VOOIt in: VI'Oil w 90 Zeeuwse plattelandsvrouwen waren in Wenen p.j. zuid geluid Als wij het niet doen, doet een ander het redaktie Henk Tegels Drie keer zoveel ruimte: PJZ AGENDA REC en ZDASG organiseren samen schakelcursus onder redaktie van de Redaktiekommis- sie Bond van Plattelandsvrouwen voor Zeeland en Brabant. Redaktieadres: Mevr. P. J. de Rooy-Janse M.A. Postbus 42, 4424 ZG Wemeldinge. De Internationale Commissie van de Nederlandse Bond van Plattelandsvrouwen maakte een reis naar Wenen. In een volgend nummer zullen we op deze reis terugkomen maar nu eerst geven we het hoogtepunt van de reis: het bezoek aan de plattelands vrouwen in de omgeving. Mevrouw C.C. van Arenthals- Haasdonk schreef onderstaand verslag over het bezoek aan twee bedrijven. plaats in, de bodemgesteldheid is er niet geschikt voor. Onze gids was een zeer gezond uitziende Oosten rijkse boer in een mooi Tiroler pak gestoken. Hij was trots op zijn ge bied en sprak er met elan over. Hij bracht ons naar het bedrijf van de familie Grafeneder in St. Aegyd, een melkveebedrijf. Behalve uit de land bouw haalden ze hun inkomsten uit het verhuren van kamers in hun boe renhuis. Zij wonen in een gebied, dat zowel 's-winters als 's-zomers in teressant is om met een bezoek te vereren, 's Zomers de rust van de almweiden met de kleurige bloemen en fijne wandelmogelijkheden en 's winters de wintersport, met een door henzelf aangelegde langlaufloipe op een hoger gelegen almweide. De 'Ik wilde u vertellen over ons bezoek aan de plattelandsvrouwen in St. Aegyd, gelegen in het berggebied ten zuidwesten van Wenen. Na ongeveer 60 km autobaan reden we de mooie natuur in. Dwars door de bergdorp jes met steeds maar weer de zon. De natuur zou nooit mooier tot zijn recht kunnen komen. Eén van de da mes ontlokte het de opmerking: 'als engeltjes reizen, schijnt de zon'. La ten we het daar maar op houden. In Lilienfeld stond ons op te wach ten de voorzitter van de landbouw organisatie, de z.g. 'Bauern Interes se Vertretung', een christelijk kon- servatieve vereniging van boeren, waarbij 1300 bedrijven zijn aan gesloten. Totaal vertegenwoordigen de 100.000 ha, bestaande uit 75% woud en slechts 25% landbouw. Ak kerbouw neemt een bescheiden Tijdens de laatste Agrarische Kom- missievergadering van de PJGNvan dit seizoen, was het woord aan de heer Klaas van der Woude, tuinder en mede-voorzitter van de afdeling tuinbouw van het KNLC. Tuinbouw is nu niet direkt een sector waar de aanwezige leden veel kaas van heb ben gegeten, maar als je de heer Van der Woude mag geloven is daar nog volop ruimte. Er is één grote maar: mits de afzet coöperatief en gebun deld aangepakt wordt. Er moet meer discipline komen in de tuinbouw. De grotere tuinders slui ten veel contracten af met particulie re bedrijven. Daarbij ondermijnen zij de veiling en daarmee de prijs. De veiling bepaalt de prijs, de particu lier hobbelt hier achteraan. Ook ak kerbouwers zie je vaak hun tuin- bouwprodukten op kontrakt telen. Begon opdrachtgever Fatels in Oosternijkerk met zo'n 100 ha, het areaal is nu opgelopen tot 1200 ha. Daarmee zit Fatels aan z'n top en dan komen de nadelen van contract teelt boven drijven. De teler wordt gekonfronteerd met hogere kwali teitseisen en deze moet dan maar zien dat hij hier aan voldoet. Zo niet, dan is Fatels niet thuis en als het goed is, is de veiling dit dan ook 20 niet. Leveren aan beide gaat nu een maal niet. Wie dan de dupe is, be hoeft geen nadere uitleg. De veiling moet een liberale houding aannemen, meent Van der Woude. Voorheen was de klok heilig, echter tegenwoordig is er behoefte aan an dere systemen. "Ik hecht dan ook minder belang aan de klok, als het produkt maar via de veiling wordt afgezet. Doen we dit niet, dan on dermijnen wij onze eigen prijs. Een particulier is er nu eenmaal niet op uit om de hoogst mogelijke prijs te betalen. Contractteelt, maar dan via de veiling". Tevens moeten we voor andere landen veilen, dit versterkt de coöperatie