap- peloogst in de E.G. Op grond van inlichtingen die hij in de belangrijk ste teeltgebieden heeft ingewonnen, komt hij tot een appelproduktie in de E.G. -12 van 7,2 a 7,7 min ton. Dat zou aanzienlijk minder zijn dan de 8,7 min ton van vorig jaar, maar ongeveer evenveel als de oogst in 1987 (7,5 min ton). Vergeleken met vorig jaar verwacht Winter in het noordwesten van de Gemeenschap wel een grotere oogst. Het gaat hierbij om Engeland, Ne derland en in de Bondsrepubliek het gebied Nieder-Elbe. Een tegenval lende oogst (naar volume gezien) wordt verwacht in de Po-vlakte en in de dalen van Zuid-Tirol en Torenti- no, terwijl vanwege vorstschade er 4 betekent dit een omzetverlies van drie a vier miljoen gulden. Het is nu reeds het tweede opeenvolgende jaar dat Zeeland gekonfronteerd wordt met flinke hagelschade. Essentiële schakel Sekretaris S. Oudkerk vestigt in het jaarverslag de aandacht op het be lang van een goed afzetpatroon. De veiling neemt daarbij een centrale plaats in. Voor de fruittelers is de veiling een essentiële schakel in de afzet. Wordt het fruit niet via de vei ling afgezet, dan is de teler overgele verd aan de vrije markt. De door het bestuur gekozen gedragslijn m.b.t. de afzet van het produkt (alles via de klok), blijkt een geslaagde opzet om te komen tot een optimale prijsvor ming. Direktieverkopen beperken zich dan alleen tot zeer incidentele gevallen. Het bestuur betreurt het dan ook dat andere veilingen in den lande een andere interpretatie geven ook in Denemarken minder appelen geplukt zullen worden, verder is ook voor Zuidwest-Franrkijk het beeld minder. Elders is de verwachting dat de oogst matig tot normaal van om vang wordt, maar wel kleiner dan vorig jaar. Het beeld zoals dat hierboven ge schetst is, heeft ook z'n weerslag op de situatie met betrekking tot de di verse rassen. De vooruitzichten voor Red Delicious .en Morgenduft zijn slecht. Golden is in de oudere boom gaarden onregelmatig gezet. Bij Bos koop en Cox's is het beeld wisse lend. Goede verwachtingen zijn er omtrent de rassen: Granny Smith, Gloster, Jonagold, Elstar en Gala Peren Voor de peren verwacht prof. Win ter een duidelijk kleinere oogst dan normaal, wellicht zelfs minder dan 2,5 min ton, tegen 2,6 min ton in '87 en '88; vooral Doyenné du Cornice en Abate Fetel staan er niet best voor. aan wat zij direktieverkopen noe men, aldus Oudkerk. De sekretaris wijst er verder op dat men aandacht moet schenken aan de presentatie zoals bijvoorbeeld op lagen verpak ken van appels en peren. In vergelijking met 1987 is in 1988 het omzetaandeel van appels ge daald met 3,3% terwijl dat van pe ren is gestegen van 4%; het aandeel van kleinfruit is gedaald met 1%. De wisseling van de appels en peren is het gevolg van seizoeninvloeden; bij het kleinfruit is de daling struktu- reel. Het omzetaandeel van groenten en aardappelen blijft konstant. Het overgrote deel van de in Zeeland ge teelde groenten wordt geveild op vei ling ZHZ te Barendrecht of RBT te Breda. Het ontbreken van een afzet- centrum remt de ontwikkeling van de vollegrondsgroententeelt in Zeeland. Concentratie aanbod De concentratie van het aanbod blijkt een succes voor een vlotte af zet en goede prijsvorming van de produkten, aldus het jaarverslag. Gekonstateerd wordt dat steeds meer handelaren die enkele jaren ge leden via de kommissionairs hun in kopen deden, weer zelf de CVZ be zoeken. Als deze handelaren aanwe zig zijn, heeft dit een positief effekt op de prijsvorming. Het is daarom van groot belang, dat het voor die handelaren aantrekkelijk blijft om