Vooral ouderen slachtoffer van teruglopende voorzieningen op platteland Agrarisch kursusprogramma 1989-1990 voor Zeeuws-Vlaanderen rond Aanlokkelijk Oost Canada! Agrarisch Zeeuws-Vlaanderen onderkent noodzaak van nascholing "Agrarische Studiereizen 1989" Geslaagden LHNO-examen "Oranjezon" te Oostkapelle Geslaagden MBO-INTAS- opleiding aan "De Leeuwtjes" te Terneuzen Het agrarisch kursusonderwijs in Zeeuws-Vlaanderen verheugt zich in toenemende belangstelling. Dit blijkt uit de toename van het aantal kursussen en aanmeldingen voor het kursusseizoen 1989-1990. Kwamen er vroeger met moeite 2 kursussen van de grond, afgelopen seizoen wa ren dat er al 7 en voor komende win ter worden dat zelfs 9 verschillende kursussen. Het is niet alleen meer de jonge star tende agrariër die al vele jaren zelfstandig bezig zijn. Bij vele van deze oudere zelfstandige agrariërs bestaat de behoefte om kennis te ne men van nieuwe ontwikkelingen of hierover meer achtergrondinforma tie te verkrijgen. Voor velen blijft nl. het 'waarom' van een groot aantal zaken die men zelf al jaren uitvoert en/of nieuwe ontwikkelingen on beantwoord. Voor bijna alle kursussen kunnen nog belangstellenden geplaatst wor den. Hieronder volgt een overzicht van de te geven kursussen waar nog De ruimte, de bergen, de waterval len, de meren, de ligging aan de At lantische Oceaan, het klimaat met zachte zomers en strenge winters, hebben al eeuwenlang mensen naar Oost Canada gelokt, die op zoek wa ren naar een beter bestaan. Eeuwen terug vochten Britten en Fransen om dit vruchtbare land. Nu nog hebben vier van de vijf inwoners van Que bec, de grootste provincie van Cana da, het Frans als voertaal. Ontario heeft de meeste inwoners, meer dan 9 miljoen, en levert het be langrijkste aandeel in de ekonomie. New Brunswick is voor driekwart bedekt met bos; de houtverwerkende industrie neemt een belangrijke plaats in. In de provincies Nova Sco tia en Prince Edward Island zijn de visserij en het toerisme van grote be tekenis. Oost-Canada is een bij uit stek agrarisch gebied, waar ook vele Nederlanders een nieuw bestaan hebben opgebouwd. Tijdens de 16-daagse vlieg/rondreis per bus, 9-24 augustus, zult u hen ont moeten. Het liefelijke Oxtongue Lake (Ontario). Op het programma staat onder meer een rondrit door de Canadese hoofdstad Ottawa, bezoek aan de boerderij van een oud-Nederlander, bezoeken aan een pluimvee-, melkvee- en graanbedrijf, tocht naar de top van de Mont Réal (koninklij ke berg), later de plaats waar Mon treal gesticht is, wandeling door het historische centrum van Montreal, Als gevolg van het overheidsbeleid worden de dagelijkse voorzieningen op het platteland zoals onderwijs, winkels, sport en kulturele, medi sche en sociale voorzieningen steeds wijdmaziger. Deze voorzieningen koncentreren zich namelijk meer en meer in de middelgrote en de grote kernen. Dit heeft een duidelijke ver schraling van het leefklimaat op het platteland en in de kleine kernen tot gevolg en treft bepaalde groepen van de plattelandsbevolking zwaar. Deze konklusie trekt mw. ir. S.I. Spijkers-Zwart uit een onderzoek naar het agrarisch gezinsbedrijf in Gelderland. Het doel van dit onder zoek, dat in