in Nederland alleen maar. Spilfunctie Er is drie keer zoveel meer ruimte in de tuinbouw dan de huidige produk- tie. "Als wij het niet doen, doet een ander het". Graan is niet meer aan trekkelijk voor de akkerbouw en zal het ook een-twee-drie niet weer wor den. Daarmee wil ik de spilfunctie van de graanprijs niet in het discre- diet brengen. Het graan heeft wel degelijk deze functie. Echter een on dersteuning van de graanprijs moet een incidentele zaak zijn. De akker bouw zal om moeten kijken naar an- Zodra we uit de bus gestapt waren, werden we toegezongen De familie Grafeneder haalt haar inkomsten uit de landbouw (melkvee) en uit het verhuren van kamers. Het gebied is zowel 's zomers als 's winters inte ressant dere gewassen. "In de tuinbouw zit nog voldoende rek, maar ook de bollenteelt is nog niet aan zijn pla fond. Net zoals in de tuinbouw, zal de afzet hier meer coöperatief moe ten gebeuren en dan liefst door een sterke coöperatie. De bollenexpor- teurs (te veel in getal) voeren een moordende concurrentie, iets wat de bollenprijs niet ten goede komt. Meer discipline zal er toe leiden, dat het bollenareaal kan blijven groeien. Vooral de aanwezige akkerbouwers zijn niet zo optimistisch over de vooruitzichten in de tuinbouw, maar de KNLC-tuinbouwman is niet van zijn stuk te brengen. Prof. De Wit heeft ooit eens gezegd: de toekomst is aan de plantaardige produktie. "Ik. denk dat dit een enorme toe komst is. De consument wil vezels eten". Natuurlijk kon het commen taar op de niet altijd even frisse komkommers niet achterwege blij ven. Op het gebruikte middel staat een doodskop en wel op advies van de fabrikant zelf. Waarom doet zo'n fabrikant dat: simpel, als je een doodskop op je midddel zet is de toelatingsprocedure niet zo lang. Het middel mag dan weliswaar niet gebruikt worden op etenswaar, maar wel in de sierteelt. Door de steeds be tere teeltmogelijkheden neemt het gebruik van gif overigens af. De hier gebruikte hoeveelheden vallen in het niet vergeleken met de in Zuid- Europa gebruikte hoeveelheid gif. Kleine veilingen Kleine veilingen met een omzet van 500 miljoen gulden en minder heb ben op termijn geen bestaansrecht meer. De aanvoerskosten zullen wel hoger worden, echter de grotere vei lingen hebben veel lagere veiling- kosten, zodat de ekstra aanvoer- kosten ruimschoots terug worden verdiend. Coöperatief staan we sterk. Met meer discipline kan het areaal tuinbouw nog flink worden uitgebreid. Anders doet een ander het. Sjoerd Politiek. boer zelf ontving ons op z'n bedrijf. Eerst later kwam de vrouw des hui zes te voorschijn en nog wat later de schoondochter. De vrouwen blijven toch nog wat meer op de achter grond; zien de man toch echt nog als hoofd van de familie en handelen daar ook naar. Op het bedrijf dat wij bezochten, werkten drie genera ties vrouwen en zo te zien hadden zij hun zaken prima voor elkaar. Veel vakantie is er voor hun niet bij. De mannen jagen, wat te zien was aan de vele jacht trofeeën in huis. Voor de vrouwen is er gelukkig de boeren vrouwen organisatie. Na uitleg van de boer over de samenstelling van het gezin, het machinepark, aantal stuks vee, melkkwotum (22.000 li ter) en het aantal te verhuren bedden (30), werden we binnen gevraagd om het hele huis te bekijken. Het lijkt me een feest, om daar in die rustige omgeving een vakantie door te bren gen. Geen geraas van verkeer, maar rust en natuur. We liepen even naar de iets hoger gelegen alm, en werden daar ontvangen met een schnapps of een heerlijke appelcider en lekker ei gengebakken brood met spek. Oostenrijkse gastvrijheid; wél even iets anders dan onze vertrouwde koffie met cake. Hoewel sommigen van ons wat vreemd tegen zo'n ster ke borrel aankeken, lieten de meesten het zich toch lekker sma ken. Wat leuk dat ons gezelschap werd opgeluisterd door een dame in Walcherse klederdracht! Zij stond vanzelfsprekend in de volle belang stelling en genoot daar zelf terecht ook zichtbaar van. Wij misten daar toch