alle veildagen de afmijnzaal van de CVZ te bezoeken. Bij de plaatselijke Rabobanken wordt de komende jaren een nieuwe generatie automatiseringsappara tuur geïnstalleerd. Met de investe ring is een bedrag gemoeid van zeker ƒ750 miljoen, zo maakte drs. H.H.F. Wijffels, voorzitter van de Hoofddirektie van Rabobank Ne derland, op de Algemene Vergade ring op 8 juni, bekend. Het ontwikkelde automatiserings- konsept moet het mogelijk maken om nieuwe of vernieuwde produkten zeer snel in te voeren en om met maatwerk te voldoen aan kliëntbe- hoeften. De toegankelijkheid van in formatie ten behoeve van de kjiënt- bediening wordt verbeterd. Mede werkers zullen nog minder belast worden met routine werkzaamheden. In 1990 zal de nieuwe apparatuur in een proefopstelling bij vijf Rabo banken worden geplaatst. Naar ver wachting zal in zes a zeven, jaar bij alle plaatselijke banken het nieuwe konsept zijn ingevoerd. Ido Wolf neemt afscheid van Wolf en Wolf BV Op 28 juni a.s. treedt Ido Wolf met een receptie officieel af als direkteur van het pootaardappel kweek- en ex portbedrijf Wolf en Wolf te Le lystad. De heer Wolf kwam exakt een halve eeuw geleden in het bedrijf van zijn vader, dat hij gedurende meer dan 40 jaar heeft geleid. Enke le jaren geleden heeft hij zijn plaats in het bedrijf aan zijn zoon af gestaan. Ido Wolf Direktie "ATO Agrotechnologie" Direkteur van het nieuwe instituut "ATO Agrotechnologie" is dr. ir. A.H. Eenink, tot voor kort direk teur van de Stichting voor Planten veredeling. Adjunkt-direkteur van ATO is ir. J.C.F. Rijnja, voorheen direkteur van het IBVL. De voorlo pige hoofdvestiging van ATO is het gebouw van het voormalig Sprenger Instituut te Wageningen. Drs. P.A.A.M. Rutten lid Raad van Toezicht Rabobank Nederland De Algemene Vergadering van Ra bobank Nederland heeft drs. P.A.A.M. Rutten gekozen tot lid van de Raad van Toezicht. De heer Rutten (45) is direkteur van de BV Gulpener Bierbrouwerij, Distilleer derij en Azijnfabriek. Hij is voorzit ter van de Rabobank Gulpen en bestuurslid van de Kring Maastricht van de Rabobankorganisatie. Ir. H.J. Jonkers plaatsvervangend direkteur Landinrichtingsdienst Bfnnenkort is de benoeming te ver wachten van ir. H.J. Jonkers tot plaatsvervangend direkteur van de Landinrichtingsdienst van het mini sterie van Landbouw. Hij volgt in deze funktie ir. I.A. Risseeuw op die per 1 juli jl. is benoemd tot direkteur van de Direktie Beheer Landbouw gronden, tevens direkteur van het Bureau Beheer Landbouwgronden. De heer Jonkers (49) is sinds april 1987 werkzaam als inspekteur Land inrichtingsdienst in de provincie Zuid-Holland. Nieuwe direkteur Cavee Coveco Per 19 juni a.s. treedt de heer A.A. Nijhoff in dienst als direkteur bij Cavee Coveco. De heer Nijhoff werkte voorheen bij Cebeco- Handelsraad, waar hij diverse com merciële managementfunkties be kleedde. Het laatst werkte hij als adjunkt-direkteur bij Zingstra Ex port B.V. te Assen, een groothandel in aardappelen. De heer F.J. Franken, direkteur Af- zetzaken, heeft op eigen verzoek de dienst van het Centraal Bureau van de Tuinbouwveilingen verlaten we gens het aanvaarden van een funktie bij een internationaal bedrijf van le vensmiddelen per oktober a.s. Het Dagelijks Bestuur van het CBT be raadt zich over de ontstane situatie. Vrijdag 16 juni 1989 De besturen van de vijf regionale Verenigingen voor Bedrijfshulp in Zeeland hebben in een vergadering van de overkoepelende Bond van 8 juni 1989 besloten een volledige sa menwerking met elkaar aan te gaan onder de naam: Vereniging voor Be- drijfs en Agrihulp in