opdracht van de provin cie Gelderland is uitgevoerd, was materiaal op sociaal terrein, aan te dragen voor een studie over de toe komst van de Gelderse landbouw. Mevrouw Spijkers is wetenschappe lijk medewerkster bij de vakgroep Huishoudkunde van de Landbouw universiteit Wageningen. De agrarische gezinnen en dan met name de vrouwen vormen een ande re kategorie die getroffen wordt door de teruglopende voorzieningen op het platteland. Zij zijn door hun vele taken al zwaar belast; ze hebben een taak in gezin èn bedrijf. Ook de opvang van kinderen en de oudere generatie kost veel tijd. Als daarbij het aanbod van diverse voorzienin gen vermindert of niet goed op el- kaar is afgestemd zoals kinderop vang en schooltijden, betekent dit een extra belasting voor veel vrou wen die werkzaam zijn op het agra risch gezinsbedrijf. Individualisering De toekomst van het agrarisch ge zinsbedrijf wordt, aldus mw. Spij- Vrijdag 16 juni 1989 kers, mede bepaald door sociale ver anderingsprocessen. Zij vat die pro cessen samen onder de gemeen schappelijke noemer 'individualise ring'. Hierdoor zijn de onderlinge verhoudingen in agrarische huishou dens ingrijpend gewijzigd: verander de gezagsverhoudingen tussen ouders en kinderen en tussen man en vrouw, andere samenlevingsvormen, een toenemend aantal echtscheidin gen en een toenemend aantal vrou wen dat niet meer werkzaam is in het gezinsbedrijf maar een andere baan zoekt. De onderzoekster verwacht dat er in de toekomst vier mogelijk heden voor vrouwen op een agra risch bedrijf zullen ontstaan: zelfstandig onderneemster; werk neemster; deelgenote in een bedrijf samen met haar partner; en echtge note van een boer met een eigen be- plaats is, met dag en begindatum. Vervolg komputerkursus algemeen: tijdstip: dinsdag 14.00-17.00 uur; begindatum: 20 november 1989. Komputermanagement in de akker bouw: tijdstip: dinsdag 19.00-22.00 uur; begindatum: 14 november 1989. Bodem en bemesting: tijdstip: dins dag 19.00-22.00 uur; begindatum: 24 oktober 1989. Modern boekhouden: tijdstip: dins dag 19.00-22.00 uur; begindatum: 24 oktober 1989. Vakgebiedkursus ekonomie: tijdstip: maandag 19.00-22.00 uur (vóór 1 januari 1990); dinsdag 19.00-22.00 uur (na 1 januari 1990); begindatum: 23 oktober 1989. Geïntegreerde landbouw: Geïnte greerde landbouw houdt in dat men tracht met zo weinig mogelijk ge bruik van o.a. meststoffen en gewas beschermingsmiddelen dezelfde sal do's per ha te halen als bij traditio nele landbouw. Het gebruik van meststoffen e.d. is dus wel toege staan. Door deze manier vhn werken wordt het milieu minimaal belast. Tijdstip: woensdag of donderdag (gehele dag); begindatum: half no vember 1989. Vollegrondsgroententeelt: tijdstip: nog te bepalen; begindatum: half november 1989. Voor meer informatie over bovenge noemde kursussen of subsidie mogelijkheden kunt u kontakt opne men met de heer R.A.A. v.d. Meij- den op de RMAS te Schoondijke, tel. 01173-1313. Aanmeldingen schriftelijk aan RMAS, Dr. Huizin- gastraat 28, 4507 AB Schoondijke. R.A.A. v.d. Meijden, kursuskoördinator bezoek aan een aardappelbedrijf en aan een boomkwekerij, toeristische bezoeken aan onder meer het Grand Lake en Saint John aan de baai van