wel wat het kontakt met de Oostenrijkse vrouwen, zij bleven be scheiden op de achtergrond, maar wat genoten we met z'n allen daar op die alm bij de hütte, gezellig pra tend met elkaar. Ook leuk dat daar alle 90 dames bijeen waren, en we hadden natuurlijk al heel wat erva ringen en belevenissen uit te wisse len. Rond het middaguur een heerlij ke warme lunch in gasthof 'Engl' in Rainfeld en er waren zeker 40 da mes, die zich dat echt goed lieten smaken. Gemeinde Bauerin Onder leiding van onze gastheer ver trokken we na een zeer geanimeerde lunch naar het bedrijf van de familie Sauer. Daar stond een 10-tal dames in Oostenrijks kostuum ons op te wachten. Later hoorden we dat er ei genlijk 35 hadden moeten zijn, maar Land van Heusden, Altena en Biesbosch Schuurfeest op initiatief van de agrarische gespreksgroep op 23 juni bij de familie Quartel, Heijmansgat- weg 1 te Werkendam. Aanvang: 21.00 uur. Afd. West Zeeuws-Vlaanderen: 23 juni kanoën: We vertrekken om 7.00 uur en zijn pas tegen de avond terug. In verband met de kanohuur moet je je daar nu al voor opgeven. Opgave bij Bram Dieleman, tel. 01173 - 1341. Afd. Tholen/St. Philipsland 17 juni Schuurfeest aan de Langeweg 1 te Oud-Vossemeer. Aanvang 21.00 uur. tweederde van het gezelschap had het moeten laten afweten, omdat het hooien in volle gang was. De harte lijkheid was echter wél voor de volle 100% aanwezig. Zodra we uit de bus gestapt waren, werden we toegezon gen. Ze brachten een paar mooie volksliedjes ten gehore. Wat een feest! En wat een feest voor de jarige mevrouw Hamer, die een koor van 90 dames mocht dirigeren, dat het Zeeuws volkslied ten gehore bracht. Alles bij elkaar een ontroerende happening. Het ijs was natuurlijk snel gebroken. We werden toe gesproken door de zg. 'gemeinde bauerin', wat hetzelfde is als bij ons een afdelin£spresidente; met dat ver schil, dat daar alleen boerenvrouwen lid zijn van de vereniging, en zij noe men zich niet alleen boerin; zij zijn dat ook werkelijk. Mostheurigen Dit tweede bedrijf dat door ons be zocht werd, was een 'mostheurigen', een bedrijf waar ze een bepaalde tijd van het jaar vergunning hebben hun eigen produkten aan huis te verko pen. Die produkten zijn dan b.v. most van appels en peren, eigenge bakken brood, spek, zelfgestookte obstler, een heerlijke, zij het sterke schnapps, gemaakt van diverse vruchten, honing etc. Welke voorbijkomende wandelaar wil niet even genieten van die eigen gemaakte produkten van de boerde rij? Dit bedrijf was wél helemaal in gesteld op het ontvangen van gasten, hetgeen natuurlijk een ekstra bron van inkomsten voor hun betekende. Wat hebben we daar onder de appel bomen, zittend aan lange tafels ge noten van al die heerlijkheden. Ge lukkig dat we daar ook met de vrou wen van gedachten konden wisselen, want daar ging het toch om. Aan het eind van de bijeenkomst, pakte de musiker zijn harmonika en klonk uit alle monden het 'auf wiedersehen' en sommigen van ons gingen al wal send de bus in. Jammer, jammer, dat die dag voorbij was, maar voor ons allen een herinnering voor het leven'. C.G. van Arenthals-Haasdonk Per 1 september a.s. start de ver nieuwde SCHAKELCURSUS. Het gaat om een oude cursus in een ge heel nieuw jasje. De cursus wordt door het REC en de ZDASG samen gegeven. De SCHAKELCURSUS is bedoeld voor volwassenen die naar een vorm van Middelbaar Beroeps Onderwijs willen (sociale dienstverlening, acti viteitenbegeleiding, inrichtingswerk, e.d.), maar over onvoldoende voor opleiding beschikken (toelatingseis is MAVO-diploma). Verder is de cursus prima geschikt voor iedereen die wel aan de MBO-toelatingseisen voldoet, maar de schooltijd al weer ver achter zich heeft gelaten, en eerst wel weer eens wat "ervaring" wil opdoen. Wie belangstelling heeft kan bellen met het Regionaal Educatief Cen trum in Goes, telefoonnummer 01100 - 31170, of langskomen aan de Zusterstraat 11. Vrijdag 16 juni 1989

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1989 | | pagina 20