Zeeland i.o. De VBAZ i.o. zal vanaf heden de re gionale Verenigingen bijstaan voor tijdelijk personeel ten behoeve van de aangesloten leden. Tevens is een principebesluit genomen om per 1-1-1990 een fusie met elkaar aan te gaan. Het ligt in het voornemen om per genoemde datum de VBAZ een definitief karakter te geven, waarbij de bedrijfsverzorgers in dienst zullen treden van de provinciaal opereren de organisatie. Het bestuur hoopt daarmee optima le service naar de leden te kunnen bieden waarbij het accent gelegd zal worden op specifieke dienstverle ning en kwaliteit; ook scholing en bijscholing van de bedrijfsverzor- gers zal steeds aandacht krijgen. Voorts zal de VBAZ gebruik gaan maken van tijdelijk personeel, dat voornamelijk ingezet zal worden bij piekarbeid op de bedrijven van de aangesloten leden. Vraag en aanbod van werk zullen beter op elkaar wor den afgestemd. Onrendabele uren in de ene sektor kunnen effektief wor den gemaakt in andere sektoren. Tevens zal getracht worden om tij delijk arbeid in te zetten in aanver wante bedrijfstakken. Hierbij wordt vooral gedacht aan loonbedrijven, groenvoorzieningtoeleveringsbe drijven en verwerkende industrie. De Stichting Agrarische Projecten (St AP) heeft te kennen gegeven de sa menwerking te willen continueren met de VBAZ. Ook voor wat betreft de tij delijke arbeid zal intensief worden sa mengewerkt, zodat bedrijfsverzor- ging, piekopvang en combibanen in onderling goed overleg kunnen wor den geregeld. De StAP heeft, zoals bekend tot taak om werk op verschillende be drijven te kombineren tot volledige banen, waarin jongeren met een overwegend agrarische achtergrond een tijdelijke baan kunnen vinden om op die manier praktijkervaring te kunnen opdoen. Door dit zoge naamde "kombinatiebanenplan" hebben al veel jongeren een vaste baan gevonden. Het administratie-adres van de VBAZ zal voorlopig gevestigd wor den in het Landbouwhuis van de ZLM te Goes, waar ook de StAP is gehuisvest. Voor meer informatie: J. Scheele, telefoon 01100-21010 toestel 36. P/a Landbouwhuis ZLM, Grote Markt 28 te Goes. Op 24 juni a.s. organiseert het Bestuur Agrarische Open Dag in alle gemeenten in het Land van Altena-Biesbosch een open dag. Men kan dan een kijkje nemen bij verschillende land- en tuin bouwbedrijven in de gemeenten Werkendam, Dussen, Woudri- chem en Wijk Aalburg. De land- en tuinbouw in het Land van Altena-Biesbosch wordt gekenmerkt door uit gestrekte veeteelt- en akkerbouw bedrijven, afgewisseld door en kele gebieden met kaskom- plexen. Onder de deelnemers aan de open dag bevindt zich dan ook een grote verscheidenheid aan bedrijven. Men kan op die dag o.a. een hydrokultuurkwekerij en een kaktus- en vetplantenkwe- kerij bezoeken. Ook zijn er ver schillende bloemenkwekerijen, een champignonkwekerij, een akker bouwbedrijf, een kaasboer derij, een fruitteeltbedrijf, een melkveehouderij en een scharrel- kippenbedrijf te bezichtigen. Op al deze bedrijven worden rondlei dingen gegeven, en op enkele er van kan men ook een diapresen tatie over het bedrijf bekijken. De open dag wordt gehouden op 24 juni a.s. van 10.00 tot 17.00 uur. Men kan het gebied berei ken door oranje borden met de tekst 'open dag' te volgen. Op elk deelnemend bedrijf zijn plat tegronden van het gebied met een fiets- en een autoroute verkrijg baar. Op enkele bedrijven kan een konsumptie gebruikt worden. Onder de deelnemers bevindt zich een grote verscheidenheid aan be drijven, waaronder een aantal verschillende tuinbouwbedrijven.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1989 | | pagina 4