Fundy (6 meter getijdeverschil). Ver der nog tal van bezoeken aan agrari sche bedrijven, wandelingen en stadsrondritten en ook een bezoek per veerboot aan Nova Scotia, een groot schiereiland in de Atlantische Oceaan. En verder: Graubünden, Zwitser land, 17-25 juli, 9-daagse busreis; Schotland, 10-19 augustus, 10-daagse boot/rondreis per bus; Hongarije, 15-22 augustus, 8-daagse vliegreis/rondreis per bus; Harz, Duitsland, 21-25 augustus, 5-daagse busreis. Voor uw aanmelding, nadere infor matie over deze en andere reizen of het aanvragen van de brochure "Agrarische Studiereizen 1989" kunt U opbellen naar het Sekretari- aat van Agrarische Studiereizen, mw. L. Deumer, Kleine Oord 179, 6811 HZ Arnhem, 085-512087, tus sen 08.00 en 17.30 uur. roep buiten de landbouw". Met na me de laatste mogelijkheid zal vol gens mw. Spijkers toenemen. Bedrijfsopvolging De individualisering en het zakelij ker worden van de gezinsverhoudin gen veroorzaakt een aantal ver schijnselen die de toekomstmoge lijkheden van het gezinsbedrijf ver minderen. Uit het onderzoek blijkt dat jonge ren minder vanzelfsprekend in de voetsporen van hun ouders treden. Mw. Spijkers: "Hieruit kunnen konflikten over de bedrijfsvoering ontstaan. Ouders zullen bovendien minder bereid zijn hun wensen voor de oude dag ondergeschikt te maken aan de belangen van hun kinderen. Tevens bestaat er in geval van een er fenis minder bereidheid bij broers en zussen om te wachten met het op eisen van hun deel tot de opvolger in staat is hen uit te kopen". Vooral ouderen worden het slachtoffer van de teruglopende voorzieningen op het platteland. De volgende leerlingen aan de christelijke school voor LHNO der ZLM "Oranjezon" te Oostkapelle zijn geslaagd voor het LHNO- examen 1989: Marieke Abrahamse, Serooskerke; Elma Blok, Aagtekerke; Jacqueline Davidse, Oostkapelle; Inge Deij, Oostkapelle; Angela Dominicus, Westkapelle; Joyce v. Doornik, Vrouwenpolder; Marianna Frede- riks, Middelburg; Daniëlle Gideon- se, Serooskerke; Coby v. Helleman, Middelburg; Liesbeth den Hollan der, Aagtekerke; Ellen Jakobsen, Serooskerke; Winette Jobse, Oost kapelle; Willie van Keulen, Melis- kerke; Corina Koppejan, Melisker- ke; Esther Lous, Oostkapelle; Anne Geslaagden aan de opleiding LHNO "De Leeuwtjes" Helmie Bakker - Sluiskil; Judith Bakker - Terneuzen; Bianca Boot - Terneuzen; Elly Bos - Terneuzen; Wendy v.d. Bosch - Terneuzen; Fonny de Braai - Terneuzen; Edith van Buren - Terneuzen; Monica Cij- souw - Hoek; Jolanda Dieleman - Biervliet; Petra Fransbergen - Ter neuzen; Ingrid Harms - Terneuzen; Michaëla Hauterman - Sas van Gent; Colinda Helmendag - Terneu zen; Patricia van Hoorn - Hoek; Wendy van Kasteel - Terneuzen; Marianne Klaassen - Terneuzen; Esther Molewijk - Axel; Diana de Ridder - Terneuzen; Regina Sol - Terneuzen; Anita van Swaal - Hoek; Corina Vink - Ossenisse; Charlotte Willemsen - Terneuzen; Anita de Zeeuw - Zaamslag; Danny de Zeeuw - Terneuzen. Geslaagden aan de opleiding Lager Ekonomisch en Administratief Onderwijs "De Leeuwtjes" Jeanine v.d. Bovekamp - Terneuzen; Lilian de Braai - Terneuzen; Lizette Constandse - Biervliet; Maureen Crombeecke - Hoek; Chantal van Dam - Vogelwaarde; Annyck Flik- weert - Terneuzen; Ilona Frederiks - Terneuzen; Meredith Hooi - Ter neuzen; Corina Klaassen - Terneu zen; Bianca Michielsen - Hoek; Mar- ja Moeliker - Terneuzen; Chantal Moes - Terneuzen; Mathilde Murre - Hoek; Suzanne Risseeuw - Spui; In ge Vergouwen - Aardenburg. Geslaagden aan de opleiding Lager Ekonomisch en Administratief Onderwijs "De Schans" te Terneuzen Rini Boogerd - Zaamslag; Joerien Buijsse - Breskens; Peter Dieleman - Axel; Veronique v. Eetvelde - Ter neuzen; Milan van Gorp - Oostburg; Ellen Groosman - Westdorpe; Christian Peij - Terneuzen; Annet Puijt - Oostburg; Erwin de Putter - Terneuzen; Marcel de Ronde - Ter neuzen; Richard Scheele - Sluiskil; Caroline Veer - Axel; Jeroen de Vriend - Aardenburg; Helma Wes- dijk - Hoek. Marie Luijk, Veere; Monica Mal- jaars, Vrouwenpolder; Chantal Matthijsse, Meliskerke; Margreet Nieuwenhuis, Oostkapelle; Janneke Paardekooper, Aagtekerke; Mathil da de Pagter, Middelburg; Mayke van der Perk, Westkapelle; Nathalia Pleune, Serooskerke; Evelyn van Schaik, Westkapelle; Annabella Si- an, Oostkapelle; Michelle Verschu ren, Serooskerke; Anneke de Visser, Aagtekerke; Ineke de Visser, Koude- kerke; Erna de Voogd, Serooskerke; Gerda Wattel, Middelburg, Esther Wondergem, Serooskerke. Op dinsdag 6 juni j.l. werd op de scholengemeenschap "De Leeuw tjes" in Terneuzen, de vlag gehesen, vanwege het feit dat alle leerlingen van de tweejarige Middelbare Be roeps Opleiding - Intas - in één keer, zonder herkansing, geslaagd waren met goede - tot zeer goede resulta ten. De Cito resultaten gaven aan, dat zij hoger geskoord hadden voor alle centrale eindexamens dan het landelijk gemiddelde. In augustus aanstaande start "De Leeuwtjes" met een éénjarige Intas opleiding, vanwege het feit dat ge zondheidsinstellingen in Zeeuwsch- Vlaanderen, wegens gebrek aan ar beidskrachten hen, in het tweede leerjaar, voortijdig wegzuigen. De geslaagden zijn: Sultan Atmaca, Sas van Gent; Miranda Boone, Ter neuzen; Anja van de Broeke, Bier vliet; Vera Bruins-Slot, Terneuzen; Petra de Bruyn, Sluiskil; Brenda van Delden, Sluiskil; Stella van Houcke, Terneuzen; Simone van Kouwen- berg, Oostburg; Marian Martens, Hoofdplaat; Marijke Ooms, Ter neuzen; Mariska de Pree, Terneu zen; Michelle van der Putten, Axel; Paula Scherbeyn, IJzendijke; Mau reen Staal, Westdorpe. Geslaagden aan de opleiding Individueel Huishoud- en Nijverheidsonderwijs "De Leeuwtjes" Tanja Boerman - Terneuzen; Anne- lies de Feijter - Terneuzen; Anne Marie v.d. Hooft - Terneuzen; Bri gitte Imanse - Terneuzen; Zeynep Kabaklar - Sluiskil; Sandra Karman - Terneuzen; Liane Reef - Terneu zen; Natasja Roth - Groede; Gina Tordoor - Terneuzen; Anne Marie v.d. Velde - Terneuzen; Ilja v.d. Vel de - Breskens; Wendy v.d. Voorde - Terneuzen; Chantal Wille - Groede. Geslaagden aan de opleiding MDG0 - Aktiviteiten Begeleiding "De Leeuwtjes" Annet Boeije - Axel; Anja de Bruijn - Vogelwaarde; Karin Lensen - Ter neuzen; Christine Meerman - Axel; Mona Mollet - IJzendijke; Veroni que van Osselaer - Hulst; Karin Pre- rien - Hulst; Marion de Reu - Bres kens; Jozina Scheele - Terneuzen; Conny de Windt - Hulst. 19

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1989 | | pagina 19